• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

ΚΑΡΕΤΑ ΚΑΡΕΤΑ ΔΙΑΣΩΣΗ

Προσέχουμε για να έχουμε.

ΚΑΡΕΤΑ ΚΑΡΕΤΑ ΔΙΑΣΩΣΗ

Νέα δημοσίευσηαπό S P A I K ! ! ! » 26 Ιουν 2017, 22:54

Μια βολτα στο λιμανι του Αγιου Νικολαου μου χαρισε μια εμπειρια για εμενα. Ενας μεγαλος σαργος στο ενα μετρο με εκανε να σταματησω λιγο στο συγκεκριμενο σημειο. Λιγο πιο μπροστα ενας δευτερος (που δεν εχω ξαναδει ομοιο του σε μεγεθος!!) θα με κανει να δω λιγο καλυτερα το μερος.

Και να μια μεγαλη εκπληξη! Μια μεγαλη καρετα καρετα θα κινηθει στον πατο λιγο πιο περα και το βλεμμα μου θα κολλησει επανω της. Αυτα τα πλασματα ειναι εδω χιλιαδες χρονια πριν απο εμας! Καθεται στον πατο ακινητη. Στο καλο ταξιδιωτη λεω απο μεσα μου και φευγουμε με την παρεα μου για μπανακι σε κοντινη παραλια.

Δευτερη μερα και η ζεστη αφορητη. Παμε να φαμε κατι στο λιμανι και το μυαλο μου στον ταξιδιωτη που ηταν εκει εχθες. Παω στο ιδιο μερος και με εκπληξη διαπιστωνω πως ειναι στο ιδιο σημειο! Αναδιεται, με κοιταει παιρνει αερα και ξανα κατω.. κατι δεν μου αρεσει στην ολη ιστορια.. Περιμενω... ξανα επανω. Κοιταω προσεκτικα, το ενα της πτεριγιο λευκο και ατροφικο..σηψαιμια.. Σκατα! καποιο παραγαδι ή καποιο δυχτι εχει κανει την ζημια.
Την ειδες? Μια εβδομαδα ειναι εδω η καημενη!, μου λεει ενας ντοπιος και φευγει. Ρωταω και εναν δευτερο.Μια εβδομαδα ειναι εδω τραυματισμενη μου λεει και εκεινος και φευγει. Να χαρω το ειδος μου λεω απο μεσα μου εννοωντας το ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ!! Παιρνω τηλεφωνο τον Θαλασσοκοσμο στο ηρακλειο και μου λενε επειδη δεν μπορουν να ερθουν σε περιπτωση που δεν ειμαι 100% σιγουρος για το τραυμα πρεπει να εχουν επιβεβαιωση απο το λιμεναρχιο. Μου εξηγησαν πως επειδη ειναι πολλα τα περιστατικα που καποιος του εχει πει για τραυματισμο χελωνας και οταν πηγαν στο μερος διαπιστωσαν πως απλα ειχε βγει στα ρηχα, ηθελαν την συγκεκριμενη βεβαιωση να παρω εγω τηλεφωνο για να τους υποδειξω σε πιο μερος ειναι. Παιρνω τηλεφωνο και πραγματικα καποιος απο το τοπικο λιμεναρχιο ηρθε. Η χελωνα αναδυθηκε ξανα για να παρει αερα ,την πηρε αρκετες φωτογραφιες και εφυγε. Σιγα μην ξαναερθουν λεω απο μεσα μου νευριασμενος. Σε 5 λεπτα ερχεται ξανα με τον υπευθυνο και μια σπιθα ελπιδας μεσα μου αναβει! Πλησιαζω και τυχαινει να ειναι ξαδερφος μου! Εσυ πηρες ρε τηλεφωνο?! Ναι.. ειχε ηδη ειδοποιησει καποιον απο καποιο diving club να ερθει για να την πιασουν.Η ωρα ειχε περασει και επρεπε να φυγω.

Επιστροφη στη δουλεια και στο μυαλο μου αν εγινε κατι.. Αυριο θα παρω τηλεφωνο στον θαλασσοκοσμο λεω απο μεσα μου. Σε μια ωρα χτυπαει το τηλεφωνο μου.Ειστε ο κυριος ταδε? ναι.. σας τηλεφωνουμε απο τον θαλασσοκοσμο να σαν ενημερωσουμε πως η χελωνα ειναι στα χερια μας. Την εχει αναλαβει ο ταδε γιατρος, της εχουμε δωσει αντιβιωτικα και μολις παρει λιγο τα πανω της θα προχωρησουμε στην επεμβαση.
Σε αυτο το σημειο η γνωμη μου για το ανθρωπινο ειδος δειχνει να εχει μια ελπιδα να λεγετε ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ!! Μου ειπαν ακομα πως την ημερα της απελευθερωση της θα γινει μια μικρη γιορτη! Ολοι που θα βρεθουν εκει θα πουν.. και εγω αν την εβλεπα θα προσπαθουσα να την σωσω.. Ξερω ομως την αληθεια. Δεν θα το εκαναν πολλοι.. Οχι δεν ειμαι ο ενας. Μεγαλη η μαζα που περιμενε για να αναδυθει ξανα, να την παρουν μια φωτο με το κινητο τους και να φυγουν.Το κειμενο αυτο δεν το γραφω για να πω μπραβο σε εμενα αλλα για να κανω και εσενα πιο ευαισθητο.

Τελειώνοντας θελω να πω ενα μεγαλο μπραβο στα παιδια του λιμενικου του Αγιου Νικολαου, στον ανθρωπο του diving club που ηρθε αμεσως αν και φουλ σεζον, στα παιδια του ενυδρειου κρητης για την φροντιδα ολων των ζωων που εχουν παει εκει και ολους οσους κινηθηκαν για το συμβαν και ζηταω συγνωμη που δεν συγκρατησα τα ονοματα λιμενικων, γιατρων και οσων βοηθησαν στην επιχειρηση..
Άβαταρ μέλους
S P A I K ! ! !

Re: ΚΑΡΕΤΑ ΚΑΡΕΤΑ ΔΙΑΣΩΣΗ

Νέα δημοσίευσηαπό ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ » 26 Ιουν 2017, 23:12

:hello: Μπράβο φίλε! Η ευαισθησία δεν περισσεύει, ειδικά στις μέρες μας! =D>
ΝΑ ΕΙΣΑΙ Ο ΕΑΥΤΟΣ ΣΟΥ, ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ... Η ΗΛΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ
ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ

Νέα δημοσίευσηαπό S P A I K ! ! ! » 26 Ιουν 2017, 23:30

19512102_1532921026739336_509747669_n.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
S P A I K ! ! !

Νέα δημοσίευσηαπό hariska » 27 Ιουν 2017, 00:17

Μπράβο SPAIK!!!
Άβαταρ μέλους
hariska

Νέα δημοσίευσηαπό J.D.P » 27 Ιουν 2017, 01:15

μπραβο ρε φιλε εκανες το αυτονοητο αν και δεν θα επρεπε να χειροκροταμε (σε μια ουτοπικη κοινωνια δεν θα χρειαζονταν) μπραβο και παλι μπραβο
Άβαταρ μέλους
J.D.P

Νέα δημοσίευσηαπό jimys » 27 Ιουν 2017, 07:41

ο κατάλληλος ανθρωπος την καταλληλη στιγμη μπραβο για τον ελαχιστο χρονο και το τεραστιο ενδιαφερον που της εδειξες.
Όποιος ξεχνά την ιστορία του ειναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει.
jimys

Νέα δημοσίευσηαπό avantas » 27 Ιουν 2017, 08:29

:hello: :hello:
"μηδέν άγαν"
avantas

Νέα δημοσίευσηαπό nikoskaisaris » 27 Ιουν 2017, 08:50

Μπραβο παιδαρε,
Τετοιες δημοσιευσεις και κινησεις εξ ορισμου πρεπει να αποτελουν φαρο στην καθημερινοτητα μας. :hello:
nikoskaisaris

Νέα δημοσίευσηαπό gsim » 27 Ιουν 2017, 16:39

Μπράβο μάγκα!!
Άβαταρ μέλους
gsim

Νέα δημοσίευσηαπό jimmy76gr » 27 Ιουν 2017, 16:43

χιλια μπραβο αξιζει απο ολους μας... :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
κανω ενα τσιγαρο και την κανω...(το έκοψα!!!)
Άβαταρ μέλους
jimmy76gr

Νέα δημοσίευσηαπό ichthyologist » 27 Ιουν 2017, 16:50

Ο Σπάικ τα σπάει :thumbsup:
ichthyologist

Νέα δημοσίευσηαπό Lchristou » 27 Ιουν 2017, 16:57

Θερμά συγχαρητήρια!!!

Η ελπίδα υπάρχει και βρίσκεται σε οσους αγαπούν την θάλασσα μας :D
Ο αυτοδύτης, καταδύεται για να δεί γύρω του, ο απνεϊστας, καταδύεται για να δεί μέσα του!
Lchristou

Νέα δημοσίευσηαπό xareas » 27 Ιουν 2017, 17:01

Σωραίος φίλτατε Spaik .
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.
xareas

Νέα δημοσίευσηαπό PanEx » 27 Ιουν 2017, 17:05

S P A I K ! ! ! έγραψε: Τελειώνοντας θελω να πω ενα μεγαλο μπραβο στα παιδια του λιμενικου του Αγιου Νικολαου, στον ανθρωπο του diving club που ηρθε αμεσως αν και φουλ σεζον, στα παιδια του ενυδρειου κρητης για την φροντιδα ολων των ζωων που εχουν παει εκει και ολους οσους κινηθηκαν για το συμβαν και ζηταω συγνωμη που δεν συγκρατησα τα ονοματα λιμενικων, γιατρων και οσων βοηθησαν στην επιχειρηση..

Μπράβο και σε σένα Σπάικ!! :hello:
Mη πιστεύεις όσα γράφονται στα φόρουμς.....
Άβαταρ μέλους
PanEx
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό γιωργος 21 » 27 Ιουν 2017, 20:50

Μπράβο φίλε μου δυστυχώς πριν κάνα μήνα περίπου εδώ στο Ρίο ξεβράστηκε μια μεγάλη νεκρή. Είδα επάνω της κάτι κόκκινα σαν σκοινιά μου φάνηκαν κάπου πρέπει να πιάστηκε δυστυχώς.
Άβαταρ μέλους
γιωργος 21

Επόμενο

Επιστροφή στο Περιβάλλον καί διαχείριση.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες