• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Χίος,...

Με pm παρακαλώ :),........

Χιος

Νέα δημοσίευσηαπό Profane » 07 Ιούλ 2012, 13:11

Καλησπερα σε ολους... Απο τις 18 μεχρι τις 28 περιπου θα βρισκομαι στην πολη της Χιου. Μπορει καποιος να μου πει προς τα που να κινηθω για κανα ψαρεματακι? Δεν εχω ξαναπαει Χιο και δεν ξερω τι παιζει. Κανα μερος να δουμε κανα ψαρακι τουλαχιστον σε λογικα βαθη. Θα υπαρχει αυτοκινητο (οχι βαρκακι) οποτε για κολυμπητο. Βαθη απο 5-15 ψαρευω συνηθως καρτερι, αντε κ κανα πλαναρισμα στα 20.

Ευχαριστω.
Ο κοσμος ειναι στα π@π@ρι@ του
και το Αιγαιο ανηκει μοναχα στα ψαρια του
Profane

Re: Χιος

Νέα δημοσίευσηαπό Profane » 08 Ιούλ 2012, 01:24

ουτε μια απαντηση ολη μερα? ουτε ενα πμ? τπτ? Απλα να ξερω προς τα που να κινηθω σε κανα ψαρεματακι ειπα και εγω... δεν εχω τρελες απαιτησεις.
Profane

Νέα δημοσίευσηαπό Profane » 10 Ιούλ 2012, 16:59

Τελικα λογο αλλαγης προγραμματος θα φυγω αυριο για την Χιο. Τωρα το οτι δεν απαντησε κανεις δυο πραγματα μπορει να σημαινει. Η η Χιος δεν κανει για ψαροντουφεκο ή δεν με συμπαθει κανενας και δεν θελει να μου πει τπτ. (Για κανα κολυμπητο ζητησα ο καημενος)...
τεσπα... Συμβαινουν και αυτα.
Profane

Νέα δημοσίευσηαπό FAL » 10 Ιούλ 2012, 20:21

υπάρχει κανα 2 συνάδερφοι από Χίο φίλε μου στο φόρουμ, αλλα ίσως να μην είδαν το ποστ και για αυτό δεν απάντησαν...εψαξες καθόλου για προηγούμενα ποστ μη τυχόν υπάρχουν πληροφορίες??για ρίξε μια ματια μη τυχόν υπάρχουν!!!
Υ.Γ. ελπίζω να πέρασες όμορφα Χίο ήμουν 5 μήνες στρατιώτης και μου χουν μείνει μονο ωραίες εικόνες, ανετα ξαναπήγαινα!!! :hello:
Κυνήγησε, ψάρεψε και η ζωή κυλά με λιγότερο άγχος!!!!!
Άβαταρ μέλους
FAL

Νέα δημοσίευσηαπό mpourasg » 10 Ιούλ 2012, 22:54

;Ήμουνα πολύ παλιά Χιο (1998)
ορίστε κάποιες παραλίες (τότε) για κολυμπητό
Αγ Ειρήνη
Μερικούντα
Παρ.Αυλωνιάς
Καρύντα
Παραλία Τραχίλι (πίσω-Νότια πλευρά)
Σιδηρούντα
(Όλες Νοτιοδυτικά εκεί πήγαινα)
Άβαταρ μέλους
mpourasg

psarotopoi gia xio!!!!!!!!

Νέα δημοσίευσηαπό tarifas » 03 Απρ 2013, 21:27

παιδιά γεια σας επειδή θα κατέβω για κανα 4μερο χίο σε συγγενείς k για ψάρεμα φυσικά θα μένω λαγκαδά αν μπορεί να βοηθήση κανείς για κανένα τόπο θα είμαι υπόχρεος κ αν θέλετε κ για παρέα καλοδεχούμενη επίσης θα είμαστε 2 άτομα ευχαριστώ !!!!!!! :D :D
tarifas

Re: psarotopoi gia xio!!!!!!!!

Νέα δημοσίευσηαπό tarifas » 11 Απρ 2013, 14:53

tarifas έγραψε:παιδιά γεια σας επειδή θα κατέβω για κανα 4μερο χίο σε συγγενείς k για ψάρεμα φυσικά θα μένω λαγκαδά αν μπορεί να βοηθήση κανείς για κανένα τόπο θα είμαι υπόχρεος κ αν θέλετε κ για παρέα καλοδεχούμενη επίσης θα είμαστε 2 άτομα ευχαριστώ !!!!!!! :D :D

τίποτα ρε παιδιά ;
tarifas

Νέα δημοσίευσηαπό NE wind » 11 Απρ 2013, 16:27

Έχω μερικά χρόνια ν' ανέβω Χίο αλλά θα σου δώσω κάποιες γενικές κατευθύνσεις. Για ρηχοκάρτερα κάνει όλη η περιοχή της Λαγκάδας. Τσιπούρες, λαβράκια, κέφαλοι, μουρμούρες και σαργοί αλλά για γερά πνευμόνια. Αν έχεις στη διάθεσή σου βάρκα πήγαινε στα Πλακάκια ή στον Παλιόπυργο. Έχει και κλουβιά παραπέρα. Μπορείς να δοκιμάσεις και στον πάγκο της Λαγκάδας μια ξέρα ανοιχτά στο κέντρο σχεδόν του κόλπου. Κεφάλι στα 7 περίπου μέτρα αν θυμάμαι καλά.
Μπορείς να πας βορειότερα με τη βάρκα προς Βρουλίδια, Κόκκινα, Στροβίλι. Σε διάφορα σημεία έχει και κλουβιά. Μπορείς να δοκιμάσεις και Οινούσσες ή Πρασσονήσια. Τώρα αν δεν παίζει βάρκα με αυτοκίνητο μπορείς να πας βορειότερα προς Καρδάμυλα και να πέσεις στη Βλυχάδα (δεξιά) ή μετά την παραλία του Γιόσωνα. Δες και στο Google earth να πάρεις μια εικόνα. Προς τη Χώρα μπορείς να πέσεις στο Μιλιγγά ή στο Μερσινίδι. Δυτική Χίος έχει καλά μέρη. Αγ. Μαρκέλλα ή λίγο πιο πάνω στον Αγ. Ισίδωρο. Ελούντα, Μελανιός (νομίζω έχει κάποιο αρχαιολογικό χώρο εκεί, ρώτα στο λιμεναρχείο καλύτερα), Σιδηρούντα, Λιθί κλπ. Επίσης στη Λαγκάδα υπάρχει αρχαιολογικός χώρος που ξεκινά από τη μύτη του Καρυδά (στο λιμανάκι του Νηρέα) ευθεία με τον κάβο στο Παχύ και προς το πέλαγος περιλαμβάνει τη νησίδα του Αγ. Στεφάνου (αν και αρχαιολογικός χώρος έχει κλουβιά!). Καλό σημείο για ρηχό συρτό ή καρτέρι είναι στα "τσιμέντα". Όπως πας από Χώρα στη Λαγκάδα μετά το Μιλιγγά (αφού έχεις ανέβει όλη την ανηφόρα) έχει δεξιά ένα χωματόδρομο (δεν ξέρω αν είναι ακόμα χωματόδρομος) και στο βάθος βλέπεις κάτι σιλό αποθήκευσης τσιμέντου. Παίρνεις το χωματόδρομο και σε πάει προς την ακτή. Σε κάποιο σημείο θα δεις έναν αγωγό ομβρίων υδάτων. Σε εκείνο το σημείο κάνει ένα μικρό κολπάκι. Βουτάς από εκεί. Ανοίγεσαι κολλητά με το βράχο της αριστερής μεριάς. Στο στρίψιμο προς τ' αριστερά μπορεί να δεις τίποτε τάκους σαργούς (και όχι μόνο) να τσιμπολογάνε. Την πρώτη φορά πήγαινα σα χαζός και απροετοίμαστος και έμεινα να χαζεύω για λίγες στιγμές (πριν διακτινιστεί) το δεύτερο μεγαλύτερο σαργό που έχω δει ποτέ (κάνα δίκιλο τον υπολόγισα σε απόσταση μικρότερη από 2 μέτρα από μένα!). Αν ανοιχτείς στην ευθεία με τα βράχια και αριστερά θα βρεις κάνα ροφό στα βαθύτερα. Ρηχά για καμιά τσιπούρα, ούγενα, μουρμούρα, κέφαλο, λαβράκι, σαργό. Στην περιοχή να σου πω ότι μπορεί να πετύχεις καμιά φώκια.

Ελπίζω να σε βοηθάνε αυτά που σου έγραψα.

Υ.Γ. Το μεγαλύτερο σαργό που έχω δει ποτέ τον έχω δει στον Παλιόπυργο. Μόλις προσγειώθηκα για καρτέρι βαθύτερα δεξιά μου στα πέντε έξι μέτρα από μένα. Μόλις με είδε εξαφανίστηκε στα βαθιά με ταχύτητα φωτός. Χαλαρά 3 κιλά κομμάτι! Έχει μεγάλους σαργούς στη Χίο αλλά ακριβοθώρητους. Συνήθως με καρτέρι στις ποσειδωνίες και όχι τόσο με ψαχτήρι σε τρύπες (έχει απόρθητα κάστρα όχι αστεία!). Είναι και πολύ πονηρεμένοι και κυνηγημένοι. Με νυχτερινό στον Καπασσά στις Οινούσσες έχει βγει παλιότερα σαργός 3+ κιλά.
Άβαταρ μέλους
NE wind

Νέα δημοσίευσηαπό NE wind » 11 Απρ 2013, 17:33

Και με δορυφορικές φωτό!

n [1280x768].jpg

n [1280x768].jpg

n [1280x768].jpg

n [1280x768].jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
NE wind

Νέα δημοσίευσηαπό tarifas » 16 Απρ 2013, 21:00

NE wind έγραψε:Έχω μερικά χρόνια ν' ανέβω Χίο αλλά θα σου δώσω κάποιες γενικές κατευθύνσεις. Για ρηχοκάρτερα κάνει όλη η περιοχή της Λαγκάδας. Τσιπούρες, λαβράκια, κέφαλοι, μουρμούρες και σαργοί αλλά για γερά πνευμόνια. Αν έχεις στη διάθεσή σου βάρκα πήγαινε στα Πλακάκια ή στον Παλιόπυργο. Έχει και κλουβιά παραπέρα. Μπορείς να δοκιμάσεις και στον πάγκο της Λαγκάδας μια ξέρα ανοιχτά στο κέντρο σχεδόν του κόλπου. Κεφάλι στα 7 περίπου μέτρα αν θυμάμαι καλά.
Μπορείς να πας βορειότερα με τη βάρκα προς Βρουλίδια, Κόκκινα, Στροβίλι. Σε διάφορα σημεία έχει και κλουβιά. Μπορείς να δοκιμάσεις και Οινούσσες ή Πρασσονήσια. Τώρα αν δεν παίζει βάρκα με αυτοκίνητο μπορείς να πας βορειότερα προς Καρδάμυλα και να πέσεις στη Βλυχάδα (δεξιά) ή μετά την παραλία του Γιόσωνα. Δες και στο Google earth να πάρεις μια εικόνα. Προς τη Χώρα μπορείς να πέσεις στο Μιλιγγά ή στο Μερσινίδι. Δυτική Χίος έχει καλά μέρη. Αγ. Μαρκέλλα ή λίγο πιο πάνω στον Αγ. Ισίδωρο. Ελούντα, Μελανιός (νομίζω έχει κάποιο αρχαιολογικό χώρο εκεί, ρώτα στο λιμεναρχείο καλύτερα), Σιδηρούντα, Λιθί κλπ. Επίσης στη Λαγκάδα υπάρχει αρχαιολογικός χώρος που ξεκινά από τη μύτη του Καρυδά (στο λιμανάκι του Νηρέα) ευθεία με τον κάβο στο Παχύ και προς το πέλαγος περιλαμβάνει τη νησίδα του Αγ. Στεφάνου (αν και αρχαιολογικός χώρος έχει κλουβιά!). Καλό σημείο για ρηχό συρτό ή καρτέρι είναι στα "τσιμέντα". Όπως πας από Χώρα στη Λαγκάδα μετά το Μιλιγγά (αφού έχεις ανέβει όλη την ανηφόρα) έχει δεξιά ένα χωματόδρομο (δεν ξέρω αν είναι ακόμα χωματόδρομος) και στο βάθος βλέπεις κάτι σιλό αποθήκευσης τσιμέντου. Παίρνεις το χωματόδρομο και σε πάει προς την ακτή. Σε κάποιο σημείο θα δεις έναν αγωγό ομβρίων υδάτων. Σε εκείνο το σημείο κάνει ένα μικρό κολπάκι. Βουτάς από εκεί. Ανοίγεσαι κολλητά με το βράχο της αριστερής μεριάς. Στο στρίψιμο προς τ' αριστερά μπορεί να δεις τίποτε τάκους σαργούς (και όχι μόνο) να τσιμπολογάνε. Την πρώτη φορά πήγαινα σα χαζός και απροετοίμαστος και έμεινα να χαζεύω για λίγες στιγμές (πριν διακτινιστεί) το δεύτερο μεγαλύτερο σαργό που έχω δει ποτέ (κάνα δίκιλο τον υπολόγισα σε απόσταση μικρότερη από 2 μέτρα από μένα!). Αν ανοιχτείς στην ευθεία με τα βράχια και αριστερά θα βρεις κάνα ροφό στα βαθύτερα. Ρηχά για καμιά τσιπούρα, ούγενα, μουρμούρα, κέφαλο, λαβράκι, σαργό. Στην περιοχή να σου πω ότι μπορεί να πετύχεις καμιά φώκια.

Ελπίζω να σε βοηθάνε αυτά που σου έγραψα.

Υ.Γ. Το μεγαλύτερο σαργό που έχω δει ποτέ τον έχω δει στον Παλιόπυργο. Μόλις προσγειώθηκα για καρτέρι βαθύτερα δεξιά μου στα πέντε έξι μέτρα από μένα. Μόλις με είδε εξαφανίστηκε στα βαθιά με ταχύτητα φωτός. Χαλαρά 3 κιλά κομμάτι! Έχει μεγάλους σαργούς στη Χίο αλλά ακριβοθώρητους. Συνήθως με καρτέρι στις ποσειδωνίες και όχι τόσο με ψαχτήρι σε τρύπες (έχει απόρθητα κάστρα όχι αστεία!). Είναι και πολύ πονηρεμένοι και κυνηγημένοι. Με νυχτερινό στον Καπασσά στις Οινούσσες έχει βγει παλιότερα σαργός 3+ κιλά.

φίλε ευχαριστώ παρά πολύ με βοήθησες πολύ ότι κ να πω είναι λίγο :hello:
tarifas

Νέα δημοσίευσηαπό NE wind » 17 Απρ 2013, 02:15

Φίλε μου δεν κάνει τίποτα. Ευκαιρία μου δώθηκε να θυμηθώ τα μέρη μου που ψάρευα. Αλλά όπως σου είπα έχω κάμποσα χρόνια να πάω.
Σου παραθέτω κάποιες λεπτομέρειες από τα κοντινά στη Λαγκάδα.

Στον Παλιόπυργο όπως βλέπεις κάνει δύο μικρούς κολπίσκους. Ο πρώτος (το πράσινο βελάκι) είναι πιο ρηχός. Έξω έξω βραχάκια και μέσα άμμος και ποσειδωνία. Κάνε μερικά ρηχοκάρτερα έξω έξω ιδιαίτερα προς τα μέσα του κόλπου που έχει κάποιους μεγαλύτερους βράχους. Παίξε λίγο κρυφτούλι εκεί και κάνε κάμποσα καρτέρια. Όλο και κάτι καλό θα φανεί. Στο κίτρινο βελάκι είναι πολύ ωραίίο σημείο. Πέφτει και το βουνό απότομα από πάνω. Βράχια έξω έξω, βαθύτερα νερά, αλλά κάνει ένα πλάτωμα ρηχό και μετά κόβει απότομα σε άμμο και ποσειδωνία. Προσεγγίζοντας προς τα εκεί από τον πρώτο κολπίσκο κάνε συρτά. Παίζουν καλοί σαργοί. Κάνε και κάνα καρτέρι στα βράχια του πλατώματος που λέω. Έχει και μια φωλιά εκεί. Θα δεις το σημείο (βράχο) που παίζουν πολλοί κακαρέλοι και σαργουδάκια. Στο βράχο που πέφτει απότομα έχει πάντα αρκετές στηρούλες ανάξιες λόγου και κάνα ροφό βρέφος. Στη βάση του βράχου με την άμμο μπορεί (δύσκολο) να βρεθεί αν είσαι τυχερός κάνας ροφάκος (πιο τυχερός ακόμα αυτός). Δοκίμασε γενικά μέσα στον κόλπο κάνα καρτέρι στα όρια της ποσειδωνίας. Και στο νότιο κάβο από την έξω μεριά είναι καλά για κανένα βαθύτερο καρτέρι.

nn.jpg

Στα πλακάκια και μέχρι τον παλιόπυργο παίζει το ρηχό καρτέρι ή συρτό έξω έξω στα βράχια. Έχει σαργοτρυπες αλλά οι σαργοί δεν εμφανίζονται ούτε με σφαίρες. Αν πετύχεις κανένα να τριγυρνάει σε κάνα συρτό πιο πιθανό είναι να διακτινιστεί. Απόγευμα ή πολύ πρωί έχεις πιθανότητα να ξεγελάσεις κανένα καλό. Πιο εύκολα χτυπάς καμιά τσιπουρίτσα. Κέφαλοι καλού μεγέθους παίζουν παντού πάντως (και σάρπες). Μπορεί να σκάσει και καμιά μουρμούρα μεγάλη. Στον τρούλο τα νερά βαθαίνουν απότομα. Κάνε κανένα καρτέρι έχει περατζάδα προς και από το Δελφίνι. Παλιά είχε και ποσειδωνία αλλά λόγω των ιχθυοτροφείων σάπισε και αποψιλώθηκε. Τα κλουβιά που φαίνονται στη ψωτό δεν λειτουργούν. Στο σημείο που έχω το βελάκι αν ανοιχτείς κάνε κανένα καρτέρι για καμιά συναγρίδα. Βαθαίνουν τα νερά ομαλά αλλά πιο ανοιχτά κάνει σήκωμα. Στα πέριξ μπορεί να δεις και καμιά τσιπουράκλα. Τσιπούρες παίζουν σε όλη την περιοχή και όχι μόνο σκαστές ιχθυοτροφείων.

nn.jpg

Περίπου σε αυτή τη θέση είναι ο "πάγκος". Αν μπορείς πήγαινε δε θα χάσεις.

nn.jpg

Τέλος στον Καρυδά. Στα βελάκια είναι τα δύο σημεία που βαθαίνει απότομα ο βυθός. Καλά σημεία για κανένα περαστικό με καρτέρι. Παίζει σε όλο το μήκος το καρτέρι στην ποσειδωνία ρηχά ή βαθειά. Έτσι θα δεις και κανένα σαργό της προκοπής αλλά θέλουν μεγάλη άπνοια. Το απόγευμα μπορεί να δεις και κανένα καλό στα βράχια στα ρηχά. Εκεί που έχω τη γραμμή είναι η ξέρα του Καρυδά. Ρηχά για αρκετή έκταση και μετά βαθαίνει με έντονη κλίση. Καρτέρια προς τα εκεί. Μπορεί να παίξει και καμιά συναγρίδα. Και μη ξεχνάμε τα ρηχά. Θαλάμια χταποδιών πολλά αλλά... Τσέκαρε και τα βραχάκια του λιμενοβραχίωνα του Νηρέα. Στον Καρυδά μην πας με νοτιά θα φας φόλα 99%. Πρέπει να τον χτυπάει βοριάς.

1 nn.jpg

Για χταπόδια τώρα, το να βρεις κάνα καλό είναι ζήτημα. Πιο πολύ μικρά παίζουν. Αν είναι κανένα τόσο τυχερό που γλίτωσε τους στρατούς με τις σαλαγγιές που περνάνε και ατυχήσει να το δεις είσαι άρχοντας. Χταπόδια παίζουν σε όλα τα μέρη πάντως.
Πάντα στη Λαγκάδα είχε τσιπούρες και λαβράκια χειμώνα καλοκαίρι. Με τα ιχθυοτροφεία και τα σκαστά ψάρια πληθύνανε αλλά οι αλανιάρες υπάρχουν ακόμα. Κι έχει και μεγάλες. (το βελάκι στα Πλακάκια).
Ελπίζω να πέσεις σε καλές μέρες και να βρεις ψάρια. Στα Πλακάκια και τον Παλιόπυργο πάντως δεν θυμάμαι να έχω βγει ποτέ άψαρος (ανεξαρτήτως καιρού κλπ) σε αντίθεση με τον Καρυδά. Επίσης παίζουν και μουγγριά αν ενδιαφέρεσαι (στα Πλακάκια πιο πολύ).
Αυτά με τα κοντινά. Αν μπορείς πάντως δοκίμασε και πιο μακρυνά μέρη βόρεια δυτική ή νότια Χίο. Έχει πολλά καλά μέρη.

Εύχομαι να περάσεις καλά και να το ευχαριστηθείς. Ελπίζω να σε ανταμείψει η θάλασσα της Χίου για την επίσκεψη.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
NE wind

Νέα δημοσίευσηαπό NE wind » 17 Απρ 2013, 02:43

Κάποια ενδιαφέροντα σημεία στη δυτική Χίο.

Tigani nn.jpg

Sidirounta nn.jpg

Ag Isidoros nn.jpg

Καλά να περάσεις.
Άβαταρ μέλους
NE wind

Για Χιο?

Νέα δημοσίευσηαπό g_e_o » 25 Οκτ 2013, 20:53

Καλησπερα παιδια! Εχει κανεις να προτεινει κατι για Χιο να κανουμε καμια βουτια,? Τα μετρα οχι πανω απο 10 , και ωραιος βυθος βασικο να το χαρουμε? :)
g_e_o

Re: Για Χιο?

Νέα δημοσίευσηαπό kostasprobonas » 27 Οκτ 2013, 12:32

Αγαπητέ φίλε Χαίρε! Ένας από τους πιο ωραίους βυθούς είναι τα Βρουλίδια. Αριστερά και δεξιά. Θα βρεις σκάρους, σάλπες, καμμιά στηρούλα και θα ευχαριστηθείς διαμόρφωση βυθού. Αλλος τόπος είναι στα Νένητα, η Παναγιά, η Γριδιώτισσα. Πλούσιος υποβρύχιος διαμελισμός, πυκνά μονόπετρα κτλ. Και στο Μετόχι καλά είναι! Όπου έχει βαθιά νερά, υπάρχουν πιθανότητες να έχουν γυαλώσει προσωρινά κάποια ψάρια!
Καλές εξορμήσεις!
Ars Longa, Vita Brevis
https://www.youtube.com/watch?v=3PVfk_LWtHg
Άβαταρ μέλους
kostasprobonas

Re: Για Χιο?

Νέα δημοσίευσηαπό g_e_o » 27 Οκτ 2013, 19:33

Eυαριστω παιδια για ολες τις απαντησεις το νησι αφησε τις καλυτερες εντυπωσεις μεχρι τωρα! :)
g_e_o

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ψαρότοποι

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες