• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

2018

Προσέχουμε για να έχουμε.

2018

Νέα δημοσίευσηαπό manos6 » 14 Φεβ 2018, 20:26

Γεία χαρά σε όλους σας,
από καιρό σκέφτομαι να γράψω κάποιες κουβέντες που θαρρώ πως είναι σωστές αλλά λίγο πολύ δεν μας αρέσουν. Δεν θεωρώ ότι είμαι κάποιος Άγιος ή ο Dapiran ή ο Βλάχος, θα έλεγα ότι είμαι ένας μέσος ψαροντουφεκάς που έχει κάνει λάθη και σίγουρα θα κάνει ακόμα κάμποσα. Όμως δεν μου αρέσει να εθελοτυφλώ και να ακούω λολάδες. Σε καμία περίπτωση, ακόμα, δεν θέλω να προσβάλω κανέναν σας και αν το κάνω εσφαλμένα να με συγχωρέσει.

Με αφορμή, λοιπόν, αυτά που ακούμε τις τελευταίες μέρες περί των νέων νόμων και ότι άλλοι αποφασίζουν για εμάς χωρίς εμάς, πιστεύω ότι αποφασίσαμε πρώτοι εμείς (οι ψαροντουφεκάδες).

Πρώτον, εξελίξαμε τις γνώσεις σχετικά με την άπνοια και την βελτίωσή της αλλά και τους εξοπλισμούς μας είτε είναι η βέργα (Ακούω και για βέργες με μνήμη! Για σοβαρευτείτε!) μας είτε το fishfinder όμως δεν ασχοληθήκαμε με την μελέτη της βιολογίας των θηραμάτων μας. Θα πείτε ότι αυτό χρειάζεται εργαστήρια, εξοπλισμό και ειδικούς. Κυρίως θέλει θέληση. Στην Ισπανία σύλλογοι ψαράδων μελετούν τα ψάρια που πιάνουν και δημιουργούν μόνοι τους διαχειριστικά σχέδια και χωρίς τρομερές υποδομές. Εμείς βαράμε ροφούς τον Ιούνη και λαβράκια τώρα... Και μην μου πείτε ότι θέλει εργαστήριο μοριακής ανάλυσης για να δούμε αν είναι γκαστρωμένο το ψάρι!

Μίλησα για εξοπλισμό, το έχουμε παρακάνει! Δεν είναι δυνατών να πηγαίνουμε με το τριλάστιχο για κέφαλους. Άκουσα κάποτε σε μία έκθεση να ζητάνε ένα raptor για πελαγίσους σκάρους. Το κάθε όπλο είναι για το κάθε ψάρι και όχι για να κρύβει τις αδυναμίες μας. Έχουμε και τον φακό. Είναι πολύ χρήσιμος για να πάρουμε ένα ψάρι που μας ξεψάρισε και στη συνέχεια τρύπωσε αλλά το να καλύπτουμε την αδυναμία μας για μία καθαρή σύλληψη, με μία στο θαλάμι είναι εκτός από αντιαθλητικό αλλά και δολοφονικό. Ποία είναι η δυσκολία να τουφεκίσει κανείς ένα ακίνητο ψάρι στο ένα μέτρο; Εφόσον είμαστε ερασιτέχνες αθλητές δε θα έπρεπε να μας νοιάζει πρώτα το θήραμα, αλλά ο τρόπος. Τώρα αν είμαστε μανάβηδες να πάρουμε μια άδεια και να εφαρμόζουμε τον νόμο συναγωνιζώμενοι τους επαγγελματίες. Κάποιοι λένε τώρα ότι ψάρευαν με φακό ανέκαθεν. Παλιά είχε πιο πολλά ψάρια (τώρα; γιατί;). Το ότι κάτι κάναμε παλιά δεν σημαίνει ότι είναι και καλό να το συνεχίσουμε και στο μέλλον. Πίο παλιά όταν πονούσε η κεφαλή των ανθρώπων της άνοιγαν τρύπα.

Εναλλασσόμενα!
Εδώ φαίνεται η απλειστία και η ματαιοδοξία. Και δεν μιλάω για αυτούς που τα χρησιμοποιούν για να αυξήσουν την ασφάλεια αλλά για αυτούς που προσπαθούν να καλύψουν έτσι τις αδυναμίες τους. Δεν γίνετε η κουτσή Μαρία που πάει σκαστή στα 20μ να καταιβαίνει 40μ με παντόφλα. Όπως έλεγε και το συγχωρεμένο το ζευγάρι μου "αν δεν μπορείς μην καταιβένεις". Και έτσι βλέπουμε ανθρώπους να βουτούν στα 40 για ένα στηράκι του κιλού. Η καλύτερη απόδηξη της έλλειψης του μέτρου.

Το χειρότερο όλων είναι ότι δεν ακούμε τίποτα εκτός από το ΜΠΡΑΒΟ. Βλέπω στα σχόλια του διαδικτύου ανθρώπους με σαργούς της παλάμης να διαμαρτύρονται για το ότι δεν έχει ψάρια και από κάτω να σου τα Μπράβο για την ψαριά και αν πει κανείς κάτι πέφτουν να τον φάνε αν δεν του διαγράψουν το σχόλιο. Έτσι ένας νέος στον χώρο βλέπει ότι είναι σωστό τα δέκα λαυράκια το μήνα αυτό, το μονόκιλο ροφάκι κτλ.

Και φυσικά εμείς δεν φταίμε ποτέ! Οι πολιτικοί, οι επαγγελματίες, οι πρωταθλητές ακόμα και ο γείτονας που μας είπε καλή ψαριά, φταίνε, εμείς ποτέ! Λοιπόν φίλοι ας φτιάξουμε τα λάθη μας και ύστερα να δούμε τους άλλους που κάνουν στραβά μες την θάλασσα.

Ίσως είμαι παράλογος...

Υ.Γ.: Αφιερωμένο σε αυτούς με τις τρίκιλες συναγρίδες που όμως τα φτεράκια από την δίφτερη είναι πιο φαρδιά από το ψάρι.

Ήταν ένας κυνηγός και ένας ψαράς και μιλούσαν. Σε μια στιγμή
ο ψαράς λέει:
- "Εγώ έπιασα μια σαρδέλα 20 μέτρα, τι δεν με πιστεύεις;" τότε ο κυνηγός απαντάει:
- "Εντάξει!! και εγώ είχα και μια περιπέτεια μια μέρα πήγα για κυνήγι στο δάσος. Βλέπω ξαφνικά τον θάμνο να κουνιέται, τον χτυπάω και ήταν πίσω από τον θάμνο ήταν ένας άλλος κυνηγός και τον σκότωσα. Κοιτάζω πάνω μου και βλέπω τρεις δασοφύλακες να με παρακολουθούν, γυρίζω με το αυτόματο και τους σκότωσα όλους. Τους κουβαλάω για να τους κρύψω. Ξαφνικά βλέπω ένα πούλμαν με παιδιά. Άφωνος ο ψαράς ρωτάει:
- "Μην μου πεις ότι τα σκότωσες και αυτά βρε αθεόφοβε;"
- "Άμα δεν κόψεις και εσύ 19 μέτρα από την σαρδέλα σου, όλους θα τους σκοτώσω!!!"
manos6

Re: 2018

Νέα δημοσίευσηαπό ΤΑΙΤΙΝΟΣ » 14 Φεβ 2018, 21:00

Κατ'αρχήν εύγε που μπήκες στον κόπο να γράψεις τις σκέψεις σου... Γνωρίζοντας εκ των προτέρων ότι δεν ΄΄μας΄΄ αρέσει να τα ακούμε...
Ακριβώς αυτή είναι και η προστιθέμενη αξία του φόρουμ, το να μην περιορίζεται στο ψάρεμα αλλά να γίνεται και το μέσο έκφρασης των σκέψεων και ανησυχιών μας...
Και λίγους να αγγίξουν αυτά που κατέθεσες, κέρδος είναι. Για όλους μας :)
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum
Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Νέα δημοσίευσηαπό spearjgeo7 » 14 Φεβ 2018, 21:16

Ετσι ειναι! Εχει χαθει το μετρο! :hello:
spearjgeo7

Νέα δημοσίευσηαπό PanEx » 14 Φεβ 2018, 22:34

Καλά έκανες και μοιράστηκες μαζί μας τις σκέψεις σου,υπάρχει ελπίδα. :)
Mη πιστεύεις όσα γράφονται στα φόρουμς.....
Άβαταρ μέλους
PanEx
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό ichthyologist » 14 Φεβ 2018, 22:38

Φυσικά και υπάρχει ελπίδα. Τώρα αλλάζουν 10, με τα παιδιά τους γίνονται 30, με τα εγγόνια 100....... ;)
ichthyologist

Νέα δημοσίευσηαπό PanEx » 14 Φεβ 2018, 22:42

Τι 10 αλλάζουν;;
Mη πιστεύεις όσα γράφονται στα φόρουμς.....
Άβαταρ μέλους
PanEx
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό hariska » 14 Φεβ 2018, 22:49

10 πράματα.
Άβαταρ μέλους
hariska

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 14 Φεβ 2018, 22:59

ωραίος όπως πάντα
μια ένσταση μόνον

πόσο εύκολα γράφουμε κάθε φορά (δεν είναι η πρώτη φορά που διαβάζω αυτή την άποψη ) να γίνει και επαγγελματικό το ψαροτούφεκο αφού δεν μπορούμε να το ελέγξουμε ,αλήθεια ,τι λογική είναι αυτή βρε παιδιά :)
γιατί νομίζω πολλές φορές ότι μόνοι μας βγάζουμε τα μάτια μας :)
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό KOSTAS STI » 15 Φεβ 2018, 09:48

thalassa50 έγραψε:ωραίος όπως πάντα
μια ένσταση μόνον

πόσο εύκολα γράφουμε κάθε φορά (δεν είναι η πρώτη φορά που διαβάζω αυτή την άποψη ) να γίνει και επαγγελματικό το ψαροτούφεκο αφού δεν μπορούμε να το ελέγξουμε ,αλήθεια ,τι λογική είναι αυτή βρε παιδιά :)

γιατι να μη γινει?τους υπολοιπους επαγγελματιες τους ελεγχουν? θα ελεγξουν κι'αυτους τοτε!!!
να παμε να βγαλουμε και επαγγελματικη αδεια και να ψαρευουμε οπου και οποτε θελουμε !
γιατι θεωρεις οτι ετσι θα βγαλουμε τα ματακια μας? μια χαρα θαναι! ουτε υπερψαριες ουτε τιποτα ! :grin:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!
Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI

Νέα δημοσίευσηαπό sparos » 15 Φεβ 2018, 09:55

ΤΑΙΤΙΝΟΣ έγραψε:Κατ'αρχήν εύγε που μπήκες στον κόπο να γράψεις τις σκέψεις σου...

:good:σε ευχαριστουμε
ΤΑΙΤΙΝΟΣ έγραψε:Ακριβώς αυτή είναι και η προστιθέμενη αξία του φόρουμ, το να μην περιορίζεται στο ψάρεμα αλλά να γίνεται και το μέσο έκφρασης των σκέψεων και ανησυχιών μας...

:hello:
των σκέψεων και ανησυχιών μας.......ομως που να αφορουν κατα καποιον τροπο το χομπυ μας.......γιατι αλλιως ειναι σαν να πηγαινεις σε θεατρικη παρασταση και αντι να παρακολουθεις την παρασταση ξεκινας να αγορευεις δυνατα για την πολιτικη .
sparos

Νέα δημοσίευσηαπό ichthyologist » 15 Φεβ 2018, 09:56

Η εξίσωση λέει
10 πράματα=10 ζώα( 10 μυαλά)/(→→→→→→→→→) ↔10 σκεπτόμενα μυαλά :grin:
ichthyologist

Νέα δημοσίευσηαπό matador23 » 15 Φεβ 2018, 10:16

Καλημερα!
το φαινομενο του στρουθοκαμηλισμου στο χομπι μας , νομιζω εχει τασεις φθινουσες.
Σε ολες τις συζητησεις αν παρακολουθησεις το φορουμ , θα δεις οτι τα λαθη τα επισημαινουμε πρωτα και μετα κοιταμε πως να βελτιωθουμε!(Σε σχεση με το όχι και τοσο μακρινο παρελθον που πεφτανε να σε φανε αν εκανες κριτικη σε μια πσαργιά , οπως πολυ σωστα παρατηρησες και εσυ στην αναρτησηση σου )

Θεωρω οτι σιγα σιγα φτανουμε σε ενα σημειο οπου θα ξανα-συστηθουμε στη κοινωνια σαν Ψαροτουφεκαδες .
Πλησιαζει ο καιρος.

Ειχα κανει ποστ πριν 2-3 χρονια και ελεγα οτι ειμαι απαισιοδοξος για το μελλον του χομπυ μας.
Εχω αναθεωρησει πλεον.

Βλεπω περισσοτερο κοσμο προβληματισμενο ( δέν μιλαω μονο για το φορουμ αλλα και για νέους που γνωριζω στη περιοχη μου , που ασχολουνται με το χομπυ ).
Ειμαι αισιοδοξος.Θα δειξει......
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"
Άβαταρ μέλους
matador23

Νέα δημοσίευσηαπό vaggelakis » 15 Φεβ 2018, 10:23

ichthyologist έγραψε:Φυσικά και υπάρχει ελπίδα. Τώρα αλλάζουν 10, με τα παιδιά τους γίνονται 30, με τα εγγόνια 100....... ;)

Με δείκτη γονιμότητας 1.3 δεν βγαίνουν τα κουκιά μάστορα!

Γι'αυτό προτείνω στείρωση στους μαναβοβραζιλιανονυχτομπούκαλους, και οι λοιποί ορθά σκεπτόμενοι, ερασιτέχναι, ερασταί του ονείρου, γαμάτε γιατί αδειάσαν οι θάλασσες! :bye:
--Μιά φορά και έναν καιρό... ήταν ο άνθρωπος--
vaggelakis

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 16 Φεβ 2018, 01:27

KOSTAS STI έγραψε:
thalassa50 έγραψε:ωραίος όπως πάντα
μια ένσταση μόνον

γιατι να μη γινει?τους υπολοιπους επαγγελματιες τους ελεγχουν? θα ελεγξουν κι'αυτους τοτε!!!
να παμε να βγαλουμε και επαγγελματικη αδεια και να ψαρευουμε οπου και οποτε θελουμε !
γιατι θεωρεις οτι ετσι θα βγαλουμε τα ματακια μας? μια χαρα θαναι! ουτε υπερψαριες ουτε τιποτα ! :grin:

:D :D
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό dimak » 16 Φεβ 2018, 17:07

Πραγματικά όμορφες και καίριες σκέψεις...
Πιστεύω κι εγώ ότι ο ώριμος ερασιτέχνης ψαράς κρίνεται από το σεβασμό της αυτονομίας των θηραμάτων και τα όρια που επιβάλλει στον εαυτό του ..
Η διαρκής αναζήτηση όλο και ισχυρότερων βοηθημάτων (κυρίως όπλων αλλά και φακών) έχει τη γοητεία της ,αλλά δημιουργεί πολλά ερωτήματα..
dimak

Επόμενο

Επιστροφή στο Περιβάλλον καί διαχείριση.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες