• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Τι προτείνουν οι εκπρόσωποι των Συλλόγων για Ψαροντούφεκο;

Προσέχουμε για να έχουμε.

Re: Τι προτείνουν οι εκπρόσωποι των Συλλόγων για Ψαροντούφεκο;

Νέα δημοσίευσηαπό kostasprobonas » 10 Φεβ 2018, 00:48

ΣΤΕΡΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ έγραψε:
ψαρι έγραψε:μαλλον δεν το εγραψα καλα, π.χ.μια φωτογραφια με παρατημενα διχτυα, με ψαρια νεκρα απο δυναμιτη, με δυχτια δεμενα στιν στερια

Καλησπερα με αφορμη το(δυχτια δεμενα στη στερια) να αναφερω ενα προσωπικο περιστατικο περυσι στη Χαλκιδικη.Στη εξω πλευρα ενος κολπου υπηρχαν δυχτια δεμενα στη στερια και περιπου 20μ μεσα στο νερο ανα 50-60 μετρα χ 5φορες(δηλαδη πεντε διαφορετικα δυχτια) με πολυ μικρο ματι κιτρινου χρωματος.Αγανακτησμενος βγηκα να φυγω,ενω αλαζα ηρθε το Λιμενικο να μου κανει ελεγχο και αφου τους εξηγησα τη κατασταση μου ειπαν οτι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ???

Φίλε Στέργιο, Ο ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΕΧΘΡΟΣ ΤΟΥ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗ ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΑ ΕΙΝΑΙ - ή θα έπρεπε να είναι, ακολουθώντας τη στρατηγική των κυνηγετικών οργανώσεων =D> -ΟΧΙ ο επαγγελματίας ψαράς αλλά ο λαθραλιέας !
Εξαιρετικό θέμα για συζήτηση και αναμένουμε τη λογοδοσία-προς το παρόν έξοχη η τοποθέτηση του Μαργαρίτη ως μέλους Δ.Σ
Ars Longa, Vita Brevis
https://www.youtube.com/watch?v=1qL1C1ffKa4
Άβαταρ μέλους
kostasprobonas

Νέα δημοσίευσηαπό ichthyologist » 10 Φεβ 2018, 10:10

Στην ομάδα κρούσης χρειάζεται επίσης ένας Προμπονάς....
ichthyologist

Νέα δημοσίευσηαπό ψαρι » 10 Φεβ 2018, 12:47

kostasprobonas έγραψε:
ΣΤΕΡΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ έγραψε:
ψαρι έγραψε:μαλλον δεν το εγραψα καλα, π.χ.μια φωτογραφια με παρατημενα διχτυα, με ψαρια νεκρα απο δυναμιτη, με δυχτια δεμενα στιν στερια

Καλησπερα με αφορμη το(δυχτια δεμενα στη στερια) να αναφερω ενα προσωπικο περιστατικο περυσι στη Χαλκιδικη.Στη εξω πλευρα ενος κολπου υπηρχαν δυχτια δεμενα στη στερια και περιπου 20μ μεσα στο νερο ανα 50-60 μετρα χ 5φορες(δηλαδη πεντε διαφορετικα δυχτια) με πολυ μικρο ματι κιτρινου χρωματος.Αγανακτησμενος βγηκα να φυγω,ενω αλαζα ηρθε το Λιμενικο να μου κανει ελεγχο και αφου τους εξηγησα τη κατασταση μου ειπαν οτι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ???

Φίλε Στέργιο, Ο ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΕΧΘΡΟΣ ΤΟΥ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗ ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΑ ΕΙΝΑΙ - ή θα έπρεπε να είναι, ακολουθώντας τη στρατηγική των κυνηγετικών οργανώσεων =D> -ΟΧΙ ο επαγγελματίας ψαράς αλλά ο λαθραλιέας !
Εξαιρετικό θέμα για συζήτηση και αναμένουμε τη λογοδοσία-προς το παρόν έξοχη η τοποθέτηση του Μαργαρίτη ως μέλους Δ.Σ

η επαγγελματιες στοχοποιούν την ερασητεχνικη αλιεια σαν λαθραλιεις,
ψαρι

Νέα δημοσίευσηαπό mojo » 10 Φεβ 2018, 12:56

ΣΤΕΡΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ έγραψε: Καλησπερα με αφορμη το(δυχτια δεμενα στη στερια) να αναφερω ενα προσωπικο περιστατικο περυσι στη Χαλκιδικη.Στη εξω πλευρα ενος κολπου υπηρχαν δυχτια δεμενα στη στερια και περιπου 20μ μεσα στο νερο ανα 50-60 μετρα χ 5φορες(δηλαδη πεντε διαφορετικα δυχτια) με πολυ μικρο ματι κιτρινου χρωματος.Αγανακτησμενος βγηκα να φυγω,ενω αλαζα ηρθε το Λιμενικο να μου κανει ελεγχο και αφου τους εξηγησα τη κατασταση μου ειπαν οτι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ???

Καλα σου ειπε το λιμενικο.Επιτρεπεται να τα δενουν απ τη μια ακρη στη στερια. Εαν ειναι στατικα τα βαζουν οπως θελουν. Παραλληλα ,καθετα και οσο συχνα θελουν.Εξαιρειται η περιπτωση παρουσια λουομενων.Τοτε απαγορευεται.

Αυτο που απαγορευεται επισης ειναι το ματι του διχτυου να ειναι μικροτερο των 20χιλιοστων και φυσικα το διχτυ πρεπει να ειναι κιτρινο και οχι κρυσταλι που εχει απγορευτει δια ροπαλου και αποτελει σοβροτατο παραπτωμα.
Αν πρωτα ενημερωθειτε σχετικως στο http://www.hcg.gr
θα αποφυγετε μελλοντικες ασκοπες αγανακτησεις για πολλα πραγματα.

Και σχετικα με το συγκεκριμενο γεγονος , τα καθετα διχτυα στη στερια εκνευριζουν τα ψαρια και φερνουν συνηθως αντιθετο αποτελεσμα για τον ψαρα. Μη νομιζετε οτι πανε ολα σα προβατα και πεφτουν πανω.
Ειδικά τα κιτρινα διχτυα εχουν πολυ χαμηλοτερη αποδοτικοτητα .

Απλα ενηνερωτικά
Εχω κανει φοβερη λαβρακοψαρια ενω γυρω μου σε αποστση 200 μετρων υπαρχουν δυο αδεια διχτυα.

Και μια εντελως φιλικη συμβουλη προς ολους.
Αν και εγω γνωριζω μερικους "επαγγελματιες" που εχουν κανει εγκληματα στη θαλασσα,
εχετε στο πισω μερος του μυαλου σας Οτι αυτοι οι ανθρωποι ζουν απ αυτο.Βιοπορίζονται και μεγαλωνουν τα παιδια τους με οτι αυτο συνεπαγεται.
Δε κανουν το χομπι τους
Άβαταρ μέλους
mojo

Νέα δημοσίευσηαπό ψαρι » 10 Φεβ 2018, 13:08

mojo έγραψε:
ΣΤΕΡΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ έγραψε: Καλησπερα με αφορμη το(δυχτια δεμενα στη στερια) να αναφερω ενα προσωπικο περιστατικο περυσι στη Χαλκιδικη.Στη εξω πλευρα ενος κολπου υπηρχαν δυχτια δεμενα στη στερια και περιπου 20μ μεσα στο νερο ανα 50-60 μετρα χ 5φορες(δηλαδη πεντε διαφορετικα δυχτια) με πολυ μικρο ματι κιτρινου χρωματος.Αγανακτησμενος βγηκα να φυγω,ενω αλαζα ηρθε το Λιμενικο να μου κανει ελεγχο και αφου τους εξηγησα τη κατασταση μου ειπαν οτι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ???

Καλα σου ειπε το λιμενικο.Επιτρεπεται να τα δενουν απ τη μια ακρη στη στερια. Εαν ειναι στατικα τα βαζουν οπως θελουν. Παραλληλα ,καθετα και οσο συχνα θελουν.Εξαιρειται η περιπτωση παρουσια λουομενων.Τοτε απαγορευεται.

Αυτο που απαγορευεται επισης ειναι το ματι του διχτυου να ειναι μικροτερο των 20χιλιοστων και φυσικα το διχτυ πρεπει να ειναι κιτρινο και οχι κρυσταλι που εχει απγορευτει δια ροπαλου και αποτελει σοβροτατο παραπτωμα.

Και σχετικα με το συγκεκριμενο γεγονος , τα καθετα διχτυα στη στερια εκνευριζουν τα ψαρια και φερνουν συνηθως αντιθετο αποτελεσμα για τον ψαρα. Μη νομιζετε οτι πανε ολα σα προβατα και πεφτουν πανω.

Απλα ενηνερωτικά
Εχω κανει φοβερη λαβρακοψαρια ενω γυρω μου σε αποστση 200 μετρων υπαρχουν δυο αδεια διχτυα.

Αν και εγω γνωριζω μερικους "επαγγελματιες" που εχουν κανει εγκληματα στη θαλασσα,
εχετε στο πισω μερος του μυαλου σας Οτι αυτοι οι ανθρωποι ζουν απ αυτο.Βιοπορίζονται και μεγαλωνουν τα παιδια τους με οτι αυτο συνεπαγεται.
Δε κανουν το χομπι τους

Αφου τους δινου το δικαιωμα καλα κανου ας βγαλουν και τα βραχια,αλα να μην κατηγορουν τον ερασητεχν
ψαρι

Νέα δημοσίευσηαπό giannis29 » 10 Φεβ 2018, 14:15

Για Σας Παιδιά σήμερα στις 12πμ 2καΐκια έριχναν διχτα με το ζορι 50 Μέτρα εκεί που σκάει το κιμα το σημείο το ξερο το βαθος ειναι 4 μετρα δεν μπόρεσα να τραβήξω Βίντεο το λιμεναρχείο του νησιού 3 χιλ απόσταση απο εκεί. τα συμπεράσματα δικασας
giannis29

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 10 Φεβ 2018, 15:49

ψαρι έγραψε:
mojo έγραψε:

Απλα ενηνερωτικά

Δε κανουν το χομπι τους

Αφου τους δινου το δικαιωμα καλα κανου ας βγαλουν και τα βραχια,αλα να μην κατηγορουν τον ερασητεχν

ο ερασιτέχνης είναι εμπόδιο ,μέγα εμπόδιο πέρα από ότι τους κλέβει τα ψάρια -το μεροκάματο-και ίσως δεν τους αφήνει να εγκληματούν ελεύθερα
οπότε πρέπει να φύγει από την μέση το συντομότερο δυνατό
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 10 Φεβ 2018, 15:57

mojo έγραψε:[

Αν και εγω γνωριζω μερικους "επαγγελματιες" που εχουν κανει [b]εγκληματα
στη θαλασσα,
Δε κανουν το χομπι τους[/b]

προσωπικά το διαβάζω ξανά και ξανά και μου έρχονται στο μυαλό χώρες όπου η νόμοι τηρούνται κατά 99% από όλους τους πολίτες ,η αλιεία και η ψαράδες είναι ελεγχόμενη ώστε η θάλασσες τους να έχουν ψάρια,το ίδιο ισχύει και στην στεριά
και εμείς εδώ δικαιολογούμε κατά κάποιο τρόπο εγκλήματα από όσους βιοπορίζονται και μεγαλώνουν παιδιά????λες και άλλοι δεν προσπαθούν να μεγαλώσουν παιδιά με νόμιμο τρόπο και με λιγότερα εισοδήματα
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό thanos5180 » 10 Φεβ 2018, 18:04

Οι ψαροντουφεκάδες εναντίον όλων, οι επαγγελματίες εναντίον ερασιτεχνών, ο ένας να βγάλει το μάτι του άλλου. Ένα παιχνίδι επιβίωςης και εξόντωσης του κάθε "κλάδου" αλιέων ξεχωριςτά, αδιαφορώντας βέβαια για την επιβίωση των ψαριών. Καλώς ήλθατε στην ελληνική πραγματικότητα, προσοχή μόνο για γερά στομάχια.

Η αντιπαλοτητα κρατάει δεκαετίες τώρα, όμως μολις την τελευταία διετία άρχισαν να μαζεύονται τα σύννεφα απο πάνω μας. Η αρχη έγινε πριν λίγο καιρό που τελευταία στιγμη αποσύρθηκε νόμος-περιορισμός στον ερασιτέχνη. Φαινεται λοιπόν ότι ο ερασιτέχνης ειναι σίγουρα στόχος. Δημιουργήθηκε και ένας σύλλογος τότε για τους ερασιτέχνες, με πολλα μέλη-μανάβηδες , ο οποίος δεν γνωρίζω ποια ειναι η δράση Και τι εχουν κανει μέχρι σήμερα.

Μιλάτε όλοι για προτάσεις. Εδώ πρόκειται για νομοσχέδιο. Ήδη υπάρχει νομοθεσία που αφορά την ερασιτεχνική και την επαγγελματική αλιεία, ΜΟΝΟ στα χαρτιά όμως, ΚΑΙ αυτο δεν πείραξε ΠΟΤΕ κανένα σύλλογο, κανέναν ψαρά, ενώ θυμόμαστε τους νόμους οταν θα θέλαμε να εφαρμοστούν ΜΟΝΟ σε κάποιον ΑΛΛΟ.

Τι προτάσεις μπορούν να γίνουν πάνω σε ενα νόμο που δεν εφαρμόστηκε ποτε και αυτο ειναι τεραςτια Αποτυχία όλων μας και των συλλόγων. Μπορει κανεις να εκτιμήσει την αποτελεσματικότητα ή την ανεπάρκεια της υπάρχουσας νομοθεσίας έτσι ώστε απο πάνω της να βάλει πρόσθετους νόμους και περιορισμούς; Το κάθε τι νέο στη νομοθεσία θα ειναι επιπλέον περιορισμοί, σημείο των "δημοκρατικών" καιρών που ζούμε. Και στην τελική έστω ότι γίνουν προτάσεις και γίνουν νόμος, ΔΕΝ θα εφαρμοστούν ΠΟΤΕ αφού δεν εφαρμόστηκαν ΠΟΤΕ μέχρι σήμερα.

Σαν να μιλάμε για την βελτίωση του κανονισμού στο ποδόσφαιρο και στους αγώνες οι διαιτητές να πηγαίνουν για ψαρεμα!

Αυτή ειναι η ελληνική πραγματικότητα. Μια ζωή, Μια τρύπα στο νερο!!!
Άβαταρ μέλους
thanos5180

Νέα δημοσίευσηαπό hariska » 10 Φεβ 2018, 19:07

giannis29 έγραψε:Για Σας Παιδιά σήμερα στις 12πμ 2καΐκια έριχναν διχτα με το ζορι 50 Μέτρα εκεί που σκάει το κιμα το σημείο το ξερο το βαθος ειναι 4 μετρα δεν μπόρεσα να τραβήξω Βίντεο το λιμεναρχείο του νησιού 3 χιλ απόσταση απο εκεί. τα συμπεράσματα δικασας

Νόμιμοι είναι φίλε.
Άβαταρ μέλους
hariska

Νέα δημοσίευσηαπό KOSTAS STI » 10 Φεβ 2018, 19:16

mojo έγραψε:

Αν και εγω γνωριζω μερικους "επαγγελματιες" που εχουν κανει [b]εγκληματα στη θαλασσα,

:-k δηλαδη Ζαχο μ' ,μ'αυτη τη λογικη μπορω και γω να νοθευω τα καυσιμα με χημικα,να γινοντε ζημιες στους κινητηρες,να επιβαρυνω το περιβαλλον ,να μη πληρωνω τοσους φορους και να κερδιζω περισσοτερα εις βαρος του συνολου !!!..........χχμμμμ!!! :-k .....να το κανω και γω? παιδια μεγαλωνω και γω!!
αααα!!!! και ενα αδεσποτο που μαζεψαμε τον τελευταιο καιρο!
κανονικο σκυλι ! οχι απ'τα κωλομπαρα!!! :this:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!
Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI

Νέα δημοσίευσηαπό mojo » 10 Φεβ 2018, 21:33

mojo έγραψε:εχετε στο πισω μερος του μυαλου σας Οτι αυτοι οι ανθρωποι ζουν απ αυτο.Βιοπορίζονται και μεγαλωνουν τα παιδια τους με οτι αυτο συνεπαγεται.
Δε κανουν το χομπι τους

Μιλω για τους επαγγελματιες ψαραδες γενικα και οχι ειδικα γι αυτους που κανουν τα εγκληματα αλλα για σας απ οτι κατάλαβα δεν υπαρχει δευτερη κατηγορια.Ολοι ιδιοι ειναι.

κολλημα με τους επαγγελματιες...
Ας το αφησουμε καλυτερα ειναι κ εκτος θεματος.
Άβαταρ μέλους
mojo

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 10 Φεβ 2018, 21:56

mojo έγραψε:
mojo έγραψε:εχετε στο πισω μερος του μυαλου σας Οτι αυτοι οι ανθρωποι ζουν απ αυτο.Βιοπορίζονται και μεγαλωνουν τα παιδια τους με οτι αυτο συνεπαγεται.
Δε κανουν το χομπι τους

Μιλω για τους επαγγελματιες ψαραδες γενικα και οχι ειδικα γι αυτους που κανουν τα εγκληματα αλλα για σας απ οτι κατάλαβα δεν υπαρχει δευτερη κατηγορια.Ολοι ιδιοι ειναι.

κολλημα με τους επαγγελματιες...
Ας το αφησουμε καλυτερα ειναι κ εκτος θεματος.

άλλο αυτό
Δε κανουν το χομπι τους

και άλλο το αρχικό

[b][b]Αν και εγω γνωριζω μερικους "επαγγελματιες" που εχουν κανει [b]εγκληματα στη θαλασσα,
εχετε στο πισω μερος του μυαλου σας Οτι αυτοι οι ανθρωποι ζουν απ αυτο.
Βιοπορίζονται και μεγαλωνουν τα παιδια τους με οτι αυτο συνεπαγεται.
Δε κανουν το χομπι τους[/b][/b]

κανείς δεν έχει κόλλημα με τους νόμιμους επαγγελματίες φαντάζομαι
έχουμε (έχω ) όμως κόλλημα με τους κακούς επαγγελματίες και ας βιοπορίζονται και μεγαλώνουν τα παιδιά τους

βλέπεις πρώτος υποστήριζα πάντα εδώ μέσα ότι αυτοί δεν έχουν όριο βάρους μιας και επαγγελματίες ,αλλά πάντα θα κατηγορώ τα λαμόγια επαγγελματίες
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό Ser » 11 Φεβ 2018, 22:41

KOSTAS STI έγραψε:
ΣΤΕΡΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ έγραψε:Και μια εντελως φιλικη συμβουλη προς ολους.
Αν και εγω γνωριζω μερικους "επαγγελματιες" που εχουν κανει [b]εγκληματα στη θαλασσα,

:-k δηλαδη Ζαχο μ' ,μ'αυτη τη λογικη μπορω και γω να νοθευω τα καυσιμα με χημικα,να γινοντε ζημιες στους κινητηρες,να επιβαρυνω το περιβαλλον ,να μη πληρωνω τοσους φορους και να κερδιζω περισσοτερα εις βαρος του συνολου !!!..........χχμμμμ!!! :-k .....να το κανω και γω? παιδια μεγαλωνω και γω!!
αααα!!!! και ενα αδεσποτο που μαζεψαμε τον τελευταιο καιρο!
κανονικο σκυλι ! οχι απ'τα κωλομπαρα!!! :this:
[/quote]
Ωραίο παράδειγμα :hello:

Αυτή η λογική του παραλόγου ότι: "Όποιος έχει παιδιά να μεγαλώσει έχει δικαίωμα να είναι παράνομος και μετά να κλιαγόμαστε για τις συνέπειες της παρανομίας τους" μόνο εδώ στην Ελλάδα υπάρχει :shock:
Άντε να συννενοηθούμε μεταξύ μας #-o όταν δεν υπάρχει η στειχειώδη βάση για συζήτηση καθώς από τη μια "λέμε" και από την άλλη "ξελέμε"
Πετυχημένο ψαροντούφεκο είναι όταν επιστρέφεις σώος και αβλαβής!
Λέμε τώρα... Αν σέρνεις μαζί σου και κάτι "καλό" το πιστεύεις πιο πολύ...
Άβαταρ μέλους
Ser

Νέα δημοσίευσηαπό dimogrec » 06 Μαρ 2018, 19:49

Αύριο Τετάρτη 7 Μαρτίου ο Σ.Φ.Υ.Κ. Γλαύκος διοργανώνει ανοιχτό διάλογο για τα θέματα της ερασιτεχνικής αλιείας

viewtopic.php?f=13&t=62073

https://www.facebook.com/groups/glafkos/
dimogrec

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Περιβάλλον καί διαχείριση.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: gsim, niksig, SpiritCrusher και 7 επισκέπτες