• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

ψαροτουφεκο στην πειραικη

Προσέχουμε για να έχουμε.

Re: ψαροτουφεκο στην πειραικη

Νέα δημοσίευσηαπό tas » 11 Ιούλ 2019, 13:59

Τώρα που καρφώθηκε ο ψαρότοπος υπάρχει κάποιο ζευγάρι για Πειραϊκή, διαθέτω αυτοκίνητο και καγιάκ.
Παιδιά, χωρίς πλάκα τώρα, ίσως ο καλύτερος ψαρότοπος που έχω δει στην Αττική βρίσκεται σε ακτίνα 20-25 χλμ από το κέντρο της Αθήνας. Μιλάμε έχει τα πάντα εκτός από συναγρίδες. Δεν ψαρεύω εκεί αλλά πάω που και που για οφθαμόλουτρο και μόνο. Δεν τον δίνω όμως γιατί θα μου τον χαλάσετε.
tas

Νέα δημοσίευσηαπό matador23 » 11 Ιούλ 2019, 14:18

tas έγραψε:Τώρα που καρφώθηκε ο ψαρότοπος υπάρχει κάποιο ζευγάρι για Πειραϊκή, διαθέτω αυτοκίνητο και καγιάκ.
Παιδιά, χωρίς πλάκα τώρα, ίσως ο καλύτερος ψαρότοπος που έχω δει στην Αττική βρίσκεται σε ακτίνα 20-25 χλμ από το κέντρο της Αθήνας. Μιλάμε έχει τα πάντα εκτός από συναγρίδες. Δεν ψαρεύω εκεί αλλά πάω που και που για οφθαμόλουτρο και μόνο. Δεν τον δίνω όμως γιατί θα μου τον χαλάσετε.

Ας μιλησουμε λοιπον για το ΚΑΓΙΑΚ.....
Μπορεις σε ενα Pm να μ στειλεις με ποιο ψαρευεις γιατι ειμαι στα προθυρα της αγορας ?
Και αν πρεπει να προσεξω κατι συγκεκριμενο?

Ευχαριστω :D
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"
Άβαταρ μέλους
matador23

Νέα δημοσίευσηαπό mike_m » 11 Ιούλ 2019, 16:00

SpyrosX έγραψε:
mike_m έγραψε:Πολύ καλα κάνει εφόσον δεν τον πιάνουν.
...
Έχει κανένα ψάρι τουλάχιστο?

Φιλε mike, σωστα το δικαίωμα στην παρανομία είναι αναφαίρετο δικαίωμα.
Αλλα οι νομοι εν γενει εχουν καποια λογικη απο πισω .. (ασχετα εαν στην Ελλαδα δεν επικαιροποιουνται ποτε, ή εχουν καταφανης αδικιες εναντι καποιων).

Αυτό το συζητάμε. Ειδικά σ οτι αφορά το ψαροντουφεκο και τις απαγορευσεις, οι νομοι δεν ειναι απαραίτητα νόμοι, αλλά μπορεί να ειναι κανονισμοι λιμένα από το λιμενικό γραφείο, κατά τόπους απαγορευση για να μπορεί να κάνει ο Ρώσος μεγιστάνας μπανακι μοναχουλης του στο Σκορπιο ή να γδερνει το βυθο αποκλειστικά ο επαγγελματίας και τόσα άλλα...

>>Επισης οι νομοι δεν εγιναν εχοντας υποψη τους καλυτερους (πχ καποιος που βουταει 30 χρονια) αλλα και για τους καινουργιους που πιανουν πρωτη φορα ψαροντρουφεκο στα χερια τους και αυτος ΔΕΝ πρεπει να βουτηξει αναμεσα σε λουομενους γιατι θα εχουμε θυματα ή γιατι δεν πρεπει να βουτας μεσα σε λιμανια.
Συμφωνοι. Πρίν αποφασισει να παρανομήσει, ας μάθει πρώτα το νομιμο ψαροντουφεκο.

>> Τελος το σκεπτικο των νομων τις περισσοτερες περιπτωσεις δεν το γνωριζουμε (για να το κρινουμε - οπως εδω πχ).
Σορρυ αλλά το στρατιωτικό μου το εκανα επιτυχως. Το απαγορευομεν, το αποφασσίσομεν και διαταξαμεν ΔΕΝ το τρώω απο εδω και πέρα. Αυτος που απαγορευει κατι θα πρέπει να εξηγεί γιατι το κάνει. Επίσης τουλάχιστον ας γνωρίζουν και αυτοί που επιβάλλουν και εποπτεύουν το μέτρο τι τελικά ισχύει - βλεπε παραπανω ποστ. Και τέλος ας υπάρχει και καποια διεξοδος για να αναθέωρείται ένα μέτρο με νομιμο τρόπο από τους πολλους και όχι με την παρανομία. Υπάρχει?

>> Επισης, το θεωρω δεδομενο οτι οποιος συνειδητα αγνοει την νομοθεσια καπου: α) αποδεχεται οτι και ολοι οι αλλοι μπορουν να αγνοουν την ιδια νομοθεσια
Σύμφωνω, και επίσης να προσθέσω το όπως και άλλες νομοθεσίες. Καθημέρινό το φαινόμενο παντου οχι μονο στην Ελλάδα ανεθαρτητως φύλου, ηλικιας κοιν. ταξης...

>> Επισης, το θεωρω δεδομενο οτι οποιος συνειδητα αγνοει την νομοθεσια καπου: β) δεν εχει κανενα δικαιωμα να κρινει ολους τους αλλους που επιλεγουν να μην τηρουν καποια αλλη νομοθεσια
Αυτό για τη δική σου λογική. Ο καθένας κρίνει οτι θέλει και κρίνεται από οποιον θέλει, αυτό τουλάχιστον ισχυει για μένα. Δεν ειναι το ίδιο να κλέβεις ενα καρβέλι επειδή πεινας με το να κλέβεις όλο το αποθεματικό του ΙΚΑ. Για φαντάσου να ισχυε αυτό που λες...

>>Σε καθε περιπτωση, ειναι συχνο φαινομενο στην Ελλαδα μας ο καθενας να κρινει και να επιλεγει την τηρηση ή οχι της νομοθεσιας οπως επιθυμει, τον βολευει, του αρεσει, ή το νιωθει εκεινη την στιγμη. Το αποτελεσμα ειναι οτι ζουμε σε μια χωρα με ρεκορ θανατους και τραυματισμους απο τροχαια, αδιαφορια για τον συναθρωπο, τραγικη περιβαντολογικη συνειδηση, δομηση οτι ναι οπου να ναι, κλπ.

Παλι σωστά. Αλλά δε θα ειμαι σιγουρα ο μοναδικός νομιμος μαλακας. Το απαγορευεται για ολους εκτός από τον Λιμενάρχη, τον ΥΕΘΑ που ψαρευε με μπουκαλες, το Δ/κτη , μεχρι τον τελευταίο Λιμενικό που υπηρετει στο Μακεδονία και ψαρευει λαρακι στο Θερμαικο θυμίζει τα προνόμια που ειχε ο αδερφος του Παπαδοπουλου στο κινήγι της μπεκατσας το 68.. Απλά μερικοί έχουν θέση, αλλοι μπαρμπα στην Κορώνη και αλλοι έχουν απλα τα παπαρια τους.
Οσο για θανατους και τροχαια .... ε καλα... Ας ξεκινήσουμε σταματώντας το λαδωμα για το δίπλωμα και φτάνουμε και στην απαγορευση αλιείας.
.... Απλά βαρέθηκα....
Άβαταρ μέλους
mike_m

Νέα δημοσίευσηαπό KOSTAS STI » 11 Ιούλ 2019, 17:53

thalassa50 έγραψε:
tas έγραψε:Εχει τίποτα στην Πειραϊκή ή τσάμπα ο κόπος?

έχει ,μέχρι και δίκιλη σφυρίδα είδα πριν λίγα χρόνια ,αλλά ασπρόψαρα yessssssssssss
αλλά????ισχύει ότι έγραψα και στον φίλο mike_m :D :D

Γιαννηηηηηηηηηηηηηηηηηηηη μ' !!!!!!!!!

τι εποχη να σουρθω? :taunt:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!
Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI

Νέα δημοσίευσηαπό mike_m » 11 Ιούλ 2019, 18:37

KOSTAS STI έγραψε:
thalassa50 έγραψε:

έχει ,μέχρι και δίκιλη σφυρίδα είδα πριν λίγα χρόνια ,αλλά ασπρόψαρα yessssssssssss

Παντως παίδες το καταλαβαίνω να πας για το μπουμ σε τετοια μερη αλλά μη μου πείτε οτι τρώτε και τα ψάρια μετα...
.... Απλά βαρέθηκα....
Άβαταρ μέλους
mike_m

Νέα δημοσίευσηαπό stelarasA'MAK » 11 Ιούλ 2019, 18:45

Τι'πες τώρα ρε φίλε..
Εκεί είναι τα νοστιμοτερα... :rotfl:
Ερώτηση κρίσεως:
Ποίο μελος της Εθνικής ομάδας αλιεύει στα.. βράχια του λιμανιού του Πειραιά ,(οκ απέξω μεριά..)
και μετά τα μοσχοπουλαει στις ταβέρνες της περιοχής?????οεο????
Life is either a daring adventure or nothing..- Helen Keller
Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Νέα δημοσίευσηαπό tas » 11 Ιούλ 2019, 19:06

Δώσε στίγμα ποια είναι η έξω μεριά του λιμανιού? Τα επιβατικά? Το λιμάνι της cosco? Που ακριβώς? Βόρεια , νοτια, που? αν είναι να το δώσεις, δωστο σωστά.
tas

Νέα δημοσίευσηαπό INTZ » 11 Ιούλ 2019, 22:14

Κάποια πουλάκια εδώ και πολλά χρόνια λένε και για την ξέρα του Αγ.Κοσμά κάτι όμορφα. :-" :-"
Οι καλοί άνθρωποι δεν χρειάζονται νόμους που να τους λένε να φέρονται υπεύθυνα, ενώ οι κακοί πάντα θα βρίσκουν τρόπους γύρω από τους νόμους.
Πλάτωνας
Άβαταρ μέλους
INTZ

Νέα δημοσίευσηαπό Lagkou.c » 11 Ιούλ 2019, 23:27

stelarasA'MAK έγραψε:Τι'πες τώρα ρε φίλε..
Ερώτηση κρίσεως:
Ποίο μελος της Εθνικής ομάδας αλιεύει στα.. βράχια του λιμανιού του Πειραιά ,(οκ απέξω μεριά..)

Μήπως ο Φορτούνης που είναι κ γαύρος; :mrgreen:
Συγνώμη Στέλιο, προσπαθώ να φτάσω τον Τρισμέγιστο...
Lagkou.c

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 12 Ιούλ 2019, 00:39

KOSTAS STI έγραψε:
thalassa50 έγραψε:

χειμώνα κωστή μου αλλά θα έρθεις με μαγικό φίλτρο :D :D
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 12 Ιούλ 2019, 00:43

INTZ έγραψε:Κάποια πουλάκια εδώ και πολλά χρόνια λένε και για την ξέρα του Αγ.Κοσμά κάτι όμορφα. :-" :-"

καλή σαργοί πράγματι αλλά ως εκεί ,αλλά έχω ακούσει ότι είναι τόπος τον ειδικών δυνάμεων του λιμενικού που έχει νομίζω σχολή εκεί κοντά :D μαμημενη ελλάδα που παρανομούν αυτοί που υποτιθετε προστατεύουν #-o
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 12 Ιούλ 2019, 00:45

stelarasA'MAK έγραψε:Τι'πες τώρα ρε φίλε..
Ερώτηση κρίσεως:

βρε βρε βρε ,και αναρωτιόμουν ποιος παλαβός είναι αυτός :D :D (αν είναι η μεριά που είδα )
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό panosti » 12 Ιούλ 2019, 17:37

Στην ξερα εχει σαργους-κακαρελους καλους, αλλα.... σε καθε βίρα (με καθετη) ανεβαζα και τρίχες μπερδεμενες στους κομπους της αρματωσιας! Μαυρες, ξανθες, κόκκινες, ισιες, κατσαρες, όλων των ειδων. Και μαλιστα τον περασμενο Νοέμβρη που δεν κολυμπαε κοσμος. Ο,τι επιασα εκει απελευθερωθηκε, σιγα μην τα ετρωγα.
Τα καλυτερα ειδη της περιοχης ειναι σακουλες, πλαστικα ποτηρια-μπουκαλια , τενεκεδακια αναψυκτικών και συνθετικα ρουχα που πηρε ο αερας. Δεν πάμε καλυτερα να κανουμε κανα ψαρεμα-σκουπισμα σκουπιδιων και να αφησουμε τα ψαρακια στην ησυχια τους? :tease:
Άβαταρ μέλους
panosti

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Περιβάλλον καί διαχείριση.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες