• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Που να βουτηξω στην Αττική

Με pm παρακαλώ :),........

Re: Που να βουτηξω στην Αττική

Νέα δημοσίευσηαπό Νίκος Βολανάκης » 08 Οκτ 2016, 23:26

Καλησπέρα στο παρεάκι.Και εγώ κοντά στην Βραυρώνα μένω,λίγα πράγματα από ψάρια αλλά ωραία παραλία.Ψάχνω ζευγάρια για βουτιές και παρεούλα όλο τον χειμώνα,όποιος θέλει στέλνει μήνυμα !Καλές αναδύσεις !!!!
Νίκος Βολανάκης

Νέα δημοσίευσηαπό tsourakis13 » 15 Οκτ 2016, 22:50

Συναγωνιστές λέω αύριο να κάνω την παρθενική μου βουτιά στα κοντινά...Έχω φάει φόλες και φόλες στα της Εύβοιας οπότε και να κάτσει άλλη μια κλάιν.. Λέω να πάω προς Βραυρώνα-Π.Ράφτη, είναι καλή επιλογή λέτε για βουτιές μέχρι 10μ;;

Πιο πολύ για να πάρω τη δόση μου δηλαδή, όχι ότι περιμένω να βγάλω ψάρια.... :-k
One breath
One dive
One shot
One life...
Άβαταρ μέλους
tsourakis13

Νέα δημοσίευσηαπό themoulisk9 » 16 Οκτ 2016, 00:13

Καταρχην καλως ηρθες στην παρεα μας. Δευτερευοντος καλως ηρθε στο κλαμπ των αθηναιων δυσμηρων ψαροντουφεκαδων...και εγω αθηναιος ψαροντουφεκας θα σου πω την δικια μου εμπειρια.δεν θα σου πω οτι δεν εχει ψαρια γιατι ειναι η μιση αληθεια...ψαρακια θα βρεις καπου καπου αλλα και αυτα που θα βρεις θα τα βλεπεις να εξαφανιζονται λες και εχουν 200αρες διχρονες στον κωλο!!τωρα που ειναι χειμωνας ολο και κατι θα κανεις... Κανα σαργο κανα λαυρακι μη φανταστεις..ισα ισα να μην βγεις αψαρος.οι βυθοι θα σε αποζημιωσουν αντικειμενικα και στα παρανομα και στα επιτρεπομενα θα δεις αρκετα ωραιους βυθους που στο παρελθον ειχαν πολυ πραμα...σιγουρα παντως θα βελτιωθεις τεχνικα και τακτικα καθως απο τις συνεχομενες βουτιες στην αθηνα θα προσπαθεις να ξεκληδωσεις την ιδιετερα δυσκολη συμπεριφορα των ψαριων και ειδικα στα πολυ ρηχα...αυτα απο εμενα εξοπλισου με επιμονη και υπομονη και ολα θα γινουν!! Στο κατω κατω η θαλασσα ειναι το ζητουμενο και αυτη σιγουρα ειναι εκει να σε φιλοξενισει....
themoulisk9

Νέα δημοσίευσηαπό Takis Karagiannis » 17 Οκτ 2016, 23:43

Βλέπω βράζουμε πολλοί στο ίδιο ζουμί :banghead:

@tsourakis13 πήγα 2η Κυριακή στο ίδιο μέρος (Βραυρώνα). Κοίτα, για να μπορώ να σου πω κάτι πιο standar νομίζω χρειάζεται άλλη μία ή δύο φορές. Γενικά πάντως λίγα πράγματα. Η 1η φορά ήταν χειρότερη από τη 2η, αν και η 2η είχε και κύμα και ήταν τη μέρα που σε λίγες ώρες θα είχε γεμάτο φεγγάρι. Δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα, αν και ο βυθός είναι ό,τι πρέπει για ρηχά καρτέρια που προτιμώ να ψαρεύω. Έχω βάλει στο μάτι άλλα 3-4 κολπάκια στην ευρύτερη περιοχή και λέω να τα τσεκάρω πριν αποφασίσω να αλλάξω για να δω κι άλλες. Για τα μέτρα που θες ίσως είναι λίγα (4-5 μάξιμουμ αυτά που είδα), αλλά γενικά νομίζω αξίζει μια βόλτα. Αν τελικά πήγες, πες μας κι εσύ εντυπώσεις.

themoulisk9 έγραψε:Καταρχην καλως ηρθες στην παρεα μας. Δευτερευοντος καλως ηρθε στο κλαμπ των αθηναιων δυσμηρων ψαροντουφεκαδων...και εγω αθηναιος ψαροντουφεκας θα σου πω την δικια μου εμπειρια.δεν θα σου πω οτι δεν εχει ψαρια γιατι ειναι η μιση αληθεια...ψαρακια θα βρεις καπου καπου αλλα και αυτα που θα βρεις θα τα βλεπεις να εξαφανιζονται λες και εχουν 200αρες διχρονες στον κωλο!!τωρα που ειναι χειμωνας ολο και κατι θα κανεις... Κανα σαργο κανα λαυρακι μη φανταστεις..ισα ισα να μην βγεις αψαρος.οι βυθοι θα σε αποζημιωσουν αντικειμενικα και στα παρανομα και στα επιτρεπομενα θα δεις αρκετα ωραιους βυθους που στο παρελθον ειχαν πολυ πραμα...σιγουρα παντως θα βελτιωθεις τεχνικα και τακτικα καθως απο τις συνεχομενες βουτιες στην αθηνα θα προσπαθεις να ξεκληδωσεις την ιδιετερα δυσκολη συμπεριφορα των ψαριων και ειδικα στα πολυ ρηχα...αυτα απο εμενα εξοπλισου με επιμονη και υπομονη και ολα θα γινουν!! Στο κατω κατω η θαλασσα ειναι το ζητουμενο και αυτη σιγουρα ειναι εκει να σε φιλοξενισει....

Σωστό. Έτσι είναι. Ωραίος βυθός γενικά στην περιοχή.
Takis Karagiannis

Νέα δημοσίευσηαπό Ser » 25 Δεκ 2016, 13:39

Awaker έγραψε:Δοκίμασε Ανάβυσσο για αρχή, είναι ψαρεμένο μέρος (όπως και όλη η Αττική) και δύσκολα θα βρεις ψάρια μέχρι 10 μέτρα, αλλά γενικά προτείνεται.

Τώρα όσο πιο μακριά τόσο πιο καλά... Θα πρέπει να ψάξεις μέρη μόνος σου, καθώς κανένας δεν πρόκειται να πει τον ιδανικό του ψαρότοπο..

Επίσης κοίτα και για Σαλαμίνα + Σούνιο. Και στα 2 μέρη, ειδικά προς Σούνιο, υπάρχουν μικρά κολπάκια που αν κατέβεις με τα πόδια, μπορείς να βρεις ωραία μέρη.

υ.γ: Δοκίμασε ένα μέρος πρώτα 2-3 φορές πρωτού το απορρίψεις. Μπορεί να πας 2 φορές και να μην δεις λέπι και την τρίτη να γίνεται χαμός, παίζουν πολλά ρόλο, αλλά κυρίως, η τύχη. :D

Στην Ανάβυσσο πήγα το Καλοκαίρι. Δε περίμενα να έχει τίποτα εκεί, αλλά τελικά κάτι έχει, δεδομένου δε βουτάω κάτω από 10 μέτρα.

Πιο μέσα μου είπανε ότι έχει "σημεία" για περισσότερα πράγματα. Μου το είπανε όταν βγήκα, οπότε δεν τα είδα ο ίδιος
Άβαταρ μέλους
Ser

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Ψαρότοποι

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες