• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Ρηχά και κολυμπητά στα Μαστιχοχώρια της Χίου

Με pm παρακαλώ :),........

Ρηχά και κολυμπητά στα Μαστιχοχώρια της Χίου

Νέα δημοσίευσηαπό kostasprobonas » 12 Ιούλ 2018, 13:17

DSCF0002.JPG

Χαιρετώ τους εκλεκτούς εταίρους του αγαπητού μας φόρουμ. Στην ηλικία που διάγω το μόνο που έχει σημασία είναι η ανάληψη ευθυνών. Ευθύνες για την όψιμη πατρότητα, ευθύνες να ποτίζω τον κήπο του σχολείου μέσα στο Κατακαλόκαιρο, ευθύνες για να μεταδώσω μια έγκυρη εικόνα για τους βυθούς της Νότιας Χίου στους υποψήφιους παραθεριστές:ΠΑΡΑΘΕΡΙΣΤΕ ΦΕΤΟΣ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΣΤΗΝ ΦΙΛΟΞΕΝΗ ΧΙΟ! :)
Αν και έχω αρχίσει να δουλεύω μια ιδέα, ότι το μόνο ψάρι που θα ντουφεκώ θα είναι λεσεψιανό (γερμανοί /αγριόσαλπες κλπ), η Νότια Χίος δεν παύει να είναι μια απέραντη ανοιχτωσιά, με ρηχοτόπια αλλά και υφάλους. Ο δύτης περιορισμένων καταδυτικών ικανοτήτων, όπως ο γράφων , θα κινηθεί αναζητώντας νωρίς το πρωί το ψάρι κατατεθέν της Νότιας Χίου, τον σκάρο. Η Νότια Χίος σχεδόν πάντα θα επιτρέψει αρκετές φορές την θέαση άγριας τσιπούρας και 2-3 βολές ανά ημερήσια κάρπωση. Ο παραπάνω αριθμός βολών είναι μη ρεαλιστικός στόχος για τον σαργό ο οποίος υποφέρει τα τελευταία 20 χρόνια λόγω νυχτερινής υποβρύχιας αλιείας και η παρουσία του είναι σποραδική

Ένα είδος που μεγάλοι ψαράδες της Μεσογείου όπως ο τρις παγκόσμιος πρωταθλητής Ιταλός Μαντζάρι και ο καινοτόμος Νταπιράν έχουν αναγνωρίσει ότι δείχνει να ανταπεξέρχεται νικηφόρα στην αλιευτική πίεση είναι η συναγρίδα. Η εμφάνισή της στα ρηχά νερά-η συγκεκριμένη πιάστηκε με κολυμπητό ψάρεμα, 100 μέτρα δεξιά από την παραλία των Διδύμων, μια υπέροχη Μεστούσικη ακρογιαλιά, δίπλα στο Πασαλιμάνι- ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΗΘΗΣ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΦΡΕΣΚΑΔΟΥΡΑ!. Η ντουφεκιά από το 100αρι Ντέμκα "βέλος" έπεσε στις 8 :30, στην αποχή των 10 μέτρων. Ας μην υπεκφεύγω όμως και ας μοιραστώ μαζί σας την καρποφόρα στρατηγική: Ψάρεμα, την δεύτερη μέρα του χοντρού μελτεμιού!
Θυμάμαι τον γερο-Νούφριο να μου λέει ότι η συναγρίδα συχνάζει σε «επίσημους» τόπους. Ο «επίσημος» τόπος, μια έκφραση ενός «αρχαίου» ψαρά του Όρους, ορίζεται ως ένα πλούσιο σε βράχια σύστημα. Την Άνοιξη ρωτούσα έναν αξιόπιστο επαγγελματία για τις οργιές που βγήκαν τα φαγκρόπουλα και επέμενε ότι «δεν έχει σημασία η οργιά αλλά ο βράχος»! O γρίφος είναι π ό τ ε θα επισκεφτούν αυτά τα πελαγίσια ψάρια τα βράχια. Πέφτουν καθημερινά δίχτυα! Πέφτουν παραγάδια, συχνά με ζωντανό! Κάθε μέρα περνούν συρταδόροι! Πως επιβιώνουν αυτά τα ψάρια «που ξέχασαν να πεθάνουν»;
Έχω πάψει πια να κυνηγώ τις συναγρίδες σε υφάλους και μεσοπέλαγες. Τις αφήνω στην ησυχία τους να ευημερήσουν :lol: (αν και δεν το βλέπω με τα καλάμια των "ερασιτεχνών" :mrgreen: ) . Κάποτε, πριν χρόνια ανέκρινα έναν συνταξιούχο δύτη, τον Γιάννη Kλούβα που εκείνα τα χρόνια ψάρευε με μπουκάλες τους επίσημους τόπους και τώρα μετανοημένος πιστεύει ότι το όχημα ανάπτυξης της πατρίδας είναι μάλλον ο τουρισμός παρά η παράνομη αλιεία και σερβίρει θαυμαστούς θαλασσινούς μεζέδες στην ουζερί, στην Βοκαριά της Νότιας Χίου. Ως αυτόνομος δύτης που είχε διεξάγει νυχτερινή αλιεία στους επίσημους τόπους συζήτησε με ειλικρίνεια το ζήτημα: -«Πραγματικά, δεν γνωρίζω πού περνούν τη νύχτα αυτά τα ψάρια! Πολύ σπάνια πια διανυχτερεύει κάποιο στην ξέρα του Μεταφορέα ή τις τούρκικες. Μάλλον σε κάποιες άγνωστες φυκιάδες που σ’αυτή την περιοχή είναι αχανείς..» Ας σημειωθεί ότι ο ίδιος δύτης δεν δίσταζε να κατεβαίνει σε μεσοπέλαγους υφάλους στα 60 μέτρα.. Καθώς του παρέδιδα δυο τρία μπαστουνάκια απ’ το καλό αυγοτάραχο που φυλάω για το σπίτι, μου εκμυστηρεύεται:
“Κάποτε είχα βρει ένα κατρακύλι στα ανοιχτά που όποτε το επισκέπτομαι για να μαζέψω καμιά πίνα για μεζέ, μπαίνω στον πειρασμό να πάρω και το ντουφέκι. Έχει τόσες πολλές συναγρίδες γύρω μου! Άσε τους ροφούς! Και το ΄χω πει σε καναδυό επαγγελματίες πλην έριξαν αλλά δεν χτύπησε ψάρι στα παραγάδια.’’
Η πρώτη μου σκέψη ήταν η αναγνώριση μιας παλιάς ήττας μου: Ώστε υπάρχει αυτή η ξέρα, η ξέρα του Μεταλλείου στα Γρίδια! Παλιότερα, είχα βαλθεί να μάθω όλα τα άγραφα κεφάλια του χιώτικου βυθού. Πήγαινα στη μάνα των πληροφοριών, τον Λιθιλιμένα και τραγουδούσα ώρες πολλές ψαλτοτράγουδα στις παρέες των ψαράδων μόνο για να με πάνε σε ένα άγνωστο στους ψαροκυνηγούς της Χώρας πάγκο. Δεν ήταν για τα ψάρια αλλά για την επιθυμία της γνώσης, μια επιθυμία που δεν συμμερίζονταν οι πολλοί αφού όποτε κατέληγα να πω το μυστικό σε λίγο καιρό γινόταν κρανίου τόπος…
Αργά το μεσημέρι, βρήκα τα σημάδια ανοιχτά από τον κάβο της Βοκαριάς και έβαλα σε λειτουργία το βυθόμετρο. Έψαχνα για αρκετή ώρα αλλά το εργαλείο δεν έδειχνε τίποτε και ήταν λογικό αφού μόνο όταν, αγκυροβολώντας, έβαλα τελικά το κεφάλι μέσα και μόχθησα, με αρκετές μεσόνερες εξερευνητικές βουτιές, αποκαλύφθηκε ο τόπος ο κρυφός την ώρα που ήμουν έτοιμος να εγκαταλείψω. Κοντολογίς, μετά την ποσειδωνία, η άμμος και μετά η τραγάνα που μόλις άρχισε να κατρακυλά στην δεύτερη αποχή έδωσε τη θέση της σε χαμηλές μεμονωμένες πλάκες. Μέχρι τα μεσόνερα ανέβαιναν λουλουδάτες στήρες που δάγκωνε η μια την ουρά της άλλης. Σε μια ακόμα μεσόνερη βουτιά εντοπισμού δυο γίγαντες ροφοί πεταλούδιζαν. Τελικά πήρα να κατεβαίνω και με την άκρη του ματιού μου διαπίστωσα την ύπαρξη ενός ακίνητου κοπαδιού ψαριών, ασπρισμένων απ’ την αγαλλίαση του συνδυασμού γεμάτου στομαχιού, κυνικού καύματος και άκακης περιέργειας για το πλάσμα που πέφτει σα φύλλο. Εκεί τα ψάρια ευημερούσαν! Και έσπευδαν να προϋπαντήσουν τον νεοεισερχόμενο που δεν έβγαζε φυσαλίδες… Είχα υποσχεθεί στον εαυτό μου να ΜΗΝ είμαι επιλεκτικός εκεί κάτω. Είναι μια μεγάλη συμβουλή του μύστη του βαθέος ψαρέματος Μπερνάρ Σαλβατορί ότι ήδη υφίστασαι τον μεγάλο αυτοπεριορισμό και πειθαρχία της βουτιάς και δεν πρέπει να μπαίνεις στον πειρασμό… Δυστυχώς δεν τον άκουσα. Η μεγάλη, η τεράστια συναγρίδα που ντουφέκισα ξετύλιξε εν ριπή οφθαλμού όλο το καρούλι του μουλινέ και αρκετά πριν την επιφάνεια διαπίστωσα ότι η βέργα είναι βραχωμένη. Μια δεύτερη βουτιά απέδειξε ότι το ψάρι λούφαξε στο πιο ίσως δύσκολο θαλάμι της περιοχής αρκετά μέτρα πιο κάτω. Και να είναι και τυφλό να πάρει η ευχή! Ήταν η πρώτη φορά που εγκατέλειπα βραχωμένη ντουφεκισμένη συναγρίδα. Σας διαβεβαιώνω ότι ήταν τόσο σαστισμένη που μέχρι και την τελευταία βουτιά αρνούνταν να πραγματοποιήσει την ηρωική έξοδο, αρνούνταν να πλαγιάσει ή να αλλάξει θέση στα έγκατα του θαλαμιού. Τελικά με ακροβατικό χειρισμό κατάφερα στην τελευταία βουτιά να ξεμπλέξω τη βέργα απ’ τα σωθικά του ψαριού. Σε όλες ως τότε τις βουτιές, καθώς κατευθυνόμουν στο σκοτεινό θαλάμι που πετούσε καπνούς σα το θωρηκτό Αβέρωφ, δεν παρέλειπα να ρίχνω μια περιηγητική ματιά. Που πήγε όλη αυτή η ομορφιά και η αρμονία που υπήρχε προηγουμένως; Πού πήγαν οι άσπρες συναγρίδες που είχα περάσει για μαγιάτικα ενόσω αναγάλλιαζαν πάνω στο ρέμα; Αλλοίμονο, είχα εξοριστεί για πάντα από τον παράδεισο…

Δυνατά ψαροτόπια στη Νότια Χίο με κολυμπητό από κει που σταματά ο δρόμος: Παραλία Γριδιών, (ανοιχτά από την Παναγιά), Διδύμες (δεξιά κι αριστερά), Μερικούντα, Αποθήκα αριστερά, Βρουλίδια (δεξιά κι αριστερά), Μεστούσικη Αυλωνιά δεξιά. Καλή επιτυχία! Κι αν δεν βγάλετε, σταματήστε στο Πυργί να σας χαρίσω άνυδρα :) ντοματάκια! Γιατί η Νότια Χίος ουδέποτε είχε αφθονία νερού!

DSCF0004.JPG

Υ.Γ Μόλις επέστρεψα από τη ζούγκλα του facebook :mrgreen: . Ήταν η πρώτη μου απόπειρα να δοκιμάσω πώς τα πάει ο μακροπερίοδος λόγος χωρίς σοφιστικά τερτίπια. Τί γυρεύει η αλεπού στο παζάρι; :-k Προσπάθησα να επιχειρηματολογήσω για την κρίσιμη στιγμή που έρχεται ο επαγγελματίας να καλάρει το πρωί δίχτυα και έχουμε έρθει και εμείς στον ύφαλο. Μύλος! Σε αντίθεση με το φόρουμ, το facebook είναι έτσι δομημένο ως λειτουργικό πρόγραμμα που δεν επιτρέπει εκτενείς αντιπαραθέσεις. Η συζήτηση εδώ:https://www.facebook.com/groups/panellinia.enosi.erasitexnon.alieon/permalink/557271004668767/
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.
Ars Longa, Vita Brevis
https://www.youtube.com/watch?v=1qL1C1ffKa4
Άβαταρ μέλους
kostasprobonas

Re: Ρηχά και κολυμπητά στα Μαστιχοχώρια της Χίου

Νέα δημοσίευσηαπό ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ » 12 Ιούλ 2018, 14:41

ευχαριστούμε για τις πληροφορίες! καλό καλοκαίρι, υγεία και ευφορία!
ΝΑ ΕΙΣΑΙ Ο ΕΑΥΤΟΣ ΣΟΥ, ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ... Η ΗΛΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ
ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ

Νέα δημοσίευσηαπό profil3r_ » 12 Ιούλ 2018, 15:08

:hello:
"When we go to the ground, you are in my world. The ground is the ocean, I am the shark, and most people don't even know how to swim."
Άβαταρ μέλους
profil3r_

Νέα δημοσίευσηαπό gabrielb » 12 Ιούλ 2018, 15:21

Είσαι ωραίος Άνθρωπος φίλε Κώστα!
Σε διαθήκη με σημαίες και συνθήματα
εγώ είμαι ελεύθερος αέρας που φυσά
Εγώ έχω φίλους τα βουνά κι όλα τα κύματα
εγώ έχω αδέρφια τα ποτάμια, τα πουλιά
Άβαταρ μέλους
gabrielb

Νέα δημοσίευσηαπό matador23 » 12 Ιούλ 2018, 15:25

Αν καποτε οι διαχειριστες κανουν ενα καλο "ψαχτηρι" και μαζεψουν όοολα αυτα τα διαμαντια σε ενα βιβλιο, θα γινει BEST SELLER για τους ψαροτουφεκάδες και όχι μονο!!!

Ποιό εγχειριδίο ελευθερης κτλ κτλ...εδω μιλαμε για σεμιναρια ψαροσυνης και σεβασμου στη θαλασσα!!

:hello: :hello: :hello:
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"
Άβαταρ μέλους
matador23

Νέα δημοσίευσηαπό ΠανΠαν » 12 Ιούλ 2018, 15:27

Πολύ ενδιαφέρον κείμενο!
ΠανΠαν

Νέα δημοσίευσηαπό ΛΟΥΠΗΣ » 12 Ιούλ 2018, 21:10

:good: :thumbsup:
Η ζωή μου είναι η θάλασσα
Κι ανάσα η βουτιά μου
Κι αν πάψω να σε συναντώ
Θα χάσω την καρδιά μου
Άβαταρ μέλους
ΛΟΥΠΗΣ

Νέα δημοσίευσηαπό KOSTAS STI » 12 Ιούλ 2018, 21:16

μπορει μια εικονα ναναι χιλιες λεξεις!
στην περιπτωση του Κωστα χιλιες λεξεις ειναι ολοκληρο ντοκυμαντερ!!!
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!
Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI

Νέα δημοσίευσηαπό skopdolfin » 13 Ιούλ 2018, 08:31

Ρηχά, κολυμπητά και μαγικά!!!

There is a dolphin....dormant....in all of us (Jacques Mayol, Dolphin Man).
Άβαταρ μέλους
skopdolfin

Νέα δημοσίευσηαπό thodoris981 » 13 Ιούλ 2018, 09:16

Ομορφα ψαρια,ομορφα λογια.
Να σαι καλα Κωστα.
Ασε τη ζουγκλα και κατσε στο φορουμακι που δεν βιαζομαστε. :D
Η φολα ειναι αλλη μια μερα κοντα στη θαλασσα.
thodoris981

Νέα δημοσίευσηαπό mojo » 13 Ιούλ 2018, 10:44

Δυνατή επιστροφή κε Προμπονα.
Η ψαρια επιτρεψε μου να πω ότι δίνει μια άλλη αξία στα γραφόμενα και μια ισως πιο αισιόδοξη νότα.
Ξεφεύγει από τις δημοσιεύεις που σε ασπρόμαυρο φόντο με μιζέρια και γκρινια μας διηγούνται περασμένα μεγαλεία με μια θάλασσα γεμάτη ψαρια.
Πρέπει επιτέλους Ν καταλάβουμε ότι πολλες φορες ο καλός ψαράς θα βρει τον τρόπο να πάρει ένα καλό ψαρι.Ακόμα και σήμερα.
Αρκεί να το εκτιμησει για να υπαρχει και μελλον.
Είμαι απ αυτούς (Τους λιγους) που βαρέθηκαν να μένουν στο τη ζημιά κάνει η τράτα και γύρισαν σε μια στιγμή να δουν την καμπούρα μας.
Είναι μεγάλη. Και οι επαγγελματίες το ξέρουν αυτό. Διεστραυλωνοντας και μερικά πράγματα , την κάνουν να φαίνεται ακόμα μεγαλύτερη.

Είμαστε στο κρίσιμο σημείο που πρέπει επιτέλους οι ψτκαδες να επιδείξουμε και να πιστοποιησουμε την ανωτερότητα που ήδη μας διακατέχει όπως πολύ εύστοχα παραλληλισες.

Για μενα το ψτκαδικο fb κε Προμπονα δεν είναι τίποτα παραπάνω από μια παρέα αυλικών, "διασημοτητων" , "δυνατών ντουφεκιων" , τρολ , αψαρων , τυχοδιωκτων μεροκαματιαρηδων, εθισμενων στο ψτ ανδρων και μερικών ευαισθητοποιημένων ψαράδων.
Η γνώση και η ψαροσυνη που εξάγεται από τις δημοσιεύσεις είναι μηδενική γι αυτό καλύτερα γράφε κάτι εδώ που τουλάχιστον υπάρχει υπόβαθρο και επίπεδο.

Η μεγάλη παρέα του fb είναι φτιαγμένη έτσι πια ώστε να μη θέτει ερωτήματα-προβληματισμους.Ούτε μεταξυ συναδέλφων αλλά ούτε καν στον εαυτό της.
Κανείς δεν έχει καν την πειθαρχία να μην πατήσει λαικ στον 2ο υπερβαρο μαυρο η ακόμα χειρότερα στο 4ο 5ο που εμφανίζεται σε μια φωτο στην αγκαλιά του "θηρευτη" του με μια φυτεμενη βεργα στο κεφάλι απ την απόσταση του μισού μέτρου.
Σχεδον κανεις δεν δείχνει να ανησυχεί για τα δύο τεράστια ερωτήματα που θα καθορίσουν την ταυτότητα μας σαν ψτκαδες και το μέλλον των παράκτιων ζωνών των οποίων η ευημερία των θηραμάτων είναι σε μεγάλο ποσοστό στα χέρια μας.
Είναι στα χέρια μας γιατί εμείς βλέπουμε.
Εμείς καταλαβαινουμε και εμείς τελικά επιλεγουμε.
Έχει μεγαλη Διάφορα αυτό που κάνουμε εμείς με αυτό που κάνει ο καικιερης.
Μεγάλη διαφορά από την υπευθυνότητα έως και τον σκοπό.

Τα δύο κρίσιμα ερωτήματα που πρέπει να απασχολούν όλους μας είναι το ΠΩΣ και το ΓΙΑΤΊ αφαιρούμε ψαρια απο τη θάλασσα.
Ο νομοθέτης ,όσο κ αν τσιριζουνε πολλοι τόσα χρόνια θεωρώ ότι δείχνει το σωστο δρομο.Ορθα κοφτα.
Δε πουλάμε, δε φεγγουμε , δε τα τουφεκαμε κοιμισμενα , δε βουταμε στα απαγορευμενα , δεν σκοτωνουμε δευτερο μαυρο ,δε ξεπερνάμε τα 5κ.

Η ιστορία με τον (χαμένο) παράδεισο συγκλονιστικη και ταξιδιαρικη.
Αν έπαιρνε μορφή θα γινόταν το ακροπρωρό μας.
Στο δικό μας σκαρί.Στο κοινό μας ταξίδι
Για να μη ξεχνάμε.Ποιοι θα μπορούσαμε να είμαστε και ποιοι τελικά είμαστε.Από δικη μας επιλογή.
Άβαταρ μέλους
mojo

Νέα δημοσίευσηαπό spearjgeo7 » 13 Ιούλ 2018, 14:42

Δρεπεις τους καρπους της εμπειριας πλεον, δασκαλε! :hello:
spearjgeo7

Νέα δημοσίευσηαπό minasevoix » 13 Ιούλ 2018, 15:55

Καταπληκτικό κείμενο, ανεβαχει το επίπεδο! Μπράβο για όλα , για τον φιλόξενο χαρακτήρα σου κ για τον κόπο σου να γράψεις τόσα πολλά μέσα σ ένα "χαος", μπράβο που έχεις την υπομονή κ την θέληση! Μας ταξίδεψες στον παράδεισο και τα συναισθήματα στο τέλος ανάμεικτα!
Ας αφήσουμε τον φακό στην σημαδούρα
ας συμβάλουμε όλοι με ένα λιθαράκι
ας πιάσουμε το ψάρι έξω από το σπίτι του
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΘΕΙ
Άβαταρ μέλους
minasevoix

Νέα δημοσίευσηαπό hariska » 13 Ιούλ 2018, 17:11

Δάσκαλε επιτέλους, μία αισιόδοξη ανταπόκριση από τα Νότια της Χίου!
Και τη συναγρίδα αλίευσες, αλλά και το τσίπουρο το επιούσιο, μετά της συνοδείας σκάρου τηγανητού, εξασφάλισες!
Όχι τίποτε άλλο, αλλά το πολύ το αυγοτάραχο ανεβάζει και την πίεση! :D :hello:

Έχω μια ερώτηση, έτσι για να διαπιστώσω αν υπάρχει σωτηρία. Αυτοί που νυχτο-μακελεύουν τη Χίο, είναι ντόπιοι ή περαστικοί;

Υ.Γ. Την ιστορία για τη "χαμένη ξέρα" την έχεις ξαναβάλει εδώ στο φορουμ ή την έχουμε διαβάσει σε κάποιο έντυπο του χώρου; :)
Άβαταρ μέλους
hariska

Νέα δημοσίευσηαπό kostasprobonas » 13 Ιούλ 2018, 19:46

Φίλοι μου, Σας ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου! Ταυρομάχε, το διάβασμα από τους φίλους των fieldsports νόμίζω περνάει μια κρίση τώρα με το youtube . Είναι ΜΕΓΑ ευτύχημα που συνεχίζει και υπάρχει το φόρουμ και δίνει σε αρκετούς, πιο κορυφαίους, πιο παρατηρητικούς, πιο ρηξικέλευθους, βήμα έκφρασης. Ποιον να πρωτοθυμηθώ. Τον κάπταιν Τόμας;Τον Γαβριήλ; Υπάρχουν δεκάδες καταπληκτικές συμβολές...! =D> Ας μείνω προς το παρόν στον Mojo . Ζάχο, τα είπες για άλλη μια φορά όλα! Σε ικετεύω, αν κάποιος πανελλήνιος φορέας ερασιτεχνών (π.χ: ΠΕΕΑ) κάνει εκλογές θα διαβώ το Αιγαίο μόνο και μόνο για να σε ψηφίσω! Είσαι, τηρουμένων των αναλογιών, ο Τσίπρας της ερασιτεχνικής αλιείας ή έστω ο Ομπάμα (που έχω χαρίσει βιβλία του και τον εκτιμώ απεριόριστα =D> ).
hariska έγραψε:Έχω μια ερώτηση, έτσι για να διαπιστώσω αν υπάρχει σωτηρία. Αυτοί που νυχτο-μακελεύουν τη Χίο, είναι ντόπιοι ή περαστικοί;
Υ.Γ. Την ιστορία για τη "χαμένη ξέρα" την έχεις ξαναβάλει εδώ στο φορουμ ή την έχουμε διαβάσει σε κάποιο έντυπο του χώρου; :)

Φίλτατε Χάρη, θα αρχίσω από το υστερόγραφο. ΝΑΙ!, Αλλά για ΠΡΩΤΗ φορά μπαίνει η πλήρης αληθινή ιστορία. Και το αληθινό όνομα της ξέρας ;) που τώρα πια άρχισε να τη βουτά ο πανελλήνιος πρωταθλητής Γιάννης Γιαγκίνης. Ο οποίος μου πρόσφερε βήμα έκφρασης επίσης.https://h2onews.gr/synentefxis/taxidi-sto-xrono/ Οι "συνάδελφοί" μας οι κυνηγοί είναι οι μακράν πιο διψασμένοι για ιστορίες για αυτό δεξιώνονται και μη κυνηγούς ή έστω "συνταξιούχους" :mrgreen: http://www.e-artemis.gr/513322/articles/gen/x%CE%B9%CF%8E%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF-%CE%BA%CF%85%CE%BD%CE%AE%CE%B3%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B5%CE%B8%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CF%84%CE%B1%CF%85%CF%84%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1-%CE%BC%CE%B9/
Τώρα, για την πρώτη ερώτηση: Η ιστορία της παρανομίας στη Χίο:1970-1995: Νυχτερινό απλό-νυχτερινό με μπουκάλες 1995-2010: ξέσκισμα των διπλανών Ψαρών και Οινουσσών, τραβηκτό/σκουτεράτο. 2010:-2015: επιστροφή στο νυχτερινό, συνειδητοποίηση ότι δεν έχει σαργούς, στροφή στην μαστιχοκαλλιέργεια λόγω υψηλής τιμής. Αρχίζει το καλάμι να κερδίζει και να βγάζει μια νέα τάξη παρανόμων.
Μην το ξεχάσω: Χάρη, η Χίος πέφτει μακριά για εκμετάλλευση από Αθήνα και λοιπά αστικά κέντρα. :mrgreen:
Σας ευχαριστώ όλους!
Ars Longa, Vita Brevis
https://www.youtube.com/watch?v=1qL1C1ffKa4
Άβαταρ μέλους
kostasprobonas

Επόμενο

Επιστροφή στο Ψαρότοποι

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες