• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Χίος,...

Με pm παρακαλώ :),........

Re: Για Χιο?

Νέα δημοσίευσηαπό skylopnixtis » 30 Οκτ 2013, 10:56

ΠΟΥ ΠΗΓΕΣ ΤΕΛΙΚΑ ΓΙΑ ΨΑΡΕΜΑ;
skylopnixtis

Δυτική Χίος: O κόλπος της Ελύντας

Νέα δημοσίευσηαπό kostasprobonas » 05 Ιουν 2014, 01:42

"Κουβαλήτε μου να κτίζω.." λένε στη Χίο :D
Αγαπητοί Εταίροι του Spearfishingforum, κατόπιν των θερμών σχολίων που απέσπασε το οδοιπορικό στον Κάβο-Ουρά (σας ευχαριστώ εγκάρδια!), συνεχίζω με ένα ακόμη «selfie», ακόμη ένα επιπόλαια/ primavista γυρισμένο βιντεάκι, φτιαγμένο την επόμενη μέρα. Εκ βαθέων ευχαριστώ τη σύζυγό και τα πεθερικά μου που ανέλαβαν να προσέχουν το παιδί και επέτρεψαν την μεσοβδόμαδη απόδραση .
Η ενότητα όπου δημοσιεύεται αυτή η υβριδική δουλειά, μαζί και ταυτοχρόνως Ιστορία θαλάσσιων πληθυσμών/αλιευτικό οδοιπορικό/ταξιδιωτική μαρτυρία είναι παραδόξως ασυνήθιστη στη χώρα μας όπου πρυτανεύει η παραπλανητική μυστικοπάθεια («ψάρεψα Χίο» αλλά στην πραγματικότητα ήμουν στη μέση του Κεντρικού Αιγαίου, στην ξέρα του Σκώγιου ή στις Οινούσσες..) Αυτό που αποκαλώ τεκμηριωμένη αλιευτική ιστορία/ “evidence based”, μπορεί όμως να αποτελέσει ένα εργαλείο αλλά και όπλο των μαχόμενων ερασιτεχνών έναντι των συντεχνιών που απειλούν τη συνέχιση της ήπιας για το περιβάλλον δραστηριότητάς μας (δεν εξαιρούνται και όσοι από το συνάφι μας διεξάγουν καταχρηστική αλιεία με το αζημίωτο..) Κάποιοι από τους παραπάνω θα εγκαλούσαν τον διαχειριστή του Spearfishingforum να δημιουργήσει και μια ενότητα για μη-ψαρότοπους ή επιτέλους για μη- αποτελεσματικούς ψαράδες αλλά υπάρχουν αυξανόμενες ενδείξεις ότι σε λίγα χρόνια, αλλοίμονο, δεν θα έχει νόημα πια αυτή η διάκριση... Αλλά, μακριά από τον γράφοντα οι μελλοντολογικές προβλέψεις! Γιατί «μακροπρόθεσμα, όπως λέει κι ο κορυφαίος Οικονομολόγος, όλοι πεθαμένοι θα ήμαστε!»

Η Δυτική Χίος είναι ένα άλλο νησί. Στην Ανατολική Χίο, εξαιτίας της τρομερής πυκνότητας τούρκικων (μας πήρανε φαλάγγι πια οι Γείτονες, γεμίσαν τον κόλπο της Ερυθραίας απέναντι με κλουβιά..) και Ελληνικών ιχθυοκαλλιεργειών το βένθος υποφέρει, ειδικότερα η ποσειδωνία που μέχρι τον κάβο –Ουρά στη Νότια Χίο, είναι σκεπασμένα τα φύλλα της από ιζήματα. Παρότι οι διχτυάριδες θεωρούν μη αντιστρεπτή την καταστροφή της δραστηριότητάς τους, όσοι ψαροντούφεκάδες επιμένουν να βουτάνε στις νότιες παραλίες των Οινουσσών, χάρη στην αμείωτη επιφυλακή του λιμενικού που έχει ως παράπλευρο όφελος την αστυνόμευση για νυχτομπούκαλο, συνεχίζουν και βλέπουν μεγάλα αρπακτικά ψάρια, θαμώνες του μεγαλύτερου Ιχθυοτροφικού πάρκου στη Μεσόγειο. Καμιά απολύτως σχέση με τη Δυτική Χίο! Εδώ, η ποσειδωνία είναι θαλερή, πλην η υπεραλίευση έχει χτυπήσει εδώ και καιρό το καμπανάκι του συναγερμού.. Υπάρχει μια ιδιαιτερότητα. Ένα ολόκληρο χωριό, το Λιθί, που αποζεί α-πο-κλει-στι-κά από το ψάρεμα. Έχω παρατηρήσει ότι όσες παράκτιες περιοχές της πατρίδας μας έχουν χωριά τα οποία ΔΕΝ έχουν το προνόμιο της πολυσθένειας στους οικονομικούς πόρους (να έχουν δηλαδή ΚΑΙ αγροτικό εισόδημα ΚΑΙ βιοτεχνίες ΚΑΙ μεταναστευτικά εμβάσματα) και διαθέτουν ΜΟΝΟ την ψαροσύνη, οι βιοπεριοχές γρήγορα, σε διάστημα ελάχιστων δεκαετιών υποβαθμίζονται δραματικά. Παράδειγμα, και η γειτονική Μυτιλήνη με τα ψαροχώρια της..
Ο κόλπος της Ελύντας, ο πιο αγαπημένος για τους Χιώτες θιασώτες του ελεύθερου Camping, είναι πολύ κοντά στο Λιθί… Είναι ένα άκρως καλοκαιρινό ψαροτόπι με πολλούς εκτεταμένους μεσοπέλαγους υφάλους όπως η “Κουφή”, και η “ρηχαδιά του Σανιού” πλην πολλά παιδιά των κοντινών χωριών το έχουν ρίξει στο νυχτερινό ψάρεμα με μπουκάλες..
Στα δυόμισυ χιλιόμετρα της κολυμπητής πορείας, το συγκεκριμένο απόγευμα του Ιούνη δεν συνάντησα ούτε ένα αξιόλογο ψάρι. Όλα τα ροφαδάκια ήταν κάτω από μισό κιλό, όλοι οι σαργοί, μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού! Κανένας πάνω από μερίδα!
Η εξόρμηση όμως έκρυβε και μια ανακάλυψη, όπως όλες οι εξορμήσεις για βουτιά. Εντόπισα σε ορισμένες αποχές/τοίχους τα αγαπημένα μου αγριόστρειδα. Κάποτε οι φώκιες τα αποδεκάτιζαν αλλά έχω καιρό να τις δω. Όταν δεν έχει ψάρια μετακινούνται κι αυτές, την κάνουν γι’ αλλού..
Ωμοφαγία..! Διαβάζω από το κεφάλαιο «Το γυμνό και το ωμό» του ζουμερού βιβλίου «Στην ακροθαλασσιά»:
“ …Η κατάποση του ωμού φαντασιώνεται κατ’ αρχάς ως μια επιστροφή στο πρωταρχικό. Εάν το να φας πτηνό σε κάνει άστατο και εξ αιτίας αυτού απαγορεύεται σε ορισμένες αφρικανικές κοινωνίες, το να τρως ωμό σημαίνει να είσαι ωμός, με κάθε αθωότητα, δηλαδή φρέσκος, μη διεφθαρμένος, επομένως αγνός. Αυτή η «μαγική» ιδέα δεν είναι καινούργια. Είναι άραγε τυχαίο ότι οι πρώτοι φυσιολάτρες συνδύαζαν το γυμνό και το ωμό και, ως επί το πλείστον χορτοφάγοι, απολάμβαναν το δροσερό νερό, τα σαλατικά και τον άνεμο; Eδώ διαγράφεται ένας ολόκληρος διατροφικός παραδείσιος συμβολισμός, που εμπλουτίζεται πολύ γρήγορα από πολυάριθμα βοηθητικά συστατικά με παραπλήσια ψυχολογική αξία. «Εάν μου συμβεί να πιάσω μικρά ψαράκια ή αμμοδύτες», γράφει ο Paul Morand, «αντιγράφω τους Ιάπωνες και τα τρώω ωμά. Πιστεύω στις αρετές του πλαγκτού». Υπάρχουν επίσης, για λουόμενους τροφοσυλλέκτες, ανταποκρινόμενοι σε εκείνη την «παραθαλάσσια ενστικτώδη θεραπεία», τα στρείδια, οι αχινοί, τα μύδια, οι γαρίδες, οι πεταλίδες ή στο εστιατόριο, η ωμή σαρδέλα, η αντζούγια μαριναρισμένη σε πράσινο λεμόνι, το καρπάτσιο του σολωμού ή το ταρτάρ σκορπίνας.»
Πράγματι, δεν είναι τυχαίο που η ωμοφαγία, ακόμη κι αν είναι περισσότερο φανταστική παρά ασκούμενη, πιο μεταφορική παρά πραγματική, βρίσκεται στο κέντρο της παραθαλάσσιας παραθεριστικής διατροφής. «Πρόκειται ολοφάνερα για μια ονειρική κουζίνα της οποίας η διαφορά απαντά σε μια επιθυμία περιθωριοποίησης, όχι μόνον κοινωνικής αλλά και φυσικής. Ανατρέχοντας εδώ στη φημισμένη ανάλυση του Κλωντ Λεβι-Στρως, το ωμό αναφέρεται σε μια ιδανική κατάσταση της ουσίας, σε αντίθεση με το ψημένο και το σάπιο που καταλήγουν, αντιστοίχως, σε μια πολιτιστική ή φυσική υποβάθμιση.»
Τα παραπάνω, για να υποψιαστούμε τη συμβολική αξία της παραθαλάσσιας ωμοφαγίας και να καταλάβουμε καλύτερα τη λειτουργία που πληροί το ωμό στο παραθεριστικό φαντασιακό…
Αλλά τα αφιλότιμα, είναι ο καλύτερος μεζές για το ούζο..!
Αυτά τα «πεινάσματα», όπως τα έλεγε κι ο Φώτης ο Κόντογλου. Γιατί, όσο τα τρως, τόσο πεινάς! :lol:
Ars Longa, Vita Brevis
https://www.youtube.com/watch?v=3PVfk_LWtHg
Άβαταρ μέλους
kostasprobonas

Re: Δυτική Χίος: O κόλπος της Ελύντας

Νέα δημοσίευσηαπό d&s-divers » 05 Ιουν 2014, 09:42

Kώστα μου :hello: ΔΑΣΚΑΛΟΣ!
Επέτρεψέ μου μια μικρή παρατήρηση:Μιά φορά έφαγα ωμό στρείδι, περιμένοντας να με μαζέψει ο φίλος με την βάρκα...Παρ' όλο που ήταν καθαρή περιοχή πολύ...μακριά απο τον πολιτισμό :) μάλλον κάτι είχε κι έπαθα ελαφράς μορφής δηλητηρίαση :blackeye:
Οσο γι'αυτούς που ψαρεύουν αλλού για αλλού, λέγοντας...αλλού :D , είναι τυπικό γνώρισμα του συναφιού μας να ρίχνει...μελάνι!
Για τις ενδελεχείς παρουσιάσεις σου τώρα...χθές ''μπήκα'' στο google earth και ακολούθως στο TripInView...μπόρεσα να δώ, πού είχες παρκάρει, απο πιο δρομάκι κατέβηκες στον γυαλό... :grin:
''Πήγα'' και μέχρι το γειτονικό Βενέτικο...τι καλντερίμι είναι αυτό που χτίστηκε στον ξερόβραχο :shock: !Απο τα ΕΣΠΑ;
Τα μόνα δώρα της θάλασσας είναι τα χτυπήματα κι η ευκαιρία να νοιώσεις δυνατός για...λίγο!
d&s-divers

Νέα δημοσίευσηαπό kostasprobonas » 05 Ιουν 2014, 10:00

d&s-divers έγραψε:Επέτρεψέ μου μια μικρή παρατήρηση:Μιά φορά έφαγα ωμό στρείδι, περιμένοντας να με μαζέψει ο φίλος με την βάρκα...Παρ' όλο που ήταν καθαρή περιοχή πολύ...μακριά απο τον πολιτισμό :) μάλλον κάτι είχε κι έπαθα ελαφράς μορφής δηλητηρίαση :blackeye:
''Πήγα'' και μέχρι το γειτονικό Βενέτικο...τι καλντερίμι είναι αυτό που χτίστηκε στον ξερόβραχο :shock: !Απο τα ΕΣΠΑ;

Φίλτατε Δημήτρη Παναγόπουλε, Χαίρε! Σε θαυμάζω και σε παραδέχομαι για τα τίμια γραψίματα! =D> Η αλήθεια είναι ότι αυτό που κρατώ δεν είναι στρείδι αλλά αγριόστρειδο, "γαϊδουροπόδαρο". Πραγματικά, το έχω βρει σε ρεματικούς, ολιγοτροφικούς κάβους, με συγκεκριμένη τοποθέτηση στο φως του ήλιου. Βρε θηρίο, μοιραζόμαστε την ίδια μανία με τη χαρτογραφία, εγώ στην έντυπη μορφή και συ στην ηλεκτρονική. Πάντως το μονοπάτι στη βραχονησίδα Βενέτικο δημιουργήθηκε για τον φάρο!
Ars Longa, Vita Brevis
https://www.youtube.com/watch?v=3PVfk_LWtHg
Άβαταρ μέλους
kostasprobonas

Νέα δημοσίευσηαπό Prwtaris » 05 Ιουν 2014, 10:33

Όσο πιό πολύ σε διαβάζω, τόσο πιό αχόρταγος γίνομαι !!!!

Δάσκαλε τα σέβη μου !!! :hello:
| tsaounlee: Αγαπάει Πτηνό.....

ΔΕΝ γράφτηκα 17 Νοέμβρη
Άβαταρ μέλους
Prwtaris

Νέα δημοσίευσηαπό nikmix » 05 Ιουν 2014, 10:53

Κώστα αν μπορέσεις σιγά σιγά να χαρτογραφήσεις με αλιευτικά οδοιπορικά και άλλα σημεία της Χίου,θα ήταν πολύ ενδιαφέρον.Απολαυστικές περιγραφές,ακόμα και τις άψαρες ημέρες...!Εύγε...
Ούτε τάματα ούτε οι άγιοι ωφελούν στην αρρώστια μου.Εγώ είμαι παιδί της θάλασσας.Με κράζει και θα πάω.
Ανδρέας Καρκαβίτσας,Λόγια της Πλώρης.
Άβαταρ μέλους
nikmix

Νέα δημοσίευσηαπό manos44 » 05 Ιουν 2014, 12:29

Ωραίοι σκάροι, ακόμα πιο ωραία αφήγηση !
Άλλη μια εποικοδομητική δημοσίευση :) :good:
manos44

Νέα δημοσίευσηαπό --xristos-- » 05 Ιουν 2014, 12:58

:thumbsup: Εχω γνωρίσει κάποιον που έτρωγε και πεταλίδες ! Αλλο ενα ευχάριστο πόστ χωρίς παράνομα αλιεύματα και ψάρια χωρίς φακό . Αυτο το κίτρινο που φαίνεται στα βίντεο του gpittas πάνω στις πέτρες σαν μπαμπάκι ειναι αυτο που λες στο βίντεο απο τά ιχθυοτροφεία ? :-k
Του ψαρά το πιάτο, 9 φορές είναι αδειανό και 1 γεμάτο.
Άβαταρ μέλους
--xristos--

Νέα δημοσίευσηαπό ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ » 05 Ιουν 2014, 13:19

ποιός μπορεί να αντισταθεί στον "στολισμένο" αχινό, ή στην ευτραφή "φούσκα" που γαντζώνεται στα σκιερά του βράχου, ειδικά προς τη μέση ή το τέλος της ψαρο-ημέρας;
Μπράβο Κωστή! Εύχομαι να ξαναπάς σύντομα :good:
ΝΑ ΕΙΣΑΙ Ο ΕΑΥΤΟΣ ΣΟΥ, ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ... Η ΗΛΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ
ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ

Νέα δημοσίευσηαπό vania pavlova » 05 Ιουν 2014, 13:30

--xristos-- έγραψε::thumbsup: Εχω γνωρίσει κάποιον που έτρωγε και πεταλίδες ! Αλλο ενα ευχάριστο πόστ χωρίς παράνομα αλιεύματα και ψάρια χωρίς φακό . Αυτο το κίτρινο που φαίνεται στα βίντεο του gpittas πάνω στις πέτρες βάση σαν μπαμπάκι ειναι αυτο που λες στο βίντεο απο τά ιχθυοτροφεία ? :-k

μόλις τελειώσεις το σχολείο κάτσε διάβασε τους νόμους και μετά κρίνε της παράνομες ψαριές.............. μάλλον παράνομη ψάρια είναι στην κρίση σου και όχι βάση νόμων!
vania pavlova

Νέα δημοσίευσηαπό kounavi » 05 Ιουν 2014, 14:26

vania pavlova έγραψε:
--xristos-- έγραψε::thumbsup: Εχω γνωρίσει κάποιον που έτρωγε και πεταλίδες ! Αλλο ενα ευχάριστο πόστ χωρίς παράνομα αλιεύματα και ψάρια χωρίς φακό . Αυτο το κίτρινο που φαίνεται στα βίντεο του gpittas πάνω στις πέτρες βάση σαν μπαμπάκι ειναι αυτο που λες στο βίντεο απο τά ιχθυοτροφεία ? :-k

μόλις τελειώσεις το σχολείο κάτσε διάβασε τους νόμους και μετά κρίνε της παράνομες ψαριές.............. μάλλον παράνομη ψάρια είναι στην κρίση σου και όχι βάση νόμων!

Βάνια γιατί τόσα νεύρα????
kounavi

Νέα δημοσίευσηαπό yio » 05 Ιουν 2014, 16:06

πάλι έγραψες! να' σαι καλά... :thumbsup: Χίο θέλω να έρθω, ποτέ δεν έχω πάει... θα τα καταφέρω που θα μου πάει ... =P~
Άβαταρ μέλους
yio

Νέα δημοσίευσηαπό hariska » 05 Ιουν 2014, 16:28

Ένα λεμόνι στη βάρκα και ποτέ δε θα πεινάσεις στη θάλασσα.
Και εννοείται ότι οι πεταλίδες καταλαμβάνουν μία θέση στο μενού.
Για τις φούσκες χρειάζεται πάντως και λίγο ελαιόλαδο και ΠΡΟΣΟΧΗ, δεν πετάμε το ζουμί τους... :hello:

Εύγε δάσκαλε ! :good:
Άβαταρ μέλους
hariska

Νέα δημοσίευσηαπό INBLUE » 05 Ιουν 2014, 17:33

ομορφα ποσταρισματα!! :thumbsup:
Απ'ολα τα υφασματα μ'αρεσει μονο η βρακα απου ξυπνας και τη θωρεις στου κρεβατιου την ακρα..!
INBLUE

Νέα δημοσίευσηαπό Japos » 05 Ιουν 2014, 19:39

Aλλη μια όμορφη περιήγηση στα ωραία της Χίου απο εναν εξαιρετικό ψαροκυνηγό.

Μου επιτρέπεις και εμένα μια μικρή παρατήρηση; Αυτός ο ωραιότατος κουβάς θα μπορούσε με λίγη υποθαλάσσια φαντασία να μετατραπεί σε ένα ωραιότατο θαλάμι
για οχτάπους. Ουκ ολίγες οι φορές που συναντάμε κάτι παρόμοιο να βλέπουμε μέσα ζωή. Απο ψαρευτικής πλευράς ομιλώ.

Επίσης δάσκαλε τι είναι αυτό που είδα;;; Κ συ Demka-κιας!!! :grin:

Όσο για τους σκάρους σου..... σούπερρρρρρρ!!!!!

:hello:
Άβαταρ μέλους
Japos

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ψαρότοποι

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες