• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Λαρνακα - Λεμεσός

Με pm παρακαλώ :),........

Λαρνακα - Λεμεσός

Νέα δημοσίευσηαπό minasevoix » 20 Απρ 2017, 13:17

Καλημέρα, ψαρεύω από ρηχά έως πολύ ρηχά 0-5m για άσπρα με κάρτερακια. Αναμεσα στις δύο αυτές πόλεις θέλω να δοκιμάσω γιατί δεν έχω ξαναβουτηξει ξανά εκτός από Αγία Ναπα :mrgreen: \:D/ . Κυρίως θα ήθελα να ενημερωθώ για απαγορευμένες και επικυνδινες περιοχές που πρέπει να αποφύγω. Ψάρια έτσι και αλλιώς υπάρχουν αφού κάθε χρόνο σπάνε τα κλουβιά :mrgreen: .

Υ.Γ Ακούω από πολλούς ότι τα νερά στη Πάφο είναι επικυνδινα και ότι πνίγονται αρκετοι από δίνες. Ισχύει κάτι τέτοιο η έχει καρχαρίες? ?
Ας αφήσουμε τον φακό στην σημαδούρα
ας συμβάλουμε όλοι με ένα λιθαράκι
ας πιάσουμε το ψάρι έξω από το σπίτι του
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΘΕΙ
Άβαταρ μέλους
minasevoix

Re: Λαρνακα - Λεμεσός

Νέα δημοσίευσηαπό profil3r_ » 20 Απρ 2017, 15:22

minasevoix έγραψε:Καλημέρα, ψαρεύω από ρηχά έως πολύ ρηχά 0-5m για άσπρα με κάρτερακια. Αναμεσα στις δύο αυτές πόλεις θέλω να δοκιμάσω γιατί δεν έχω ξαναβουτηξει ξανά εκτός από Αγία Ναπα :mrgreen: \:D/ . Κυρίως θα ήθελα να ενημερωθώ για απαγορευμένες και επικυνδινες περιοχές που πρέπει να αποφύγω. Ψάρια έτσι και αλλιώς υπάρχουν αφού κάθε χρόνο σπάνε τα κλουβιά :mrgreen: .

Υ.Γ Ακούω από πολλούς ότι τα νερά στη Πάφο είναι επικυνδινα και ότι πνίγονται αρκετοι από δίνες. Ισχύει κάτι τέτοιο η έχει καρχαρίες? ?

Φίλε μου σε χαιρετώ,

- Επειδή είμαι από την Πάφο και ψαρεύω αρκετά χρόνια στα νερά αυτά, το μόνο που θα σου πώ και είναι σίγουρο είναι ότι υπάρχουν έντονα ρεύματα σχεδόν σε όλες τις περιοχές. Ειδικά κατά τους καλοκαιρινούς μήνες.

- Η Πάφος πιστεύω έχει την πιο ωραία διαμόρφωση βυθού συγκριτικά με τις άλλες πόλεις ( χωρίς να είμαι και απόλυτος ) για αυτό και δέχεται τεράστια αλιευτική πίεση με αποτέλεσμα τα ψάρια να είναι πολύ καχύποπτα ειδικά στη ρηχή ζώνη.

- Για πολλούς πνιγμούς δυτών και δή ψαροτουφεκάδων από δίνες... εντελώς κουφό. Ναί έχουν σημειωθεί αρκετοί πνιγμοί τουριστών/κολυμβητών σε συγκεκριμένη τοποθεσία ( Παραλία Πότιμα ) με χαρακτηριστικά έντονα ρεύματα η οποία όμως δεν έχει ιδιαίτερο ψαρευτικό ενδιαφέρον.

- Καρχαρίες ναι βγαίνουν κατά καιρούς αρκετοί συνήθως το είδος αυτό ( Cetorhinus maximus ή αλλιώς Basking shark ) που απ ότι ξέρω δεν είναι επικίνδυνοι για τον άνθρωπο.

- Για Λεμεσό και Λάρνακα δεν ξέρω να σου πώ δεν έχω ψαρέψει ποτέ.

Ελπίζω να βοήθησα, χαιρετώ και καλές αναδύσεις :hello:
"When we go to the ground, you are in my world. The ground is the ocean, I am the shark, and most people don't even know how to swim."
Άβαταρ μέλους
profil3r_

Νέα δημοσίευσηαπό minasevoix » 20 Απρ 2017, 15:51

Ευχαριστώ φιλε μου για την ενημέρωση! Πνιγμός δεν εννοούσα για δυτες-ψαροτουφεκαδες μόνο αλλά κυρίως για τουρίστες ακουω. Επειδή προσπαθώ να φιλτράρω αυτήν την πληροφορια, έγραψα εδώ και όντως πήρα μια κατατοπιστικη απανταση :good: . Το θέμα μου είναι αν όντως πνίγονται από κάποιου είδους δίνες η απλά είναι μέτριοι η απροσεχτοι η μεθυσμενοι κολυμβητές που παρασειρονται από τα δυνατά επιφανειακά και μη ρευματα..
Άβαταρ μέλους
minasevoix

Νέα δημοσίευσηαπό mike_m » 20 Απρ 2017, 18:10

ΓΙα Λεμεσό μπορώ να σου πώ οτι ο βυθος ειναι απλά αμμος φυκιαδα μέχρι τουλαχιστο τις Ασπρες Πετρες και δεν εχει κανενα απολυτος ενδιαφερον ασε που γινεται παρτυ απο σκαφη που τα τρεχουν Ρωσσοι, Λευκορώσοι, Λιθουανοι και γενικά πινω και μεθω...

Το μονο μερος που κατι ειδα είναι μετά τις Ασπρες Πέτρες και πριν από τον καβο Δολος δηλαδη 5 χλμ δεξια απο τη Λεμεσσο οπως τη βλεπεις απο θαλασσα. Εκει πας για ρηχοπατια με συρτη ενεδρα - μιλάμε παντα για κολυμπητο ψαρεμα και με ολες τις προφυλαξεις. Στην κυριολεξια ο χαρος βγηκε παγανια με τις βαρκες και τα τζετ σκι στην περιοχη.

Απο την αλλη πλευρά της Λεμεσου, το μονο μερος που αξιζει ειναι το εγγλεζικο αεροδρομιο, αλλα εκει βεβαια απαγορευεται, και αυτοι που το επιτηρουν ΔΕΝ ειναι Ελληνες/Κυπριοι οποτε απλα δεν πας.

Παφο δεν εχω πεσει.
Αγια Ναπα ειναι οκ, εχει αρκετα μερη για βουτια με δυο τριες αυτονομους παρεουλα ο καθε καβος, αλλά γενικα εκει δε πας για ψαρεμα ψαριων....
http://www.illumine.gr
Άβαταρ μέλους
mike_m

Νέα δημοσίευσηαπό gsim » 20 Απρ 2017, 20:15

Μια ερώτηση, λίγο άσχετη. Το Μάιο απαγορεύεται και στη Κύπρο το ψάρεμα;
Άβαταρ μέλους
gsim

Νέα δημοσίευσηαπό Pantera » 20 Απρ 2017, 21:37

gsim έγραψε:Μια ερώτηση, λίγο άσχετη. Το Μάιο απαγορεύεται και στη Κύπρο το ψάρεμα;

Ναι απαγορεύεται και μάλιστα χρειάζεται άδεια που εκδίδεται από το Τμήμα Αλιειάς (είναι ετήσια και στοιχίζει 34 ευρώ). Το ψάρεμα γενικά απαγορεύεται σε όλα τα λιμάνια, θαλάσσια πάρκα, λιμενοβραχίονες, στην ναυτική βάση στο Μαρί, κοντά στις μονάδες ιχθυοκαλιέργειας και σε όλες τις περιοχές λοουμένων. Επίσης απαγορεύεται και σε κάποιες άλλες περιοχές που αναγράφονται αναλυτικά πάνω στους όρους της άδειας αλιείας.

Οι παραλίες μεταξύ Λάρνακας-Λεμεσού χαρακτηρίζονται κυρίως από αμμώδεις βυθούς με κάποια μικρά κομμάτια από ξέρες ή εκτάσεις με πέτρες και ποσειδωνίες (πχ Πετούντα, Γκάβερνος, Ζύγι κτλ). Κύρια θηράματα είναι τα ασπρόψαρα, πελαγίσια (σουροι, λίτσες, λούτσοι και μαγιάτικα) και κάποια μεμονωμένα μαύρα (ροφοι, πίγγες και σφυρίδες). Βρες ένα σημείο από το google earth και δοκίμασε. Στα πλείστα έχεις εύκολη πρόσβαση με χαμηλό αυτοκίνητο.

Με τις ιδιότητες μου ως εκπαιδευτής ελεύθερης κατάδυσης και επαγγελματίας ναυαγοσώστης μπορώ να σου πώ ότι οι πλείστοι πνιγμοί σε όλη την Κύπρο γίνονται σε ώρες ή σημεία που δεν υπάρχουν ναυαγοσώστες σε υπηρεσία. Κάποιες περιοχές στην επαρχία Πάφου χαρακτηρίζονται από τα δυνατά ρεύματα τα οποία σε συνδυασμό με πολλούς άλλους παράγοντες μπορούν να γίνουν επικίνδυνα για τον κάθε λουόμενο ή ελεύθερο δύτη.

Για τους καρχαρίες είμαι στο νερό για πάνω από 20 χρόνια, τα τελευταία 4 σχεδόν καθημερινά και ποτέ δεν έχω συναντήσει. Υπάρχουν όμως κυρίως κοντά στις ιχθυοκαλιέργιες και σε κάποια άλλα σημεία συνήθως είδη που δεν είναι επικίνδυνα. Εξόσων γνωρίζω δεν υπάρχει κανένα καταγραμένο περιστατικό επίθεσης.

Για ότι άλλο χρειαστείς ρώτα...

Καλές βουτιές τηρώντας πάντα όλους τους κανόνες ασφάλειας......
''Το πάθος μου στο γαλάζιο... η αγάπη μου στην στεριά... ''
Άβαταρ μέλους
Pantera

Νέα δημοσίευσηαπό minasevoix » 23 Απρ 2017, 10:36

:hello: Να είστε καλά για τις χρήσιμες πληροφορίες και ολοκληρωμενες απαντήσεις! Θα κοιτάξω από το Γοογλε σημεία που σπάνε οι αμμουδερες και θέσω εκεί! :good:
Άβαταρ μέλους
minasevoix

Νέα δημοσίευσηαπό Takis Karagiannis » 24 Ιουν 2017, 17:25

Παίδες, κάνω έναν χρόνο στην Αθήνα ψαροντούφεκο και έρχομαι μόνιμα στην Κύπρο για 2 χρόνια.
Αξίζει τον κόπο να κατεβάσω εξοπλισμό ή γενικώς τσάμπα η ταλαιπωρία; Με ενδιαφέρει το ψάρι μεν αλλά και τα καλά νερά και οβυθός επίσης. Δεν είναι αυτοσκοπος δλδ το θήραμα.
Takis Karagiannis

Επιστροφή στο Ψαρότοποι

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες