• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Ρύπανση στο Λαυριο

Προσέχουμε για να έχουμε.

Ρύπανση στο Λαυριο

Νέα δημοσίευσηαπό stelarasA'MAK » 06 Σεπ 2017, 17:41

Καλησπέρα.
Δεν ξέρω πόσοι έχετε υπόψιν σας την κατάσταση που επικρατεί στο Λαυριο από θέμα μόλυνσης:

https://www.google.gr/url?sa=t&source=w ... fA&ampcf=1

Ίσως πείτε ότι ανακάλυψα τον..τροχό..
Δεν αντιλεγω,ψάρευα την περιοχή μέχρι προ λίγων μηνών που έπεσα πάνω σε ένα παρομοιο δημοσιευμα και ,λογω του οτι δεν ειχα ξαναακουσει κάτι,επαθα την πλάκα μου κατά το γνωστό.
Ή ερώτηση που έχω να κάνω είναι η εξής:
Όσοι ψαρευετε την περιοχή από το Λαυριο μέχρι το Σούνιο,τρώτε τα ψάρια που πιανετε ή τα θεωρείτε μολυσμενα?
Τα τρώτε άφοβα??
Τα τρώτε έχοντας...αμφιβολία?
Ή τα πετατε στις ...γάτες!??
Με δεδομένη δηλαδή την ακαταλληλότητα ,πλέον,της λαυρεωτικης γης για καλλιέργεια, κατά πόσον υπάρχει πιθανότητα να είμαι και τα παράκτια ψάρια ακατάλληλα για βρώση???
Αναφέρομαι βέβαια σε ψάρια που έχουν τοπικοτητα ,σαργοι,μυτακια,κεφαλοι,σαρπες κλπ,και οχι σε πελαγισια ειδη που μετακινουνται διαρκως...
Life is either a daring adventure or nothing..- Helen Keller
Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Re: Ρύπανση στο Λαυριο

Νέα δημοσίευσηαπό YDRAYLIKOS » 06 Σεπ 2017, 22:14

δεν ξερω εγω εκει ψαρευω ουτως η αλλως...χρονια τωρα δεν εχω παθει κατι μητε θελω κ πιστευω οσο αναφορα τις μολυνσεις φιλε μου να ξερεις ο υδροφορος οριζοντας η γη ο αερας ειναι μολυσμενοι...θα μου πεις ναι και λοιπα λοιπα..εγω σαν ενας απλος ανθρωπος με προβληματισμους σκεψεις σου λεγω αυτο..πιστευεις υπαρχουν βιολογικα προιοντα... [-X

τιποτε αλλα να πιστευουυμε να ειμαστε καλα να κανουμε οσο μπορουμε λιγοτερη σπαταλη και χρηση χημικων και αλλων στην γη νερο αερα ..και να λεμε και αυριο στην γαια θα ειμεθα....

αυτα...δεν ξερω κατι αλλο ποτε δεν εχω δει κατι <<χαλασμενο>>στην μπλε εκει οπου γυριζω..αυτα να εχεις ενα καλο βραδυ!~ :thumbsup:
YDRAYLIKOS

Νέα δημοσίευσηαπό jimmy76gr » 06 Σεπ 2017, 22:23

πολυ ενδιαφερον ποστ.νομιζω οτι υπαρχουν ανθρωποι εδω να ριξουν τα φωτα τους.
συγχαρητηρια και για το λινκ.ουτε καν ειχα ιδεα για την υπαρξη του προβληματος
κανω ενα τσιγαρο και την κανω...(το έκοψα!!!)
Άβαταρ μέλους
jimmy76gr

Νέα δημοσίευσηαπό VIPER » 07 Σεπ 2017, 09:38

Οι παραλίες που εχει το ποστ όπως και ναχει είναι "απαγορευμένες" λογω τοποθεσίας (διπλα στο λιμανι) και λογικά είναι περισσότερο βεβαρημένες απο τις υπόλοιπες.Τωρα όσο αφορα τα αλιευματα.... ναι τα τρωμε εδω και χρόνια που ψαρευω την Ανατολική...ούτε εχω δει τπτ περιεργο.Εκάλλου πλέον πουθενά δεν είναι εντελώς καθαρα....ΔΥΣΤΥΧΩΣ!!
ΑΡΓΟΥΔΕΛΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
-- ΜΕΓΑ ΤΟ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ ΚΡΑΤΟΣ --

My Channel...
https://www.youtube.com/channel/UCu9JjCaweGpBJr6gUBCJPvg
Άβαταρ μέλους
VIPER

Νέα δημοσίευσηαπό νικηφ » 07 Σεπ 2017, 09:44

Παλιοτερα, πριν ~3 χρονια, καποιες παραλιες του Λαριου που βρισκονται κοντα στον σταθμο της ΔΕΗ, ειχαν βρεθει πολυ καθαρες, απο τις καθαροτερες της Αττικης (!).
Περιοχη Σιρι καπως ετσι αναφερονταν.
Θα ψαξω να βρω την αναρτηση απο την αρχη που ειχε εκδοθει.
Άβαταρ μέλους
νικηφ

Νέα δημοσίευσηαπό νικηφ » 07 Σεπ 2017, 09:48

Θα μου πειτε αυτοι μετραν e.coli και εντεροκοκκους και οχι βαρεα μεταλα..
Άβαταρ μέλους
νικηφ

Νέα δημοσίευσηαπό xareas » 07 Σεπ 2017, 10:14

Και μετά σου λέει γιατί αντιδρούν οι κάτοικοι στις Σκουριές.
Μόλυνση που δεν μπορούμε ακόμα να καταλάβουμε τον αντίκτυπο,σε μερικά χρόνια θα ξεκινήσουν τα CA στους κατοίκους ειδικά στους πνεύμονες.
Αν γινόταν σωστή διαχείριση αποβλήτων(που δεν το νομίζω) και έχουν μείνει τέτοια κατάλοιπα φαντάσου τι μένει αν κάνεις λαμογιά.
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.
xareas

Νέα δημοσίευσηαπό GERANOS » 07 Σεπ 2017, 10:33

Ψαρευω πολλα χρονια στο Λαυριο.....καποιες φορες μου εβγαιναν στο δερμα κατι καντηλες κοκκινες χωρις ομως πυον....
Στην αρχη σκεφτηκα οτι οφειλεται στο κατουρημα ......αλλα μαλλον εκανα λαθος γιατι σταματησα το κατουρημα οσο επωδεινο και αν ηταν αυτο ειδικα τους χειμερινους μηνες γιατι αναγκαζομουν να κατεβαζω την φορμα....
Οι καντηλες ομως εκει.....ερχονταν και φευγανε ενα πραμα σαν τα λεωφορεια του ΚΤΕΛ....
Εγω ομως εκει ακαθεκτος.....ωσπου αρχισα να βλεπω το στηθος μου να μεγαλωνη....
Τοτε ειπα Λαυριο στοπ.....
Οι καντηλες δεν ξαναεμφανιστηκαν ωστοσω η ζημια στο στηθος μου ηταν μονιμη......
Κατα τα αλλα ολα καλα :thumbsup:

Αγγελος
Άβαταρ μέλους
GERANOS

Νέα δημοσίευσηαπό pillius » 10 Σεπ 2017, 09:48

απόστευτα πράγματα, ήξερα για υποβάθμιση αόριστα, δεν γνώριζα για το μέγεθος της μόλυνσης στην περιοχή...

δε νομίζω παρόλα αυτά να μην είναι κατάλληλα τα αλιεύματα από την περιοχή, ή τουλάχιστον ελπίζω να είναι έτσι.
Άβαταρ μέλους
pillius

Νέα δημοσίευσηαπό YDRAYLIKOS » 10 Σεπ 2017, 11:29

GERANOS έγραψε:Ψαρευω πολλα χρονια στο Λαυριο.....καποιες φορες μου εβγαιναν στο δερμα κατι καντηλες κοκκινες χωρις ομως πυον....
Στην αρχη σκεφτηκα οτι οφειλεται στο κατουρημα ......αλλα μαλλον εκανα λαθος γιατι σταματησα το κατουρημα οσο επωδεινο και αν ηταν αυτο ειδικα τους χειμερινους μηνες γιατι αναγκαζομουν να κατεβαζω την φορμα....
Οι καντηλες ομως εκει.....ερχονταν και φευγανε ενα πραμα σαν τα λεωφορεια του ΚΤΕΛ....
Εγω ομως εκει ακαθεκτος.....ωσπου αρχισα να βλεπω το στηθος μου να μεγαλωνη....
Τοτε ειπα Λαυριο στοπ.....
Οι καντηλες δεν ξαναεμφανιστηκαν ωστοσω η ζημια στο στηθος μου ηταν μονιμη......
Κατα τα αλλα ολα καλα :thumbsup:

Αγγελος

εγω αντιθετως επειδη εχω παρει ενα σπιτι μενουν οι γονεις μ εκει οποτε εδω και 12 ετη περιπου βουταω εκει...οχι λαυριο...βορειοτερα απο συρι και πανω....χειμωνα καλοκαιρι..πρωι απογευμα./..δεν εχω δει το παραμικρο...οσο αναφορα τα δικα σου συμπτωβματα...

δεν ξερω ελπιζω να μην ηταν κατι αυτα ...οσο αναφορα τις εκαστοτε μολυνσεις παιδακια η γαια ειναι ηδη βαρυμενη...απο παντου....δεν ξερω εαν υπαρχει το αγνο..καπου...αυτα καλημερες.!~

=; :hello:
YDRAYLIKOS

Νέα δημοσίευσηαπό stelarasA'MAK » 10 Σεπ 2017, 12:23

Καλημέρα στα παιδιά και ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Φίλε Υδραυλικε, αυτό που λες ,ισχύει σε ένα βαθμό, αλλά το " τσουβαλιασμα" ,ενίοτε παραπλανα και οδηγεί σε εσφαλμένα συμπεράσματα.
Πχ,λένε οι μελέτες,ότι η λαυρεωτικη γη είναι ακατάλληλη για κάθε είδος παραγωγής.
Αντενδεικνυται απόλυτα να εκτρεφεις ζώα,να πιεις νερό από πηγή,να φας έναν καρπό από δέντρο.
Αυτό στο Μαραθωνα,στη Ραφήνα,στο Πόρτο Ράφτη, ακόμα και στο Συρι που λες ότι έχεις σπίτι,τουλάχιστον σε επίπεδο επιφανειας εδάφους δεν ισχύει.
Οπου υπάρχει απουσία αποχέτευσης, πυκνή δόμηση,και κλειστο θαλάσσιο οικοσύστημα, εκεί παρατηρείται ευτροφισμός,και η ζωή νεκρωνει.
Κλασσικό παράδειγμα το λιμάνι της Λούτσας,που πιτσιρικας το προλαβα..ιχθυοτροφείο,και τώρα είναι..νεκροταφείο.
Ή ευρύτερη όμως περιοχή της ανατολικής Αττικής, απουσία μεταλλευτικών και βιομηχανικών δραστηριοτήτων,και αρα απουσια βαρεων μεταλλων,δεν υπάρχει κάποια ένδειξη ότι έχει ακατάλληλα προς βρώση ψάρια.
Από ότι καταλαβαίνω πάντως,λίγοι γνωρίζουν την κατάσταση,και μάλλον ουδεις την απάντηση στο ερώτημά μου...
Life is either a daring adventure or nothing..- Helen Keller
Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Νέα δημοσίευσηαπό YDRAYLIKOS » 10 Σεπ 2017, 12:31

stelarasA'MAK έγραψε:Καλημέρα στα παιδιά και ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Ή ευρύτερη όμως περιοχή της ανατολικής Αττικής, απουσία μεταλλευτικών και βιομηχανικών δραστηριοτήτων,και αρα απουσια βαρεων μεταλλων,δεν υπάρχει κάποια ένδειξη ότι έχει ακατάλληλα προς βρώση ψάρια.
Από ότι καταλαβαίνω πάντως,λίγοι γνωρίζουν την κατάσταση,και μάλλον ουδεις την απάντηση στο ερώτημά μου...

καλημερες κα σε σενα φιλε μου.οσο αναφορα την λουτσα την προλαβα..κ εγω...παιδακι..εφηβος....ομορφες εμπειριες...

γιαυτο παρεθεσα κ το παραδειγμα μου οχι για να γραψω το σωστο ή το λαθος αφου οι ειδικοι αυτων πιθανον να μην ηδη το γνωριζουνε...

οποτε λογικο το ερωτημα σου μα δεν ξερω εαν θα παρεις μια ολικη απαντηση σωστη κ αληθινη οσο αφορα αυτο..

εγω ενα βλεπω εκει ..οτι η φυση πσο η θαλασσα δε..εκει τα φτιανει ολα....θα δεις πληθωρα ψαριων βυθους ασχετως βεβαια το τι ((ξυλο)) εχει φαει το μερος...αυτα καλημερες :hello:
YDRAYLIKOS

Επιστροφή στο Περιβάλλον καί διαχείριση.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες