• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

C4 RED FOX

Κάτι νεο κυκλοφορεί.

Re: C4 RED FOX

Νέα δημοσίευσηαπό kyriakosstath » 19 Οκτ 2017, 22:55

Ας μας πει κάποιος η κάθε σκληρότητα σε τι σωματικό βάρος αντιστοιχεί. . :good:
kyriakosstath

Νέα δημοσίευσηαπό aliotis1 » 19 Οκτ 2017, 22:56

--xristos-- έγραψε:Τώρα όμως έγραψες,οτι ανήκει στην φορμουλα 1 των πεδιλων. Όχι οτι σε 2 3 χρόνια ενδεχομένως να εκτιμηθεί και αναγνωριστεί σαν κορυφαίο. Σε 1 2 χρονια άμα το χρησιμοποιούν αθλητές σε αγώνες κλπ μπες και γράψε αυτό που έγραψες.

Οι τιμές είναι στο ίντερνετ...

Αυτό που έγραψα δεν ήταν ακριβώς αυτο που λες ......δεν ειπα ότι ανήκουν στην φόρμουλα 1. Είπα ότι ειναι η φόρμουλα 1 των πτερυγίων σήμερα.
Όσο για αθλητές ,αν και ακόμα ειναι πολυ νωρίς γιατί δεν έχουν κυκλοφορήσει παντού και ειναι μόλις 6 μήνες στην παραγωγή , θα σου πω αυτούς που μου έρχονται εύκολα στο μυαλό Renzo Mazzari,Riccardo Molteni,Martin Stefapanek,Gaspare Battaglia και πάρα πολλούς άλλους αθλητές και μη , ευχαριστημένους, που θα βρεις στην σελίδα της c4 στο facebook https://www.facebook.com/C4carbon/ Εκτός από τους παραπάνω να προσθέσω οτι εδώ στην Ελλάδα που έχουν κυκλοφορήσει πρόσφατα τον τεράστιο Νίκο Σαραντινό πρωταθλητή κόσμου με την εθνική μας στο υποβρύχιο κυνήγι . Εμένα πρωταθλητή Ευρώπης υποβρύχιας σκοποβολής . Αλλά αυτο που ειναι σημαντικό δεν ειναι ποιοι και πόσοι αθλητές θα τα προτιμήσουν .Αυτό που εγώ λέω ειναι ότι μόλις δοκίμασα τα νέα πέλματα δεν πίστευα ότι θα μπορούσε ένα πέλμα να κάνει τόσο τεράστια διαφορά από ολα όσα είχα έως τώρα δοκιμάσει και έχω δοκιμάσει πολλα .Ελπιζω να βοήθησα την κουβέντα και οπως ειπα υπομονή για το βίντεο.
Σωστά οι τιμές ειναι στο ίντερνετ......
aliotis1

Νέα δημοσίευσηαπό giannis deep blue » 19 Οκτ 2017, 23:36

aliotis1 έγραψε:Το πέλμα 300 είναι ανατομικά προσχηματισμένο και η φόρμα του εμπνευσμένη από αθλητικό παπούτσι δρομέα. Παράλληλα σε αντίθεση με τα παραδοσιακά πέλματα που χρειάζονται ζώνες σκλήρυνσης και ενίσχυσης σε διαφορετικά σημεία, η χρήση πρωτοποριακών υλικών επιτρέπει την ομαλή κατανομή της πίεσης σε ολόκληρη την εσωτερική επιφάνεια του πέλματος 300.

Στην σχεδίαση του, έχει δοθεί επιπλέον κλίση 3° που προστίθεται στις 29° της λεπίδας και δίνει συνολικά 32° κλίσης μεταξύ του ποδιού και της λεπίδας, τη μεγάλη δηλαδή καμπύλη που επιτάσσει η σχεδίαση των μοντέρνων πτερυγίων. Με την καμπύλη αυτή η λεπίδα παραλληλίζεται με την κνήμη προσφέροντας την πιο εργονομική και αποτελεσματική πεδιλιά τόσο προς τα εμπρός όσο και προς τα πίσω.

Η νεύρωση στο 300 δεν σταματά στη μέση του πέλματος όπως στα περισσότερα πέλματα αλλά συνεχίζει σε ολόκληρο το κάτω μέρος, αγκαλιάζοντας και το πίσω μέρος της φτέρνας. Παράλληλα η λεπίδα με αυξημένο μήκος κατά 20mm φτάνει έως την φτέρνα.

Ο συνδυασμός των δυο παραπάνω μοναδικών χαρακτηριστικών με το πρωτοποριακό υλικό κατασκευής του πέλματος 300 εγγυάται την μεγαλύτερη μετάδοση ενέργειας από το πόδι στην λεπίδα που έχει επιτευχθεί ποτέ.

Τα πιο πάνω στα αντέγραψα από το σαιτ της Apnea που πρακτικά σημαίνουν τα εξής : Aν διαλέξεις το σωστό νούμερο πέλματος για το πόδι σου και δεν σε πειράζει το ομολογουμένως δύσκολο βάλε - βγάλε τότε θα έχεις φορέσει την φόρμουλα 1 των πτερυγίων της αγοράς . Έχοντας φορέσει και δοκιμάσει σχεδόν ολα τα πέδιλα που κυκλοφορούν τολμώ να πω ότι μιλάμε για το καλύτερό ίσως πέδιλο της αγοράς.Το συντομότερο δυνατόν θα σας βάλω και ένα βίντεο από δοκιμές για να βγάλετε και μόνοι σας συμπεράσματα ....οι διαφορές ειναι τέτοιες που φαίνονται και με γυμνό μάτι.
Σου γράφω για τα πέλματα και όχι για τις λεπίδες γιατί ακόμα και μεταξύ των indian και των redfox αλλά και των apnea elliptic ( πάντα με το νέο πέλμα )υπάρχουν διαφορές που έχουν να κάνουν με την χρήση και το τι ζητάει ο καθένας μας από τα πέδιλα του. :wave:

Bill καλησπέρα τι Κάνεις??Ποιες ειναι οι διαφορες των indian και redfox ?Ποια ειναι καταλληλότερα για ψάρεμα?
Μαυρομματης Ιωαννης
Άβαταρ μέλους
giannis deep blue

Νέα δημοσίευσηαπό aliotis1 » 20 Οκτ 2017, 00:44

giannis deep blue έγραψε:
aliotis1 έγραψε:Το πέλμα 300 είναι ανατομικά προσχηματισμένο και η φόρμα του εμπνευσμένη από αθλητικό παπούτσι δρομέα. Παράλληλα σε αντίθεση με τα παραδοσιακά πέλματα που χρειάζονται ζώνες σκλήρυνσης και ενίσχυσης σε διαφορετικά σημεία, η χρήση πρωτοποριακών υλικών επιτρέπει την ομαλή κατανομή της πίεσης σε ολόκληρη την εσωτερική επιφάνεια του πέλματος 300.

Στην σχεδίαση του, έχει δοθεί επιπλέον κλίση 3° που προστίθεται στις 29° της λεπίδας και δίνει συνολικά 32° κλίσης μεταξύ του ποδιού και της λεπίδας, τη μεγάλη δηλαδή καμπύλη που επιτάσσει η σχεδίαση των μοντέρνων πτερυγίων. Με την καμπύλη αυτή η λεπίδα παραλληλίζεται με την κνήμη προσφέροντας την πιο εργονομική και αποτελεσματική πεδιλιά τόσο προς τα εμπρός όσο και προς τα πίσω.

Η νεύρωση στο 300 δεν σταματά στη μέση του πέλματος όπως στα περισσότερα πέλματα αλλά συνεχίζει σε ολόκληρο το κάτω μέρος, αγκαλιάζοντας και το πίσω μέρος της φτέρνας. Παράλληλα η λεπίδα με αυξημένο μήκος κατά 20mm φτάνει έως την φτέρνα.

Ο συνδυασμός των δυο παραπάνω μοναδικών χαρακτηριστικών με το πρωτοποριακό υλικό κατασκευής του πέλματος 300 εγγυάται την μεγαλύτερη μετάδοση ενέργειας από το πόδι στην λεπίδα που έχει επιτευχθεί ποτέ.

Τα πιο πάνω στα αντέγραψα από το σαιτ της Apnea που πρακτικά σημαίνουν τα εξής : Aν διαλέξεις το σωστό νούμερο πέλματος για το πόδι σου και δεν σε πειράζει το ομολογουμένως δύσκολο βάλε - βγάλε τότε θα έχεις φορέσει την φόρμουλα 1 των πτερυγίων της αγοράς . Έχοντας φορέσει και δοκιμάσει σχεδόν ολα τα πέδιλα που κυκλοφορούν τολμώ να πω ότι μιλάμε για το καλύτερό ίσως πέδιλο της αγοράς.Το συντομότερο δυνατόν θα σας βάλω και ένα βίντεο από δοκιμές για να βγάλετε και μόνοι σας συμπεράσματα ....οι διαφορές ειναι τέτοιες που φαίνονται και με γυμνό μάτι.
Σου γράφω για τα πέλματα και όχι για τις λεπίδες γιατί ακόμα και μεταξύ των indian και των redfox αλλά και των apnea elliptic ( πάντα με το νέο πέλμα )υπάρχουν διαφορές που έχουν να κάνουν με την χρήση και το τι ζητάει ο καθένας μας από τα πέδιλα του. :wave:

Bill καλησπέρα τι Κάνεις??Ποιες ειναι οι διαφορες των indian και redfox ?Ποια ειναι καταλληλότερα για ψάρεμα?

Καλησπέρα Γιάννη μου οι διαφορές ανάμεσα στα indian και redfox ειναι περισσότερο για φιλοσοφική συζήτηση παρά για ουσία τουλάχιστον για το επίπεδο του 90% των ψαροντουφεκάδων δηλαδή η c4 με τα indian έχει μια πρόταση για αυτούς που με όχι τόσο καλή πεδιλιά και προπόνηση θέλουν το μέγιστο ενώ με τα red fox θέλει να καλύψει τους πολύ απαιτητικούς που εκτός από πολύ βαθύ υποβρύχιο κυνήγι αγαπούν και την αγωνιστική ελεύθερη κατάδυση .Εγώ στην πράξη φόρεσα δυο πέδιλα 3 σκάλες πάνω από τις δικιές μου δυνατότητες .Είναι σαν δώσεις σε έναν απλό οδηγό δυο κορυφαία αγωνιστικά αυτοκίνητα με διαφορετικές ρυθμίσεις .
Και με τα δυο θα απολαύσει την βόλτα εξίσου.....
aliotis1

Νέα δημοσίευσηαπό xxx » 20 Οκτ 2017, 09:42

Φίλε αλιοτη σεβαστή η γνώμη σου και μακάρι να έχεις δίκιο είναι καλό να υπάρχει βελτίωση στον εξοπλισμό μας.Εγω πάντως αν και δεν είμαι αθλητής αλλά δεν είμαι και χθεσινός πιστεύω πως το συγκεκριμένο πέλμα είναι μία αποτυχία και θα πω γιατί πρώτων δεν πιστεύω ότι έχει καλύτερη μεταφορά ενέργειας το κενό ανάμεσα στο πόδι και στο πέλμα που έχουν τα άλλα αυτό δεν το έχει αλλά είναι τόσο μαλακό που παραμορφώνει (σφίγγοντας τα δάχτυλα)έτσι πάλι χάνεται ενέργεια. Δεύτερον καταπονηττε τόσο πολύ στο σημείο αυτό που αν είναι μούφα ότι είναι ανθεκτικοτερο θα θέλει αλλαγή κάθε χρόνο. Εγώ το δοκίμασα σε κολυμπιτο με Ρέμα τώρα για βουτιές από σκάφος μπορεί να είναι τέλειο .Οταν το δοκιμάσουν περισσότεροι ψαροκηνηγοι θα έχουμε καλύτερη άποψη :hello: :hello: :hello:
falaserna
xxx

Νέα δημοσίευσηαπό kostas80 » 20 Οκτ 2017, 13:43

kostas80 έγραψε:υπαρχει η δυνατοτητα ΔΟΚΙΜΗΣ απο καποιο καταστημα και η επιστροφη σε περιπτωση που δεν μας κανει?

εκανα αυτη την ερωτηση χθες γιατι θελω ενα ζευγαρι πεδιλα πιο εξελιγμενα απο αυτα που εχω. δεν μου απαντησε κανεις και ετσι πηρα σημερα ενα τηλ. στον αντιπροσωπο της c4 . ο ανθρωπος που μιλησα εξυπηρετικοτατος δεν λεω... μου ειπε πως δεν υπαρχει η δυνατοτητα ΔΟΚΙΜΗΣ. και σκεφτομαι γενικα ολες οι μεγαλες εταιρειες δεν θα επρεπε να διαθετουν καποια μοντελα ειδικα για δοκιμη στους αντιπροσωπους? αφου για αυτες ειναι σαν στραγαλια. αυτο θα συμφερει στο τελος και την εταιρεια γιατι ενα υποτιθεται τοσο καλο προιον αν το δοκιμασουν περισσοτεροι θα προωθηθει και πιο γρηγορα καθως θα γινεται μια πολυ καλη αμεση και αληθινη διαφημηση. τωρα πρεπει να το αγορασει καποιος γνωστος και να τον βρεις για να στα δωσει να τα δοκιμασεις και εσυ...τρεχα γυρευε. προσεξτε δε μιλαμε οτι αγοραζω μια κουπα για να πινω τσαι. μιλαμαι για κατι παρα πολυ σοβαρο και περιπλοκο καθως εχει να κανει απο τη σκληροτητα των υλικων μεχρι τα σωματικα χαρακτηριστικα του καθενως, περα απο τη χρηση, τα οποια πρεπει να τα δεις μονο στην πραξη. ολα αυτα που γραφονται στις διαφημησεις και λεγονται ειναι στο ΠΕΡΙΠΟΥ. προτεινω οσοι γνωριζουν τους αντιπροσωπους μεγαλων εταιρειων και οχι μονο να μεσολαβησουν για να διαθετουν αυτες καποια πεδιλα για δοκιμη ετσι ωστε να γινει μια αρχη. :hello:
kostas80

Νέα δημοσίευσηαπό kyriakosstath » 20 Οκτ 2017, 14:59

Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε γιατί πρέπει να δώσεις 450€για να το πάρεις κ αν τελικά η σκληρότητα που θα πάρεις δεν είναι η κατάλληλη μετά τι κάνεις?κλαίς τα 450€ κ τα κρατάς χωρίς να πάρεις την απόδοση που θες.... :banghead:
kyriakosstath

Νέα δημοσίευσηαπό giannis deep blue » 20 Οκτ 2017, 18:05

aliotis1 έγραψε:

Καλησπέρα Γιάννη μου οι διαφορές ανάμεσα στα indian και redfox ειναι περισσότερο για φιλοσοφική συζήτηση παρά για ουσία τουλάχιστον για το επίπεδο του 90% των ψαροντουφεκάδων δηλαδή η c4 με τα indian έχει μια πρόταση για αυτούς που με όχι τόσο καλή πεδιλιά και προπόνηση θέλουν το μέγιστο ενώ με τα red fox θέλει να καλύψει τους πολύ απαιτητικούς που εκτός από πολύ βαθύ υποβρύχιο κυνήγι αγαπούν και την αγωνιστική ελεύθερη κατάδυση .Εγώ στην πράξη φόρεσα δυο πέδιλα 3 σκάλες πάνω από τις δικιές μου δυνατότητες .Είναι σαν δώσεις σε έναν απλό οδηγό δυο κορυφαία αγωνιστικά αυτοκίνητα με διαφορετικές ρυθμίσεις .
Και με τα δυο θα απολαύσει την βόλτα εξίσου.....

Thanks bill!!
Μαυρομματης Ιωαννης
Άβαταρ μέλους
giannis deep blue

Νέα δημοσίευσηαπό giannis deep blue » 20 Οκτ 2017, 18:09

kyriakosstath έγραψε:Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε γιατί πρέπει να δώσεις 450€για να το πάρεις κ αν τελικά η σκληρότητα που θα πάρεις δεν είναι η κατάλληλη μετά τι κάνεις?κλαίς τα 450€ κ τα κρατάς χωρίς να πάρεις την απόδοση που θες.... :banghead:

Αν εχεις αλλαξει αρκετα πεδιλα και εχεις καταληξει ποια σκληροτητα ταιριάζει σε εσενα και το στυλ ψαρεματος σου και στα ποδια σου και στο πως λυγιζει η λεπιδα με το που θα τα λυγισεις ξερεις....Το θεμα ειναι το παππουτσι το καινουργιο.... ;)
Μαυρομματης Ιωαννης
Άβαταρ μέλους
giannis deep blue

Νέα δημοσίευσηαπό kostas80 » 20 Οκτ 2017, 19:06

kyriakosstath έγραψε:Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε γιατί πρέπει να δώσεις 450€για να το πάρεις κ αν τελικά η σκληρότητα που θα πάρεις δεν είναι η κατάλληλη μετά τι κάνεις?κλαίς τα 450€ κ τα κρατάς χωρίς να πάρεις την απόδοση που θες.... :banghead:

Αν εχεις αλλαξει αρκετα πεδιλα και εχεις καταληξει ποια σκληροτητα ταιριάζει σε εσενα και το στυλ ψαρεματος σου και στα ποδια σου και στο πως λυγιζει η λεπιδα με το που θα τα λυγισεις ξερεις....Το θεμα ειναι το παππουτσι το καινουργιο.... ;)

δηλαδη ρε Γιαννη οσοι δεν εχουμε αλλαξει αρκετα πεδιλα για να εχουμε εμπειρια θα πρεπει να παιξουμε κορονα γραμματα τα 450ε? αυτο λες τωρα. δεν εχει φιλε μου λογικη αυτο. ποσα ατομα ειναι ακομη που θελουν να παρουν για πρωτη τους φορα καρμπον? αυτοι πανε και αγοραζουν τοτε στα τυφλα. πριν παρω εγω τα πρωτα μου καρμπον πριν 4 χρονια περιπου, ακουγα απο δω ακουγα απο κει, δοκιμασα καποια αλλα απο γνωστους και κατεληξα σε αυτα που εχω τωρα. η λεπιδα ηθελα να ηταν πιο σκληρη και το πελμα ηταν μεγαλυτερο και το φοραω με 5αρι καλτσακι ολο το χρονο. αναγκαστικα τα παντρευτηκα καθως δεν τα δεχοταν πισω επειδη τα εβαλα στη θαλασσα. βλεπω τωρα καποια καινουργια θελω να τα αλλαξω τα παλια αλλα φοβαμαι μη βγουν χειροτερα απο αυτα που εχω. δεν εχει λογικη ολο αυτο. οσοι εχουν γνωστους που πουλανε σιγουρα τα δοκιμαζουν οι υπολοιποι θα παιζουμε εδω παππας εκει παππας...
kostas80

Νέα δημοσίευσηαπό hariska » 20 Οκτ 2017, 19:30

Ξέρετε πόσος είναι ο βασικός κατώτερος μισθός;
Πλάκα μας κάνετε μου φαίνεται, που ακόμα το συζητάτε το θέμα.

Αυτά τα πέδιλα είναι πολύ καλύτερα σε σχέση τιμής/απόδοσης, αλλά ο Ιταλός ΔΕΝ τα στέλνει Ελλάδα... of course
https://www.planetdivestore.com/dive/fi ... 0/86901/sc

Αυτός όμως; :D
http://www.sportsmed.fr/palmes-c4-carbo ... a2470.html

Να στηρίξουμε και την Γαλλική αγορά που ταλανίζεται τα τελευταία χρόνια...
Άβαταρ μέλους
hariska

Νέα δημοσίευσηαπό giannis deep blue » 20 Οκτ 2017, 19:59

kostas80 έγραψε:

δηλαδη ρε Γιαννη οσοι δεν εχουμε αλλαξει αρκετα πεδιλα για να εχουμε εμπειρια θα πρεπει να παιξουμε κορονα γραμματα τα 450ε? αυτο λες τωρα. δεν εχει φιλε μου λογικη αυτο. ποσα ατομα ειναι ακομη που θελουν να παρουν για πρωτη τους φορα καρμπον? αυτοι πανε και αγοραζουν τοτε στα τυφλα. πριν παρω εγω τα πρωτα μου καρμπον πριν 4 χρονια περιπου, ακουγα απο δω ακουγα απο κει, δοκιμασα καποια αλλα απο γνωστους και κατεληξα σε αυτα που εχω τωρα. η λεπιδα ηθελα να ηταν πιο σκληρη και το πελμα ηταν μεγαλυτερο και το φοραω με 5αρι καλτσακι ολο το χρονο. αναγκαστικα τα παντρευτηκα καθως δεν τα δεχοταν πισω επειδη τα εβαλα στη θαλασσα. βλεπω τωρα καποια καινουργια θελω να τα αλλαξω τα παλια αλλα φοβαμαι μη βγουν χειροτερα απο αυτα που εχω. δεν εχει λογικη ολο αυτο. οσοι εχουν γνωστους που πουλανε σιγουρα τα δοκιμαζουν οι υπολοιποι θα παιζουμε εδω παππας εκει παππας...

Ξαναδιαβασε αυτα που γράφω..
Δεν μιλησα για αρχαριους που φορανε πρωτη φορα καρβουνα...
Μαυρομματης Ιωαννης
Άβαταρ μέλους
giannis deep blue

Νέα δημοσίευσηαπό giannis deep blue » 20 Οκτ 2017, 20:06

hariska έγραψε:Ξέρετε πόσος είναι ο βασικός κατώτερος μισθός;
Πλάκα μας κάνετε μου φαίνεται, που ακόμα το συζητάτε το θέμα.

Αυτά τα πέδιλα είναι πολύ καλύτερα σε σχέση τιμής/απόδοσης, αλλά ο Ιταλός ΔΕΝ τα στέλνει Ελλάδα... of course
https://www.planetdivestore.com/dive/fi ... 0/86901/sc

Αυτός όμως; :D
http://www.sportsmed.fr/palmes-c4-carbo ... a2470.html

Να στηρίξουμε και την Γαλλική αγορά που ταλανίζεται τα τελευταία χρόνια...

Έλα ρε τόση διαφορά!!
Μαυρομματης Ιωαννης
Άβαταρ μέλους
giannis deep blue

Νέα δημοσίευσηαπό kyriakosstath » 20 Οκτ 2017, 20:32

Δεν ξέρω αν τα στέλνει Ελλάδα αλλά για ρίχτε μια ματιά εδώ...spearfishing.de 298 :swoon:
kyriakosstath

Νέα δημοσίευσηαπό giannis deep blue » 20 Οκτ 2017, 20:53

kyriakosstath έγραψε:Δεν ξέρω αν τα στέλνει Ελλάδα αλλά για ρίχτε μια ματιά εδώ...spearfishing.de 298 :swoon:

Για βαλε λινκ εγω βρισκω μονο red falcon
Μαυρομματης Ιωαννης
Άβαταρ μέλους
giannis deep blue

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Νεα προϊόντα, Διαφήμιση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 17 επισκέπτες