• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Πού να μείνει γοφάρι και σκουμπρί....

Προσέχουμε για να έχουμε.

Πού να μείνει γοφάρι και σκουμπρί....

Νέα δημοσίευσηαπό mike_m » 15 Φεβ 2018, 15:54

Φέτος πήγα στην Πόλη τα Χριστούγεννα για πρώτη φορά στη ζωή μου. Έμεινα σε συγγενείς μια και φυσικά δε θα έδινα ούτε μια πεντάρα στους γείτονες.

Η Κωνσταντινούπολη υπέροχη. Πραγματικά μαγευτική και το μόνο πρόβλημα είναι οτι είναι γεμάτη τούρκους.... Φυσικά έκαναν ότι μπορούν για να καταστρέψουν κάθε αισθητική του Στενού υψώνοντας ουρανοξύστες και μετατρέποντας τον οριζοντα σε σκατζόχοιρο που τονίζεται πολύ στο ηλιοβασίλεμα όταν το φώς του ήλιου που δύει πέφτει πάνω τους.

Πάμε τώρα στα ψάρια που δυστυχώς εκεί τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα.
Άραξα στο Πασά Μπαχτσέ να πιω ένα καφέ μια και μπυρίτσα δε σερβίρεται ούτε καν χωρίς αλκολ (γιοκ αλκολ στην εποχή του Σουλτάνου...) και να βλέπω τη θαλασσα. Εκεί πραγματικά τρόμαξα.
Η τράτα στρώνει αφροδύχτι με μάτι κοντά στο εκατοστό. Το δυχτι φαίνεται ένα κοκκινο ενιαίο πανί από μακρυά. Στρώνει δε σε 20μ από την ακτή και από επιφάνεια σε πάτο. Δε μένει στην κυριολεξία τίποτα απέξω.

Σε τρεις ώρες καφέ, η τράτα είχε καλάρει 4 διαφορετικά σημεία όλα πολύ ρηχά. Είδα την τράτα στο ντόκο από πολύ κοντά εκεί που αράζει στην απέναντι πλευρά του Στενού. Το μάτι απελπιστικά μικρό δεν αφήνει ουτε γονο - τα πάντα ολα.

Πάμε στην απέναντι πλευρά, κοντά στο ξενοδοχείο στα Θεραπεία. Εκεί λοιπόν οι πλουσιοι ώς συνήθως αραζουν στο Γυαλί τους ή στο ξενοδοχείο και τα γύρω ακριβά καφέ και πίνουν τσάι μετα μπακλαβά ενώ ο λαος ψαρευει με καλάμι το έρημο το Στενό....

Τι ψαρευει ο τουρκος λέτε??? Μικρά γοφάρια το πολύ 10 εκ. Μικρά σκομπριά το πολύ 10εκ Μικρά σαφρίδια 10 εκ το πολύ... ολα μικρά, κανένα μεγάλο. Ρώτησα ένα μουστερή εκειπέρα, “Καλά δε πιάνετε και κανένα μεγάλο, τι καταλαβαίνεις από ένα γοφάρι των 30 γραμμαριών?” και μου απάντησε οτι τα μεγάλα δεν είναι νόστιμα και αυτά τα κάνουν στο τηγάνι.... ΕΛΕΟΣ ρε φιλε ο καθένας είχε ένα κουβαδάκι με 30-40 αφροψαράκια που όλα μαζί να κάναν το πολύ μισό κιλό.

Έκανα το τραπέζι στους ανθρώπους που με φιλοξένησαν – ψάρια φυσικά. Μου συστήσαν να πάρω Καλκάνι. Στέλνω τη συζυγο στον ψαρά – αγοράζεί δύο καλκάνια 2.5 κιλά προς 150 λίρες το κιλό. Τέτοια μάπα ψάρι για τόσα λεφτα δεν έχω φάει. Κρίμα και λιμπιζόμουνα τις ασπρες παλαμίδες που μαζί με το χοντρο γοφάρι είναι για μένα κορυφή. Πάλι καλά που πήγαμε στη Μαυρη Θαλασσα τις επόμενες μέρες και φάγαμε παλαμίδα εκεί.

Στο μεταξύ, όπως καταλαβαίνετε, το καλκάνί τους αφησε ήδη χρόνους, το μεγάλο γοφάρι δε βρισκεται και τοσο εύκολα πια και οι παλαμίδες ακριβαίνουν μέρα με τη μέρα.

Ποιος τους φταίει? Οι Έλληνες? Οι Βούλγαροι? Η το γεγονός οτι μόνοι τους βγάζουν τα μάτια τους και κάνουν τους μαλάκες για να μη μείνει ψάρι για κανέναν αλλο? Ψάρι που δε φευγει από το Στενό δε μεγαλώνει και δεν αναπαράγεται ξανα..... Περιττό να σας πώ οτι έτρεχα 15 μέρες πανω κάτω με πλοια της συγκοινωνίας του Στενού και δεν είδα ουτε μία φορά εκείνα τα αξιαγάπητα δελφινάκια που ήταν ξακουστά και οι Έλληνες τα βάζαν στα ψηφιδωτά και τις τοιχογραφίες τους .

Πάλι καλά που στην Πόλη τυνησία 15 εκ δε ξέρουν το ροφό, τη σφυρίδα, τους σαργούς, τα ψάρια του Αιγαίου δηλαδη, δεν είδα να πουλιούνται πουθενα....

mike_m
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.
http://www.illumine.gr
Άβαταρ μέλους
mike_m

Re: Πού να μείνει γοφάρι και σκουμπρί....

Νέα δημοσίευσηαπό thanasis28 » 15 Φεβ 2018, 18:33

Παίζει να ναι πιο πολλοί οι ψαράδες εκεί απ τα ψάρια αν κρίνω απ τη φώτο... :D
Άβαταρ μέλους
thanasis28

Νέα δημοσίευσηαπό michalis58 » 15 Φεβ 2018, 21:00

.jpg

Ποιό δίχτυ :lol: :lol:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.
michalis58

Νέα δημοσίευσηαπό ΛΟΥΠΗΣ » 15 Φεβ 2018, 22:53

To σχόλιο αφαιρέθηκε απ την Ο.Δ.

Ρατσιστικά σχόλια δεν έχουν θέση στο forum, όπως ρητά αναφέρεται στους κανονισμούς του.

Για του λόγου το ακριβές :

Οι χρήστες/μέλη συμφωνούν να μην κάνουν χρήση των σελίδων και των υπηρεσιών του http://www.Spearfishingforum.gr για:

• Ανάρτηση, δημοσίευση, αποστολή, μεταφορά ή χρήση άλλης μεθόδου για την εγκατάσταση περιεχομένου που είναι παράνομο, επιβλαβές, απειλητικό, προσβλητικό, επιζήμιο, δυσφημιστικό, χυδαίο, βίαιο, υβριστικό, ρατσιστικό ή άλλως αποδοκιμαστέο, παραβιάζει την προσωπικότητα και τα προσωπικά δεδομένα άλλων, προκαλεί συναισθήματα μίσους, ή/και οποιοδήποτε άλλο συνιστάμενο ποινικό αδίκημα.
Η ζωή μου είναι η θάλασσα
Κι ανάσα η βουτιά μου
Κι αν πάψω να σε συναντώ
Θα χάσω την καρδιά μου
Άβαταρ μέλους
ΛΟΥΠΗΣ

Νέα δημοσίευσηαπό sparos » 15 Φεβ 2018, 23:29

Απο το μεσολογγι ειναι η φωτο;
sparos

Νέα δημοσίευσηαπό Emigré prvsr » 16 Φεβ 2018, 13:38

Από ότι είπε ο Μιχάλης οι ψαράδες της φωτογραφίας είναι Τούρκοι και αυτά που περιγράφει γίνονται στην Τουρκία. Δεν νομίζω ότι το "προνόμιο" στα στραβά το έχουν ΜΟΝΟ οι Έλληνες.
Κρείττον σιγάν
Άβαταρ μέλους
Emigré prvsr

Νέα δημοσίευσηαπό sThRa » 16 Φεβ 2018, 14:53

mike_m έγραψε:Η Κωνσταντινούπολη υπέροχη. Πραγματικά μαγευτική και το μόνο πρόβλημα είναι οτι είναι γεμάτη τούρκους...

Δεν ξέρω τι είπε ο Λούπης, αλλά με την ίδια αιτιολογία δεν θα έπρεπε να διαγραφεί και αυτό;
sThRa

Νέα δημοσίευσηαπό mike_m » 16 Φεβ 2018, 15:03

sparos έγραψε:Απο το μεσολογγι ειναι η φωτο;

Οχι αλλά από τα Θεραπιά στην Πολη.
Και στο Μεσολόγγι ψαρευουν, αλλά στους 100 ψαράδες οι 95 το λαυρακι των 10 εκ το πετανε μεσα παλι.
Αυτή είναι η διαφορά.
Άβαταρ μέλους
mike_m

Νέα δημοσίευσηαπό sparos » 16 Φεβ 2018, 15:24

mike προσωπικά με ενόχλησε ο χαρακτηρισμός πουστομογγολοι
νομίζω ότι μπορούμε να κρατήσουμε ένα επίπεδο χωρίς χαρακτηρισμούς και επίθετα.
επί του θέματος
τα πετάνε μέσα για να τα μαντρώσουν σε κανένα λάκκο και να τα μαζέψουν όλα.......
sparos

Νέα δημοσίευσηαπό sparos » 16 Φεβ 2018, 15:27

Emigré prvsr έγραψε:Από ότι είπε ο Μιχάλης οι ψαράδες της φωτογραφίας είναι Τούρκοι και αυτά που περιγράφει γίνονται στην Τουρκία. Δεν νομίζω ότι το "προνόμιο" στα στραβά το έχουν ΜΟΝΟ οι Έλληνες.

το κατάλαβα
ο χαρακτηρισμός με ενόχλησε.
sparos

Νέα δημοσίευσηαπό mike_m » 16 Φεβ 2018, 15:34

sparos έγραψε:mike προσωπικά με ενόχλησε ο χαρακτηρισμός πουστομογγολοι
.......

Ποτέ δεν χαρακτηρισα έτσι κανεναν. Ποτέ δεν έχω γράψει έτσι εδωμέσα. Με μπερδευεις με άλλον προφανώς.....
Ισως με το σχόλιο που διαγράφηκε το οποίο δεν ήταν δικό μου.

Να ξεκαθαρίσω. Με τους ανθρώπους που συνάντησα εκει δεν είχα θέματα, ουτε με ενόχλησαν όυτε και τίποτα άλλο. Την προσωπική μου γνώμη για τους Τουρκους για λογους που δε μπορεί να αντιληφθει κανενας εδω μέσα, δε μπορώ να την εκφράσω δημοσια.
Αυτό που με ενοχλησε αφανταστα σα ψαρά ηταν η νοοτροπία και νομίζω ακόμη ότι θα ενοχλούσε και τον ποιο ασχετο εδω μέσα.
Άβαταρ μέλους
mike_m

Νέα δημοσίευσηαπό sparos » 16 Φεβ 2018, 15:38

mike_m έγραψε:
sparos έγραψε:mike προσωπικά με ενόχλησε ο χαρακτηρισμός πουστομογγολοι
.......

Ποτέ δεν χαρακτηρισα έτσι κανεναν. Ποτέ δεν έχω γράψει έτσι εδωμέσα. Με μπερδευεις με άλλον προφανώς.....
Ισως με το σχόλιο που διαγράφηκε το οποίο δεν ήταν δικό μου.

Να ξεκαθαρίσω. Με τους ανθρώπους που συνάντησα εκει δεν είχα θέματα, ουτε με ενόχλησαν όυτε και τίποτα άλλο. Την προσωπική μου γνώμη για τους Τουρκους για λογους που δε μπορεί να αντιληφθει κανενας εδω μέσα, δε μπορώ να την εκφράσω δημοσια.
Αυτό που με ενοχλησε αφανταστα σα ψαρά ηταν η νοοτροπία και νομίζω ακόμη ότι θα ενοχλούσε και τον ποιο ασχετο εδω μέσα.

Μιχαλιό δεν σε μπέρδεψα,ξέρω πως εκφράζεσαι(κύριος)
ο λουπης εκφράστηκε έτσι.
αν εξαιρέσουμε τον χαρακτηρισμό δεν διαφωνούμε κάπου.
sparos

Νέα δημοσίευσηαπό Emigré prvsr » 16 Φεβ 2018, 16:43

sparos έγραψε:
Emigré prvsr έγραψε:Από ότι είπε ο Μιχάλης οι ψαράδες της φωτογραφίας είναι Τούρκοι και αυτά που περιγράφει γίνονται στην Τουρκία. Δεν νομίζω ότι το "προνόμιο" στα στραβά το έχουν ΜΟΝΟ οι Έλληνες.

το κατάλαβα

...και επειδή σε ενόχλησε αδερφέ μου ο χαρακτηρισμός είπες να τον συνδέσεις με μια Ελληνική πόλη έτσι για την ισότητα των όπλων; Την υπέρασπιση του απόντος; Τον συνετισμό του υβριστή; Να το επεκτείνουμε μήπως το σύστημα αυτό στις μανάδες και τους πατεράδες μας; Στους παππούδες μας; Εκεί πειράζει;
Το ότι κάποιος βρίζει έναν άλλο λαό αυτό δικαιολογεί την υπεράσπισή του με αυτόματη απόδοση της βρισιάς στους Έλληνες;
Ούτε εμένα μου αρέσουν οι ύβρεις και πιθανολογώ ότι μου αρέσουν πολύ λιγότερο από πολλούς υπερασπιστές του ορθού εδώ μέσα οι οποίοι ωστόσο τις χρησιμοποιούν άνετα όταν πρόκειται να αστειευτούν (δεν αναφέρομαι σε εσένα).
Πιστεύω λοιπόν ότι η αντιμετώπιση δέον να είναι ευθεία και ενιαία δηλαδή να αντιμαχόμαστε τον μειωτικό εθνικό χαρακτηρισμό και όχι να τον γυρίζουμε ντε και καλά σε κάποιο άλλο σύνολο ανθρώπων το οποίο πάρα πολύ συχνά αλλά τυχαίως είναι Έλληνες. Στην τελική, ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ, θα καταλάβαινα ως πιο παντελονάτη μια απάντηση του τύπου "πο@@@μο@@@ είσαι εσύ ρε #$%^&& που θα τολμήσεις να βρίσεις τους Τούρκους παλιο@##$^".
Η διάθεσή μου δεν είναι καθόλου εριστική και αν ήταν άλλος μπορεί και να μην είχα ασχοληθεί αλλά έχοντας αποκομίσει μια πολύ πιο θετική εικόνα της διαδικτυακής σου προσωπικότητας και ήθους θεωρώ ότι μπορείς να αρθείς πολύ ψηλότερα από την προηγούμενη αντίδραση.
Συγγνώμη για την πιθανότητα να σε στεναχώρησα αλλά συν τοις άλλοις είμαι και λίγο άγαρμπος άθελά μου.
Κρείττον σιγάν
Άβαταρ μέλους
Emigré prvsr

Νέα δημοσίευσηαπό sparos » 16 Φεβ 2018, 19:01

Emigré prvsr έγραψε:
sparos έγραψε:

το κατάλαβα

...και επειδή σε ενόχλησε αδερφέ μου ο χαρακτηρισμός είπες να τον συνδέσεις με μια Ελληνική πόλη έτσι για την ισότητα των όπλων; Την υπέρασπιση του απόντος; Τον συνετισμό του υβριστή; Να το επεκτείνουμε μήπως το σύστημα αυτό στις μανάδες και τους πατεράδες μας; Στους παππούδες μας; Εκεί πειράζει;
Το ότι κάποιος βρίζει έναν άλλο λαό αυτό δικαιολογεί την υπεράσπισή του με αυτόματη απόδοση της βρισιάς στους Έλληνες;
Ούτε εμένα μου αρέσουν οι ύβρεις και πιθανολογώ ότι μου αρέσουν πολύ λιγότερο από πολλούς υπερασπιστές του ορθού εδώ μέσα οι οποίοι ωστόσο τις χρησιμοποιούν άνετα όταν πρόκειται να αστειευτούν (δεν αναφέρομαι σε εσένα).
Πιστεύω λοιπόν ότι η αντιμετώπιση δέον να είναι ευθεία και ενιαία δηλαδή να αντιμαχόμαστε τον μειωτικό εθνικό χαρακτηρισμό και όχι να τον γυρίζουμε ντε και καλά σε κάποιο άλλο σύνολο ανθρώπων το οποίο πάρα πολύ συχνά αλλά τυχαίως είναι Έλληνες. Στην τελική, ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ, θα καταλάβαινα ως πιο παντελονάτη μια απάντηση του τύπου "πο@@@μο@@@ είσαι εσύ ρε #$%^&& που θα τολμήσεις να βρίσεις τους Τούρκους παλιο@##$^".
Η διάθεσή μου δεν είναι καθόλου εριστική και αν ήταν άλλος μπορεί και να μην είχα ασχοληθεί αλλά έχοντας αποκομίσει μια πολύ πιο θετική εικόνα της διαδικτυακής σου προσωπικότητας και ήθους θεωρώ ότι μπορείς να αρθείς πολύ ψηλότερα από την προηγούμενη αντίδραση.
Συγγνώμη για την πιθανότητα να σε στεναχώρησα αλλά συν τοις άλλοις είμαι και λίγο άγαρμπος άθελά μου.

καταρχην ευχαριστω
ατυχης σποντα απο μερους μου και ζητω συγνωμη.
αγαπω την χωρα μου,την ελλαδα και δεν σηκώνω κουβεντα για αυτην και δεν θελω να κανω/κανουμε οτι δεν μου αρεσει να μου/μας κανουν.
sparos

Νέα δημοσίευσηαπό Emigré prvsr » 16 Φεβ 2018, 20:08

Είσαι ψυχή!
Κρείττον σιγάν
Άβαταρ μέλους
Emigré prvsr

Επόμενο

Επιστροφή στο Περιβάλλον καί διαχείριση.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες