• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

βοηθεια απο γνωστες

βοηθεια απο γνωστες

Νέα δημοσίευσηαπό VAG81 » 28 Νοέμ 2016, 20:03

καλησπερα παλικαρια μετα απο ποσα χρονια επιτελους καταφερα και πηρα ενα σκαφακι ονειρο ζωης για μενα
το εψαξα αρκετα και με συμβουλες διαφορων φιλων πιστευω πως εκανα μια παρα πολυ καλη επιλογη
το σκαφος ειναι ενα mostro 4.30 γαστρατο με μια 40 διχρονη τετρακυλινδρη
αν και δεν εχω εμπειρια στα σκαφοι απ οτι καταλαβα και μου ειπαν και φιλοι γνωστες το σκαφος εχει πολυ ωραια πλευση και εχει και αρκετη δυναμη με το μοτερακι που φοραει με δυο μποφορια που τον τερματισα λιγακι να δω πως παει πηγε 34 μιλια για μενα νομιζω οτι πεταει
το προβλημα μου ειναι οτι ενω μπαλονια-ταμπουκια-μηχανη-καθισματα ειναι σε αριστη κατασταση παρ ολο που ειναι το 96 μοντελο η γαστρα με χαλαει πολυ και αποτι μου ειπαν και μου κοβει στην θαλασσα και μεγαλυτερη καταναλωση εχει
ο προηγουμενος ιδιοκτητης του ειχε περασει μουραβια πριν πολλα χρονια αυτη τωρα αλου εχει φυγει αλου εχει το χρωμα-ασταρι και το ακουμπας και γινεσαι χαλια τι να κανω να το τριψω και να το περασω μια ασπρη μουραβια?
να βαψω ολη την γαστρα?
γιατι το βλεπω και στεναχωριεμαι,την βοηθεια σας για την πιο οικονομικη λυση (γιατι ξεφραγκιαστηκαμε)
και να μην εχω προβλημα και στο μελλον πχ να βαφτει και να φευγει το χρωμα
ευχαριστω προκαταβολικα :hello:
ΥΣ επειδη πιανουν τα χερια μου μονος μου θα ασχοληθω να το φτιαξω ,βαζω και τις φωτο να δειτε το προβλημα
Εικόναimage hosting no sign up
Εικόναupload picture
Εικόναimage
VAG81

Re: βοηθεια απο γνωστες

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 28 Νοέμ 2016, 20:18

με τα λίγα που γνωρίζω θα έλεγα καινούργια μουράβια αν είναι να το έχεις μόνιμα στη θάλασσα ,αλλά επειδή συνήθως αυτά τα μίκη τα έχουμε πάνω σε τρέιλερ έξω από το σπίτι μας θα έλεγα ένα καλό καθάρισμα μόνο να φύγει η μουράβια ,γυάλισμα μετά και τίποτα άλλο
σαφώς περίμενε γνώμες ποιο έμπειρων σε αυτά
υγ.34 μίλια είναι μια χαρά για αυτό και σαφώς μάλλον η ταχύτητα εξαρτάτε και από το πως έχεις την μηχανή στημένη ,δηλ σε πια τρύπα είναι ο πύρος (αν δεν έχει powertrimm )ώστε να κάθετε η να σηκώνετε η μύτη της πλώρης ,κατάλαβες τη ενοω ???
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό KOSTAS STI » 28 Νοέμ 2016, 20:29

ευχομαι να το χαρεις ρε Βαγγελη !! :thumbsup:
οσο για βοηθεια θα βρεις απο δω !!! ;)
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!
Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI

Νέα δημοσίευσηαπό VAG81 » 28 Νοέμ 2016, 20:31

thalassa50 έγραψε:με τα λίγα που γνωρίζω θα έλεγα καινούργια μουράβια αν είναι να το έχεις μόνιμα στη θάλασσα ,αλλά επειδή συνήθως αυτά τα μίκη τα έχουμε πάνω σε τρέιλερ έξω από το σπίτι μας θα έλεγα ένα καλό καθάρισμα μόνο να φύγει η μουράβια ,γυάλισμα μετά και τίποτα άλλο
σαφώς περίμενε γνώμες ποιο έμπειρων σε αυτά
υγ.34 μίλια είναι μια χαρά για αυτό και σαφώς μάλλον η ταχύτητα εξαρτάτε και από το πως έχεις την μηχανή στημένη ,δηλ σε πια τρύπα είναι ο πύρος (αν δεν έχει powertrimm )ώστε να κάθετε η να σηκώνετε η μύτη της πλώρης ,κατάλαβες τη ενοω ???

σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου,εξω θα το εχω πανω στο τρειλερ θα στρωσει αυτο με γυαλισμα?χωρις τριψιμο? ειδα στο youtube την βγαζανε με πιεστικο μηχανημα αλλα το χρωμα αυτο το γκρι δεν νομιζω να φυγει ετσι ευκολα,η ασπριλα που εχει ειναι σαν αλευρι βγανει μονο που το ακουμπας με το χερι, η μηχανη δεν σηκωνετε ηλεκτρικα εχει μοχλουδακι πισω και την κλειδωνεις εκει που θες,μου ειπανε παιζει πολυ μεγαλο ρολο το που θα την ντριμαρεις εγω την ειχα σηκωσει 2-3 ποντους την μηχανη και πηγαινε ετσι
VAG81

Νέα δημοσίευσηαπό VAG81 » 28 Νοέμ 2016, 20:33

KOSTAS STI έγραψε:ευχομαι να το χαρεις ρε Βαγγελη !! :thumbsup:
οσο για βοηθεια θα βρεις απο δω !!! ;)

να σαι καλα ρε κωστη σ'ευχαριστω πολυ :hello:
VAG81

Νέα δημοσίευσηαπό magiatiko!!! » 28 Νοέμ 2016, 20:43

ενταξει γνωστης όπως ενδεχομένως τον οριζεις δεν είμαι
αλλα για ν βοηθησω οσο μπορω κ βασει οσων εχω συζητησει κατά καιρους....
Από τη στιγμη που είναι περασμενο μουραβια δε συμφερει/προσφερεται/ενδεικτυται
ν μπεις στον κοπο ν την αφαιρέσεις γιατι για ν γινει σωστη δουλεια κ να είναι καθαρη κ
΄΄γλιστερη΄΄ η γαστρα πρπει ν τριψεις και μερος του gel coat, ν το ξαναπεράσεις εκ νεου μαζι εννοείται κ με ασταρι κτλ κτλ.
Το πιο συμφέρον λοιπον θ ηταν ένα καλο τριψιματακι ν φυγει η παλια μουραβια κ περασμα με καινουργια
ανεξάρτητα αν μενει( που δε θ μενει υποθετω) ή όχι μεσα στο νερο
το χρωμα που την περασεις (ασπρο ειπες) είναι μονο θεμα γουστου
θ δεις βεβαια ότι υπαρχουν διαφορες ποιοτητες μουβαριας..μη ψαρωσεις με κατι αγωνιστικου τυπου κτλ
παρε κατι για τη χρηστικοτητα που θες το σκαφακι ητοι ψαροτουφεκακι
μη τρελαίνεσαι ότι θ σου ανεβασει την καταναλωση μια γαστρα με μουραβια...
δεν εχουμε εμπορικα πλοια,4-5μετρα σκαφακια κυκλοφορούμε με λιγα τετραγωνικα μετρα επιφανειας γαστρα
πιο πολύ μετραει στην καταναλωση η κατανομή βαρων κ το τριμαρισμα παρα αν είναι βαμμενη η γαστρα!

ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ ....
ΝΑ ΤΟ ΧΑΡΕΙΣ Κ ΧΙΛΙΟΜΑΤΩΜΕΝΟ
περιμενουμε ποσταρισμα με το πρωτο του ψαρεμα!
...όπως φυλάει το στήθος μου τους χτύπους της καρδιάς μου,όπως φυλάει ο βουτηχτής την τελευταία πνοή....(ΥΠΟΓΕΙΑ ΡΕΥΜΑΤΑ)
Άβαταρ μέλους
magiatiko!!!

Νέα δημοσίευσηαπό VAG81 » 28 Νοέμ 2016, 21:01

magiatiko!!! έγραψε:ενταξει γνωστης όπως ενδεχομένως τον οριζεις δεν είμαι
αλλα για ν βοηθησω οσο μπορω κ βασει οσων εχω συζητησει κατά καιρους....
Από τη στιγμη που είναι περασμενο μουραβια δε συμφερει/προσφερεται/ενδεικτυται
ν μπεις στον κοπο ν την αφαιρέσεις γιατι για ν γινει σωστη δουλεια κ να είναι καθαρη κ
΄΄γλιστερη΄΄ η γαστρα πρπει ν τριψεις και μερος του gel coat, ν το ξαναπεράσεις εκ νεου μαζι εννοείται κ με ασταρι κτλ κτλ.
Το πιο συμφέρον λοιπον θ ηταν ένα καλο τριψιματακι ν φυγει η παλια μουραβια κ περασμα με καινουργια
ανεξάρτητα αν μενει( που δε θ μενει υποθετω) ή όχι μεσα στο νερο
το χρωμα που την περασεις (ασπρο ειπες) είναι μονο θεμα γουστου
θ δεις βεβαια ότι υπαρχουν διαφορες ποιοτητες μουβαριας..μη ψαρωσεις με κατι αγωνιστικου τυπου κτλ
παρε κατι για τη χρηστικοτητα που θες το σκαφακι ητοι ψαροτουφεκακι
μη τρελαίνεσαι ότι θ σου ανεβασει την καταναλωση μια γαστρα με μουραβια...
δεν εχουμε εμπορικα πλοια,4-5μετρα σκαφακια κυκλοφορούμε με λιγα τετραγωνικα μετρα επιφανειας γαστρα
πιο πολύ μετραει στην καταναλωση η κατανομή βαρων κ το τριμαρισμα παρα αν είναι βαμμενη η γαστρα!

ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ ....
ΝΑ ΤΟ ΧΑΡΕΙΣ Κ ΧΙΛΙΟΜΑΤΩΜΕΝΟ
περιμενουμε ποσταρισμα με το πρωτο του ψαρεμα!

σ'ευχαριστω πολυ και για την απαντηση και για τις ευχες, ποιο πολυ με πειραζει να το βλεπω ετσι παρα το αν το δυσκολευει στην πορεια η οχι
απ'τι ειδα θα τριφτει πολυ ευκολα γιατι φευγει απλα τριβοντας την με το χερι,με τι νουμερα γυαλοχαρτα το τριβουν ωστε να περαστει η καινουργια μουραβια και να μην φενονται γραμμες? και κατι ακομα κανει να βαφτει τωρα με τις υγρασιες η καλητερα οταν ζεστανει ο καιρος το λεω γιατι δεν εχω κλειστο γκαραζ για τετοιες εργασιες
VAG81

Νέα δημοσίευσηαπό magiatiko!!! » 28 Νοέμ 2016, 21:11

δυστυχως δε ξερω ποσο ψιλο γυαλοχαρτο χρειαζεσαι(αν κ νομιζω δε χρησιμοποιουν γυαλοχαρτο)
καλυτερος ν σου απαντησει είναι το μαγαζι με τα ναυτιλιακα ειδη που θ πας ν ψωνισεις
αφου του περιγραψεις την κατασταση.
δε ξερω που μενεις αλλα μπορεις ακομα ν παρεις ένα τηλ στον Ανδρεου στην Πειραως
που είναι εξαιρετικα εξειδικευμένος σαν επαγγελματιας σε τετοια πραγματα..
καποιες φορες που χρειαστηκα εστω τηλεφωνικα καποια βοηθεια-πληροφοριες ηταν πολύ εξυπηρετικος :good:

Για το οπτικο θεμα που λες πως σε προβληματιζει δε θ ανησυχουσα καθολου
κ βαμμενες οι γαστρες είναι σχετικα ομορφες.ισως τελικα ν αποφασισεις ν βαλεις κ καποιο χρωμαεκτος του ασπρου...
κανε καμια βολτα σε κανα λιμανακι ή κανα παρκιν σκαφων ν παρεις εικονες

το βαψιμο από την άλλη θελει ένα σχετικα ξηρο κλιμα...Η υγρασια δε βοηθαει
...όπως φυλάει το στήθος μου τους χτύπους της καρδιάς μου,όπως φυλάει ο βουτηχτής την τελευταία πνοή....(ΥΠΟΓΕΙΑ ΡΕΥΜΑΤΑ)
Άβαταρ μέλους
magiatiko!!!

Νέα δημοσίευσηαπό VAG81 » 28 Νοέμ 2016, 21:26

magiatiko!!! έγραψε:δυστυχως δε ξερω ποσο ψιλο γυαλοχαρτο χρειαζεσαι(αν κ νομιζω δε χρησιμοποιουν γυαλοχαρτο)
καλυτερος ν σου απαντησει είναι το μαγαζι με τα ναυτιλιακα ειδη που θ πας ν ψωνισεις
αφου του περιγραψεις την κατασταση.
δε ξερω που μενεις αλλα μπορεις ακομα ν παρεις ένα τηλ στον Ανδρεου στην Πειραως
που είναι εξαιρετικα εξειδικευμένος σαν επαγγελματιας σε τετοια πραγματα..
καποιες φορες που χρειαστηκα εστω τηλεφωνικα καποια βοηθεια-πληροφοριες ηταν πολύ εξυπηρετικος :good:

Για το οπτικο θεμα που λες πως σε προβληματιζει δε θ ανησυχουσα καθολου
κ βαμμενες οι γαστρες είναι σχετικα ομορφες.ισως τελικα ν αποφασισεις ν βαλεις κ καποιο χρωμαεκτος του ασπρου...
κανε καμια βολτα σε κανα λιμανακι ή κανα παρκιν σκαφων ν παρεις εικονες

το βαψιμο από την άλλη θελει ένα σχετικα ξηρο κλιμα...Η υγρασια δε βοηθαει

σ'ευχαριστω παρα :hello: πολυ
VAG81

Νέα δημοσίευσηαπό miltosgz » 28 Νοέμ 2016, 21:29

Αν έχεις σκοπό να μην αφήνεις το σκαφάκι στο νερό μην το περάσεις μοράβια . Η μοράβια κάθε φορά που θα το ρίχνεις μέσα θα μαλακώνει πάλι και μόλις την ακουμπάς θα γεμίζεις χρώμα-φαρμάκη .Επίσης με το βάλε βγάλε θα γεμίσει ροδιές από το τρέιλερ . Τρίψε να φύγει η παλιά με ψηλό γυαλόχαρτο 180 - 200 και είσαι μια χαρά . το gel coat για να το περάσεις καινούργιο είναι λίγο δύσκολη διαδικασία . Μεγάλο ρόλο παίζει η κατανομή του βάρους και το τριμάρισμα παρά η μοράβια δεν σου κόβει τπτ από ταχύτητα κτλ . Μόνο αισθητικά δεν είναι ωραίο … :hello:
miltosgz

Νέα δημοσίευσηαπό pemosx » 28 Νοέμ 2016, 23:40

1) Η μουραβια απαγορευεται να περαστει και να μεινει το σκαφος εκτος θαλασσας για πανω απο ενα χρονικο διαστημα
2)Για τις ταχυτητες που μιλαμε θα χρειαστει μουραβια high speed και καθε σαιζον νεο περασμα (1 χερι)και τριψιμο με ψιλο γυαλοχαρτο για καλυτερες για καλυτερες επιδοσεις
3)Αρα συνολικα αυξηση του βαρους χωρις λογο αφου το σκαφος θα ειναι σε τρειλερ. (2.5 kg. + ασταρι)

Για μενα αφαιρεση της μουραβιας με ψιλο γυαλοχαρτο σε διαφορετικα νουμερα απο 200 και πανω για να φυγει η πολυ και μετα ψιλο μολις φτασεις gelcoat. Να ξερεις εχει πολυ δουλεια αυτο αλλα μια φορα θα το κανεις ενω με την νεα μουραβια θα πρεπει καθε 5 χρονια να την αφαιρεις. Αφου τελειωσεις με τριψιματα περασμα gelcoat και φινιρισμα με ψιλογυαλοχαρτο.

ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΛΑ ΤΑ ΓΥΑΛΟΧΑΡΤΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΓΥΑΛΟΧΑΡΤΑΡΙΣΜΑ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΝΕΡΟ. (Η σκονη της μουραβιας ειναι ακρως τοξικη)
Άβαταρ μέλους
pemosx

Νέα δημοσίευσηαπό peter123 » 28 Νοέμ 2016, 23:46

Μπορείς να δοκιμάσεις remover νερού. Η μάρκα που έχω δοκιμάσει είναι μια Ισπανική Titan. Το βρίσκεις σε καταστήματα χρωμάτων και ναυτιλιακών. Στην Αθήνα το είχα αγοράσει σε ένα μαγαζί στην Θησέως κοντά στον Σκλαβενίτη στην άνοδο.
Απλώνεις ένα χέρι με ρολό, απλώνεις και δεύτερο χέρι από πάνω και το αφήνεις 24 ώρες. Την άλλη μέρα το πλακώνεις με νερό (ιδανικά με πιεστικό / υδροβολή) και φεύγουν όλα.
Θέλει πολύ προσοχή η χρήση του γιατί είναι καυστικό για δέρμα-μάτια.
Το πρόβλημά σου είναι ότι αν έχει περάσει κανονικά η μουράβια στο σκάφος, από κάτω έχει primer και έχουν γυαλοχαρτάρει το gel coat για να πιάσει το primer. Αφού βγάλεις την μουράβια, το primer μπορείς να το βγάλεις με ασετόν, τη γάστρα όμως για να την γυαλίσεις έχει πολύ δουλειά με τρίψιμο, αλοιφές – αλοιφαδόρους, κτλ. δεν ξέρω αν αξίζει, θέλει πολύ ώρα και θα είναι δύσκολο με το σκάφος στο trailer.
Έχε υπόψη σου ότι το καθάρισμα της γάστρας θα κάνει πιο εύκολη τυχόν μεταπώληση του σκάφους.
Ότι άλλο θές ενημερώνεις και πάνω από όλα καλοτάξιδο!
peter123

Νέα δημοσίευσηαπό VAG81 » 29 Νοέμ 2016, 00:34

miltosgz έγραψε:Αν έχεις σκοπό να μην αφήνεις το σκαφάκι στο νερό μην το περάσεις μοράβια . Η μοράβια κάθε φορά που θα το ρίχνεις μέσα θα μαλακώνει πάλι και μόλις την ακουμπάς θα γεμίζεις χρώμα-φαρμάκη .Επίσης με το βάλε βγάλε θα γεμίσει ροδιές από το τρέιλερ . Τρίψε να φύγει η παλιά με ψηλό γυαλόχαρτο 180 - 200 και είσαι μια χαρά . το gel coat για να το περάσεις καινούργιο είναι λίγο δύσκολη διαδικασία . Μεγάλο ρόλο παίζει η κατανομή του βάρους και το τριμάρισμα παρά η μοράβια δεν σου κόβει τπτ από ταχύτητα κτλ . Μόνο αισθητικά δεν είναι ωραίο … :hello:

pemosx έγραψε:1) Η μουραβια απαγορευεται να περαστει και να μεινει το σκαφος εκτος θαλασσας για πανω απο ενα χρονικο διαστημα
2)Για τις ταχυτητες που μιλαμε θα χρειαστει μουραβια high speed και καθε σαιζον νεο περασμα (1 χερι)και τριψιμο με ψιλο γυαλοχαρτο για καλυτερες για καλυτερες επιδοσεις
3)Αρα συνολικα αυξηση του βαρους χωρις λογο αφου το σκαφος θα ειναι σε τρειλερ. (2.5 kg. + ασταρι)

Για μενα αφαιρεση της μουραβιας με ψιλο γυαλοχαρτο σε διαφορετικα νουμερα απο 200 και πανω για να φυγει η πολυ και μετα ψιλο μολις φτασεις gelcoat. Να ξερεις εχει πολυ δουλεια αυτο αλλα μια φορα θα το κανεις ενω με την νεα μουραβια θα πρεπει καθε 5 χρονια να την αφαιρεις. Αφου τελειωσεις με τριψιματα περασμα gelcoat και φινιρισμα με ψιλογυαλοχαρτο.

ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΛΑ ΤΑ ΓΥΑΛΟΧΑΡΤΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΓΥΑΛΟΧΑΡΤΑΡΙΣΜΑ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΝΕΡΟ. (Η σκονη της μουραβιας ειναι ακρως τοξικη)

peter123 έγραψε:Μπορείς να δοκιμάσεις remover νερού. Η μάρκα που έχω δοκιμάσει είναι μια Ισπανική Titan. Το βρίσκεις σε καταστήματα χρωμάτων και ναυτιλιακών. Στην Αθήνα το είχα αγοράσει σε ένα μαγαζί στην Θησέως κοντά στον Σκλαβενίτη στην άνοδο.
Απλώνεις ένα χέρι με ρολό, απλώνεις και δεύτερο χέρι από πάνω και το αφήνεις 24 ώρες. Την άλλη μέρα το πλακώνεις με νερό (ιδανικά με πιεστικό / υδροβολή) και φεύγουν όλα.
Θέλει πολύ προσοχή η χρήση του γιατί είναι καυστικό για δέρμα-μάτια.
Το πρόβλημά σου είναι ότι αν έχει περάσει κανονικά η μουράβια στο σκάφος, από κάτω έχει primer και έχουν γυαλοχαρτάρει το gel coat για να πιάσει το primer. Αφού βγάλεις την μουράβια, το primer μπορείς να το βγάλεις με ασετόν, τη γάστρα όμως για να την γυαλίσεις έχει πολύ δουλειά με τρίψιμο, αλοιφές – αλοιφαδόρους, κτλ. δεν ξέρω αν αξίζει, θέλει πολύ ώρα και θα είναι δύσκολο με το σκάφος στο trailer.
Έχε υπόψη σου ότι το καθάρισμα της γάστρας θα κάνει πιο εύκολη τυχόν μεταπώληση του σκάφους.
Ότι άλλο θές ενημερώνεις και πάνω από όλα καλοτάξιδο!

σας ευχαριστω παιδια για το χρονο σας τοο σκαφος θα ειναι μονιμα εκτος νερου και επειδη μου αρεσει οτι εχω να ειναι περιποιημενο και να μην με ταλαιπωρει συνεχεια θα κατσω να του βγαλω την μουραβια να ταλαιπωρηθω οσο παρει αλλα να το επαναφερω οπως ηταν το μονο προβλημα ειναι πως να το στησω ορθιο για να του κανω τις εργασιες ξερετε καμια πατεντα?να στησω δυο σκαλωσιες και να το κρεμασω απο τους κρικους του αλλα εχει και την μηχανη πανω και οσο να ναι ειναι αρκετα βαρη
VAG81

Νέα δημοσίευσηαπό TSAKYS.KOS » 29 Νοέμ 2016, 01:18

Καλορίζικο και καλοτάξιδο Βάγγο. Καλλιτέχνης είσαι εσύ κ θα το κάνεις κουκλί.
Μια εκπνοή μια εισπνοή και το όνειρο αρχίζει......
Άβαταρ μέλους
TSAKYS.KOS

Νέα δημοσίευσηαπό Angel-orizon » 29 Νοέμ 2016, 04:25

Φίλε Βαγγέλη.
Οπως σωστά είπαν και τα παιδιά απο πάνω ακόμα και αν περασεις νεα μοραβια το σκάφος θα πρέπει να το ρίξεις και όχι να ειναι έξω απο το νερό.
Αφού εσυ σκοπεύεις να το έχεις στο τρέιλερ το καλύτερο ειναι να την αφαιρέσεις με χημικό και μετά με καλη υδροβολη η αμμοβολη.
Για να κανεις δουλειά θα πρέπει να το τακαρεις το σκάφος η να το ρίξεις στην μια μπάντα πρώτα και μετά στην άλλη.
Το τρακάρισμα θα ειναι ποιο εύκολο αλλα θα χρειαστείς πολυ σκηψιμο απο κατω για να κανεις δουλειά.
Για το μπαταρισμα θα αφήσεις 1μ ιμάντα λάσκα και θα σπρώξεις το σκάφος πισω.Θα βάλεις 2 λάστιχα έχει που θα πέσει.(Βάλε πανί η χαρτόνι απο πάνω απο τα λάστιχα για να μη σου αφήσει σημάδια)
Μετά σιγά σιγά θα κανει κάποιος το αυτοκίνητο μπροστά και θα αφήνετε ιμάντα ώστε να ρίξετε το σκάφος σαν να το ρίχνατε στη γλυστρα.Εννοειτε οτι θα χρησιμοποιήσετε ανάλογα λάστιχα όσο χρειάζεται για το μήκος της γάστρας.
Αφού το έχετε κατω θα βάλεις και αλλα λάστιχα στην μια μπάντα και θα γυρεις το σκάφος προς τα εκει να πέσει.
Έτσι θα έχεις την μια πλευρά πρόσωπο να δουλέψεις οπως θέλεις.
Ομοίως επαναλαμβάνεις και για την άλλη.
Ελπίζω να κατάλαβες,
Την λύση να το κρεμάσεις ξέχασε το......πολυ επικίνδυνο....
Επίσης πολυ προσοχή στο τρίψιμο.Η Μοράβια ειναι άκρως τοξική για το αναπνευστικό.
Πολυ καλη μάσκα-γυαλιά και μόλις τελειώσεις πέταμα τα ρουχα:hello:
Πασχω απο ψαροντουφεκιαση γιατρε!!!
Άβαταρ μέλους
Angel-orizon

Επόμενο

Επιστροφή στο Σκάφος καί μηχανή.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες