• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Μυτιλήνη

Με pm παρακαλώ :),........

Μυτιλήνη

Νέα δημοσίευσηαπό Carrakostas » 26 Ιαν 2018, 19:55

Από το καλοκαίρι σπουδάζω εδώ στην Μυτιλήνη. Δυστυχώς όχημα δεν μπορώ να έχω μέχρι τον επόμενο Σεπτέμβριο όποτε μόνο λεωφορείο και ίσως με μηχανή ενός φίλου μπορώ να μετακινηθώ. Γενικά ενδιαφέρομαι για ρηχό αλλά δεν ξέρω καθόλου άλλες τοποθεσίες πέρα από το κέντρο. Είναι εύκολο κάποιος που γνωρίζει να απαντήσει;
Carrakostas

Re: Μυτιλήνη

Νέα δημοσίευσηαπό kostaskk » 11 Μαρ 2018, 21:08

προς χαραμιδα? καπου εχω δει και εκτροφεία ψαριων εκει κοντα που ισως να εχουν κοντα τους ψαρια αλλα δεν ξερω αν απαγορεύεται να ψαρευεις κοντα σε αυτα.
με λεωφορειο πας κουντουρδια αν θες να ψαρεψεις στον κολπο γερας. εχει διαφορα μικρα νησάκια ο κολπος κυριος στην εξοδο του αλλα και ο αγιος ισιδορος που ισως βρεις κατι αλλα μην περιμενεις πολλα πραγματα μεσα στον κολπο. κολυμπώντας μπορεις να περασεις και απεναντι αλλα λογο βαθους ποιο καλα κοντα στις ακτες
απο εκει πας και απεναντι στο περαμα με βαρκακι και βαζεις και μοτο μεσα αν θες,(εχει συχνα δρομολογια) να πας πευκο-φτελι-τσιλια-λιγοναρι-τσαφ-ταρτι-φαρα. ή καπου ενδιαμεσα σε αυτα.
βραχώδεις ακτες προσβαση μονο απο χωματοδρομο και καπως δυσκολα αν δεν ξερεις που να πας. μονο ταρτι παει ασφαλτος

για ποιο μακρια βατερα στο ακρωτήρι φωκα πρεπει να εχει ξερα ποιο βαθια αλλα θελει αρκετο κολύμπι και εχει δυνατα ρευματα, εκτος του οτι ισως και να απαγορευεται σε καποια περιοχη εκει το ψαρεμα λογο αρχαιων.

κ εγω ειμαι σε αναζητηση μερους τωρα και μαλλον θα αρχισω να ξαχνω την περιοχη φτελι-φαρα και ισως τα νησακια που ειναι ενδιαμεσα αν μπορω να παω κολιμποντας
kostaskk

Νέα δημοσίευσηαπό tonisc4 » 12 Μαρ 2018, 00:17

Carrakostas έγραψε:Από το καλοκαίρι σπουδάζω εδώ στην Μυτιλήνη. Δυστυχώς όχημα δεν μπορώ να έχω μέχρι τον επόμενο Σεπτέμβριο όποτε μόνο λεωφορείο και ίσως με μηχανή ενός φίλου μπορώ να μετακινηθώ. Γενικά ενδιαφέρομαι για ρηχό αλλά δεν ξέρω καθόλου άλλες τοποθεσίες πέρα από το κέντρο. Είναι εύκολο κάποιος που γνωρίζει να απαντήσει;

Η πρώτη κίνηση που θα κάνεις είναι να πας στο κεντρικό λιμεναρχείο Μυτιλήνης στο γραφείο αλιείας (αν δεν κάνω λάθος).
Εκεί θα ζητήσεις να σου δώσουν ένα χαρτί με τις απαγορεύσεις της υποβρύχιας αλιείας λόγο των αρχαιολογικών τόπων.
Υπάρχουν πολλές απαγορεύσεις στο νησί λόγο αρχαιολογίας και αν σε πιάσουν εκεί η καμπάνια θα είναι μεγάλη γι αυτό έχε το νου σου το που θα κάνεις ψαροτουφεκό.
tonisc4

Νέα δημοσίευσηαπό Carrakostas » 19 Ιουν 2018, 00:06

tonisc4 έγραψε:
Carrakostas έγραψε:Από το καλοκαίρι σπουδάζω εδώ στην Μυτιλήνη. Δυστυχώς όχημα δεν μπορώ να έχω μέχρι τον επόμενο Σεπτέμβριο όποτε μόνο λεωφορείο και ίσως με μηχανή ενός φίλου μπορώ να μετακινηθώ. Γενικά ενδιαφέρομαι για ρηχό αλλά δεν ξέρω καθόλου άλλες τοποθεσίες πέρα από το κέντρο. Είναι εύκολο κάποιος που γνωρίζει να απαντήσει;

Η πρώτη κίνηση που θα κάνεις είναι να πας στο κεντρικό λιμεναρχείο Μυτιλήνης στο γραφείο αλιείας (αν δεν κάνω λάθος).
Εκεί θα ζητήσεις να σου δώσουν ένα χαρτί με τις απαγορεύσεις της υποβρύχιας αλιείας λόγο των αρχαιολογικών τόπων.
Υπάρχουν πολλές απαγορεύσεις στο νησί λόγο αρχαιολογίας και αν σε πιάσουν εκεί η καμπάνια θα είναι μεγάλη γι αυτό έχε το νου σου το που θα κάνεις ψαροτουφεκό.

Εξαφανίστηκα λίγο αλλά ρώτησα και θα γράψω τις περιοχές εδώ σε περίπτωση που κάποιος άλλος θέλει να μάθει. Βέβαια δεν ξέρω ακόμα καλά τις περιοχές οπότε ακόμα δεν έχω καταλάβει αν επιτρέπεται στον δρόμο προς το αεροδρόμιο χαχα

1. Στη Μυτιλήνη από το ύψος του Ναυτικού Ομίλου Μυτιλήνης έως την θαλάσσια περιοχή που βρίσκεται
πίσω από το λιμάνι της Παναγιούδας.
2. Στη θερμή η θαλάσσια περιοχή που εκτείνεται δεξιά από το λιμάνι έως και την περιοχή που εκτείνεται
έμπροσθεν του Σνακ Μπαρ ΄΄ΑΝΕΜΟΚΑΜΠΙ``.
3. Ενάλιος αρχαιολογικός χώρος θαλάσσιας περιοχής Μήθυμνας (από λιμάνι μέχρι πλαζ Μήθυμνας).
4. Στον κόλπο Γέρας η θαλάσσια περιοχή 100 μέτρα περιμετρικά από το νησάκι του Αγ. Ισιδώρου.
5. Στον κόλπο Καλλονής οι θαλάσσιες περιοχές Μεσιτζίκι, Πύρρα, Ακρ. Μακρής, Σκαμνιούδι, Αποθήκα,
Ακρ. Αγ. Παύλου, Νυφίδα
6. Στην περιοχή της Αρχαίας Άντισσας και συγκεκριμένα στην θαλάσσια περιοχή που εκτείνεται από το
Ακρωτήρι Παλαιόκαστρο έως και 100 μέτρα περίπου ανοιχτά από το στόμιο του Καλού Λιμένα
Σκαλοχωρίου.
7. Στην περιοχή Σκάλας Συκαμιάς η θαλάσσια περιοχή που εκτείνεται περιμετρικά του λιμένα και
συγκεκριμένα από τον πλάτανο που βρίσκεται αριστερά του λιμένα έως και το τέλος της παραλίας που
εκτείνεται δεξιά του λιμένα.
8. Στην περιοχή Αγίου Φωκά η θαλάσσια περιοχή που εκτείνεται περιμετρικά από το Ακρωτήρι.
9. Στο Σίγρι η θαλάσσια περιοχή που περιβάλει το μεσαιωνικό φρούριο.
Carrakostas

Νέα δημοσίευσηαπό tonisc4 » 19 Ιουν 2018, 09:42

Από ναυτικό όμιλο και πηγαίνοντας προς Χαραμίδα, επιτρέπεται να κάνεις ψαροτούφεκο σε οποιαδήποτε μέρος αρκεί να μην υπάρχουν λουόμενοι αλλά τώρα το καλοκαίρι αν έχεις δει γίνεται χαμός παντού.
tonisc4

Επιστροφή στο Ψαρότοποι

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες