• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Wave - rib 385

Wave - rib 385

Νέα δημοσίευσηαπό alygistos » 14 Μάιος 2018, 21:50

Καλησπέρα.
Έχει κάποιος άποψη η εμπειρία για αυτό το βαρκάκι....
https://www.car.gr/9591748-wave-super-rib-3-85r
Άβαταρ μέλους
alygistos

Re: Wave - rib 385

Νέα δημοσίευσηαπό jimmy76gr » 14 Μάιος 2018, 22:43

το εχω μπανισει και εγω εδω και καιρο.ελληνικο,υπαλον,γαστρατο,ελαφρυ και απο ναυπηγειο παλιο.η τιμη ειναι πραγματικα πολυ δυνατη και δεν νομιζω οτι κρυβει παγιδες.η κατασκευη στο συγκεκριμενο ειναι απλη,γαστρα-μπαλονια.παντως στην ιδια τιμη παιρνεις μονο κινα με pvc.
σαφως ανωτερο με διαφορα το wave.καποια στιγμη το χειμωνα το ειχε βγαλει 2200 κομπλε με φπα.
το θεμα ειναι αν ειναι αυτο που ψαχνεις εσυ.
κανω ενα τσιγαρο και την κανω...(το έκοψα!!!)
jimmy76gr

Νέα δημοσίευσηαπό sotospap » 15 Μάιος 2018, 19:19

Το θέμα ειναι ποσο θα σου φτάσει ωστε να ειναι ετοιμο να πας για ψάρεμα. Σκέφτεσαι να το αγοράσεις ετσι σκέτο ή θες να βάλεις κοσνολα, τιμονίερα, ρολ μπαρ κτλ? Βάλε μετα μηχανες, σωστικα, και ολα τα συναφη και δες που φτάνεις. :hello:
Άβαταρ μέλους
sotospap

Νέα δημοσίευσηαπό terror » 15 Μάιος 2018, 21:57

sotospap έγραψε:Το θέμα ειναι ποσο θα σου φτάσει ωστε να ειναι ετοιμο να πας για ψάρεμα. Σκέφτεσαι να το αγοράσεις ετσι σκέτο ή θες να βάλεις κοσνολα, τιμονίερα, ρολ μπαρ κτλ? Βάλε μετα μηχανες, σωστικα, και ολα τα συναφη και δες που φτάνεις. :hello:

Μια διχρονη 15άρα μεταχειρα κ ένα τρέιλερ, πόσο να πάει Σωτο; 4-4,5; Σκαφακι πάντως καιρού κ καινούριο, ψαροτουφεκαδικο αβερτα χωρίς κονσόλες κτλ.Να βγάλεις 5-10 μίλια ψάρεμα... :grin:
Το ζαχαρωνω κ γω.
Άβαταρ μέλους
terror

Νέα δημοσίευσηαπό thanos5180 » 15 Μάιος 2018, 22:55

Αν τα βάλετε κατω , αυτο το σκαφος για να γίνει ψαροντουφεκαδικο θέλει τουλάχιστον αλλα 3500 ευρουδάκια για πλάκα. Τρειλερ και 25αρα μεταχειρισμένα κοντα στα 2500 (η οποία αμφιβαλλω αν θα σε παει με λίγο καιρό και 2 ψαροντουφεκάδες με φουλ εξοπλισμό) ...
25αρα χωρις τιμονιέρα; Κάθισμα-ταμπουκι δε θα βάλεις;
Εγω αυτο που βλέπω ειναι μια μισοτελειωμένη βάρκα και προτιμότερο θα ήταν ενα συμβατικό σε αυτο το μέγεθος ή και πιο μεγάλο. Έτσι και αλλιώς σε χοντρό καιρό κανένα δε παει!
Άβαταρ μέλους
thanos5180

Νέα δημοσίευσηαπό thanos5180 » 15 Μάιος 2018, 22:57

terror έγραψε:
sotospap έγραψε:Το θέμα ειναι ποσο θα σου φτάσει ωστε να ειναι ετοιμο να πας για ψάρεμα. Σκέφτεσαι να το αγοράσεις ετσι σκέτο ή θες να βάλεις κοσνολα, τιμονίερα, ρολ μπαρ κτλ? Βάλε μετα μηχανες, σωστικα, και ολα τα συναφη και δες που φτάνεις. :hello:

Μια διχρονη 15άρα μεταχειρα κ ένα τρέιλερ, πόσο να πάει Σωτο; 4-4,5; Σκαφακι πάντως καιρού κ καινούριο, ψαροτουφεκαδικο αβερτα χωρίς κονσόλες κτλ.Να βγάλεις 5-10 μίλια ψάρεμα... :grin:
Το ζαχαρωνω κ γω.

Δεν υπάρχει περίπτωση να σε παει με 15 ίππους!!! Μόνο αν εισαι άδειος τελείως και βολτάρεις στη μπουνάτσα.
Άβαταρ μέλους
thanos5180

Νέα δημοσίευσηαπό tsaounlee » 15 Μάιος 2018, 23:49

Με 25αρα απλά θα πετάει.

Και με 3.80 και λαγουδέρα κάποτε πηγαίναμε Κύθνο.Όχι μια και δυο...

Κάποιοι άλλοι δε, και ακόμα παραπέρα.Και Μήλο...
Μάστορα και Αφεντικό μιλάτε ρεεεεε!!! :)
Αγαπάω Πτηνό.
Άβαταρ μέλους
tsaounlee
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό sparos » 16 Μάιος 2018, 08:49

καλημερα

καταρχην υπαρχουν και 20ρες μηχανες ........δεν παει απο τα 15 στα 25

εγω θα σου ελεγα να ψαχτεις καλα.
η ποιοτητα των υλικων μετραει περισσοτερο απο το ειδος του υλικου (παχος , μαρκα κλπ)
φυσικα και το νεοπρεν σε γενικες γραμμες ειναι πολυ ανωτερο.

σε αυτο το μηκος μονο με λαγουδερα και λιτο το σκαφακι....οτι αλλο μονο θα χασεις
sparos

Νέα δημοσίευσηαπό ΒΑΣΙΛΗΣΤΟΠ » 16 Μάιος 2018, 08:54

Με μια μηχανη εχεις πλεον περιορισμους μιλιων απο τις ακτες.για να γινει πακετο με τρευλερ μηχανη και κονσολα θα φτασει συνολικατο εφταρι.αν παρεις καινουργια μηχανη 25αρα με χειριστηριο μπαταρια κ.λ.π.και θα εχεις ενα φουσκωτο καινουργιο με παλια μηχανη.ενω με 5.000-7.000 υπαρχουν πακετα δυο τρεις φορες ανωτερα.τουτο που βλεπω ουτε χωρο για αυτα που ζητα το λιμενικο δεν εχει.
ΒΑΣΙΛΗΣΤΟΠ

Νέα δημοσίευσηαπό thanos5180 » 16 Μάιος 2018, 13:47

tsaounlee έγραψε:Με 25αρα απλά θα πετάει.

Και με 3.80 και λαγουδέρα κάποτε πηγαίναμε Κύθνο.Όχι μια και δυο...

Κάποιοι άλλοι δε, και ακόμα παραπέρα.Και Μήλο...
Μάστορα και Αφεντικό μιλάτε ρεεεεε!!! :)

Κάποτε με 4,5 μέτρα φουσκωτά γυρνούσες το Αιγαίο, σύμφωνοι. Μπορει να παει και με κουπί στην Κύθνο έτσι δεν ειναι; Αυτο δε σημαίνει όμως ότι το παραπάνω σκαφος που ειναι μια γάστρα και ενα μπαλόνι ειναι ευκαιριαρα.
Θέλω να πω, πως ξεγελιέται κάποιος εύκολα απο την τιμή που βλέπει, ενώ για να γίνει οπως το παρουσίασε ο κατασκευαστής στο βιντεο, με. Τιμόνι χειριςτηριο, κάθισμα ρολ μπαρ, 40 ιππους μοτερ, θέλει πολλα λεφτα ακόμα. Λεφτα που παιρνεις ενα πολυ καλυτερο μτχ.
Άβαταρ μέλους
thanos5180

Νέα δημοσίευσηαπό alygistos » 17 Μάιος 2018, 01:17

Καλησπέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Είχα ένα βαρκάκι συμβατικό PVC 320 της vip άλλα ξεκόλλησε ένα πρωί κάτω από την σκιά μιας ελιάς...
μου έχει μείνει το τρέιλερ που είναι μέχρι 4 μετρά φουσκωτό (θα αλλάξω τις τάβλες με ραουλα ώστε να παίρνει rib)
και έχω μια μηχανή 9.9 τετράχρονη..
Το σκεπτικό είναι να έπαιρνα ένα τέτοιο βαρκάκι γιατί δεν ξανά θέλω συμβατικό... προτιμώ να μην έχω βαρκάκι!
και μετά από κάνα χρόνο να αλλάξω και την μηχανή με μια λίγο μεγαλύτερη πχ. 25hp
oι απαιτήσεις μου είναι μηδαμινές. το προηγούμενο βαρκάκι πρόλαβα και το έριξα μόνο 4 φορές στο νερό!!
Ήταν δεκαετίας και μου το είχαν χαρίσει με μια 3αρα μηχανή .... εγώ με χαρά πήρα το τρέιλερ και την 9.9 μηχανή άλλα δεν....
Θέλω να κάνω την βόλτα μου να πάω για κανένα θραψαλο το καλοκαίρι και γενικά να κάνω αποστάσεις 1 με 2 μιλιά με απόσταση από την ακτή το πολύ 1000 μέτρα...
πχ 2 άτομα για ψαροντουφεκο και 3 με 4 για καμιά βόλτα με 5 μίλια ταχύτητα και καμιά 300 μετρά από την ακτή
Καταλαβαίνω ότι το περιορίζει η μηχανή μου άλλα αυτό θα αλλάξει σε κάποιο χρονικό διάστημα....
Δεν θέλω ούτε κονσόλες ούτε τίποτα θέλω ελευθεριά κινήσεων κλπ.
και όταν φεύγω από το χωρίο να ξεφουσκώνω τα μπαλόνια ώστε να χωράει στην διπλή πόρτα του υπογείου 1,5μ πλάτος και να το αποθηκέβω
Εγώ ρώτησα μόνο για την ποιότητα του αν ξέρει κάποιος την ιστορία του ναυπηγείου κλπ... η τι σας αρέσει η δεν σας αρέσει στην βάρκα αυτή.
Γιατί ωραία η τιμή άλλα μην είναι και σκάρτο και θέλω ξανά βάρκα σε 5 χρόνια....

από τι πάχος , βάρος το ύφασμα θα ήταν καλό;
τα 80 κιλά του είναι καλό βάρος η ο πολυεστέρα θα είναι ψεύτικος....
Άβαταρ μέλους
alygistos

Νέα δημοσίευσηαπό kiriakos_ » 18 Μάιος 2018, 00:05

καλο ειναι το παχος του υφασματος να ειναι 1670 dtex που ειναι και το ποιο χονδρο που υπαρχει.το λεπτοτερο που χρησιμοποιουν οι περισσοτεροι στα μικρα σκαφη ειναι 1100dtex.καλο ειναι το υφασμα να ειναι pennel flipo orca .τωρα για τον πολυεστερα στα μικρα σκαφακια οι περισσοτεροι βαζουν ορθοφθαλικο πολυεστερα.ο ισοφθαλικος ειναι καλητερος αλλα το κοστος μετα ανεβαινει..οπως ειπαν και τα παιδια θελει δουλεια να γινει αυτο σκαφος.αν θελεις να το δουλευεις με λαγουδερα τοτε κανενα προβλημα.
kiriakos_

Νέα δημοσίευσηαπό alygistos » 18 Μάιος 2018, 01:04

Ευχαριστώ.
Σύγουρα με λαγουδέρα!
Το να βάλω κονσόλα κλπ.... ανεβαίνει υπερβολικά
Και με μια 25αρα μεταχειρισμένη αργότερα
Θα είμαι βασιλιά!!!
Μικρο βολικό στο βάλε βγάλε δεν εχει πολλά έξοδα

Δεν θέλω κάτι παραπάνω!
Άβαταρ μέλους
alygistos

Νέα δημοσίευσηαπό john510 » 24 Μάιος 2018, 00:18

εγω μια χαρα το βλεπω το σκαφακι...τα wave είναι καλες κατασκευες και αντεχουν στον χρονο, ετσι εχουν δειξει τουλάχιστον...
1100 υφασμα είναι υπεραρκετο σε τετοιο μηκος σκαφος...
εχω 2 αλλα... η μηχανή σου είναι πολύ μικρη και ουτε που θα το πλαναρει... βρες μια καλη 2χρονη 20-25 σε νορμαλ χρηματα και το σκαφακι θα πεταει... καταναλώσεις αστειες...
ποτε δεν αφήνουμε ξεφούσκωτα τα μπαλονια στο φουσκωτο οποτε θα πεπει να ξαναδείς τον τροπο που θα το αποθηκευεις
john510

Επιστροφή στο Σκάφος καί μηχανή.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες