• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Βελτίωση άπνοιας,συμβουλές,ασκήσεις,....

Προπονητική,διατροφή,..........

Re: Βελτίωση άπνοιας,συμβουλές,ασκήσεις,....

Νέα δημοσίευσηαπό --xristos-- » 29 Μάιος 2014, 20:51

--xristos-- έγραψε:Εγώ θα πω αυτό που έχω δει σε εμένα να δουλεύει οποίος θέλει το ακολουθεί εμπνευσμένος και από το σεμινάριο στην deepex για τα προπονητικά προγράμματα.
Κολυμπάω στην πισίνα της περιοχής μου 3 φορές την βδομάδα από μια ώρα εναλλάσσοντας ανά μέρα ανάμεσα στα 3 αυτά προγράμματα :
100 άρια ελεύθερο σπριντ εμένα μου βγαίνουν περίπου 2500 μέτρα
500 άρια ελεύθερο αντοχή εμένα μου βγαίνουν περίπου 3000 μέτρα
αντοχή στο διοξείδιο ως εξής :
300 μέτρα πρόσθιο μια επανάληψη έξω από το νερό 3 από κάτω
8 x 50 μέτρα πρόσθιο μια επανάληψη έξω από το νερό 4 από κάτω
300 μέτρα 25 υποβρυχείως 25 κανονικό πρόσθιο
8 x 100 ελεύθερο αυξανόμενο ως εξής 1 χέρια 1 αναπνοή 2 χεριές 1 αναπνοή 3 χεριές 1 αναπνοή κλπ
Προτείνω σε κάποιον που πάει να ξεκινήσει το πρόγραμμα να κάνει στην αρχή μόνο την αντοχή και να αφήσει τα σπριντ γιατί θα έχει κράμπες χωρίς λόγο. Και μόλις βρει μια φόρμα κλπ κάνει και τα υπόλοιπα σιγά σιγά. Επίσης αν έχετε σκοπό να πάτε διακοπές το καλοκαίρι και θέλετε τότε να έχετε της καλύτερες επιδόσεις σας να αυξήσετε το τρίτο και δεύτερο πρόγραμμα.
Σε πισίνες που δεν αφήνουν άπνοιες ( οι πιο πολλές ) κάντε το 3 ο κομμάτι του 3 ου προγράμματος την μικρή δυναμική στην επιφάνεια με το κεφάλι μέσα και δεν θα σας πουν τίποτα. Αν πάλι σας πουν απλά βγάλτε το χωρίς να σταματήσετε την άπνοια. Σε όλα τα προγράμματα κάνω ζέσταμα στην αρχή 200 μέτρα ελευθερο χαλαρά και 100 ελευθερο 100 ύπτιο 100 ελεύθερο 100 πρόσθιο. Και κατά την διάρκεια αν δω ότι δεν μπορώ να συνεχίσω κάνω κανα 100 αρι ύπτιο. Σε γενικές γραμμές ότι και να κάνω τρέξιμο κολύμπι ( το γυμναστήριο δεν μου αρέσει προσωπικά ) κλπ σίγουρα βλέπω ότι με βοηθάει και όχι μόνο στην αντοχή ( κολυμπιτα, γρήγορες επαναφορές) αλλά έχω παρατηρήσει ότι τονώνουν την αυτοπεποίθηση μέσα στο νερό και νιώθεις καλύτερα της κινήσεις σου πιο άνετα κλπ. Όλα αυτά είναι αυτά που κάνω εγώ και ένα είναι σίγουρο .. ότι αν είστε καλά στην υγεία σας δεν θα πάθετε τίποτα. Να δώσω και μια συμβουλή, μην βλέπετε που θέλετε να φτάσετε ( να το βλέπετε και αυτό ) αλλά εγώ συνεχίζω πιο εύκολα όταν σκέφτομαι την διαδικασία. Η γυμναστική δεν έκανε κακό σε κανέναν :thumbsup: . Τα τραπέζια αντοχής σε χαμηλά επίπεδα οξυγόνου η υψηλά διοξείδιου είναι επίσης αποτελεσματικά μέχρι ένα σημείο. Μην κάνετε πάνω από ένα την ίδια μέρα και να θυμάστε ότι η απόδοση μπορεί να αλλάζει από μέρα σε μέρα (άρα μην πιέζεστε για να φτάσετε κάτι που κάνατε χθες ) . Και για να ξέρετε περίπου τη να περιμένετε από αυτά, μετά από 110 τραπέζια μέσα σε ένα χρόνο κάνω 4 : 30 . Στο τρίτο πρόγραμμα υπάρχει κίνδυνος για black out ( υποθέτω ) αν δείτε ότι δεν σας παίρνει γενικώς κάτι σε οτιδήποτε ΜΗΝ πιέζετε τον εαυτό σας γιατί δεν θα σας είναι εφιάλτης η προπόνηση.
** ΠΡΌΣΘΕΣΑ το ζεστάμα που κάνω αν και σκέφτομαι να το αλλάξω κάπως * Το πρόγραμμα μου είναι πολύ μέτριο υπάρχουν πολλοί εδώ που μπορούν να πουν πολύ καλύτερα.
Του ψαρά το πιάτο, 9 φορές είναι αδειανό και 1 γεμάτο.
Άβαταρ μέλους
--xristos--

Νέα δημοσίευσηαπό Aris_fe » 29 Μάιος 2014, 21:17

Κάποτε ήμουν κ εγώ στη δυσμενή θέση κάποιων παιδιών που φαίνεται οτι ΄΄ψάχνουν΄΄λύσεις στο σκοτάδι..
Η μόνη ΑΛΗΘΕΙΑ πραγματική είναι ΜΙΑ κ ΑΛΑΝΘΑΣΤΗ πως αν πάρει σοβαρά κάποιος όλα αυτά που γράφονται στα φόρουμ το μόνο που τον σώνει είναι η βαθιά πίστη στο θεό.
agioipetrospaulos03.jpg

Ευτυχώς υπάρχουν μερικοί άνθρωποι που τουλάχιστον βασίζονται στις ανθρωπομετρικές έρευνες κ μελέτες που διδάσκουν κάποιες τεχνικές τόσο προπονητικά όσο κ σε θέματα ασφάλειας, πραγματικά θα ήθελα να πω γράψω κάποια πράγματα για την ασφάλεια κ τις αναπνοές δημόσια αλλά είναι τόσο λεπτό το ζήτημα που φοβάμαι να το παρουσιάσω σε μερικές γραμμές χωρίς να σας βλέπω οταν σας μιλάω ,μιας κ το θέμα είναι πολύ ιδιαίτερο.
Αν υπάρχει κάποιος που αντιμετωπίζει οικονομικά προβλήματα κ νιώθει ανασφαλής με τις πρακτικές που εφαρμόζει στα θέματα ασφάλειας ας στείλει ένα πμ.
Προς ΄΄θεού΄΄ δεν κάνω διαφήμιση στη δουλειά μου,εξάλλου στο φειςμπουκ κ σε άλλα σόσιαλ μίντια γίνεται χαμός απο τζάμπα διαφήμιση.
Επειδή κ εγώ κάποτε έκανα ψαροντουφεκάκι με το πουλί στο χέρι νιώθω την ανάγκη σε άτομα που δεν ΄΄μπορούν΄΄ να τους δείξω ασφάλεια έτσι όπως διδάσκεται στη καταδυτική κοινότητα μέχρι στιγμής.
Πάντως παιδιά είναι χοντρή μ@λακία να λέει κάποιος απο άγνοια οτι στο βάθος οι πνεύμονες διαστέλλονται κ να μην υπάρχει κάποιος να το σβήσει,εντάξει το να πω μαλάκα κάποιον δημόσια πόσο πολύ πειράζει θα το πάρω πίσω,θα πλακωθούμε τεσπα κάτι θα γίνει κ όλοι θα ζούμε χαμογελαστοί, αλλά να βουτάει καποιος με άδεια πνευμόνια γιατι φοβάται μη διαστέλλονταν τόσο που να πάθει ζημιά είναι σοβαρό..
Υ.Γ. Το νου σας ρε κ να κάνετε κανά τραπέζι,βάλτε κ καμιά καρέκλα 2κιλά πρόβατο 1κιλό κεμπάπ με σαλάτα κ έτοιμη η προετοιμασία για το καλοκαίρινο μπουγιουρντί :mrgreen:
Μαθαμε κ τις υπερκλανίες που για να κολυμπήσουμε 200μ άπνοιας κάνουμε 4λεπτα, :lol:
ΤΡΡΡΡΡΡΡΡ που λεν κ στην Απάν Αγόριανη.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.
https://www.facebook.com/O2freediving/?fref=ts
https://www.youtube.com/watch?v=Ty42sRRO_fo

www.o2freediving.com
Άβαταρ μέλους
Aris_fe

Νέα δημοσίευσηαπό TSAKYS.KOS » 29 Μάιος 2014, 22:18

Αρη ακόμη περιμένω απάντηση. Τι είναι τα αναπνευστικά σκουότ; :)
Μια εκπνοή μια εισπνοή και το όνειρο αρχίζει......
Άβαταρ μέλους
TSAKYS.KOS

Νέα δημοσίευσηαπό melias » 29 Μάιος 2014, 22:25

8 x 100 ελεύθερο αυξανόμενο ως εξής 1 χέρια 1 αναπνοή 2 χεριές 1 αναπνοή 3 χεριές 1 αναπνοή κλπ

Δʹ χεριες 1 αναπνοη,5 χεριες 1 αναπνοη,6 χεριες καμια αναπνοη.Μετα ξυπνησε,χτυπησε στα πλακακια....
melias

Νέα δημοσίευσηαπό --xristos-- » 29 Μάιος 2014, 22:43

melias έγραψε:8 x 100 ελεύθερο αυξανόμενο ως εξής 1 χέρια 1 αναπνοή 2 χεριές 1 αναπνοή 3 χεριές 1 αναπνοή κλπ

Δʹ χεριες 1 αναπνοη,5 χεριες 1 αναπνοη,6 χεριες καμια αναπνοη.Μετα ξυπνησε,χτυπησε στα πλακακια....

Σιγά σιγά δεν λέω να σου βγει με την πρώτη αυτά είναι στόχοι. Λες θα κανω μια βουτιά στα 30 μπορεί να μην σου βγει, χαλαρωνεις και ξανάπροσπαθεις. Ξανα δεν βγαίνει? Δεν πειράζει κάνε όσο μπορείς και γυρνά χαλαρά πρόσθιο. Και σιγά σιγά θα το βγάλεις και ολόκληρο. Εγώ μέχρι τα 80 φτάνω. Και στο 50 αρι παίρνω ανάσα όπως και να έχει. Και καλές αναπνοές ανά 100 αρι. Τα νούμερα είναι ενδεικτικά είναι τι κανω εγώ, μάλιστα στο συγκεκριμενο συνειδητά το εβαλα λίγο παραπάνω γιατί οι πιο πολλοί έχετε καλύτερες απνοιες από εμένα. Γενικά στην προπονησεις που ανεβαίνουν κλιμακωτά στο τέλος κάνει όσο αντέχει ο καθένας.

Καλή επιτυχία και ευχαριστώ για την παρατήρηση, ήταν τοσο πολλές οι υποσημειώσεις που αυτό το ξεχασα τελείως.
Στο αρχικό ποστ στο τέλος ήθελα να γράψω: Και μην πιέζετε τον εαυτό σας γιατί δεν θα σας βοηθησει, θα γίνει εφιαλτης η προπόνηση και θα την σταματήσετε.
Άβαταρ μέλους
--xristos--

Νέα δημοσίευσηαπό melias » 29 Μάιος 2014, 23:22

Τα 100σταρια σπριντ με τι διαλειμμα το καθε ενα;xristos
melias

Νέα δημοσίευσηαπό --xristos-- » 29 Μάιος 2014, 23:35

Δεν κρατάω χρόνο αλλά μου βγαίνουν περιπου 2500 μέτρα σε μια ώρα. Οι χρόνοι και τα νούμερα εξαρτώνται από εσένα. Αν το δοκιμάσεις θα καταλάβεις με πόσο χρόνο είσαι άνετος με ποσο ξεκινάς φορτωμένος από πριν. Όπως είπα καλό είναι αν τώρα ξεκινάς να κανείς λίγο καιρο αντοχή μέχρι να προσαρμοστεις . Το πιο βασικό είναι να ακους το σώμα σου, έτσι ώστε να προσαρμοσεις ολα αυτά σε εσενα και να τα αλλάξεις ίσως.
Άβαταρ μέλους
--xristos--

Νέα δημοσίευσηαπό Aris_fe » 29 Μάιος 2014, 23:54

TSAKYS.KOS έγραψε:Αρη ακόμη περιμένω απάντηση. Τι είναι τα αναπνευστικά σκουότ; :)

Σορυ το είχα ξεχάσει Τσακυς,
Είναι μια τεχνική για core stability και βοηθάει στο μονοπέδιλο,ενεργοποιείς κ πιέζεις το διάφραγμα στις κινήσεις με αναπνοές στο σέτ.
Αν ψάχνεσαι να μάθεις για άπνοια με βάρη δεν κάνει δουλειά,γενικά δε δουλεύω άπνοια με αναερόβια προπόνηση στο γυμναστήριο.
Αλλά τι να λέμε τώρα ο συνάδελφος εδώ μας μιλάει για το feeling στη προπόνηση κ σου εξηγεί οτι πρέπει να μάθεις να ακούς το σώμα σου.
Τι λεει το σώμα μου ρε γμτ? Πως την ακούει? Γιατι δε μου ΜΙΛΑΕΙ? :grin:
Να μας πει κανένας ρε παιδιά τι είναι το να ακούς το σωμα σου,νέα διαφήμιση της Sprite? Δεν έλεγε παλιά ΑΚΟΥ τη ΔΙΨΑ σου,το αλλάξανε ????
Τι θα γίνει επιτέλους ρε παιδιά, θα παντρευτεί η Μελίνα τον Σιφη ΠΑΛΙ, ας βγει κάποιος ΥΠΕΥΘΥΝΑ να μας ΠΕΙ , δεν αντέχω τόση αγωνία θα εκραγούν τα πνευμόνια μου απο το άγχος πραγματικά!!!!!!!!!
https://www.facebook.com/O2freediving/?fref=ts
https://www.youtube.com/watch?v=Ty42sRRO_fo

www.o2freediving.com
Άβαταρ μέλους
Aris_fe

Νέα δημοσίευσηαπό melias » 29 Μάιος 2014, 23:54

Συγνωμη που ρωταω,κανεισ 2500 σε μια ωρα σπρινταριστα;
melias

Νέα δημοσίευσηαπό fiesta1420 » 30 Μάιος 2014, 10:06

melias έγραψε:Συγνωμη που ρωταω,κανεισ 2500 σε μια ωρα σπρινταριστα;

Ε... Τι λετε.... Εσείς είστε υπεράνθρωποι!!! \:D/ :^o
Κάποιοι νομίζουν ότι είμαι θλιμένος,αλλά δέν είμαι. Απλά,εκτιμώ την σιωπή,σ'εναν κόσμο πού δέν σταματάει ποτέ να μιλάει.
Άβαταρ μέλους
fiesta1420

Νέα δημοσίευσηαπό babis79 » 30 Μάιος 2014, 12:50

Δεν διάβασα πουθενά, να γράφει ο Χρήστος, πως ολοκληρώνει την προπόνηση του σε μια ώρα...
babis79

Νέα δημοσίευσηαπό --xristos-- » 30 Μάιος 2014, 13:10

Τα νούμερα είναι ενδεικτικά και είναι αυτό που κάνω εγώ μετά από 1 χρόνο προπόνησης με Αύγουστο, Οκτώμβρη, Νοέμβρη, Δεκέμβρη εκτός. Δεν ξέρω ίσως να ήταν καλύτερα να γράψω με τη πρόγραμμα περίπου ξεκίνησα.. Μπορείς για τα σπριντ να κανείς 50 ελευθερο γρήγορα στο πηγενε και να γυρνάς με χαλαρό πρόσθιο( αν έχει κόσμο η πισίνα είναι δύσκολο και για αυτό το έχω κόψει γιατί πρέπει να προσπερνάς συνέχεια στο σπριντ και να μετά στο πρόσθιο θα σας ξαναπερνάνε οπότε θα σας σπάσουν τα νεύρα και θα πείτε άστο θα κολυμπήσω αργά όλη την ώρα).Ακόμα και 25 σπριντ 25 χαλαρά πρόσθιο μπορείτε αλλά εκεί είναι ακόμα χειρότερα. Μην δίνεται σημασία στα νούμερα, τα νούμερα αλλάζουν, μέσα σε λίγες βδομάδες θα δείτε ότι θα είστε λίγο πιο δυνατή από ότι πριν και σιγά σιγά θα αλλάζετε και της αποστάσεις τους χρόνους κλπ . Αυτό που βασικά θέλω να πω μέσα από το ποστ είναι ότι Για βελτίωση της άπνοιας αρκεί οποιαδήποτε άσκηση . Και κανα τραπέζι δεν βλάπτει. Επίσης, προσπάθησα να σας βοηθήσω με κάποια παραδείγματα στην πισίνα για όσους την επιλέγουν για την άσκηση τους, ασκήσεων που κάνω εγώ και με έχουν βοηθήσει. Τέλος, έβαλα μια ιεραρχία στο ποτέ θα κάνει κάποιος κάποιο είδος άσκησης για να έχει τα καλύτερα αποτελέσματα στους συγκεκριμένους τομείς που θέλει αντιγραφή εν μέρη από αυτό που είδα σε σχετικό σεμινάριο στην deepex . Και σε όλα ακούμε το σώμα μας .
Άβαταρ μέλους
--xristos--

Νέα δημοσίευσηαπό melias » 30 Μάιος 2014, 14:46

ΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ,ΤΙ ΕΙΝΑΙ;
melias

Νέα δημοσίευσηαπό fckof » 30 Μάιος 2014, 14:55

melias έγραψε:ΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ,ΤΙ ΕΙΝΑΙ;

Ξυλινο...ιδανικα κερασια... :good:
http://www.youtube.com/user/fck0f
Άβαταρ μέλους
fckof

Νέα δημοσίευσηαπό --xristos-- » 30 Μάιος 2014, 14:57

Άβαταρ μέλους
--xristos--

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Επιδόσεις και τεχνικές.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες