• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

ΘΕΡΜΟΚΛΙΝΕΣ

Προσέχουμε για να έχουμε.

ΘΕΡΜΟΚΛΙΝΕΣ

Νέα δημοσίευσηαπό minasevoix » 02 Αύγ 2017, 22:30

Τι είναι ακριβώς και πως το εντοπίζουμε? Ποιες εποχές το συναντάμε και τι διαφορές θερμοκρασίας βλέπουμε συνήθως? ....

Από διάφορες πηγές εδώ και χρόνια έχω διαβάσει για το περιβόητο θερμοκλινες. Έχω καταλήξει ότι είναι το βάθος στο οποίο παρατηρείται έντονη αλλαγή της θερμοκρασίας και αλλαγή της πυκνότητας με ότι συνεπάγεται αυτό για τους μικρόοργανισμούς και τα ψάρια. Συνήθως το αναζητούμε γιατί εκεί γίνονται οι μεγάλες μαχες :duel: . Η απορία που μου δημιουργηθηκε προχτες κάνοντας μπανιο είναι η εξης: Πολλές φορές με άπνοια κατακαλοκαιρο η θερμοκρασία στα πρώτα 1.5 - 2 m είναι αισθητά υψηλή σε σχέση με τα βαθύτερα κομματια, με μια χαζοβουτια στα 2-3 m το νιώθεις έντονα. Είναι αυτό το βάθος που ορίζεται σαν θερμοκλινες ή είναι το επόμενο θερμοκρασιακο σκαλοπατι που μπορεί να είναι πιο κάτω στα 10-15m ? Δώστε τα φώτα σας!
Ας αφήσουμε τον φακό στην σημαδούρα
ας συμβάλουμε όλοι με ένα λιθαράκι
ας πιάσουμε το ψάρι έξω από το σπίτι του
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΘΕΙ
Άβαταρ μέλους
minasevoix

Re: ΘΕΡΜΟΚΛΙΝΕΣ

Νέα δημοσίευσηαπό Navaho » 03 Αύγ 2017, 08:45

Το χειμωνα η θαλασσα κρυωνει. Το καλοκαιρι λοιπον που ανεβαινει η θερμοκρασια του περιβαλοντος και εχουμε εντονες ηλιοφανειες αρχιζει η θαλασσα να θερμαινεται. Ετσι θερμαινεται σιγα σιγα η επιφανεια και σταδιακα οσο περναει η ανοιξη και παμε καλοκαιρι και προς τον Αυγουστο ολο και θερμαινεται η θαλασσα. Ετσι λοιπον το στρωμα ζεστου νερου εκει που ηταν στην επιφανεια αντε ενα μετρο αρχιζει γινεται πιο χοντρο παει 2 παει 5 παει 10 παει 20 και ολο κατεβαινει. Η ζωνη λοιπον που ενωνεται το ζεστο με το κρυο νερο λεγεται θερμοκλινες και δεν εχει σταθερο βαθος. Ειναι αναλογα με την εποχη τον καιρο τα ρεματα τον τοπο κλπ. ΑΥτο που αναφερες ειναι και αυτο ενα ειδος θερμοκλινους. Αυτο δεν σημαινει οτι εχουμε μονο ενα θερμοκλινες. Μπορει στην βουτια μας να συναντησουμε και δυο και τρια. Να ξεκινας απο την επιφανεια με 27 βαθμους στα 18 μετρα να πεφτει στους 24 και στα 25 μετρα πχ να εχει πεσει η θερμοκρασια στους 21. Ελπιζω να πηρες μια ιδεα.
Φουντουνια και πασης Ελλαδας
Άβαταρ μέλους
Navaho

Νέα δημοσίευσηαπό minasevoix » 03 Αύγ 2017, 09:30

Navaho έγραψε:Το χειμωνα η θαλασσα κρυωνει. Το καλοκαιρι λοιπον που ανεβαινει η θερμοκρασια του περιβαλοντος και εχουμε εντονες ηλιοφανειες αρχιζει η θαλασσα να θερμαινεται. Ετσι θερμαινεται σιγα σιγα η επιφανεια και σταδιακα οσο περναει η ανοιξη και παμε καλοκαιρι και προς τον Αυγουστο ολο και θερμαινεται η θαλασσα. Ετσι λοιπον το στρωμα ζεστου νερου εκει που ηταν στην επιφανεια αντε ενα μετρο αρχιζει γινεται πιο χοντρο παει 2 παει 5 παει 10 παει 20 και ολο κατεβαινει. Η ζωνη λοιπον που ενωνεται το ζεστο με το κρυο νερο λεγεται θερμοκλινες και δεν εχει σταθερο βαθος. Ειναι αναλογα με την εποχη τον καιρο τα ρεματα τον τοπο κλπ. ΑΥτο που αναφερες ειναι και αυτο ενα ειδος θερμοκλινους. Αυτο δεν σημαινει οτι εχουμε μονο ενα θερμοκλινες. Μπορει στην βουτια μας να συναντησουμε και δυο και τρια. Να ξεκινας απο την επιφανεια με 27 βαθμους στα 18 μετρα να πεφτει στους 24 και στα 25 μετρα πχ να εχει πεσει η θερμοκρασια στους 21. Ελπιζω να πηρες μια ιδεα.

Ωραία όλα αυτά και μου φαίνεται λογικό να υπάρχουν περισσότερα από ένα σημεία θερμοκλινούς, απλά δεν νομίζω ότι εκεί στην επιφάνεια που κάνει το πρώτο μπαμ ( 2m ) είναι το σημείο που αναζητάμε, έτσι δεν είναι? ( όχι τίποτ άλλο , αλλά δεν έχω δει κανά χαμό στην επιφάνεια ποτέ ) Οπότε απ ότι βλέπω μπορεί να πετύχουμε και απότομες διακυμάνσεις της θερμοκρασίας μέχρι και 7-8 βαθμών , εντυπωσιακό :hello:
Ας αφήσουμε τον φακό στην σημαδούρα
ας συμβάλουμε όλοι με ένα λιθαράκι
ας πιάσουμε το ψάρι έξω από το σπίτι του
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΘΕΙ
Άβαταρ μέλους
minasevoix

Νέα δημοσίευσηαπό Navaho » 03 Αύγ 2017, 10:17

minasevoix έγραψε:
Navaho έγραψε:Το χειμωνα η θαλασσα κρυωνει. Το καλοκαιρι λοιπον που ανεβαινει η θερμοκρασια του περιβαλοντος και εχουμε εντονες ηλιοφανειες αρχιζει η θαλασσα να θερμαινεται. Ετσι θερμαινεται σιγα σιγα η επιφανεια και σταδιακα οσο περναει η ανοιξη και παμε καλοκαιρι και προς τον Αυγουστο ολο και θερμαινεται η θαλασσα. Ετσι λοιπον το στρωμα ζεστου νερου εκει που ηταν στην επιφανεια αντε ενα μετρο αρχιζει γινεται πιο χοντρο παει 2 παει 5 παει 10 παει 20 και ολο κατεβαινει. Η ζωνη λοιπον που ενωνεται το ζεστο με το κρυο νερο λεγεται θερμοκλινες και δεν εχει σταθερο βαθος. Ειναι αναλογα με την εποχη τον καιρο τα ρεματα τον τοπο κλπ. ΑΥτο που αναφερες ειναι και αυτο ενα ειδος θερμοκλινους. Αυτο δεν σημαινει οτι εχουμε μονο ενα θερμοκλινες. Μπορει στην βουτια μας να συναντησουμε και δυο και τρια. Να ξεκινας απο την επιφανεια με 27 βαθμους στα 18 μετρα να πεφτει στους 24 και στα 25 μετρα πχ να εχει πεσει η θερμοκρασια στους 21. Ελπιζω να πηρες μια ιδεα.

Ωραία όλα αυτά και μου φαίνεται λογικό να υπάρχουν περισσότερα από ένα σημεία θερμοκλινούς, απλά δεν νομίζω ότι εκεί στην επιφάνεια που κάνει το πρώτο μπαμ ( 2m ) είναι το σημείο που αναζητάμε, έτσι δεν είναι? ( όχι τίποτ άλλο , αλλά δεν έχω δει κανά χαμό στην επιφάνεια ποτέ ) Οπότε απ ότι βλέπω μπορεί να πετύχουμε και απότομες διακυμάνσεις της θερμοκρασίας μέχρι και 7-8 βαθμών , εντυπωσιακό :hello:

Στη θαλασσα ακομα και ενας βαθμος διαφορας τον καταλαβαινεις. Το θερμοκλινες ειπαμε ξεκιναει σιγα σιγα απο επιφανεια και οσο περναει ο καιρος παει και πιο βαθια. . Εμεις το ψαχνουμε γιατι επηρεαζει τα ψαρια. Πχ οι Συναγριδες αρεσκονται να κυνηγανε στο ζεστο νερο, Οποτε αν ο βυθος ειναι στα 20μ και το θερμοκλινες στα 15μ τα καρτερια μας θα ειναι ασκοπα γιατι οι Συναγριδες δεν κατεβαινουν στο κρυο νερο
Φουντουνια και πασης Ελλαδας
Άβαταρ μέλους
Navaho

Νέα δημοσίευσηαπό --xristos-- » 03 Αύγ 2017, 11:40

Παρόλο που δεν μπορώ να καταλάβω πως είναι δυνατόν έχω παρατηρησει σε συγκεκριμένο μέρος αρνητικό θερμοκλινες δηλαδή κρύο για 30 cm περίπου και από κάτω ζεστό νερό. Όχι μια μέρα αλλά γύρω στις 5 φορές. Μάλλον γίνεται επειδή πέφτει γλυκό νερό στην θάλασσα. Κάθε φορά εκτός απο μια ήρθαν και κάναν κύκλους γύρω μου για 3 4 λεπτά ένα κοπάδι με πολλά ρυκια.
Του ψαρά το πιάτο, 9 φορές είναι αδειανό και 1 γεμάτο.
Άβαταρ μέλους
--xristos--

Νέα δημοσίευσηαπό Nikolas r. » 03 Αύγ 2017, 12:55

Είναι το επόμενο σκαλοπάτι στα 10-15 μέτρα.Εάν δεν κανω λάθος (Εάν Ναι διορθώστε με) θερμοκλινες είναι το σημείο στο οποίο γι μετα η αλλαγή της θερμοκρασίας του νερού και το οποίο έχει μεταβλητή θέση.Η διαφορα θερμοκρασίας δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλη αλλά είναι αισθητή μέσα στο νερό όπως αναφερθηκε και παραπανω :hello:
Ο καλός ψαράς δεν είναι αυτός που πιάνει πολλα ψάρια είναι αυτός που γυρνάει σπίτι του
Nikolas r.

Επιστροφή στο Περιβάλλον καί διαχείριση.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: miker, nasosR και 8 επισκέπτες