• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Φουσκωτό συμβατικό η rib?

Φουσκωτό συμβατικό η rib?

Νέα δημοσίευσηαπό diver31 » 13 Σεπ 2018, 09:15

Καλημέρα,ενδιαφέρομαι για την αγορά ενός μικρού φουσκωτού έως 3,80 max για ψαροντουφεκάδικες βόλτες κ καμιά καθετή ενίοτε.ο τόπος που μένω είναι Σαντορίνη όπου για να πας σε άλλα μέρη θέλεις μεγάλα εργαλεία με δυνατές μηχανές.
Θα προτείνατε rib η συμβατικό με αλουμινιένο πάτωμα?
Εννοείται ότι σ αυτά τα μέτρα δεν κάνεις ταρζανιές δεν ανοίγεσαι πολύ μακριά από την ακτή και γενικότερα είσαι μαζεμένος.Στο φουσκωτό θα μπαίνουν το πολύ 2 άτομα.
Κάθε γνώμη δεκτή

Ευαριστώ
diver31

Re: Φουσκωτό συμβατικό η rib?

Νέα δημοσίευσηαπό matador23 » 13 Σεπ 2018, 10:31

Για πειτε καμια ιδεα ...αυτο με ενδιαφερει και εμενα :)
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"
Άβαταρ μέλους
matador23

Νέα δημοσίευσηαπό tonisc4 » 13 Σεπ 2018, 11:00

Η δικιά μου η γνώμη είναι να μείνεις μακριά από τα συμβατικά γιατί είναι ευαίσθητα και με ημερομηνία λήξης.
Καλύτερα πάρε ένα rid με μπαλόνια hipalon neoprene και θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο για πολλά πολλά χρόνια.
Είχα συμβατικό 380YAM για 10 χρόνια, το οποίο πρόσεχα υπερβολικά και μου πέθανε πριν λίγο καιρό, χαλαλι όμως γιατί το ευχαριστήθηκα σε αυτά τα χρόνια αλλά το κακό ήταν ότι με το παραμικρό κύμα πολύ κοπανημα.
Τώρα πήρα ένα 360 με γάστρα και είναι πολύ πιο ανώτερο σε σύγκριση με το συμβατικό.
tonisc4

Νέα δημοσίευσηαπό xxx » 13 Σεπ 2018, 11:24

Πάρε με γάστρα και ας είναι και δύο μέτρα . Τα συμβατικά έχουν θέματα κακή πλεύση, ξεκολλάει ο καθρέπτης....και για Σαντορίνη άστο καλύτερα :hello:
Falassarna
Άβαταρ μέλους
xxx

Νέα δημοσίευσηαπό jimmy76gr » 13 Σεπ 2018, 18:56

ωραιο ερωτημα αλλα πολυ δυσκολο να στο απαντησει κανεις επ ακριβως.ολα εχουν τα καλα και τα κακα τους.καταρχην το συμβατικο ειναι ελαφρυτερο και πιο φλατ απο κατω.οταν μιλαμε για συμβατικο εννοουμε σκαφη της προκοπης και οχι οτιδηποτε.υπαρχουν καλα συμβατικα,κινεζικα και μη.
στο μηκος που λες μην συζητας για μονταρισμα-ξεμονταρισμα του συμβατικου γιατι ειναι το μανικι.εαν εχεις στο μυαλο αυτο,να ξερεις οτι ο ενθουσιασμος της αποκτησης του θα σου φυγει πολυ συντομα απο την κουραση.
οποτε τρειλερ, συμβατικο η΄' rib.
δεν θεωρω οτι σε αυτα τα μηκη τιθεται σοβαρη διαφορα στο θεμα πλευσης,μην ξεχναμε οτι το συμβατικο λογω οτι δεν ειναι εντελως ακαμπτο σουσταρει και αποσβενει και αυτο κυματακι (οχι οπως το ριμπακι ομως).πανω απο τριαρι γεματο,η' τεσσαρι καιρο,τοτε κλαφτα και τα δυο στην πλευση.το συμβατικο λογω του οτι ειναι ελαφρυτερο και πιο φλατ παει καλυτερα με μικρες ιπποδυναμες.εγω εχω καβαλησει τριαμισαρι με εξαρα μονοκυλινδρη και με πλαναρε και πηγαινε μια χαρα.βεβαια μην συζητας για κατω απο οχταρα δικυλινδρη αμα ειστε 2ατομα.ενα αλλο που δεν πρεπει να ξεχνας στο συμβατικο,ειναι η χρηστικοτητα που εχεις.δηλαδη μπορεις πανω στα πατωματα να προσαρμοσεις οτι θελεις,καθισματα,κουτια, και οτι αλλο,μονος σου χωρις να στο κανει καποιος επαγγελματιας.στο rib δυσκολο.
εγω προσωπικα θεωρω το συμβατικο πιο classic και πιο ομορφο .πιο περιπετεια.γιαυτο και το προτιμω.(αρκει να ειναι καλο)
πχ ενα συμβατικο με ξυλινη καρινα τα συνδυαζει ολα,ειναι δυσευρετα ομως.
στο rib στο μικρο κυμα θα πας πολυ λιγο καλυτερα στη πλευση.θελεις πιο μεγαλο μοτερ αρα περισσοτερο καταναλωση.δυσκολο να προσαρμοσεις στη συνεχεια πραγματα πανω του.σαφως πιο στιβαρο και ανθεκτικο στο χρονο,ιδιαιτερα αμα πας σε υπαλον.
οτι και να παρεις καλοταξιδο να ειναι και να το ευχαριστηθεις.
κανω ενα τσιγαρο και την κανω...(το έκοψα!!!)
Άβαταρ μέλους
jimmy76gr

Νέα δημοσίευσηαπό VIPER » 14 Σεπ 2018, 08:54

Γαστρατο μεχρι 4,50 και ψαρεύεις όπου γουσταρεις και με λίγο καιρό.Αρκεί να το χεις!
ΑΡΓΟΥΔΕΛΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
-- ΜΕΓΑ ΤΟ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ ΚΡΑΤΟΣ --

My Channel...
https://www.youtube.com/channel/UCu9JjCaweGpBJr6gUBCJPvg
Άβαταρ μέλους
VIPER

Νέα δημοσίευσηαπό νικηφ » 14 Σεπ 2018, 09:30

Θεωρω οτι η χαρη του μικρου μεγεθους ειναι οτι το παιρνεις στην "πλατη" και το ριχνεις οπου θες, οταν θες χωρις τρειλερ, ιστοριες.
Το συμβατικο πιο ελαφρυ και πιο compact το μανουβραρεις ευκολα μεσα και εξω απο το νερο- ξερω πολλα παραδειγματα φιλων χωρις τρειλερ.
Το rib λιγο πιο ακριβο, με καπως καλυτερη πλευση( παιζεται σε αυτο το μεγεθος) θελει τρειλερ.
νικηφ

Νέα δημοσίευσηαπό tas » 14 Σεπ 2018, 10:27

Μια ερώτηση για τον φίλο jimmy 76gr . Επειδή με ενδιαφέρει το ζήτημα, ποιά είναι τα καλά συμβατικά? Επίσης ποια είναι αυτά με ξύλινη καρίνα και πώς διπλώνονται ?
tas

Νέα δημοσίευσηαπό jimmy76gr » 14 Σεπ 2018, 22:49

tas έγραψε:Μια ερώτηση για τον φίλο jimmy 76gr . Επειδή με ενδιαφέρει το ζήτημα, ποιά είναι τα καλά συμβατικά? Επίσης ποια είναι αυτά με ξύλινη καρίνα και πώς διπλώνονται ?

Φίλε τας (δε ξέρω και το όνομα σου).καταρχην όσο αφορά την ξύλινη καρίνα υπάρχουν κάποια μοντέλα.πχ ξεκινάμε
C3 bombard.το είχα το πρώτο μοντέλο με υπαλον.ακομα βαράω το κεφάλι μου που το έδωσα.τωρα είναι με ένα είδοςpvc.τα τελευταία μοντέλα είναι βελτιωμένη η κατάσταση.μοντελα μέχρι 2005-6 βγάλανε διαφορά προβλήματα.οπως και τα ζοντιακ.δεινοπαθησα με ένα φουτουρα...
Nova jolly tropea.με ξύλινη καρίνα συμβατικό.ιταλικο ,απλά κορυφή.δε το είχα ποτέ ,το έχω δει από κοντά όμως και δείχνει σκαφακι για 30 χρόνια.
Πλεύση .ελληνικό.τα συμβατικά της είναι με ξύλινη καρίνα.οτι έγραψα και για jolly.κορυφη.υποψιν βέβαια και οι τιμές κορυφή....
Υπάρχουν και άλλα συμβατικά με ξύλινη καρίνα,όπως bat cormoran ,joker .είναι όμως δύσκολα να τα βρεις.αν πας για μεταχειρισμένα πρέπει να τα κάνεις κομμάτια να τα ελέγξεις πριν το πάρεις.
Τώρα όσον αφορά τα νορμάλ συμβατικά,δεν ξανακουμπαω ζοντιακ και γιαμ.επισης κάποια κινέζικα αυτά με τις στρογγυλές σαμπρελοειδες πλώρες με απωθούν αφάνταστα,και ποιοτικά και εμφανισιακά.το βαρκακι,πρέπει και να σε φτιάχνει για να το πάρεις.απο τα οικονομικά μπορώ να πω ότι μου άρεσε πολύ για τα λεφτά του τα γκραντ(grand).μου αρέσει πολύ και τα καινούργια τα gala.αμφοτερα ουκρανεζικα.το grand corvette το έχει φίλος χρόνια
και του έχει βγει παλικάρι.εγω πηρα ενα grand arcus 380 pro για σπιννινκ η καμιά βουτιά το χειμωνα.20 κιλά,το κουβαλάω με ένα χέρι και με πλαναρει με δυομισαρι τετράχρονο μόνο μου.αλλα είναι μόνο για παράκτια χρηση.τιποτα αλλο.οποτε βαριέμαι τρέιλερ παίρνω αυτο,κατασκευαστικά είναι πολύ καλο.τα gala εχουν και μια πατέντα στη καρίνα,κάτι σα στεπακι που δείχνει καλό.τα βαράει λίγο παραπάνω ο αντιπρόσωπος απ' ότι πρέπει αλλά τι να κάνουμε.
Καλό θεωρείται και το quicksilver heavy duty.μονο αυτό.
Τωρα εάν θες κάτι ακόμα πιο φτηνό,νομίζω τελείως μπάτζετ συμβατικά αλλά τιμια είναι τα storm της escape24.και αυτά ρωσική κατασκευή αλλά δείχνουν προσεγμένα και πολύ ανώτερα από άλλα κινέζικα στην ίδια τιμή.τκ συγκεκριμένο μαγαζί έχει πολύ καλή φήμη και για το after sale.
Ότι γράφω είναι καθαρά προσωπική άποψη .γουστάρω και τα συμβατικά γιατί τα θεωρώ ιδέα...
Ουφ κουραστικά να γράφω αύριο τα άλλα.
Άβαταρ μέλους
jimmy76gr

Νέα δημοσίευσηαπό diver31 » 15 Σεπ 2018, 09:38

Καλημέρα παίδες κ ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Θα ήθελα να πάω την κουβέντα λίγο πιο κάτω και να ρωτήσω τα εξής.
Δεδομένου ότι μένω Σαντορίνη κ το Αιγαίο δεν συγχωρεί τις ατσαλοσύνες το σίγουρο είναι ότι με τέτοια μετρα σκάφους αναγκαστικά βγαινεις μέχρι ενα 4αρι μποφωράκια,οτιδήποτε άλλο θεωρώ είναι εγκληματικό.
Διπλωμα χειριστή ταχύπλοου δεν έχω κ δεν σκοπεύω να βγάλω τωρα κοντα..οπότε περιοριζομαι το πολύ μεχρι 15hp μηχανή που νομιζω καλύπτει στο έπακρο τις αναγκες ενος φουσκωτού έως 3.80 .
Επισης λογω της εποχικότητας που έχουμε εμεις εδω από θέμα δουλειας το καλό διαστημα (Μαρτιος-Οκτώβριος) το νησι γεμιζει απο τουριστες(αρα περισσοτερη δουλεια) και είναι και σπανιο να βρεις και καλη μέρα πχ Σαββατοκυριακα που δεν δουλευω..
Επιπροσθετα η μοροφολογια των παραλιων εδω ειναι βραχώδης-πλην 2 παραλιων που έχουν αμμο-με μεγαλα βαθη οποτε γλυστρες πολλες δεν παιζουν και αυτο ειναι ενα μειον η συν (οπως το βλεπει κανεις)για την επιλογη του αναλογου σκαφους (άρα πολλες φορες ίσως χρειαστεί να το παιρνεις στα χερια και να το φουνταρεις).
Το σκαφακι που θα αγοραστει θα μπαινει σε γκαραζ με την κουκουλα του εννοειται και ως επι το πλειστον θα πηγαινω μόνος οπως ειχα προαναφερει στο αρχικο ποστ.
Νομίζω ότι θυσιαζοντας την ελαφρως καλυτερη πλευση που παρεχει ένα rib ίσως το συμβατικο είναι η καλυτερη λύση.
Εσείς τι θα λέγατε?
diver31

Νέα δημοσίευσηαπό jimmy76gr » 15 Σεπ 2018, 16:40

Εγώ νομίζω σου είπα τι πιστεύω .απλά ανακεφαλαίωση ότι εν 360-380με 9.9 η 15 θα είσαι μια χαρά.κοιτας για ένα σκαφακι 60-70 κιλά και είσαι κομπλέ.για μάρκες ανέφερα πιο πάνω,και ότι άλλο ας προτείνουν οι φίλοι εδώ.κατι που θα σε σώσει από πολλές μανουρες να ξέρεις ότι είναι οι Ρόδες καθρέπτη.εγω τις θεωρώ απαραίτητες.καταρχην θα κρατήσουν το τρέιλερ σου αβρεχτο άρα καινούργιο.το σκαφακι θα πέφτει από παντού.δεν θα χρειάζεσαι γλυστρα.προσοχη αυτές να είναι φουσκωτές,και όσο πιο μεγάλες και πλατιές..
Άβαταρ μέλους
jimmy76gr

Νέα δημοσίευσηαπό rudessx » 25 Σεπ 2018, 18:28

rudessx

Νέα δημοσίευσηαπό jimmy76gr » 25 Σεπ 2018, 20:23

δεν εχει χαρτια...το προστιμο ποιος το πληρωνει αμα του σκασει λιμεναρχειο?εκτος του οτι ο ανθρωπος ψαχνει μεχρι 15 αλογα γιατι δεν εχει διπλωμα.θα το πλαναρει αλλα στα δυο ατομα και λιγο φορτω θα πηγαινει οριακα...
Άβαταρ μέλους
jimmy76gr

Επιστροφή στο Σκάφος καί μηχανή.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες