• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Βελτίωση άπνοιας,συμβουλές,ασκήσεις,....

Προπονητική,διατροφή,..........

Re: Βελτίωση άπνοιας,συμβουλές,ασκήσεις,....

Νέα δημοσίευσηαπό christripoli » 29 Μάιος 2014, 11:19

CapetanThomas έγραψε:
fiesta1420 έγραψε:Κάποιος γνωστής να μας πει τι πρεπει να κανω πριν τη βουτιά; Πλήρης η όχι εισπνοη;;;; :beg:

Εχουν δίκιο οι προηγούμενοι που ήδη σωστά σου απάντησαν.
Το ίδιο ισχύει και για μένα.
Πλήρεις Εισπνοές κάνεις στις απαραίτητες στιγμές της χαλάρωσης.
Την τελευταία όμως Εισπνοή, ΟΧΙ πλήρη.
Κι αυτό, επειδή κατεβαίνοντας κάτω, οι Πνεύμονες συστέλλονται πολύ
.

μπορεις να μας πεις που το ακουσες, ποιος σου το ειπε αυτο?

ρε θα παρετε κανεναν στο λαιμο σας

τι ειναι αυτα που λετε?
ευτυχια ειναι να εχεις χρονο να κανεις αυτα που σου αρεσουν

τελικα καλος ψαροτουφεκας ειναι αυτος που γυριζει σπιτι του (κλεμενο)
Άβαταρ μέλους
christripoli

Νέα δημοσίευσηαπό Cesar2gr » 29 Μάιος 2014, 11:23

CapetanThomas έγραψε:
fiesta1420 έγραψε:Κάποιος γνωστής να μας πει τι πρεπει να κανω πριν τη βουτιά; Πλήρης η όχι εισπνοη;;;; :beg:

.

Οτι να ναι . ](*,)

http://www.fdi.gr/xdot.asp?process=item ... 1%2C656435
Follow me in
Άβαταρ μέλους
Cesar2gr

Νέα δημοσίευσηαπό fckof » 29 Μάιος 2014, 11:24

Cesar2gr έγραψε:
CapetanThomas έγραψε:

.

Οτι να ναι . ](*,)

Καλα δεν υπαρχει καποιος εκπαιδευτης να μας δωσει μια σοβαρη απαντηση επιτελους...? :-k
http://www.youtube.com/user/fck0f
Άβαταρ μέλους
fckof

Νέα δημοσίευσηαπό babis79 » 29 Μάιος 2014, 11:28

Μην γράφεται ανακρίβειες και το τι κάνει ο καθένας πριν τη βουτιά του, σαν να είναι και σωστό.
Δεν ρώτησε κανένας τι κάνετε πριν τις βουτιές σας!
Το σωστό δεν θα το γράψω εγώ, αλλά οι κατάλληλοι εκπαιδευτές-->
http://www.aidahellas.gr/alphanualphapinuomicron942.html
(για όποιον βαριέται να το διαβάσει όλο, ας δει τουλάχιστον το συμπέρασμα στο τέλος. Το 4. αφορά μόνο εμπειρότερους)

Φίλε fiesta σου έχω στείλει και π.μ.
Τελευταία επεξεργασία από babis79 και 29 Μάιος 2014, 11:35, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
babis79

Νέα δημοσίευσηαπό gregormy » 29 Μάιος 2014, 11:29

christripoli έγραψε:
CapetanThomas έγραψε:

.

μπορεις να μας πεις που το ακουσες, ποιος σου το ειπε αυτο?

ρε θα παρετε κανεναν στο λαιμο σας

τι ειναι αυτα που λετε?

:good: +1
Άβαταρ μέλους
gregormy

Νέα δημοσίευσηαπό Wazeer » 29 Μάιος 2014, 12:18

έχουν ανεβάσει στο ίδιο θέμα βίντεο με σεμινάριο της deepcarbon. πολύ χρήσιμο και ευχαριστούμε και πάλι παιδιά!
αν δε βαριέσαι ψάξτο λίγο
ΜΙΑ ΦΩΤΙΑ ΝΑ ΖΕΣΤΑΘΟΥΜΕ
Άβαταρ μέλους
Wazeer

Νέα δημοσίευσηαπό costas82 » 29 Μάιος 2014, 16:02

gregormy έγραψε:

φίλε φιέστα, αυτο που ρωτας ειναι παρα πολυ απλο και το εχουν απαντησει μεχρι στιγμης αρκετοι εκπαιδευτες καταδυσης. Μπακανδρεας, Καστρινακης, Γκαρουτσος. αυτοι οι 3 κανουν για παρα πολλους.

Σαφως και πλήρη εισπνοη πριν την καταδυση. Επειδη ακριβως τα πνευμονια σου θα πιεστουν στο βαθος, μετα τα πρωτα μετρα, κατω απο 10 δλδ, δεν θα νιωθεις ουτε καν την δυσφορια που νιωθεις στην επιφανεια.

Προσεψε όμως το εξης. Στην διαρκεια της χαλαρωσης θα αναπνέεις με φυσιολογικο ρυθμο, και θα προσπαθεις να κανεις μακροσυρτες εκπνοες, σε ανετο ρυθμο για εσενα για να αυξησεις τον βαθμο χαλαρωσης σου και να ΑΠΟΦΥΓΕΙΣ την πιθανοτητα υπεραερισμου.

Η μονη περιπτωση που μπορει να βουτηξεις με μη πληρη εισπνοη, ειναι αν θες να κανεις καρτερι στα πολυ ρηχα.

ΠΡΟΣΕΞΕ, τις αναπνοες σου οταν βγαινεις μετα απο καθε απνειστικη προσπαθεια. Μικρη εκπνοη - μεγαλη εισπνοη, για τουλαχιστον 5 αναπνοες. Ακομα και αν ησουν απολυτα ανετος, ειναι το σωστο συνηθειο, αυτο που πρεπει να κανει το σωμα σου ακομα και σε κρισιμη στιγμη.

Αυτό ακριβώς . :thumbsup:
"The Sea, once it casts its spell, holds one in its net of wonder forever."
-Jacques Yves Cousteau
Άβαταρ μέλους
costas82

Νέα δημοσίευσηαπό gsim » 29 Μάιος 2014, 16:06

Πάντως σε ένα τόσο σοβαρό θέμα, όσοι δεν είναι γνώστες του αντικειμένου (τουλάχιστον σε επίπεδο εκπαιδευτή), οφείλουν να μη γράφουν τίποτα. Ότι δουλεύει για μας δεν δουλεύει σώνει και καλά και για τους άλλους και με τις ζωές δε παίζουμε...
Άβαταρ μέλους
gsim

Νέα δημοσίευσηαπό fiesta1420 » 29 Μάιος 2014, 16:19

Σας ευχαριστω όλους παίδες, δεν χρειάζεται να τσακωθουμε κιωλας. Να είστε όλοι καλά!!!
Κάποιοι νομίζουν ότι είμαι θλιμένος,αλλά δέν είμαι. Απλά,εκτιμώ την σιωπή,σ'εναν κόσμο πού δέν σταματάει ποτέ να μιλάει.
Άβαταρ μέλους
fiesta1420

Νέα δημοσίευσηαπό costas82 » 29 Μάιος 2014, 16:40

gsim έγραψε:Πάντως σε ένα τόσο σοβαρό θέμα, όσοι δεν είναι γνώστες του αντικειμένου (τουλάχιστον σε επίπεδο εκπαιδευτή), οφείλουν να μη γράφουν τίποτα. Ότι δουλεύει για μας δεν δουλεύει σώνει και καλά και για τους άλλους και με τις ζωές δε παίζουμε...

Μεγάλο το θέμα φίλε gsim. Επειδή όμως πολλά παιδιά αδυνατούν να πάνε σε σχολείο στο τέλος θα πάνε στη θάλασσα και
θα κάνουν ότι νομίζουν. Δεν χρειάζεσαι να είσαι εκπαιδευτής για να δώσεις μια απάντηση σε ένα ερώτημα το οποίο πιστεύεις ότι γνωρίζεις . Νομίζω σε όλες της περιπτώσεις που ειπώθηκαν λάθος πράγματα το διόρθωσαν οι ίδιοι οι συνάδελφοι που το διάβασαν.
:hello:
"The Sea, once it casts its spell, holds one in its net of wonder forever."
-Jacques Yves Cousteau
Άβαταρ μέλους
costas82

Νέα δημοσίευσηαπό christripoli » 29 Μάιος 2014, 17:02

παιδια τα θεματα που σχετιζοντε με το ψαροτουφεκο και την ελευθερη δεν ειναι τοσο απλα,αν θελετε να μαθετε να βουτατε σωστα και με ασφαλεια.

ποσο μαλιστα αν εκφραστουν με γραπτο λογο ,που πολλες φορες παραρμηνευετε αλλα μπορει να αφησει και καποια θεματα ανοιχτα.
σε κατ ιδιαν συζητηση σιγουρα θα λυθουν πολλες αποριες σε ομιλια -σχολειο εκπαιδευτη μαθητη.

πολλες φορες εχω μπει στο τρυπακι να κατσω να γραψω ,και πιστεψτε με ξερω αρκετα.

αλλα δυστηχως ο γραπτος λογος και ιδιαιτερα η μη αμεση επαφη με κανει να μην προχωρησω σε κατι τετοιο.

η δικη μου συμβουλη ειναι οσοι μπορειτε να πατε σε ενα σχολειο να μαθετε σωστα καποια πραγματα.
οσοι εισαστε επαρχια να ερθετε σε επαφη με εκπαιδευτες μηπως βρεθει καποιος και ερθει στο χωρο σας,υπαρχουν καποιοι.

απο εκει και μετα τι να σας πω,μενω τριπολη δυστηχως για καποιους απο εσας.
ευτυχια ειναι να εχεις χρονο να κανεις αυτα που σου αρεσουν

τελικα καλος ψαροτουφεκας ειναι αυτος που γυριζει σπιτι του (κλεμενο)
Άβαταρ μέλους
christripoli

Νέα δημοσίευσηαπό Νίκος Ευθυμίου » 29 Μάιος 2014, 18:01

Νομίζω πως έχουμε χάσει το δάσος...
Δεν θα μιλήσω με επιστημονικούς όρους,μια που δεν είμαστε σε συνέδριο...
Ο σημαντικότερος παράγοντας βελτίωσης σε έναν ελεύθερο δύτη είναι η τεχνική.
Κατά την προσωπική μου γνώμη,το 80-85% της επίδοσης είναι η τεχνική.
Αυτό το έχουμε διαπιστώσει παρατηρώντας την βελτίωση των επιδόσεων μετά από εκμάθηση τεχνικής.
Η εκμάθηση και προπόνηση τεχνικής είναι πολύ πιο εύκολη και άνετη από προπονήσεις που βελτιώνουν άλλες αξίες.
(αερόβια ικανότητα,αναερόβια αγαλακτική και γαλακτική ικανότητα,υπερτροφία,υποξική και υπερκαπνική(-αμάν!)προπόνηση)
Οποιος πιστεύει πως η τεχνική του είναι τέλεια,καλό θα είναι να ασχοληθεί με το υπόλοιπο 15-20%
Βεβαίως είμαστε σε ένα καφενείο που κάποιοι κανουν καρτερια στην επιφάνεια και φοράνε πέδιλα από ανθρακονήματα...

Καλές βουτίες!

2+σήμερα...
Άβαταρ μέλους
Νίκος Ευθυμίου

Νέα δημοσίευσηαπό --xristos-- » 29 Μάιος 2014, 18:58

Εγώ θα πω αυτό που έχω δει σε εμένα να δουλεύει οποίος θέλει το ακολουθεί εμπνευσμένος και από το σεμινάριο στην deepex για τα προπονητικά προγράμματα.
Κολυμπάω στην πισίνα της περιοχής μου 3 φορές την βδομάδα από μια ώρα εναλλάσσοντας ανά μέρα ανάμεσα στα 3 αυτά προγράμματα :
100 άρια σπριντ εμένα μου βγαίνουν περίπου 2500 μέτρα
500 άρια αντοχή εμένα μου βγαίνουν περίπου 3000 μέτρα
αντοχή στο διοξείδιο ως εξής :
300 μέτρα πρόσθιο μια επανάληψη έξω από το νερό 3 από κάτω
8 x 50 μέτρα πρόσθιο μια επανάληψη έξω από το νερό 4 από κάτω
300 μέτρα 25 υποβρυχείως 25 κανονικό πρόσθιο
8 x 100 ελεύθερο αυξανόμενο ως εξής 1 χέρια 1 αναπνοή 2 χεριές 1 αναπνοή 3 χεριές 1 αναπνοή κλπ
Προτείνω σε κάποιον που πάει να ξεκινήσει το πρόγραμμα να κάνει στην αρχή μόνο την αντοχή και να αφήσει τα σπριντ γιατί θα έχει κράμπες χωρίς λόγο. Και μόλις βρει μια φόρμα κλπ κάνει και τα υπόλοιπα σιγά σιγά. Επίσης αν έχετε σκοπό να πάτε διακοπές το καλοκαίρι και θέλετε τότε να έχετε της καλύτερες επιδόσεις σας να αυξήσετε το τρίτο και δεύτερο πρόγραμμα.
Σε πισίνες που δεν αφήνουν άπνοιες ( οι πιο πολλές ) κάντε το 3 ο κομμάτι του 3 ου προγράμματος την μικρή δυναμική στην επιφάνεια με το κεφάλι μέσα και δεν θα σας πουν τίποτα. Αν πάλι σας πουν απλά βγάλτε το χωρίς να σταματήσετε την άπνοια.
Σε γενικές γραμμές ότι και να κάνω τρέξιμο κολύμπι ( το γυμναστήριο δεν μου αρέσει προσωπικά ) κλπ σίγουρα βλέπω ότι με βοηθάει και όχι μόνο στην αντοχή ( κολυμπιτα, γρήγορες επαναφορές) αλλά έχω παρατηρήσει ότι τονώνουν την αυτοπεποίθηση μέσα στο νερό και νιώθεις καλύτερα της κινήσεις σου πιο άνετα κλπ. Όλα αυτά είναι αυτά που κάνω εγώ και ένα είναι σίγουρο .. ότι αν είστε καλά στην υγεία σας δεν θα πάθετε τίποτα. Να δώσω και μια συμβουλή, μην βλέπετε που θέλετε να φτάσετε ( να το βλέπετε και αυτό ) αλλά εγώ συνεχίζω πιο εύκολα όταν σκέφτομαι την διαδικασία. Η γυμναστική δεν έκανε κακό σε κανέναν :thumbsup: . Τα τραπέζια αντοχής σε χαμηλά επίπεδα οξυγόνου η υψηλά διοξείδιου είναι επίσης αποτελεσματικά μέχρι ένα σημείο. Μην κάνετε πάνω από ένα την ίδια μέρα και να θυμάστε ότι η απόδοση μπορεί να αλλάζει από μέρα σε μέρα (άρα μην πιέζεστε για να φτάσετε κάτι που κάνατε χθες ) . Και για να ξέρετε περίπου τη να περιμένετε από αυτά, μετά από 110 τραπέζια μέσα σε ένα χρόνο κάνω 4 : 30 . Στο τρίτο πρόγραμμα υπάρχει κίνδυνος για black out ( υποθέτω ) αν δείτε ότι δεν σας παίρνει γενικώς κάτι σε οτιδήποτε ΜΗΝ πιέζετε τον εαυτό σας γιατί δεν θα σας είναι εφιάλτης η προπόνηση.
Του ψαρά το πιάτο, 9 φορές είναι αδειανό και 1 γεμάτο.
Άβαταρ μέλους
--xristos--

Νέα δημοσίευσηαπό lazaros73 » 29 Μάιος 2014, 19:38

gregormy έγραψε:

φίλε φιέστα, αυτο που ρωτας ειναι παρα πολυ απλο και το εχουν απαντησει μεχρι στιγμης αρκετοι εκπαιδευτες καταδυσης. Μπακανδρεας, Καστρινακης, Γκαρουτσος. αυτοι οι 3 κανουν για παρα πολλους.

Σαφως και πλήρη εισπνοη πριν την καταδυση. Επειδη ακριβως τα πνευμονια σου θα πιεστουν στο βαθος, μετα τα πρωτα μετρα, κατω απο 10 δλδ, δεν θα νιωθεις ουτε καν την δυσφορια που νιωθεις στην επιφανεια.

Προσεψε όμως το εξης. Στην διαρκεια της χαλαρωσης θα αναπνέεις με φυσιολογικο ρυθμο, και θα προσπαθεις να κανεις μακροσυρτες εκπνοες, σε ανετο ρυθμο για εσενα για να αυξησεις τον βαθμο χαλαρωσης σου και να ΑΠΟΦΥΓΕΙΣ την πιθανοτητα υπεραερισμου.

Η μονη περιπτωση που μπορει να βουτηξεις με μη πληρη εισπνοη, ειναι αν θες να κανεις καρτερι στα πολυ ρηχα.

ΠΡΟΣΕΞΕ, τις αναπνοες σου οταν βγαινεις μετα απο καθε απνειστικη προσπαθεια. Μικρη εκπνοη - μεγαλη εισπνοη, για τουλαχιστον 5 αναπνοες. Ακομα και αν ησουν απολυτα ανετος, ειναι το σωστο συνηθειο, αυτο που πρεπει να κανει το σωμα σου ακομα και σε κρισιμη στιγμη.
lazaros73

Νέα δημοσίευσηαπό lazaros73 » 29 Μάιος 2014, 19:39

:good: :good: :good: :good:
lazaros73

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Επιδόσεις και τεχνικές.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: thalassa50 και 6 επισκέπτες