• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Εφαρμογή εργάτη σε κοτσαδορο

Re: Εφαρμογή εργάτη σε κοτσαδορο

Νέα δημοσίευσηαπό cabou » 08 Οκτ 2017, 22:40

μην βαζεις χημικα στα μπαλονια ξεπλιμα με νερακι και ουτε αλοιφες και συλικονες και γιαλιστικα
cabou

Νέα δημοσίευσηαπό phantom giannis » 10 Οκτ 2017, 11:58

Δηλαδή δεν κάνουν καλό τα προστατεύει και μπαλόνι να που πουλάνε στα μπαλόνια; και για να φεύγουν οι τυχόν βραδιές από τα μπαλόνια και το ντε με τι να τα πλενω;
What ever you do, do it with safety...
phantom giannis

Νέα δημοσίευσηαπό phantom giannis » 10 Οκτ 2017, 12:06

adreasbit έγραψε:Με τον ίδιο εργάτη που τραβάς την βάρκα πάνω στο τρέιλερ θα τραβάς και την βάρκα με το τρέιλερ
αφού πρώτα ασφαλίσεις από την κάτω μεριά του εργάτη με την αλυσίδα την βάρκα σου ,
ο ποιο απλός και ανέξοδος τρόπος αρκεί να ξανά ξετυλίξεις το σχοινί πάνω από τον εργάτη και να το προσαρμόσεις στην ασφάλεια (αλυσίδα) του κοτσαδόρου του αυτοκινήτου :) ,

αν έχεις ιμάντα στον εργάτη άλλαξε το με σχοινί dynemma 6 χιλιοστά ( 4,5 τόνοι αντοχή ) και το μεγαλύτερο πλεονέκτημα δεν γεμίζει την μπόμπα του εργάτη έτσι ώστε να ζορίζεσαι στο τράβηγμα,
τέλος μην μπλέξεις με ηλεκτρικά φτηνιάρικα (100-150 ευρώ) κάνουν απελπιστικά αργά να τραβήξουν και ενοχλητικό θόρυβο ,
άσε που τραβάνε τα αντερά τούς από το ρεύμα της μπαταρίας

Δεν κατάλαβα πως βάζεις τον ήδη υπάρχον εργάτη να κάνει την δεύτερη δουλειά και σχοινί να βάλεις που λες δεν γυρνάς ανάποδα το σχοινί για να πάει στο αμάξι αυτή η τριβή που θα έχει το σχοινί η ο ιμάντες δεν θα το φθυρει σιγά σιγά; και είναι δοκιμασμένο αυτό πάει εύκολα η σου βγάζει την πίστη δεν είναι καλύτερα να εφάρμοσε σε μια χούντα ένα μικρό μπράτσο και να βάλω έναν εργάτη επάνω και να τον βάζω στην μπίλια του αμάξιου και να τραβάω από εκεί όλο το τρέιλερ; και νομίζω πως ο ιμάντες είναι ποιο ασφαλές από τα σχοινία γενικά γιατί έχω δει να σπάνε δίπλα και τριπλή σχοινία σε τραβηγμένη και έχω πάθει την πλάκα μου σκέψου τώρα να έχει μισό αναιβασε το τρέιλερ με το σκάφος και μια στιγμή να σπάσει το σχοινί.... Δεν θέλω να σκεφτώ τα επακολουθα ...
phantom giannis

Νέα δημοσίευσηαπό phantom giannis » 10 Οκτ 2017, 12:09

Και κάτι ακόμη την μηχανή που έχω είναι μια Μερκούρη 69αρα τετρακίνηση ψεκασμού με παουερ τρίμ όταν το μεταφέρω γυρνάω τον διακόπτη τις μπαταρίας στο on και την σηκώνω έχει θέμα η μπουκάλα η ή μηχανή που την έχω σηκωμενη και μερικές φορές την παρακάτω και έτσι πειράζει; ζορίζεται το σύστημα και την μηχανή; η το μπρακετο η τον καθρέφτη; ρώτα γιατί είμαι νέος στον χώρο του σκάφους και θέλω να τα κάνω σωστά ευχαριστώ
phantom giannis

Νέα δημοσίευσηαπό phantom giannis » 10 Οκτ 2017, 12:10

60αρα μηχανη*
phantom giannis

Νέα δημοσίευσηαπό sparos » 10 Οκτ 2017, 14:44

φιλε κανονικα εχουν μια ασφαλεια που την κατεβαζεις και δεν μπορει να κατεβει το μοτερ
ειναι για να μην ταλαιπωρεις αφενος την μπουκαλα και για ασφαλεια
επειδη εχω δει ομως σπασμενη βαση μηχανης στο σημειο που παταει η ασφαλεια απο σαμαρακι προτεινω κατι που ειδα στο σκαφος ενος παιδιου το καλοκαιρι

ανεβαζεις το μοτερ βαζεις ενα ξυλινο τακο και το κατεβαζεις μεχρι να σφιξει τον τακο ( αν καταλαβες)
ετσι μοιραζε την πιεση σε πολλα σημεια και οχι σε 2τετραγωνικα εκατοστα και ειχε και αποροφηση κραδασμων στην πορεια

κομπογιαννιτικο ακουγεται αλλα προσωπικα πιστευω οτι κανει καλυτερα την δουλεια
sparos

Νέα δημοσίευσηαπό phantom giannis » 10 Οκτ 2017, 23:33

sparos έγραψε:φιλε κανονικα εχουν μια ασφαλεια που την κατεβαζεις και δεν μπορει να κατεβει το μοτερ
ειναι για να μην ταλαιπωρεις αφενος την μπουκαλα και για ασφαλεια
επειδη εχω δει ομως σπασμενη βαση μηχανης στο σημειο που παταει η ασφαλεια απο σαμαρακι προτεινω κατι που ειδα στο σκαφος ενος παιδιου το καλοκαιρι

ανεβαζεις το μοτερ βαζεις ενα ξυλινο τακο και το κατεβαζεις μεχρι να σφιξει τον τακο ( αν καταλαβες)
ετσι μοιραζε την πιεση σε πολλα σημεια και οχι σε 2τετραγωνικα εκατοστα και ειχε και αποροφηση κραδασμων στην πορεια

κομπογιαννιτικο ακουγεται αλλα προσωπικα πιστευω οτι κανει καλυτερα την δουλεια

Ωραίο ακούγετε αλλά που το βάζεις να πατήσει στον κινητήρα και σε ποιο σταθερό σημείο ακουμπάει μετά δηλαδή σε ποια 2 σημεία; :-k
phantom giannis

Νέα δημοσίευσηαπό phantom giannis » 10 Οκτ 2017, 23:37

phantom giannis έγραψε:Δηλαδή δεν κάνουν καλό τα προστατεύει και μπαλόνι να που πουλάνε στα μπαλόνια; και για να φεύγουν οι τυχόν βραδιές από τα μπαλόνια και το ντε με τι να τα πλενω;

Ούτε εγώ ο ίδιος δεν βγάζω άκρη από τα αναγραφομενα με το Κωλο πληκτρολόγιο και το Τ9 Χαχαχα.
Έλεγα πως αν όχι του εμπορίου τα καθαριστικό και τα δήθεν προστασίας σπρέι η αλοιφες τότε με τι βγάζουμε τις τυχόν μαυριλες και με ποιο τρόπο μπορούμε να προστατευσουμε τα μπαλόνια από την φθορά τις θάλασσας-ηλιο;
phantom giannis

Νέα δημοσίευσηαπό spearhunter79 » 10 Οκτ 2017, 23:57

phantom giannis έγραψε:
phantom giannis έγραψε:Δηλαδή δεν κάνουν καλό τα προστατεύει και μπαλόνι να που πουλάνε στα μπαλόνια; και για να φεύγουν οι τυχόν βραδιές από τα μπαλόνια και το ντε με τι να τα πλενω;

Ούτε εγώ ο ίδιος δεν βγάζω άκρη από τα αναγραφομενα με το Κωλο πληκτρολόγιο και το Τ9 Χαχαχα.
Έλεγα πως αν όχι του εμπορίου τα καθαριστικό και τα δήθεν προστασίας σπρέι η αλοιφες τότε με τι βγάζουμε τις τυχόν μαυριλες και με ποιο τρόπο μπορούμε να προστατευσουμε τα μπαλόνια από την φθορά τις θάλασσας-ηλιο;

Τις μαυρίλες με καθαρό ασετόν..τουλάχιστον για υπάλον δοκιμασμένο,αλλά και στο pvc δε νομίζω να χεις πρόβλημα..για τα μπαλόνια χρησιμοποιώ μία κρέμα της 3μ και είναι πάρα πολύ καλη την προτείνω,αν και την πλήρωσα ακριβά 24ε!!Προστατεύει το μπαλόνι και το φρεσκάρει δίνοντας χρώμα για πολύ καιρό(έχω σιέλ σημεία που ήτανε ξεθωριασμένα και τα τόνωσε)Επίσης βασικό, αν χρειαστείς επιδιόρθωση στο μπαλόνι το κάνεις απροβλημάτιστα αφου δεν αφήνει λιπαρή επιφάνεια,αλλά αίσθηση λάστιχου. Αν θες αυριο σου στέλνω φωτό! :hello:
spearhunter79

Νέα δημοσίευσηαπό phantom giannis » 11 Οκτ 2017, 14:04

spearhunter79 έγραψε:
phantom giannis έγραψε:

Τις μαυρίλες με καθαρό ασετόν..τουλάχιστον για υπάλον δοκιμασμένο,αλλά και στο pvc δε νομίζω να χεις πρόβλημα..για τα μπαλόνια χρησιμοποιώ μία κρέμα της 3μ και είναι πάρα πολύ καλη την προτείνω,αν και την πλήρωσα ακριβά 24ε!!Προστατεύει το μπαλόνι και το φρεσκάρει δίνοντας χρώμα για πολύ καιρό(έχω σιέλ σημεία που ήτανε ξεθωριασμένα και τα τόνωσε)Επίσης βασικό, αν χρειαστείς επιδιόρθωση στο μπαλόνι το κάνεις απροβλημάτιστα αφου δεν αφήνει λιπαρή επιφάνεια,αλλά αίσθηση λάστιχου. Αν θες αυριο σου στέλνω φωτό! :hello:

Πες μου την μάρκα μήπως μπορώ να την βρω εδώ Κρήτη την κρέμα το ασετον το βάζεις και στα μπαλόνια; όχι έτσι; επίσης η γαστρα έχει ένα ξεφτισμα από μια φλιδα που έφυγε το τζελ κοουτ και θέλω να το φτιάξω γιατί ο τύπος που το είχε είχε βάλει κάτι σαν υποξιδικο στόλο και δεν το έχει τριψει και λέω να τρώω αυτό που έχει και να το αφήσω η να το βγάλω και να βάλω τι;
phantom giannis

Νέα δημοσίευσηαπό spearhunter79 » 11 Οκτ 2017, 20:53

phantom giannis έγραψε:
spearhunter79 έγραψε:
phantom giannis έγραψε:

Πες μου την μάρκα μήπως μπορώ να την βρω εδώ Κρήτη την κρέμα το ασετον το βάζεις και στα μπαλόνια; όχι έτσι; επίσης η γαστρα έχει ένα ξεφτισμα από μια φλιδα που έφυγε το τζελ κοουτ και θέλω να το φτιάξω γιατί ο τύπος που το είχε είχε βάλει κάτι σαν υποξιδικο στόλο και δεν το έχει τριψει και λέω να τρώω αυτό που έχει και να το αφήσω η να το βγάλω και να βάλω τι;

χαχαχα είσαι και παλαβιάρης :D !Ξαναγράφω:με την κρέμα προστατεύεις τα μπαλόνια..με το ασετόν τα καθαρίζεις απ τις μαυρίλες..μετά πάλι κρέμα αν θες..τον στόκο που έχεις τρίψτον λίγο με ένα 240 η και πιο ψιλό γυαλόχαρτο αν θές να γυαλίσει..αν σε χαλάει αγόρασε jelcoat βγάλε τον παλιο με μια λεπίδα και βάλε αυτό..παρακάτω η φωτό και με τα δύο που ζητάς :hello:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.
spearhunter79

Νέα δημοσίευσηαπό tseligas » 11 Οκτ 2017, 23:51

Αδερφε εγω εχω παρει το parbatt http://www.tool-market.gr/tool.php?lang=gr&id=3474 το οποιο ειναι τρομερο.Ψεκαζεις επανω στην επιφανεια που θελεις και σχεδον με το δαχτυλο που λεει ο λογος βγαινει και ο πιο δυσκολος λεκες!Αρκετο νερακι καλου κακου για ξεπλυμα(παρολο που λεει οτι το προιον ειναι βιολογικο) και εισαι αψογος!Ειχα δοκιμασει πολλα μιας και τα ειχα ευκαιρα γιατι δουλευω σε μαγαζι χονδρικης το οποιο εχει και καθαριστικα κυριως οικιακης χρησης.Το συγκεκριμενο καθαριστικο με εντυπωσιασε! https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =3&theater
tseligas

Νέα δημοσίευσηαπό phantom giannis » 12 Οκτ 2017, 01:30

χαχαχα είσαι και παλαβιάρης :D !Ξαναγράφω:με την κρέμα προστατεύεις τα μπαλόνια..με το ασετόν τα καθαρίζεις απ τις μαυρίλες..μετά πάλι κρέμα αν θες..τον στόκο που έχεις τρίψτον λίγο με ένα 240 η και πιο ψιλό γυαλόχαρτο αν θές να γυαλίσει..αν σε χαλάει αγόρασε jelcoat βγάλε τον παλιο με μια λεπίδα και βάλε αυτό..παρακάτω η φωτό και με τα δύο που ζητάς :hello:[/quote]
Χαχαχα το θέμα είναι ότι σαν νέος δεν ξέρω και πολλά γιαυτό ρωτάω για να μην κάνω κάτι λάθος και σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες
Ααααα η αλοιφή δεν φαίνεται καλά για να δω την ονομασία της μου άρεσε αυτά που μου είπες για την αλοιφή και θα ψάξω να την βρω αλλά να ξέρω πως την λένε βρε αδερφέ γιατί η 3Μ έχει χιλιάδες Προϊόντα.... Για το άσε τον σε ρώτησα επειδή είναι κάτι σαν το οινόπνευμα να αναρωτιομουν μήπως με την πολύ χρήση ξεβαφει το χρώμα η ακόμα και να τα καιει λίγο λίγο τι γνώμη έχετε για το cif το καθαριστικό; κάνει η είναι πολύ δυνατό;
phantom giannis

Νέα δημοσίευσηαπό phantom giannis » 12 Οκτ 2017, 01:32

tseligas έγραψε:Αδερφε εγω εχω παρει το parbatt http://www.tool-market.gr/tool.php?lang=gr&id=3474 το οποιο ειναι τρομερο.Ψεκαζεις επανω στην επιφανεια που θελεις και σχεδον με το δαχτυλο που λεει ο λογος βγαινει και ο πιο δυσκολος λεκες!Αρκετο νερακι καλου κακου για ξεπλυμα(παρολο που λεει οτι το προιον ειναι βιολογικο) και εισαι αψογος!Ειχα δοκιμασει πολλα μιας και τα ειχα ευκαιρα γιατι δουλευω σε μαγαζι χονδρικης το οποιο εχει και καθαριστικα κυριως οικιακης χρησης.Το συγκεκριμενο καθαριστικο με εντυπωσιασε! https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =3&theater

Ακούγετε ωραίο θα το παραγγείλω να δω τι λέει λογικά βάζεις αφαιρεί πένες σχετικά γρήγορα γιατι από ότι κατάλαβα επειδή είναι δυνατό δεν είναι για να το αφήνεις επάνω για πολύ ώρα
phantom giannis

Νέα δημοσίευσηαπό phantom giannis » 26 Οκτ 2017, 12:38

adreasbit έγραψε:Με τον ίδιο εργάτη που τραβάς την βάρκα πάνω στο τρέιλερ θα τραβάς και την βάρκα με το τρέιλερ
αφού πρώτα ασφαλίσεις από την κάτω μεριά του εργάτη με την αλυσίδα την βάρκα σου ,
ο ποιο απλός και ανέξοδος τρόπος αρκεί να ξανά ξετυλίξεις το σχοινί πάνω από τον εργάτη και να το προσαρμόσεις στην ασφάλεια (αλυσίδα) του κοτσαδόρου του αυτοκινήτου :) ,

αν έχεις ιμάντα στον εργάτη άλλαξε το με σχοινί dynemma 6 χιλιοστά ( 4,5 τόνοι αντοχή ) και το μεγαλύτερο πλεονέκτημα δεν γεμίζει την μπόμπα του εργάτη έτσι ώστε να ζορίζεσαι στο τράβηγμα,
τέλος μην μπλέξεις με ηλεκτρικά φτηνιάρικα (100-150 ευρώ) κάνουν απελπιστικά αργά να τραβήξουν και ενοχλητικό θόρυβο ,
άσε που τραβάνε τα αντερά τούς από το ρεύμα της μπαταρίας

Το θέμα είναι πως κρατάς το τρέιλερ σταθερό στην Γλυστρα αφού το αμάξι δεν θα είναι στο τρέιλερ δεν παίζει με τον ίδιο τρέιλερ μόνο αν έχεις και δεύτερο εργατικος ίσως στο αμάξι έτσι ναι θα βολευε
phantom giannis

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Σκάφος καί μηχανή.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες