• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Αξίζει;

Αξίζει;

Νέα δημοσίευσηαπό γιωργος 21 » 16 Μάιος 2017, 17:26

Καλησπέρα σε όλους
Έχει ξεμείνει στο γκαράζ αυτό το φουσκωτό από τον συγχωρεμένο τον πεθερο μού
20170516_161800.jpg

20170516_162015.jpg

Τώρα το θέμα είναι ότι έχει ξεκολλήσει τελείως το ένα μπαλόνι από τον καθρέφτη και έχει ξεκινήσει και το άλλο
20170516_161611.jpg

. Επειδή έχει μείνει κάνα 5 χρόνια έτσι το φούσκωσα πριν καμία βδομάδα και δεν έχει χάσει καθόλου αέρα. Τώρα αξίζει να κάνω άνοιγμα στην πεθερά μου να το αγοράσω (θα μου πείτε γιατί να το αγοράσω και θα σας πω ότι από πίσω είναι και τα αδέλφια της γυναίκας και αν το φτιάξω εγώ μπορεί να μην το καταφέρω να το πάρω εγώ θάλασσα και να το έχουν πάρει και αν πω κάτι να ακούσω το του πατέρα μου δεν είναι;) Αξίζει και αν ναι τι κόλα πρέπει να βάλω; δεν το θέλω για τίποτα μεσοπελαγες ξερες ούτως ή άλλως κολυμπιτο κάνω. Το θέλω για καμιά βόλτα με την οικογένεια και για κάνα παραγαδακι η καλάμι να περνάει η ώρα κάνα απόγευμα.
Με καμία δεκαρουλα μηχανή θα είναι εντάξει;
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
γιωργος 21

Re: Αξίζει;

Νέα δημοσίευσηαπό J.D.P » 16 Μάιος 2017, 18:34

αν τα μπαλονια και τα διαχωριστικα ειναι οκ αξιζει, αν δεν ειναι δεν νομιζω θα μπλεξεις, ο καθρεφτης ειναι το ευκολοτερο να κολησει αν ξερεις τι κανεις και δες αν εχει χαρτια γιατι ειναι πολυ σημαντικο
Άβαταρ μέλους
J.D.P

Νέα δημοσίευσηαπό γιωργος 21 » 16 Μάιος 2017, 18:41

J.D.P έγραψε:αν τα μπαλονια και τα διαχωριστικα ειναι οκ αξιζει, αν δεν ειναι δεν νομιζω θα μπλεξεις, ο καθρεφτης ειναι το ευκολοτερο να κολησει αν ξερεις τι κανεις και δες αν εχει χαρτια γιατι ειναι πολυ σημαντικο

Όλα καλά ούτε χάνει ούτε βλέπω κάποιο άλλο πρόβλημα. Χαρτιά από ότι ξέρω ηπαρχουν το μόνο πρόβλημα είναι ο καθρέφτης.
Άβαταρ μέλους
γιωργος 21

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 16 Μάιος 2017, 20:42

Γιώργο,αν είναι ξεκολλημενο στο μπαλόνι και όχι στον καθρέπτη ??δηλαδή η λουρίδα που ενώνει μπαλόνι και καθρέπτη έχει ξεκολλήσει στο μπαλόνι ???δεν έχεις πρόβλημα ,με σωστές οδηγίες το κόλλας και μόνος σου ,αν είναι ξεκολλημενο και στο ξύλο του καθρέπτη ??είναι κάτι που δεν έχω κάνει οπότε ????
Μάθε τι υλικό είναι το ύφασμα ?hypalon η νάιλον ώστε να πάρεις και την κατάλληλη κόλλα και προχώρησε σιγά σιγά με οδηγίες από εδώ μέσα αν το αποφασίσεις
Βλέπω είναι Κάρελ η φίρμα οπότε όχι άγνωστη
Βέβαια εξαρτάται και πόσο θα κοστίσει η αγορά του έτσι ώστε να ξέρεις αν αξίζει η επισκευή ή όχι
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό γιωργος 21 » 16 Μάιος 2017, 20:59

thalassa50 έγραψε:Γιώργο,αν είναι ξεκολλημενο στο μπαλόνι και όχι στον καθρέπτη ??δηλαδή η λουρίδα που ενώνει μπαλόνι και καθρέπτη έχει ξεκολλήσει στο μπαλόνι ???δεν έχεις πρόβλημα ,με σωστές οδηγίες το κόλλας και μόνος σου ,αν είναι ξεκολλημενο και στο ξύλο του καθρέπτη ??είναι κάτι που δεν έχω κάνει οπότε ????
Μάθε τι υλικό είναι το ύφασμα ?hypalon η νάιλον ώστε να πάρεις και την κατάλληλη κόλλα και προχώρησε σιγά σιγά με οδηγίες από εδώ μέσα αν το αποφασίσεις
Βέβαια εξαρτάται και πόσο θα κοστίσει η αγορά του έτσι ώστε να ξέρεις αν αξίζει η επισκευή ή όχι

Καλησπέρα Γιάννη μου ναι η λοριδα έχει ξεκολλήσει φαίνεται και στην φώτο έχει ξεκολλήσει όλη όμως πάνω από το μπαλόνι και τώρα ξεκινάει να ξεκολλάει και το άλλο μπαλόνι. Πάνω από 300 ευρώ δεν πρόκειται να δώσω.
Άβαταρ μέλους
γιωργος 21

Νέα δημοσίευσηαπό KOSTAS STI » 16 Μάιος 2017, 21:02

ρε Γιωργο ! ποσο να τ'αγορασεις δηλαδη?θα θελει καινουργια αδεια,(4 χρονια καθεται!),το καροτσι εχει αδεια? αν οχι θα βγαλεις?αν στο δωσει ετσι,το κανεις! αλλεως αν υπαρχουν οικονομικες απαιτησεις,καλυτερα αστο! ας το παρει αλλος και ναχεις εσυ απαιτησεις !! :grin:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!
Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI

Νέα δημοσίευσηαπό jimys » 16 Μάιος 2017, 21:14

γιωργη μην μπλέξεις γιατι θα μπλέξεις σιγουρα και αν είναι να βαλεις και την οικογενεια αστο με χιλια.
απ ότι βλεπω είναι και συμβατικο οποτε αφου εχει αρχισει να ξεκολαει με την πρωτη πλευση θα σκορπισει ολο φιλε σε αλλα σημεια δηλαδή.
μια ζωη θα το πληρωνεις σε μερεμετια και φουσκωτακι δεν θα εχεις.
Όποιος ξεχνά την ιστορία του ειναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει.
jimys

Νέα δημοσίευσηαπό γιωργος 21 » 16 Μάιος 2017, 21:44

KOSTAS STI έγραψε:ρε Γιωργο ! ποσο να τ'αγορασεις δηλαδη?θα θελει καινουργια αδεια,(4 χρονια καθεται!),το καροτσι εχει αδεια? αν οχι θα βγαλεις?αν στο δωσει ετσι,το κανεις! αλλεως αν υπαρχουν οικονομικες απαιτησεις,καλυτερα αστο! ας το παρει αλλος και ναχεις εσυ απαιτησεις !! :grin:

Καλησπέρα Κώστα μου από ότι ξέρω από άδειες είναι κομπλέ. Τώρα ρώτησα απλώς εάν αξίζει να το φτιάξω. Και αν μου πουν τιμή μέχρι (300).
Άβαταρ μέλους
γιωργος 21

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 16 Μάιος 2017, 21:57

γιωργος 21 έγραψε:
thalassa50 έγραψε:Γιώργο,αν είναι ξεκολλημενο στο μπαλόνι και όχι στον καθρέπτη ??δηλαδή η λουρίδα που ενώνει μπαλόνι και καθρέπτη έχει ξεκολλήσει στο μπαλόνι ???δεν έχεις πρόβλημα ,με σωστές οδηγίες το κόλλας και μόνος σου ,αν είναι ξεκολλημενο και στο ξύλο του καθρέπτη ??είναι κάτι που δεν έχω κάνει οπότε ????

Καλησπέρα Γιάννη μου ναι η λοριδα έχει ξεκολλήσει φαίνεται και στην φώτο έχει ξεκολλήσει όλη όμως πάνω από το μπαλόνι και τώρα ξεκινάει να ξεκολλάει και το άλλο μπαλόνι. Πάνω από 300 ευρώ δεν πρόκειται να δώσω.

αν είναι νεπρέν ,υπολόγισε +30 κόλλα και καταλύτης ,περίπου 70 ευρώ για νέα άδεια αν έχει λήξει 20 αν δεν έχει λήξει αλλά θα αντικατασταθεί με καινούργια και κανα 20-30 ευρώ για λίγο νεοπρέν ώστε προοληπτικά να κολλήσεις πάνω από την λωρίδα που ξεκόλλησε και ένα μικρό πόσον για την μεταβίβαση νομίζω στην εφορία
είναι νεοπρέν ???πόσα μέτρα ???και έτος κατασκευής ???
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό γιωργος 21 » 16 Μάιος 2017, 22:02

jimys έγραψε:γιωργη μην μπλέξεις γιατι θα μπλέξεις σιγουρα και αν είναι να βαλεις και την οικογενεια αστο με χιλια.
απ ότι βλεπω είναι και συμβατικο οποτε αφου εχει αρχισει να ξεκολαει με την πρωτη πλευση θα σκορπισει ολο φιλε σε αλλα σημεια δηλαδή.
μια ζωη θα το πληρωνεις σε μερεμετια και φουσκωτακι δεν θα εχεις.

:hello: Οκ φίλε μου θα τα λάβω υπόψιν μου αυτά που λες. Πάντως όλο το υπόλοιπο φαίνεται γερο.
Άβαταρ μέλους
γιωργος 21

Νέα δημοσίευσηαπό jimmy76gr » 16 Μάιος 2017, 22:13

Τσεκαρε πανω απ'ολα τις αδειες με τα ματια σου να μην εχουν ληξει.μαλλον ειναι υπαλον.θαρρω πως ο καρελ ειναι στη πατρα.το πολυ πεταγεσε και τον ρωτα τι και που.τσεκαΡΕ και τα χαρτια του τρειλερ επισης.τωρα τη μηχανη θελει.../?ποσα μετρα ειναι και θα σου πουν.
κανω ενα τσιγαρο και την κανω...
jimmy76gr

Νέα δημοσίευσηαπό ψαρι » 17 Μάιος 2017, 00:43

γιωργο αμα το αποφασισεις εγω βοηθος (εχω και κατι κολες)
ψαρι

Νέα δημοσίευσηαπό live2dive » 17 Μάιος 2017, 10:07

Καθάρισε το καλά και άδειασε ολα τα παρελκόμενα του.. Κανονικά πρέπει να κάνεις και ενα τεστ με σαπουναδα να δεις αν χάνει καπου αλλά αφού το έχεις φουσκώσει και δεν έχει χάσει καθόλου μάλλον δεν χρειάζεται.

Εάν είναι hypalon σίγουρα αξίζει να επενδύσεις πάνω του αλλά θα σου δώσω μια συμβουλή: Μην αγοράσεις καθόλου κόλλες κλπ, κάνε πρώτα μια έρευνα στην αγορά, πόσο κοστίζει να σου το φτιάξει ένας επαγγελματίας και να σου κάνει σωστή δουλειά. Ο καθρέφτης είναι σοβαρή υπόθεση και η ζωή η δική σου και της οικογένειας σου ακόμα πιο σοβαρή.

Μην πειραματίζεσαι σε κάτι το οποίο το χρησιμοποιείς ανοιχτά στην θάλασσα..

Και κάτι ακόμη, ο καθρέφτης πως ξεκόλλησε άραγε;;
Άβαταρ μέλους
live2dive

Νέα δημοσίευσηαπό CapetanThomas » 17 Μάιος 2017, 11:49

Το Ερώτημα, εάν αξίζει τον Κόπο να επιδιορθωθεί,
θα σου το απαντήσουν Τεχνικά, Ολοι Οσοι γνωρίζουν καλά αυτά τα Θέματα…
Η Γνώμη των Ανθρώπων που γνωρίζουν, είναι πάντα σεβαστή

Το μόνο Ζήτημα που μπορώ να παρέμβω και να σου πώ την Γνώμη μου,
Φίλε μου Γιώργο είναι: Μακριά από Κουνιάδια
Μην αφήνεις Τίποτα χωρίς να είναι πεντακάθαρα Τυπικά τακτοποιημένο με Χαρτιά…
Όλα ξεκαθαρισμένα, κι από μακριά κι αγαπημένοι
Κι όπως λέει κι η Παροιμία, < Οποιος καεί στο Γάλα, φυσάει και το Γιαούρτι >…

Σε ότι τελικά αποφασίσεις, σου εύχομαι Καλό Δρόμο

:hello:
...Εκεί που είσαι, ήμουνα, κι εδώ που είμαι, θάρθεις...
Άβαταρ μέλους
CapetanThomas

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 17 Μάιος 2017, 11:49

live2dive έγραψε:Καθάρισε το καλά και άδειασε ολα τα παρελκόμενα του.. Κανονικά πρέπει να κάνεις και ενα τεστ με σαπουναδα να δεις αν χάνει καπου αλλά αφού το έχεις φουσκώσει και δεν έχει χάσει καθόλου μάλλον δεν χρειάζεται.

Εάν είναι hypalon σίγουρα αξίζει να επενδύσεις πάνω του αλλά θα σου δώσω μια συμβουλή: Μην αγοράσεις καθόλου κόλλες κλπ, κάνε πρώτα μια έρευνα στην αγορά, πόσο κοστίζει να σου το φτιάξει ένας επαγγελματίας και να σου κάνει σωστή δουλειά. Ο καθρέφτης είναι σοβαρή υπόθεση και η ζωή η δική σου και της οικογένειας σου ακόμα πιο σοβαρή.

Μην πειραματίζεσαι σε κάτι το οποίο το χρησιμοποιείς ανοιχτά στην θάλασσα..

Και κάτι ακόμη, ο καθρέφτης πως ξεκόλλησε άραγε;;

Νομίζω αν είναι να το πάει σε μάστορα ???ας ψάξει καλύτερα τότε στο car για άλλο μιας και η επισκευή καθρέπτη αν θυμάμαι καλά σε έναν φίλο από το φόρουμ του πήγε 300-500 ευρώ σε πλαστικό ύφασμα και δουλιά δεν έκανε :)
Έχει τοπικ εδώ μέσα με την περιπέτεια του αλλά ποιος το βρίσκει τώρα ???και έχω σβήσει και τα πμ του
Νομίζω kolossos το nikname του
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Επόμενο

Επιστροφή στο Σκάφος καί μηχανή.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 17 επισκέπτες