• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

2018

Προσέχουμε για να έχουμε.

Re: 2018

Νέα δημοσίευσηαπό gpet78 » 17 Φεβ 2018, 02:18

dimak έγραψε:Πραγματικά όμορφες και καίριες σκέψεις...
Πιστεύω κι εγώ ότι ο ώριμος ερασιτέχνης ψαράς κρίνεται από το σεβασμό της αυτονομίας των θηραμάτων και τα όρια που επιβάλλει στον εαυτό του ..
Η διαρκής αναζήτηση όλο και ισχυρότερων βοηθημάτων (κυρίως όπλων αλλά και φακών) έχει τη γοητεία της ,αλλά δημιουργεί πολλά ερωτήματα..

Αυτή είναι πράγματι η ουσία της αρχικής δημοσίευσης που μειώνεται λίγο, από αναφορές που δείχνουν μικρή ανοχή στην διαφορετικότητα των άλλων ψαράδων. Το φαινόμενο της μνήμης στις βέργες αναφέρεται στο γεγονός ότι αν στραβώσουν σε ένα σημείο και τις ισιώσουμε είναι πολύ πιθανόν με το παραμικρό να στραβώσουν ξανά στο ίδιο σημείο, ανάλογα με τo υλικό της βέργα αυτό αλλάζει και ακούγεται και είναι πολύ λογικό. Γιατί είναι κακό να θέλει κάποιος να έχει μια βέργα με τις βέλτιστες τεχνικές προδιαγραφές; Πελαγίσιοι σκάροι δεν ήξερα ότι υπάρχουν :D , αλλά ότι σκάροι και να είναι, γιατί να είναι πρόβλημα να τους χτυπάει κάποιος με raptor 125 ή με 60 αρι πολυσπαστο με 7 μηκη ή δε ξέρω εγώ τι όπλο; Γιατί να έχουμε την απαίτηση από κάποιον που είναι στο ψάρεμα 2-5 ή και 10 χρόνια να έχει κατασταλλαγμενη άποψη για το τι όπλο χρειάζεται για το ψάρεμα που κάνει, όταν το μόνο που έχει βιώσει είναι άδειοι βυθοί και ψάρια "επιστήμονες"; Γιατί να είμαστε δεικτικοί απέναντι σε αυτόν που χτυπά μια 2κιλη ή και μονόκιλη συναγρίδα με βέργα διφτερη με τεράστια φτεράκια, αφού θεωρεί ότι τη χρειάζεται 1-2 ίσως και καμία φορές το χρόνο που θα βρεθεί απέναντι σε ένα πολύ μεγαλύτερο ψάρι; Κατά τα άλλα συμφωνώ με αυτά που λες και εγώ κατ επιλογή ψαρεύω με ένα όπλο των 100 ευρώ (τα παρελκόμενα του βέβαια κοστίζουν πάνω από 200 ευρώ οπότε δε το λες και φτηνό) και δε χρησιμοποιώ φακό, παλιότερο "έκραζα" αυτούς που χρησιμοποιούσαν φακό στην προσπάθεια μου να επιβάλλω τον δικό μου τρόπο αντίληψης των πραγμάτων, αυτό ήταν λάθος μου και τώρα πια δε το κάνω, απλά αν πέσω σε ένα βίντεο με φακό το σταματάω και βάζω ένα dislike.
Άβαταρ μέλους
gpet78

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Περιβάλλον καί διαχείριση.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 5 επισκέπτες