• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Πληροφοριες για Ιτεα-Δεσφινα

Με pm παρακαλώ :),........

ΑΗ ΜΗΝΑΣ ΔΕΣΦΙΝΑΣ

Νέα δημοσίευσηαπό ΓΙΑΝΝΗΣ Χ. » 22 Ιούλ 2011, 15:17

συναδελφοι υπαρχει κανεις που να ξερει τιποτα για την παραλια αυτη.? εννοω αν αξιζει για κολυμπητο ειτε προς τα αριστερα ειτε προς τα δεξια τωρα το καλοκαιρι,μην τραβηχτω μεχρι εκει τσαμπα, καθως οι γνωσεις μου για ψαροτοπους και μορφολογια βυθου προς τα ανατολικα σταματουν στο Γαλαξιδι.
ΓΙΑΝΝΗΣ Χ.

Re: ΑΗ ΜΗΝΑΣ ΔΕΣΦΙΝΑΣ

Νέα δημοσίευσηαπό ΓΙΑΝΝΗΣ Χ. » 22 Ιούλ 2011, 15:33

johnkokk μηπως ειχες παει εκει για κανα ψαρεμα οσο ησουν γαλαξιδι?
ΓΙΑΝΝΗΣ Χ.

Νέα δημοσίευσηαπό Stelios.... » 22 Ιούλ 2011, 15:35

Πριν 1 χρονο πηρε το ματι μου μουρμουρες και σαργους σε ρηχα καρτερακια...Για μενα δεν αξιζει σαν βυθος,τουλαχιστον μεχρι τα 15μ,γιατι απο οτι θυμαμαι ηταν σακατεμενος απο τρατες....φυκι κουρεμενο χαμηλα κτλ....Αφου ξερεις μερη ΠΡΙΝ το Γαλαξιδι....Γιατι να τρεχεις δεσφινα???????Εχει καμποσα μερη πολυ καλα,Γλυφαδα πχ....
Άβαταρ μέλους
Stelios....

Νέα δημοσίευσηαπό ΓΙΑΝΝΗΣ Χ. » 22 Ιούλ 2011, 15:42

για αλλαγη....
κοιτωντας στο google earth καιρο τωρα ολη την ακτογραμμη απο ιτεα εως μακρανικολα ειμαι πολυ περιεργος πως μπορει ναι ειναι..και σχεδον σιγουρος οτι θα κρυβει καλα κομματια εστω και με κολυπητο.
ΓΙΑΝΝΗΣ Χ.

Νέα δημοσίευσηαπό ΓΙΑΝΝΗΣ Χ. » 22 Ιούλ 2011, 15:44

στελιο ποια γλυφαδα εννοεις,την γλυφα απεναντι στα τροιζονια?
ΓΙΑΝΝΗΣ Χ.

Νέα δημοσίευσηαπό Stelios.... » 22 Ιούλ 2011, 15:49

Αυτη ναι....
Άβαταρ μέλους
Stelios....

Νέα δημοσίευσηαπό Stelios.... » 22 Ιούλ 2011, 15:59

Αυτο που μου ειχε κανει εντυπωση στον Αη Μηνα ηταν οτι μαζευε παρα πολυ γονο αλλα ενω καρτερευα για κηνυγιαρικα,δεν περασε ποτε τιποτα....Περα απο κατι λαυρακοπουλα...
Αλλα σαργους κραταγε,πονηρεμενους και δυσπροσιτους...

Τωρα για μενα καλυτερα να διαλεξεις καποιο μερος πιο πισω,Γλυφα,Τροιζονια,Αγ.ΠΑντες και μετα υπαρχουν μερικα πολυ πονηρα μερη με κατρακυλια στην πλειονοτητα τους,και ρεματα στα οποια βρισκεις καλα ψαρακια κατα περιοδους.......

Αλλα προς Α.Μηνα εχω ψαρεψει 3 φορες με πολυ λιγα αποτελεσματα...εκανα οφθαλμολουτρο καλο ομως στις παραλιες χαχαχαχαχαχα
Άβαταρ μέλους
Stelios....

Νέα δημοσίευσηαπό ΓΙΑΝΝΗΣ Χ. » 22 Ιούλ 2011, 16:21

απο ναυπακτο μεχρι αγ παντες που ανεφερες και γαλαξιδι ξερω την ακτογραμμη νομιζω παρα πολυ καλα :D απλα για αλλαγη και περιεργια ρωτησα για εκει.ευχαριστω παντως...
οι αγιοι παντες(καταλαβαινεις φανταζομαι ποιο σημειο εννοω)μιας και το λεμε τωρα ειναι φιλε για μενα μια απο τις καλυτερες μεριες για καρτερια τον απριλη...αρκει να εχεις γερα ποδια και να σου κανει το χατιρι ο ανατολικος ανεμος..
το ποιο χαρακτηριστικο παραδειγμα του τι σημαινει κορινθιακος...
ΓΙΑΝΝΗΣ Χ.

Νέα δημοσίευσηαπό ΓΙΑΝΝΗΣ Χ. » 22 Ιούλ 2011, 16:32

να σου πω και σαν ντοπιος που ειμαι το εξης. η περιοχη αυτη εχει την εξης ιδιομορφια. ζεσταινει η θαλασσα ποιο γρηγορα στο γαλαξιδι και σιγα σιγα ερχεται προς ναυπακτο. για οποιον κανει καρτερια στο θερμοκλινες η περιπου εκει,τετοια εποχη, μεσα ιουλιου δηλ και μετα(εκτος αν εχει μαιστρο)περιξ των αγιων παντων στην επιφανεια παθαινεις θερμοπληξια και ψαχνεις να βρεις το θερμοκλινες στα ταρταρα.
ε οποτε για μενα που παω δυστυχως σχεδον παντα μονος, μεχρι να βγει το καλοκαιρι αντε να παω μεχρι ψαρομυτα.
την γλυφα που ανεφερες την θεωρω κυριως λαβρακομερια και την επισκεπτομαι καποιες φορες τον χειμωνα..
ΓΙΑΝΝΗΣ Χ.

Νέα δημοσίευσηαπό Stelios.... » 22 Ιούλ 2011, 17:10

ΚΑι γω απο Ναυπακτο ειμαι,την εχω ψαρεψει πολυ την πανω μερια του Κορινθιακου....Η Γλυφα κρατα ψαρακια(μεγαλα ψαρακια).......Δεν εχεις προσεξει ντοπιους ψαροντουφεκαδες που φορανε ενα ασπρο μπλουζακι και βουτανε ποτε?????????????????????ε.....κατι ξερουν............

Παντως για να μην ξεφευγουμε.......στον Α.Μηνα πηγαινε αλλα στην θεση σου μαλλον θα επελεγα κολυμπητο,παραλληλα με την ακτη.....Δεν μ'αρεσει και η εποχη για εκει τωρα...

Αν ειχες σκαφακι θα ηταν καλυτερα λιγο μαλλον...
Άβαταρ μέλους
Stelios....

Νέα δημοσίευσηαπό Johnkokk » 22 Ιούλ 2011, 17:38

Μια φορά εχω πέσει Αγιο Μηνά, πέρυσι το Νοέμβρη ή Δεκέμβρη.Αν και αποφεύγω να κάνω κριτική για ενα τόπο, αν δεν τον επισκεφτώ μερικές φορές πρώτα, δεν θυμάμαι να μου έκανε κάτι ιδιαίτερη εντύπωση.Γόπες μεγάλες είχε θυμάμαι και πολλές μεγάλες πίνες.

Δεν χάνεις να πας.Μια φόλα πάνω, μια κάτω.... :)
Η αψαρία είναι επιλογή.
Βράγχια έχουν ΜΟΝΟ τα ψάρια.
Άβαταρ μέλους
Johnkokk
Site Admin

Ιτεα με βάρκα...

Νέα δημοσίευσηαπό Nick1150 » 08 Μάιος 2013, 11:39

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλη την παρέα,

Έχω μια μικρή βάρκα στην μαρίνα της Ιτέας και θα ήθελα συμβουλές για ψαρότοπους στην περιοχή Ιτέα-Γαλαξείδι.

Ευχαριστώ πολύ

:hello:

Νίκος
Νικος
Nick1150

Re: Ιτεα με βάρκα...

Νέα δημοσίευσηαπό βυθοβενιος » 08 Μάιος 2013, 20:13

1 )φαρος ανδρομαχης.,
2 ) απο το καμπινγκ ιτεα μεχρι αγιο μηνα.ολοι περιχη κραταει καποια ψαρακια και περαστικα μπορει να σου κατσει τιποτα
3 ) σε ολα τα νησακια που εχει ο κολπος γυρω γυρω υπαρχουν ξερες για ολα τα γουστα και τα βαθη θα τις βρεις πολυ ευκολα κοιτα στο google map
4 )πήγαινε και καμια φορα προς μακρα νικολα,εχει ωραια νερα αλλα βαθεια.
5 )χαμοπασα προς βιδαβη κατω απο τα τουνελ προσεχε τις κατολισθησεις.πεφτουν βραχια συχνα εκει μες στην θαλασσα.
Άβαταρ μέλους
βυθοβενιος

Νέα δημοσίευσηαπό Nick1150 » 11 Μάιος 2013, 08:27

:hello:

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.

Θα ξανανεβω Ιτεα το επομενο ΣΚ και θα επανελθω.

Ευχαριστω και παλι,

Νικος
Νικος
Nick1150

Νέα δημοσίευσηαπό jim93 » 15 Ιούλ 2013, 18:34

καλησπερα, κανα μερος εκει στην ιτεα που να κραταει ασπρα (λαυρακια,σαργους,κτλ) σε ρηχα νερα σχετικα ?
για κολυμπητο κατα προτιμηση ....
jim93

Επόμενο

Επιστροφή στο Ψαρότοποι

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες