• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Χίος,...

Με pm παρακαλώ :),........

Χίος,...

Νέα δημοσίευσηαπό gsim » 21 Απρ 2009, 16:11

Παιδιά καλησπέρα, Χριστός ανέστη και χρόνια πολλά σε όλους.

Πέμπτη και Παρασκευή θα βρεθώ για δουλειά στη Χίο και θα έχω μαζί μου και τα σύνεργα. Υπάρχει κάποια πρόταση για ψάρεμα από την ακτή αυτή την εποχή; Μέχρι 17 -18 μέτρα κάτι γίνεται...

Θα μου ήταν επίσης μεγάλη χαρά αν κάποιος ήθελε να βουτήξουμε παρέα.

Ευχαριστώ πολύ.
Άβαταρ μέλους
gsim

Re: Χίος

Νέα δημοσίευσηαπό gsim » 22 Απρ 2009, 00:18

:beg:
Άβαταρ μέλους
gsim

Νέα δημοσίευσηαπό nikmix » 22 Απρ 2009, 01:02

Έχεις πμ...
Ούτε τάματα ούτε οι άγιοι ωφελούν στην αρρώστια μου.Εγώ είμαι παιδί της θάλασσας.Με κράζει και θα πάω.
Ανδρέας Καρκαβίτσας,Λόγια της Πλώρης.
Άβαταρ μέλους
nikmix

Νέα δημοσίευσηαπό gsim » 25 Απρ 2009, 12:23

Καλημέρα σε όλους,

πήγα λοιπόν στη Χίο και την Παρασκευή το πρωί πήγα για βουτιά στο πολύ ωραίο μέρος που μου πρότεινε ο nikmix (τον οποίο και ευχαριστώ πολύ). Συνέβη όμως το εξής:

Κάνοντας ένα συρτό είδα ένα ροφάκο ο οποίος μπήκε στη τρύπα του. Στην πρώτη βουτιά είχα στόχο στο πλάι του κορμιού του και αποφάσισα να μην τον χτυπήσω αφού ούτε δεύτερο όπλο είχα ούτε πολύ χρόνο για ξεβράχωμα. Στην επόμενη όμως τον είδα να με κοιτάει κατάματα οπότε τον χτυπάω στο κεφάλι και φαντάστηκα ότι θα βγεί εύκολα παρότι η είσοδος του θαλαμιού ήταν σχετικά στενή. Άρχισα λοπόν να τραβάω τη βέργα και περιέργως αισθάνθηκα έντονη αντίσταση. Επιμένω λοιπόν και η βέργα βγαίνει άδεια με το φτεράκι χαλασμένο! :banghead: Η θολούρα που επικρατούσε μετα έκανε κάθε προσπάθεια μάταιη και εγώ έπρεπε το απόγευμα να επιστρέψω...

Επειδή δυστυχώς το ψάρι είναι μάλλον απίθανο να επιβιώσει, αν κάποιος είναι στη Χίο και θέλει να πάει μια βόλτα νομίζω ότι μπορώ να του εξηγήσω που βρίσκεται (υπάρχουν ευτυχώς χαρακτηριστικά σημάδια), ώστε να μην θανατωθεί ανώφελα. Η τρύπα βρίσκεται σε απόσταση 15 λεπτών από την ακτή και σε βάθος 11 μέτρων, ενώ αν υπολόγισα καλά το ψάρι πρέπει να είναι γύρω στα 3 κιλά.

Μετά από το περιστατικό αυτό όπως είναι λογικό τα μάζεψα και έφυγα. Τουλάχιστον είχα προλάβει να βγάλω 3 ψαράκια (συγνώμη για την ποιότητα της φωτογραφίας).
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
gsim

Χειμωνιατικα στη ΧΙΟ

Νέα δημοσίευσηαπό makedon » 19 Ιαν 2010, 21:57

Καλησπερα σας.Θα βρεθω στη Χιο σε δεκαπεντε μερες με ενα φιλαρακι μου σε κατι συγγενεις του.
Φυσικα θα παρουμε και τα παρελκομενα μαζι μας και ενα 4*4 για τα δυσκολα.
Εχω ψαξει στο google earth και βλεπω οτι οι αποστασεις ειναι τεραστιες, αξιζει να τις κανεις για εναν τοπο{οχι για μυθικα ψαρεματα} λογικα πραγματα??
Ξερει κανεις να μας κατατοπισει λιγο να μην φαμε τα ακυρα με το κουταλι?? Θα ειμαι εκει τρεις μερες και ολες θα τισ γεμισω με ψαροτουφεκο.
Ευχαριστω.

υ.γ Παιζουν απαγορευμενες περιοχες στρατιωτικες κτλ???
Ευγενειαδης Δημητρης
Άβαταρ μέλους
makedon

Re: Χειμωνιατικα στη ΧΙΟ

Νέα δημοσίευσηαπό kristelo » 20 Ιαν 2010, 02:16

καλησπερα επειδη ημουνα χιο 16 μηνες φανταρος και ειδικοτητα στο στρατο κυβερνητης ταχυπλοου σκαφους ξεραμε λογω ασκησεων ολη την χιο και τις παραλιες τις απεξω και ανακατοτα.με μια απλη μασκα λοιπον που κολυμπουσα εβλεπα πολλα ψαρια και σε ρηχα νερα λογω τις προσελκυσεις των ψαροτροφων που ριχνονται στα γνωστα κλουβια του νηρεα που ειναι παντου στην χιο.θα προσεχεις επειδη εχει παρα πολλα στρατοπεδα παραλιακα και ειναι απαγορευμενες ζωνες οπως καρδαμυλα και λαγκαδα.για μαυρα θα πας στο νησι ψαρα που ειναι βορεια και στις οινουσσες επισεις και θα παθεις πλακα.οπου και να πεσεις ειναι καλα γιατι μιλαμε για ενυδρειο η θαλασσα εκει.σε οποιοδηποτε αλλο μερος πας εχει κινηση και δεν εχει πολλα ψαρια λογω σκαφων.ειδικα ανα πας στα ψαρα θα παθεις πλακα.πριν απο 4 χρονια πηγα με φιλο με σκαφος και ειχαμε βαρεθει να βλεπουμε ροφους και στηρες....αφου ψαχναμε μονο για σφυριδες φαντασου. Γύρω από τα Ψαρά υπάρχουν οι πλουσιότεροι αστακότοποι του Αιγαίου και βέβαια, πολύ πλούσιοι ψαρότοποι. Φρέσκο ψάρι και αστακούς θα βρείτε σε όλες τις ταβέρνες στο μικρό λιμάνι με καλύτερη επιλογή τα Δελφίνια, όπου θα δοκιμάσετε την τοπική εκδοχή της αστακομακαρονάδας, όπου ο αστακός μαγειρεύεται με μανέστρα και κόκκινη σάλτσα αλλα δες και αυτο>Ψαρότοποι - Χίος-Ευβοικος ποικιλία
Lon : 25.98661
Lat : 38.36373

Ψαρότοποι - Χίος-Ουρά ροφοί-πίγγες
Lon : 26.01202
Lat : 38.14643
δες και καποιες μεριες απο την ανατολικη μερια και επισεις προτινω και αυτες τισ παραλιες>

+ ΑΓΙΑ ΦΩΤΕΙΝΗ
+ ΒΟΛΙΣΣΟΣ
+ ΘΥΜΙΑΝΑ
+ ΜΕΣΤΑ
+ ΠΥΡΓΙ
+ ΚΟΝΤΑΡΙ
+ ΑΝΑΒΑΤΟΣ
+ ΜΕΓΑΣ ΛΙΜΙΩΝΑΣ
+ ΕΜΠΟΡΕΙΟΣ

ΑΥΤΑ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ ΑΝΤΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΚΑΜΙΑ ΚΑΛΗ ΦΩΤΟ
kristelo

Νέα δημοσίευσηαπό paragas » 21 Ιαν 2010, 00:26

Koλυμπητο ε? Εαν εχει νοτιαδακι πας στα βορεινα στα Καμπια. Οπως κατεβαινεις στη παραλια τους, πηγαινε στη διπλανη,οπως κατεβαινεις δεξια και πεσε και προς τα δεξια. Προς το Γκερτη δηλαδη.
Μελανιος, οπου σας βγαλει το 4x4 και προς τα βορεινα. Νοτια προς Φανα κ.τ.λ...
Άβαταρ μέλους
paragas

Νέα δημοσίευσηαπό makedon » 21 Ιαν 2010, 11:11

Ευχαριστω παιδες,Με το καλο να γυρισουμε και να βαλουμε πολλες φοτο.
Ευγενειαδης Δημητρης
Άβαταρ μέλους
makedon

ΕΛΕΟΣ!!!

Νέα δημοσίευσηαπό Strikes-Pathos » 27 Σεπ 2010, 18:02

...ο τιτλος τα λεει ολα... Βγηκαν τα αποτελεσματα των ΑΕΝ... και περασα, που???, Οιννουσες... :banghead: :-({|= :-({|= :-({|=

Για ψαρεμα λεει εκει, διοτι αν δεν καταφερω να παρω μεταγραφη, μονο το ψαροντουφεκο θα με σωσει...

Αν ξερετε τι παιζει απο ψαροτοπου κλπ, πειτε καμια ιδεα...

****Αν παλι ξερετε καποιον που εχει περασει ΑΕν, και θελει να παρει μεταγραφη για Οιννουσες, πειτε το μου και μενα!! :lol:
Η ποιότητα του ψαροκυνηγού δεν φαίνεται απ το όπλο του, ή τις υπερψαριές του, αλλά απ το πότε εκείνος κρίνει οτι πρέπει να αφαιρέσει μια ζωή.
Άβαταρ μέλους
Strikes-Pathos

Re: ΕΛΕΟΣ!!!

Νέα δημοσίευσηαπό dtrip » 27 Σεπ 2010, 20:11

Φίλε δεν ξέρω να σου πω, όμως πρώτον θα έχεις και τις σειρές σου δε θα είσαι μόνος, δεύτερον η Χίος είναι ωραία και είναι απέναντι,
και τρίτον τα ναυτάκια με τις ωραίες άσπρες στολές σίγουρα θα έχουν κάποια δικτύωση με αντίστοιχη "φυλή" του άλλου φύλο (πχ νοσοκόμες,
να είστε ασορτί χα χα :D ). Τώρα θα μου πεις άμα είμαστε 100 ναύτες και 2 νοσοκόμες τι κάνουμε χα χα ε μην ταθες κι όλα δικά σου !!! :D

Πόσα χρόνια είναι η σχολή ?

Θα είναι εμπειρία αναντικατάσταση πάντως ! Από Αθήνα είσαι ?
Η πραγματικότητα δε φαίνεται από την επιφάνεια.
Άβαταρ μέλους
dtrip

Νέα δημοσίευσηαπό maistros » 27 Σεπ 2010, 20:23

Ειναι καλα στην Χιο φιλε μου! Υπηρετησα 7 μηνες αρχιφυλακας σε φυλακιο απεναντι απο τις Οιννουσες πριν 7 χρονια. Μια σειρα μου ηταν στις Οιννουσες και ειχε ξ@κ@λωθει στο ψαρι...
Θα περασεις καλα απο το θεμα ψαρεματος! Ισως να πηξεις λιγο απο το θεμα του κοσμου, μιας και οι Οιννουσες δεν εχουν λαο, αλλα η Χιος ειναι πολυ κοντα!
Μην μασας!!
Άβαταρ μέλους
maistros

Νέα δημοσίευσηαπό Stelios_Rjk » 27 Σεπ 2010, 21:32

Στα νοτια κανει καλη... αμμο! Εκτος κι αν εχει τιποτα ξεκομμενα και δεν τα ξερω. Απο το λιμανι και ανατολικα ισως κανει κατι αλλα δεν εχω πεσει. Τα βορινα ειναι καλα λενε αλλα δεν ξερω περισσοτερα καθως ουτε εκει επεσα.

υ.γ.1 Να μου φιλησεις τον πατερονησσο :mrgreen:
υ.γ.2 Η σχολη ειναι λουξ, μην αγχεσαι \:D/
ΑΛΑΤΙ στα μπετα που θα πατησουν σε καμενη γη

ΜΗΝ πατησεις σε αυτο το λινκ
Άβαταρ μέλους
Stelios_Rjk

Νέα δημοσίευσηαπό hariska » 28 Σεπ 2010, 00:53

α ρε τυχερέ...
Οι βολές μου είναι σκέτη πρέζα.
Άβαταρ μέλους
hariska

Νέα δημοσίευσηαπό plits plits » 28 Σεπ 2010, 09:23

Strikes-Pathos έγραψε:
Για ψαρεμα λεει εκει, :

αν σου αρέσει το ρηχό στους αφρούς θα πάθεις πλάκα
…ποτέ χωρίς ζάχαρη !!
Άβαταρ μέλους
plits plits

Νέα δημοσίευσηαπό Strikes-Pathos » 28 Σεπ 2010, 11:29

dtrip έγραψε:Φίλε δεν ξέρω να σου πω, όμως πρώτον θα έχεις και τις σειρές σου δε θα είσαι μόνος, δεύτερον η Χίος είναι ωραία και είναι απέναντι,
και τρίτον τα ναυτάκια με τις ωραίες άσπρες στολές σίγουρα θα έχουν κάποια δικτύωση με αντίστοιχη "φυλή" του άλλου φύλο (πχ νοσοκόμες,
να είστε ασορτί χα χα :D ). Τώρα θα μου πεις άμα είμαστε 100 ναύτες και 2 νοσοκόμες τι κάνουμε χα χα ε μην ταθες κι όλα δικά σου !!! :D

Πόσα χρόνια είναι η σχολή ?

Θα είναι εμπειρία αναντικατάσταση πάντως ! Από Αθήνα είσαι ?

Απο Σαμο... Και βεβαια αναντικαταστατη!!! θα τη θυμαμαι τη εξωρια μου... 1εξαμηνο στερια, 1 σε πλοιο, μετα 2 στερια, και ενα πλοιο..

Plits plits ρηχο ναι, ετσι κι αλλιως στο επιπεδο μου, στη ζωνη των 0-8 ψαρευω, μονο για να δω τρυπα η ψαρι μπορω να κατεβω αλλα τοσα, αλλα το αποφευγω.

Καθιστε και βρισκω ακρη, μπορει αργοτερα να ανανεωθει το θεμα, και αν παρω τη μεταγραφη, να ζηταω, ψαροτοπους-σχολες-ζευγαρια στη Θεσσαλονικη.(μην το μακαριζω)...
Η ποιότητα του ψαροκυνηγού δεν φαίνεται απ το όπλο του, ή τις υπερψαριές του, αλλά απ το πότε εκείνος κρίνει οτι πρέπει να αφαιρέσει μια ζωή.
Άβαταρ μέλους
Strikes-Pathos

Επόμενο

Επιστροφή στο Ψαρότοποι

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες