• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

C4 RED FOX

Κάτι νεο κυκλοφορεί.

Re: C4 RED FOX

Νέα δημοσίευσηαπό kyriakosstath » 20 Οκτ 2017, 21:10

Συγγνώμη φίλε μου αλλά δεν ξέρω..
kyriakosstath

Νέα δημοσίευσηαπό kostas80 » 21 Οκτ 2017, 10:11

giannis deep blue έγραψε:
kostas80 έγραψε:
giannis deep blue έγραψε:
kyriakosstath έγραψε:Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε γιατί πρέπει να δώσεις 450€για να το πάρεις κ αν τελικά η σκληρότητα που θα πάρεις δεν είναι η κατάλληλη μετά τι κάνεις?κλαίς τα 450€ κ τα κρατάς χωρίς να πάρεις την απόδοση που θες.... :banghead:

Αν εχεις αλλαξει αρκετα πεδιλα και εχεις καταληξει ποια σκληροτητα ταιριάζει σε εσενα και το στυλ ψαρεματος σου και στα ποδια σου και στο πως λυγιζει η λεπιδα με το που θα τα λυγισεις ξερεις....Το θεμα ειναι το παππουτσι το καινουργιο.... ;)

δηλαδη ρε Γιαννη οσοι δεν εχουμε αλλαξει αρκετα πεδιλα για να εχουμε εμπειρια θα πρεπει να παιξουμε κορονα γραμματα τα 450ε? αυτο λες τωρα. δεν εχει φιλε μου λογικη αυτο. ποσα ατομα ειναι ακομη που θελουν να παρουν για πρωτη τους φορα καρμπον? αυτοι πανε και αγοραζουν τοτε στα τυφλα. πριν παρω εγω τα πρωτα μου καρμπον πριν 4 χρονια περιπου, ακουγα απο δω ακουγα απο κει, δοκιμασα καποια αλλα απο γνωστους και κατεληξα σε αυτα που εχω τωρα. η λεπιδα ηθελα να ηταν πιο σκληρη και το πελμα ηταν μεγαλυτερο και το φοραω με 5αρι καλτσακι ολο το χρονο. αναγκαστικα τα παντρευτηκα καθως δεν τα δεχοταν πισω επειδη τα εβαλα στη θαλασσα. βλεπω τωρα καποια καινουργια θελω να τα αλλαξω τα παλια αλλα φοβαμαι μη βγουν χειροτερα απο αυτα που εχω. δεν εχει λογικη ολο αυτο. οσοι εχουν γνωστους που πουλανε σιγουρα τα δοκιμαζουν οι υπολοιποι θα παιζουμε εδω παππας εκει παππας...

Ξαναδιαβασε αυτα που γράφω..
Δεν μιλησα για αρχαριους που φορανε πρωτη φορα καρβουνα...
τα διαβασα καλα πριν σου απαντησω. λες οτι <<αν εχεις αρκετα πεδιλα και εχεις καταληξει ποια σκληροτητα ταιριαζει σε εσενα και το στυλ ψαρεματος σου και στα ποδια σου και στο πως λυγιζει η λεπιδα με το που τα λυγισεις ξερεις...>> και σου εξηγω οτι με αυτη τη λογικη καποιος αρχαριος που θελει να αγορασει καποιο καλυτερο πεδιλο χωρις να εχει αυτη την εμπειρια στις λεπιδες που λες εσυ, τι πρεπει να κανει? θα ειναι η αγορα ενα ρισκο αν δεν τα δοκιμασει στο νερο, οπως επαθα εγω καθως και πολλοι αλλοι. κουβεντα κανουμε πιστευω να ειναι κατανοητο αυτο. και στο θεμα αυτο με τα δοκιμαστικα πεδιλα πιστευω οτι λεω κατι πολυ λογικο αλλα επειδη βλεπω οτι μονο ενα ατομο συμφωνησε μαζι μου ο kyriakosstath δεν βλεπω να γινεται κατι. δυο κουκοι δεν φερνουν την ανοιξη. :) :hello:
kostas80

Νέα δημοσίευσηαπό giannis deep blue » 21 Οκτ 2017, 15:43

Ξαναδιαβασε αυτα που γράφω..
Δεν μιλησα για αρχαριους που φορανε πρωτη φορα καρβουνα...[/quote] τα διαβασα καλα πριν σου απαντησω. λες οτι <<αν εχεις αρκετα πεδιλα και εχεις καταληξει ποια σκληροτητα ταιριαζει σε εσενα και το στυλ ψαρεματος σου και στα ποδια σου και στο πως λυγιζει η λεπιδα με το που τα λυγισεις ξερεις...>> και σου εξηγω οτι με αυτη τη λογικη καποιος αρχαριος που θελει να αγορασει καποιο καλυτερο πεδιλο χωρις να εχει αυτη την εμπειρια στις λεπιδες που λες εσυ, τι πρεπει να κανει? θα ειναι η αγορα ενα ρισκο αν δεν τα δοκιμασει στο νερο, οπως επαθα εγω καθως και πολλοι αλλοι. κουβεντα κανουμε πιστευω να ειναι κατανοητο αυτο. και στο θεμα αυτο με τα δοκιμαστικα πεδιλα πιστευω οτι λεω κατι πολυ λογικο αλλα επειδη βλεπω οτι μονο ενα ατομο συμφωνησε μαζι μου ο kyriakosstath δεν βλεπω να γινεται κατι. δυο κουκοι δεν φερνουν την ανοιξη. :) :hello:[/quote][/quote]

Κωστα καλησπερα,σε αυτα που λες εχεις δίκιο και συμφωνώ απόλυτα...Υπαρχουν σωστοί επαγγελματίες που δίνουν πέδιλα για δοκιμή οπως deep carbon(ακομα και όπλα από οτι ξερω δίνουν).Ο ζωνομεσης π.χ πηρε κάποιος πέδιλα και η σκληροτητα ηταν λαθος και του τα άλλαξε..Και καποιοι ακόμα...Υπαρχουν επαγγελματιες στο χώρο που δεν σε κοιτάνε τσέπη και οτι αρπάξουν και θελουν πραγματικα να βοηθήσουν...Τωρα οι υπόλοιποι....
Μαυρομματης Ιωαννης
Άβαταρ μέλους
giannis deep blue

Νέα δημοσίευσηαπό pelekan » 21 Οκτ 2017, 16:30

aliotis1 έγραψε:Το πέλμα 300 είναι ανατομικά προσχηματισμένο και η φόρμα του εμπνευσμένη από αθλητικό παπούτσι δρομέα. Παράλληλα σε αντίθεση με τα παραδοσιακά πέλματα που χρειάζονται ζώνες σκλήρυνσης και ενίσχυσης σε διαφορετικά σημεία, η χρήση πρωτοποριακών υλικών επιτρέπει την ομαλή κατανομή της πίεσης σε ολόκληρη την εσωτερική επιφάνεια του πέλματος 300.

Στην σχεδίαση του, έχει δοθεί επιπλέον κλίση 3° που προστίθεται στις 29° της λεπίδας και δίνει συνολικά 32° κλίσης μεταξύ του ποδιού και της λεπίδας, τη μεγάλη δηλαδή καμπύλη που επιτάσσει η σχεδίαση των μοντέρνων πτερυγίων. Με την καμπύλη αυτή η λεπίδα παραλληλίζεται με την κνήμη προσφέροντας την πιο εργονομική και αποτελεσματική πεδιλιά τόσο προς τα εμπρός όσο και προς τα πίσω.

Η νεύρωση στο 300 δεν σταματά στη μέση του πέλματος όπως στα περισσότερα πέλματα αλλά συνεχίζει σε ολόκληρο το κάτω μέρος, αγκαλιάζοντας και το πίσω μέρος της φτέρνας. Παράλληλα η λεπίδα με αυξημένο μήκος κατά 20mm φτάνει έως την φτέρνα.

Ο συνδυασμός των δυο παραπάνω μοναδικών χαρακτηριστικών με το πρωτοποριακό υλικό κατασκευής του πέλματος 300 εγγυάται την μεγαλύτερη μετάδοση ενέργειας από το πόδι στην λεπίδα που έχει επιτευχθεί ποτέ.

Τα πιο πάνω στα αντέγραψα από το σαιτ της Apnea που πρακτικά σημαίνουν τα εξής : Aν διαλέξεις το σωστό νούμερο πέλματος για το πόδι σου και δεν σε πειράζει το ομολογουμένως δύσκολο βάλε - βγάλε τότε θα έχεις φορέσει την φόρμουλα 1 των πτερυγίων της αγοράς . Έχοντας φορέσει και δοκιμάσει σχεδόν ολα τα πέδιλα που κυκλοφορούν τολμώ να πω ότι μιλάμε για το καλύτερό ίσως πέδιλο της αγοράς.Το συντομότερο δυνατόν θα σας βάλω και ένα βίντεο από δοκιμές για να βγάλετε και μόνοι σας συμπεράσματα ....οι διαφορές ειναι τέτοιες που φαίνονται και με γυμνό μάτι.
Σου γράφω για τα πέλματα και όχι για τις λεπίδες γιατί ακόμα και μεταξύ των indian και των redfox αλλά και των apnea elliptic ( πάντα με το νέο πέλμα )υπάρχουν διαφορές που έχουν να κάνουν με την χρήση και το τι ζητάει ο καθένας μας από τα πέδιλα του. :wave:

Δεν εχω τον καλητερο γραπρο λογο αλλα τουλαχιστον προσπαθω όταν καποιοσ γραφει κατι να βγαλω νοημα.πολλα παιδια ειπαν ότι το πελμα δεν είναι καλο........και ενώ ερχεσαι και μας αναλυεις τοσα πολλα υπερ για αυτό το πεδιλο γραφεις μετα "Αν διαλέξεις το σωστο νουμερο για το ποδι σου και δεν σε πειραζει το ΟΜΟΛΟΓΟΥΜΕΝΩΣ δυσκολο βγαλε βαλε τοτε θα εχεις το καλητερο πεδιλο του κοσμου'' Εγω με το ομολογουμένως δυσκολο βγαλε βαλε γιαιτ καταλαβα ότι εντος εχει θεμα το πεδιλο στο βαλε βγαλε?εχει ή όχι?
Αν εφησω την παρενθεση να πω και εγω την γνωμη μου για το πεδιλο αν και δεν το φορεσα ποτε το ξεκαθαρίζω αλλα το επεξεργαστικα και παρατηρησα το εξης : Πολύ φορμαρισμενο πελμα δινοντας μια τρομερη εμφανιση αλλααααα από πολύ λεπτο υλικο για να κερδισουν στον τομεα ΄΄βαρος΄΄ με συνεπεια, για να εχοουν αντοχή αυτό το πολύ λεπτο υλικο αναγγαστικα να είναι πολύ σκληρο με σχεδόν μηδενικη για τα χερια μου ελαστικοτητα ...οποτε τωρα που ακουω τους προβληματισμούς των φιλων πιστευω επεσα μεσα στις σκεψεις μου και χωρις να το φορεσω...οποτε πιστευω τρομερη εμφανιση τρομερο βαρος αλλααααα μαλλον το μελλον θα δειξει ότι εχασε από ανεση.
pelekan

Νέα δημοσίευσηαπό .spiros. » 21 Οκτ 2017, 17:13

Εμενα παιδια παλι μου αρεσει το γεγονος οτι σε ενα τετοιο project σίγουρα σαν εταιρεία έχει κάνει δοκιμές ...
Ανά τα χρόνια έχει βγάλει πολύ όμορφα προϊόντα και η επεξεργασία τους είναι κάτι to μοναδικό .
βέβαια δεν είχα ποτέ μου ούτε όπλο, ούτε πέδιλα από την c4 .

όποιος όμως και αν βγει και να μου πει ότι είναι καλά η δεν είναι καλά , θα πρέπει να τα δοκιμάσω ο ίδιος και πάνω στις ανάγκες
μου όχι με κριτήρια τις δικές του ανάγκες .

σίγουρα όταν βλέπουμε κάτι κανούριο μας δημιουργεί αμφιβολίες , γιατί ίσως έχουμε ήδη βολευτεί με κάτι και όταν αυτό είναι τσιμπημένο για την τσέπη μας
οι αμφιβολίες γίνονται φόβος .
είναι όμως μέρος του χόμπι και τα κανούρια καλούδια του εξοπλισμού .....
θα ήθελα πολύ κάποια στιγμή να έχω την ευκαιρία να δοκιμάσω ένα τέτοιο καινούριο πακετάκι πάντως . who knows .......
Άβαταρ μέλους
.spiros.

Νέα δημοσίευσηαπό kostas80 » 21 Οκτ 2017, 17:28

giannis deep blue έγραψε:Ξαναδιαβασε αυτα που γράφω..
Δεν μιλησα για αρχαριους που φορανε πρωτη φορα καρβουνα...
τα διαβασα καλα πριν σου απαντησω. λες οτι <<αν εχεις αρκετα πεδιλα και εχεις καταληξει ποια σκληροτητα ταιριαζει σε εσενα και το στυλ ψαρεματος σου και στα ποδια σου και στο πως λυγιζει η λεπιδα με το που τα λυγισεις ξερεις...>> και σου εξηγω οτι με αυτη τη λογικη καποιος αρχαριος που θελει να αγορασει καποιο καλυτερο πεδιλο χωρις να εχει αυτη την εμπειρια στις λεπιδες που λες εσυ, τι πρεπει να κανει? θα ειναι η αγορα ενα ρισκο αν δεν τα δοκιμασει στο νερο, οπως επαθα εγω καθως και πολλοι αλλοι. κουβεντα κανουμε πιστευω να ειναι κατανοητο αυτο. και στο θεμα αυτο με τα δοκιμαστικα πεδιλα πιστευω οτι λεω κατι πολυ λογικο αλλα επειδη βλεπω οτι μονο ενα ατομο συμφωνησε μαζι μου ο kyriakosstath δεν βλεπω να γινεται κατι. δυο κουκοι δεν φερνουν την ανοιξη. :) :hello:[/quote][/quote]

Κωστα καλησπερα,σε αυτα που λες εχεις δίκιο και συμφωνώ απόλυτα...Υπαρχουν σωστοί επαγγελματίες που δίνουν πέδιλα για δοκιμή οπως deep carbon(ακομα και όπλα από οτι ξερω δίνουν).Ο ζωνομεσης π.χ πηρε κάποιος πέδιλα και η σκληροτητα ηταν λαθος και του τα άλλαξε..Και καποιοι ακόμα...Υπαρχουν επαγγελματιες στο χώρο που δεν σε κοιτάνε τσέπη και οτι αρπάξουν και θελουν πραγματικα να βοηθήσουν...Τωρα οι υπόλοιποι....[/quote] καλησπερα Γιαννη! ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ τοτε σε αυτους τους επαγγελματιες απο εμενα! :hello:
kostas80

Νέα δημοσίευσηαπό hagi » 24 Οκτ 2017, 00:15

θα πω κι εγώ την προσωπική μου εμπειρία για τα νέα πέλματα.όλοι οι προβληματισμοί που έχετε είναι δικαιολογημένοι.όταν είδα το πέλμα πρώτη φορά στην natex αμέσως ρώτησα τα παιδιά της apnea ,μήπως είναι πολύ λεπτό και κοπεί?μήπως σε κόβει στο πόδι?μήπως επειδή φαινομενικά δεν έχει νεύρα δεν μεταφέρει σωστά την ενέργεια στην λεπίδα....κλπ κλπ.το πρώτο σοκ ήρθε με το που το φόρεσα για να το δοκιμάσω.απλά νομίζεις ότι δεν φοράς τίποτα. οκ είπα λογικό,εξάλλου 300 γραμμάρια είναι.το δεύτερο σοκ όμως και μεγαλύτερο,ήταν στην θάλασσα. λόγω της νεύρωσης που έχει στο κάτω μέρος η μετάδοση της ενέργειας που καταλήγει στην λεπίδα είναι απίστευτη.ψαρεύω κολυμπητά και κάνω αποστάσεις,σε κανένα ψάρεμα ως τώρα δεν με έχει προδώσει.συγκριτικά με τα παλιά μου πέδιλα,αλλά και φίλων που έχω δοκιμάσει, στο κολυμπητό είναι σαν να έχω βάλει μοτέρ στα πόδια μου.το μόνο σημείο που με ξενερώνει είναι ότι για να μπουν θέλουν κοκκαλο, είναι όμως τέτοια η απόδοση τους που οκ το ξεχνάω και στην τελική δεν με νοιάζει κιόλας.μακάρι να πέσουν στα χέρια κάποια στιγμή και να μπορέσετε να τα δοκιμάσετε για να καταλάβετε την διάφορα που έχουν με οτιδήποτε κυκλοφορεί αυτή την στιγμή.το να κάνουμε υποθέσεις χωρίς να έχουμε δοκιμάσει κάτι δεν έχει κανένα νόημα.
Τελευταία επεξεργασία από hagi και 24 Οκτ 2017, 00:30, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
hagi

Νέα δημοσίευσηαπό kyriakosstath » 24 Οκτ 2017, 07:29

Αν μπορείς πες μας λίγο ύψος βάρος κ σε τι σκληρότητα τα έχεις να πάρουμε μία ιδέα. Ευχαριστώ!!!
kyriakosstath

Νέα δημοσίευσηαπό hagi » 24 Οκτ 2017, 09:41

kyriakosstath έγραψε:Αν μπορείς πες μας λίγο ύψος βάρος κ σε τι σκληρότητα τα έχεις να πάρουμε μία ιδέα. Ευχαριστώ!!!

Καλημερα φιλε μου.ειμαι 1,78 73 κιλα.εχω τα elliptic σε medium-soft με τα πελματα που ειπα πιο πανω.
Άβαταρ μέλους
hagi

Νέα δημοσίευσηαπό FISHBONE85 » 25 Οκτ 2017, 16:06

Καλησπέρα .Από 4 φίλους που δοκιμάσαμε οι τρείς είναι με ινδιανους και red fox. Ο τέταρτος , εγώ, περιμένω για άλλο μέγεθος πέλμα.
Τα δοκιμάσαμε αρχές καλοκαιριού συγκριτικά με άλλα και αγοράστηκαν την ίδια βδομάδα.
Βέβαια θα πρέπει να επιλέξεις το σωστό μέγεθος και είναι σαν να μην φοράς πέδιλα. Για ταχύτητα στην επιφάνεια και στη βουτιά …για ξεκόλημα απ΄ το βυθό... τι να λέμε τώρα….τα πέδιλα είναι αλλού.
FISHBONE85

Νέα δημοσίευσηαπό kyriakosstath » 25 Οκτ 2017, 17:12

Πες μας λίγο για πόσα κιλά είναι η soft κ πόσα η medium.η εσείς τι πήρατε ο καθένας με βάση τα κιλά σας.
kyriakosstath

Νέα δημοσίευσηαπό FISHBONE85 » 25 Οκτ 2017, 17:24

kyriakosstath έγραψε:Πες μας λίγο για πόσα κιλά είναι η soft κ πόσα η medium.η εσείς τι πήρατε ο καθένας με βάση τα κιλά σας.

Δεν νομίζω ότι είναι τα κιλά το απολυτό κριτήριο για να διαλέξεις πέδιλο.
Ο ένας φίλος κάνει ποδήλατο κάθε μέρα άρα καταλαβαίνεις τι πόδια έχει .
Πηρέ τις μαλακές σε Indian για τα ψαρέματα που κάνει κολυμπιτό περισσότερο .
Εγώ είμαι 90 κιλά 185 και μου ταίριαξαν για τα ψαρέματα που κάνω οι μεσαίες .
Με σκάφος και καρτέρια μέχρι 25 μετρά.
FISHBONE85

Νέα δημοσίευσηαπό kyriakosstath » 25 Οκτ 2017, 17:45

Έχεις δίκιο παίζει ρόλο κ η Τεχνική. .Εγώ γύρω στα 82 κιλά κ 1.85 θα είναι πολύ μαλακά τα soft λέτε? Απ ότι ξέρω η σωστή τεχνική θέλει μαλακό πέδιλο.
kyriakosstath

Νέα δημοσίευσηαπό yavorsub » 25 Οκτ 2017, 18:14

Γηνεκα και αυτοκηνητο περνης μονο με δοκημη ! Μαλον και με τα πεδιλα ειναι ετση ! :)
Με συγχωρείτε για τα ορθογραφικά λάθη, αλλά είμαι Βούλγαρος.Απο τη Βουλγαρία.Απο τη Βόρεια Βουλγαρία.
yavorsub

Νέα δημοσίευσηαπό kyriakosstath » 25 Οκτ 2017, 18:23

Χαχα!!Ναι αλλά τα καλά δεν τα δίνουν για δοκιμή! ! :D
kyriakosstath

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Νεα προϊόντα, Διαφήμιση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Majestic-12 [Bot] και 18 επισκέπτες