• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Έρευνα ΠΑΚΟΕ για παραλίες. Τι παίζει;

Προσέχουμε για να έχουμε.

Έρευνα ΠΑΚΟΕ για παραλίες. Τι παίζει;

Νέα δημοσίευσηαπό gabrielb » 23 Ιουν 2018, 14:57

Πρόσφατα είδα την έρευνα του Πανελλήνιου Κέντρο Οικολογικών Ερευνών για την καταλλήλότητα των παραλίων της Ευβοίας.
Με έκπληξη διαπίστωσα ότι η παραλία της Μουρτερής στην ανατολική Εύβοια στο Αιγαίο βγαίνει ακατάλληλη εκτός από το κομμάτι που είναι τα μαγαζιά.
Μιας και διαμένω στην ευρύτερη περιοχή γνωρίζω πολύ καλά ότι πρόκειται για μια παράλια με μηδενικό οικιστικό παράγοντα που την δέρνει όλο το χρόνο ο Βοριάς.
Ακόμα την τουριστική περίοδο έχει σχετικά λίγους λουόμενους. Παρόμοια κατάσταση παρατήρησα και σε άλλες περιοχές της Ανατολικής Ευβοίας οπως πχ τα Πολιτικά και η Αγιά Αννα.
Εικόνα

Το πιο απίστευτο όμως είναι ότι βγάζει καθαρές παράλιες όπως ο Ασπρόπυργος , Πειραιάς , Περαμα , Ελευσίνα κτλ.

Εικόνα
Εικόνα
Σε διαθήκη με σημαίες και συνθήματα
εγώ είμαι ελεύθερος αέρας που φυσά
Εγώ έχω φίλους τα βουνά κι όλα τα κύματα
εγώ έχω αδέρφια τα ποτάμια, τα πουλιά
Άβαταρ μέλους
gabrielb

Re: Έρευνα ΠΑΚΟΕ για παραλίες. Τι παίζει;

Νέα δημοσίευσηαπό KOSTAS STI » 23 Ιουν 2018, 20:43

εδω νερα υδρευσης τα βγαζουν καταλληλα ,ενω ειναι μονο για την τουαλετα! :evil:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!
Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI

Νέα δημοσίευσηαπό GiorgosS » 23 Ιουν 2018, 21:59

.Τα "καθαρά" είναι για τα μπάνια του λαού...τα άλλα παίζει καμιά κομπίνα επιδοτούμενη όπως προστασία περιβαλλοντος πλήρως ελεγχόμενα τα δεδομένα μπίζνες στα Βαλκάνια!
GiorgosS

Νέα δημοσίευσηαπό panosti » 23 Ιουν 2018, 23:21

Στα περσινα αποτελεσματα ολη η περιοχη απο νεα Περαμο, Νερακι, Λουτροπυργο,Ασπροπυργο, Ελευσινα ηταν ακαταλληλη. Το ιδιο και απο Περαμα, Πειραια, Φρεαττυδα ως πριν τη Βουλα. Ολες ακαταλληλες. Και καπως ετσι ηταν και τα προηγουμενα χρονια.
Λετε να καθαριζει η θαλασσα? Σταματησαμε αραγε να ρυπαινουμε ή μειωσαμε τη ρυπανση? Δηλαδη πλεον κολυμπαμε και στον κολπο της Ελευσινας και στο Περαμα αφοβα??
Θα γκρεμισουν αραγε τα διυλιστηρια και θα κανουν beach bars στον Σκαραμαγκα? :cool: :yahoo: Το ονειρο μου ηταν απο μικρος να παιρνω το ποδηλατο και να πηγαινω απο Σκαραμαγκα-Ελεισινα να βουταω, αλλα παντα ηταν βρωμικα!! Σιχαμενα! Μεγαλωνοντας και παρατηρωντας την κατασταση γυρω μου, πιστεψα οτι ετσι θα μεινει και μονο χειροτερα θα γινει.
Λετε να αλλαζει αυτο? Να κανω παλι ονειρα?
Άβαταρ μέλους
panosti

Νέα δημοσίευσηαπό GiorgosS » 23 Ιουν 2018, 23:45

Όσο βγήκαμε από τα μνημονια άλλο τόσο καθαρές είναι οι ακτές. Άλλωστε στις περιοχές που ψαρεύω από Σαρωνίδα και κάτω είναι εμφανής η μείωση ψαριών μετά το περσινό "ατύχημα" και αυτοί έβγαλαν γαλάζιες ακτές και πλήρη! ? καθαρισμό από τη ρύπανση. :write:
GiorgosS

Νέα δημοσίευσηαπό panosti » 23 Ιουν 2018, 23:58

GiorgosS έγραψε:Όσο βγήκαμε από τα μνημονια άλλο τόσο καθαρές είναι οι ακτές. Άλλωστε στις περιοχές που ψαρεύω από Σαρωνίδα και κάτω είναι εμφανής η μείωση ψαριών μετά το περσινό "ατύχημα" και αυτοί έβγαλαν γαλάζιες ακτές και πλήρη! ? καθαρισμό από τη ρύπανση. :write:

Απο το μνημονιο δεν βγηκαμε, οποιον Επιστημονα Οικονομολογο και να ρωτησεις θα στο πει. Αν ακους πολιτικους και καφενετζηδες θα ακους οτι θες να ακους.
Απο την αλλη Επιστημονες Περιβαντολογοι, Χημικοι και δεν ξερω τι αλλοι, λενε οτι μπορεις να κολυμπησεις Ελευσινα, Περαμα και Φρεαττυδα με ασφαλεια. Δεν προκειτται περι π@π@ρολογίας πολιτικών! Προκειται για μετρησεις Επιστημονων. Κι εκει διαφθορα? Δεν ξερω.. :shock:
Από την αλλη οπως λες με το Αγια Ζωνη και τα πετρελαια του, καθαρισε ο Σαρωνικος? Οι μετρησεις του 17 γιναν 4 μηνες πριν το ναυαγιο και οι μετρησεις του 18 γιναν 8 θα μηνες μετα. Πως γινεται να καθαρισε τοσο? Μηπως το μαζουτ δεν επηρεαζει τις μετρησεις αυτες? Ξερει καποιος σχετικα?
Η μειωση των ψαριων δεν ειναι μονο λογω ρυπανσης. Παιζουν και αλλοι παραγοντες.
Εγω παντως δεν εχω δει μειωση τα τελευταια χρονια στην περιοχη που λες. Ψαρια δεν ειχε ουτε πριν το Αγια Ζωνη.
Άβαταρ μέλους
panosti

Νέα δημοσίευσηαπό Profane » 24 Ιουν 2018, 03:18

Οι μετρησεις ειναι για οργανικα ευρηματα. Για μικροοργανισμους οπως το e.coli και ο εντεροκοκος. Οποτε το μαζουτ δεν παιρνει μερος στην μετρηση εκτος και αν σκοτωσε καποιους μικροοργανισμους. Επισης το οτι δεν εχει μικροοργανισμους τετοιου ειδους δεν παει να πει οτι ειναι καθαρα, ετσι γενικα και αοριστα. Αν κανουν και μια μετρηση για βαρεα μεταλλα θα δεις τι θα γινει (μολυβδος, υδραργυρος, αρσενικο). Δεν θα μεινει παραλια για παραλια....
Ο κοσμος ειναι στα π@π@ρι@ του
και το Αιγαιο ανηκει μοναχα στα ψαρια του
Profane

Νέα δημοσίευσηαπό panosti » 25 Ιουν 2018, 07:02

Απο βαρεα μεταλλα γινεται χαμος, ειδικα οπου εχει βιομηχανια κοντα σε θαλασσες ή ποταμια. π.χ, στην Ελευσινα.

Τα κωλοβακτηριαδια, ecoli κλπ, απο τι προερχονται, εκτος απο αποχετευσεις?

Εχει το συμπερασμα των μελετων του ΕΛΚΕΘΕ για το ναυαγιο του Αγια Ζωνη ΙΙ εδω https://www.hcmr.gr/el/news/%cf%83%cf%8d%ce%bd%ce%bf%cf%88%ce%b7-%ce%bc%ce%b5%ce%bb%ce%ad%cf%84%ce%b7%cf%82-%cf%84%ce%bf%cf%85-%ce%b5%ce%bb-%ce%ba%ce%b5-%ce%b8-%ce%b5-%ce%b3%ce%b9%ce%b1-%cf%84%ce%b9%cf%82-%ce%b5%cf%80%ce%b9/
Δεν το 'χα δει.
Απο οτι φαινεται και αυτοι οι "χαζοι" Επιστημονες του ΕΛΚΕΘΕ λενε οτι ΔΕΝ υπαρχουν μετρησιμοι υδρογονανθρακες και πετρελαικα καταλοιπα στο Σαρωνικο απο το Δεκεμβριο του 2017. Σχεδον καθαρισε δηλαδη.
Για οποιον βαριεται να ψαξει γραφει στο τελος:

"Το γενικό συμπέρασμα που προκύπτει από την επιστημονική μελέτη του ΕΛ.ΚΕ.Θ.Ε. είναι ότι οι κύριες επιπτώσεις του ατυχήματος περιορίστηκαν στην παράκτια ζώνη, ιδιαίτερα στις περιοχές της Σαλαμίνας, Γλυφάδας και Ελληνικού και μόνο για την περίοδο των τριών πρώτων μηνών μετά τη διαρροή του πετρελαίου. Μετά το Δεκέμβριο 2017 φαίνεται ότι σε όλη την ακτογραμμή δεν υπήρχαν πλέον σημαντικά ευρήματα σε ότι αφορά την παρουσία πετρελαϊκών υδρογονανθράκων. Οι θαλάσσιοι οργανισμοί φαίνεται ότι δεν έχουν επηρεαστεί, ενώ δε βρέθηκαν ενδείξεις βιοσυσσώρευσης ρυπογόνων ουσιών που προέρχονται από το ναυάγιο. Σε ότι αφορά το θαλάσσιο πυθμένα, τόσο από τις υποβρύχιες βιντεοσκοπήσεις σε βάθη 3-20 m, όσο και από τα δείγματα ιζημάτων που συλλέχθηκαν σε επιλεγμένα σημεία σε μεγαλύτερα βάθη (έως 92 μέτρα) δε διαπιστώθηκε η ύπαρξη κατάλοιπων πετρελαιοειδών.

Ωστόσο δεν είναι δυνατόν να αποκλειστεί η ύπαρξη μεμονωμένων υπολειμμάτων πετρελαιοειδών σε κάποια σημεία του πυθμένα σε βάθη μεγαλύτερα των 0-25 μέτρων. Για το λόγο αυτό προτείνεται η διερεύνηση του βυθού του ανοικτού (ΒΑ) Σαρωνικού κόλπου με οπτικά μέσα (ROV), που δύναται να δώσει περισσότερο αξιόπιστες πληροφορίες σχετικά με την πιθανή παρουσία υπολειμμάτων πετρελαίου στο θαλάσσιο πυθμένα."
Άβαταρ μέλους
panosti

Νέα δημοσίευσηαπό xareas » 25 Ιουν 2018, 09:08

Να χαμε να λέγαμε είναι αυτές οι μετρήσεις,εδώ είναι κατάλληλη και στα 400 μέτρα είναι ακατάλληλη.
Φάση σαν το ανέκδοτο εκεί που γ@μούσα Κυριακή και γύρω γύρω Σάββατο.
Χωρίς να είμαι ειδικός δεν τις εμπιστεύομαι για κανένα λόγο αυτές τις μετρήσεις ειδικά όταν παίζουν μεγάλες μονάδες τουρισμού στην μέση.
Εδώ αλλάζει ο καιρός και σε μισή ώρα έχει φέρει τα πάντα προς τη μεριά που φυσάει,οι μικροοργανισμοί θα μείνουν σταθεροί?
Επίσης για να είναι το συμπέρασμα ορθό δεν θα πρέπει να γίνουν διαφορετικές λήψεις υλικού με διαφορετικές συνθήκες?
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.
xareas

Νέα δημοσίευσηαπό vaggelakis » 25 Ιουν 2018, 09:30

Profane έγραψε:Οι μετρησεις ειναι για οργανικα ευρηματα. Για μικροοργανισμους οπως το e.coli και ο εντεροκοκος. Οποτε το μαζουτ δεν παιρνει μερος στην μετρηση εκτος και αν σκοτωσε καποιους μικροοργανισμους. Επισης το οτι δεν εχει μικροοργανισμους τετοιου ειδους δεν παει να πει οτι ειναι καθαρα, ετσι γενικα και αοριστα. Αν κανουν και μια μετρηση για βαρεα μεταλλα θα δεις τι θα γινει (μολυβδος, υδραργυρος, αρσενικο). Δεν θα μεινει παραλια για παραλια....

Επίσης, από ότι αφήνει να εννοηθεί, σε κάθε περιοχή έχει γίνει μόνο μια μέτρηση και μόνο για E coli και εντερόκοκκο. Η συγκεκριμένη μελέτη χρησιμοποιώντας ελλειπή δεδομένα, χαρακτηρίζει την καταλληλότητα των παραλιών ΜΌΝΟ ως προς την συγκέντρωση e coli και εντερόκοκκων στο νερό.
Πιο λιάνα.
Η συγκεκριμένη μελέτη μπορεί να έβγαλε ακατάλληλες ( ως προς την συγκέντρωση e coli και εντερόκοκκων στο νερό) καθαρές παραλίες απλά και μόνο επειδή χέσανε δύο γίδια κοντά στο σημείο της δειγματοληψίας ή επειδή τα ρεύματα μετέφεραν λύματα από άσχετες περιοχές.
Επίσης ή ίδια μελέτη μπορεί να χαρακτηρίσει παραλίες κατάλληλες απλά και μόνο επειδή είναι τόσο μολυσμένες που ούτε κολοβακτηρίδια δεν μπορούν να επιβιώσουν.
There's perfect harmony
In the rising and the falling of the sea
vaggelakis

Νέα δημοσίευσηαπό GiorgosS » 28 Ιουν 2018, 15:23

Οι "μελέτες" που γίνονται είναι το λιγότερο ελλιπείς για να μην πω κατά παραγγελία...ο υπουργός έλεγε πέρυσι ότι ο Σαρωνικος υπέστη μεγάλη καταστροφή και θέλει τρία! Χρόνια να επανέλθει στα προ διαρροής πετρελαίου τώρα ως δια μαγείας όλα καλά μέχρι στα διυλιστήρια κάνεις μπάνιο. Τα λόγια είναι φτώχεια. :-({|=
GiorgosS

Νέα δημοσίευσηαπό panosti » 28 Ιουν 2018, 15:57

Καλα τα λετε παιδια. Το ΠΑΚΟΕ ειναι απαραδεκτο να κρινει την καταλληλοτητα με μια μοναδικη μετρηση ανα σημειο και με μονο τρεις ρυπογονους παραγοντες. Μετράει μονο τα παθογονα στην ουσια, τιποτα παραπανω.
Ντροπή οντως, ειναι εμφανής η παραπληροφορηση που επιχειρει η μελετη, προφανως με παραγγελια (Δωρεα) καποιου/ων. Τα λεφτα που παιζονται στον τουρισμο ειναι πολλα ..
Στο μονο που θα διαφωνησω giorgosS ειναι στο οτι πιστευεις τον Υπουργο. Η φυση μπορει να θελει 1 μηνα μπορει να θελει 100 χρονια να επανελθει. Το οτι το 'πε ο Υπουργος, δε μου λεει τιποτα... οι πρεβλεψεις με τις μετρησεις μπορει να ειναι μερα με τη νυχτα. Το ΕΛΚΕΘΕ για το συγκεκριμενο ζητημα μπορω να το πιστεψω, σε αντιθεση με τον Υπουργο. Εκανε εμπεριστατωμενη μελετη και αφηνει υπονοιες εναπομεινουσας ρυπανσης στα συμπερασματα. Δεν τα βγαζει ολα μελι-γαλα, αλλά το συμπερασμα ειναι θετικο για την εξελιξη της απορυπανσης.
Άβαταρ μέλους
panosti

Νέα δημοσίευσηαπό GiorgosS » 28 Ιουν 2018, 16:23

Συμφωνώ μαζί σου ειρωνικά τον ανέφερα άνθρωπος 4 κυβερνήσεων είναι άλλωστε...
GiorgosS

Νέα δημοσίευσηαπό panosti » 29 Ιουν 2018, 06:57

GiorgosS έγραψε:Συμφωνώ μαζί σου ειρωνικά τον ανέφερα άνθρωπος 4 κυβερνήσεων είναι άλλωστε...

:-" :good: :good:
Άβαταρ μέλους
panosti

Επιστροφή στο Περιβάλλον καί διαχείριση.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: MxSpiros και 5 επισκέπτες