• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Βελτίωση άπνοιας,συμβουλές,ασκήσεις,....

Προπονητική,διατροφή,..........

Re: Βελτίωση άπνοιας,συμβουλές,ασκήσεις,....

Νέα δημοσίευσηαπό καφεδακιτσιγαρακι » 06 Απρ 2014, 18:42

μια κουβεντα θα σου πω....πιλατες :good:
καφεδακιτσιγαρακι

Νέα δημοσίευσηαπό Aris_fe » 06 Απρ 2014, 19:33

TSAKYS.KOS έγραψε:Άρη τι γνώμη έχεις για τη διαλειμματική προπόνηση και τα σπριντ όσο αφορά τη βελτίωση στο ψαροντούφεκο; Στα βάρη η κυκλική προπόνηση είναι καλύτερη;

Η διαλειμματική προπόνηση είναι το interval. :)
Βασικά ο πλήρης τίτλος είναι high-intensity interval training.
Αν το πας καθαρά απνειστικά δε νομίζω οτι μόνο το ένα ή μόνο το άλλο βοηθάει.
Εγώ δεν βάζω αυτό που λέμε ΄΄αερόβιο΄΄ (40-1ώρα στο 60% ΜΚΣ καθόλου) γιατί το θεωρώ ΄΄κακή΄΄ προπόνηση.
Ενώ βάζω τι διαλειμματική ακόμα κ στην αρχή ενός κύκλου.
Τα βάρη είναι της μόδας οι κυκλικές προπονήσεις στυλ cross fit,προσωπικά έχω δει απο τα παιδιά της τεχνικης κολύμβησης οτι βοηθάει σε τέστ με γαλακτικό οξύ στον ορό αίματος, αλλά είναι ρίσκο γιατί βγάζει τραυματισμούς ακόμη κ σε αθλητές επιπέδου.
Αρα καλό θα ήταν πχ να κάνεις σκουότ στο μηχάνημα σμιθ με τη μπαρα για αρχή αν είσαι αρχάριος κ κάποιες ασκήσεις όπως το μονόζυγο με βοηθεια.
Γενικά είμαι κατά της απομόνωσης πχ δικέφαλο,ώμοι με αλτήρες,τρικέφαλο,πολύ στ'ηθος, στα αθλήματα όπως το ψαροντούφεκο θεωρώ πιο σημαντικό τον ραχιαίο απο τον δικέφαλο. Αν πας για παραλία ναι κάνε στηθος δικέφαλα όλη μέρα που ΄΄παίρνουν΄΄ εύκολα.
Αν πας για ψαροντούφεκο θες πόδια κορμους δεντρου κ όχι κορύφωση δικεφάλου. :mrgreen:
Πάντως στο καθαρά χομπίστικο ψαρονούφεκο να κάνετε ασκήσεις που σας αρέσουν πιο πολύ, να δουλεύeτε σε μηχανήματα για να μην επιβαρύνεται τις αρθρώσεις κ να αποφεύγεται στροφές κ άλματα με βαρη.
Στα ελεύθερα κιλά σκουότ με λίγα βάρη για αρχή κ στη συνέχεια(6μηνες μετα) μισά σκουότ με βαριά κιλά κ άρσεις θανάτου με λυγισμένα γόνατα θεωρώ οτι είναι η βάση των πάντων..αλλά υπάρχουν κ αναπνευστικά σκουοτ για πιο προχωρημενα level.
Α! είπε κ κάποιο παιδί για τις πιλάτες, είναι φοβερή γυμναστική ειδικά για τραυματισμούς κ η γιόγκα βοηθάει πολυ. Στη σχολή κάναμε πιλάτες κ γιόγκα κ είδα ωραίες αλλάγες,όμως προπονητικά έχω πιο hard core φιλοσοφία κ μου αρέσει να ΄΄σπρώχνω΄΄ κιλά,οπότε δεν κάνω πολύ πιλάτες γιόγκα χωρίς να τα αποκλείω,είναι ωραίες γυμναστικ΄ς κ πχ αν κάνεις 3 φορές τη βδομάδα βάρη κάνε 2 και 1 γιογκα ή πιλάτες.
πάντως κάτι βιβλία- εγχειρίδια-έμπλαστρα που είναι γραμμένα πριν 15χρόνια κ μεταφρασμένα δίνοντας προπονητικούς οδηγούς είναι για γέλια παιδιά,η άπνοια έχει προχωρήσει έτη φωτός.. :cool:
https://www.facebook.com/O2freediving/?fref=ts
https://www.youtube.com/watch?v=Ty42sRRO_fo

www.o2freediving.com
Άβαταρ μέλους
Aris_fe

Νέα δημοσίευσηαπό TSAKYS.KOS » 06 Απρ 2014, 19:49

Κάνω βάρη από 18 χρονών και είμαι 41. Έβαλα τη διαλειμματική και τα σπριντ στη ζωή μου τώρα τελευταία και μπορώ να πω ότι βελτιώθηκε πολύ το ανοσοποιητικό μου σύστημα και η αντοχή μου.Δεν μπορώ όμως να εξάγω ασφαλή συμπεράσματα όσον αφορά την άπνοια μου γιατί δεν βουτάω συστηματικά λόγω απαγόρευσης Θερμαικού. Για λέγε τι είναι τα αναπνευστικά σκουοτ?
Μια εκπνοή μια εισπνοή και το όνειρο αρχίζει......
Άβαταρ μέλους
TSAKYS.KOS

Νέα δημοσίευσηαπό edge » 03 Μάιος 2014, 16:59

όλα αυτά που σου είπαν οι φίλοι είναι σωστά ..αλλά εξαρτάται μέχρι που θες να φτάσεις στο ψαροτούφεκο ....αν θες να πηγαίνεις κάποια μέτρα σεβαστά ...και άνετα ...και μια αρκετά σεβαστή άπνοια ,,,,τότε φίλε βούτα!!βούτα κάθε μέρα στα 10 μέτρα ...και άφησε το μυαλό να ταξιδεύει ...κι όταν θα πίνεις καφέ σπίτι σου ...2ʹ φορές τη βδομάδα πάρε μια σημαδούρα και φούσκωσε την 5 - 6 φορές για να δουλέψεις το διάφραγμα ...καλό καλοκαίρι .... :wave:
edge

Νέα δημοσίευσηαπό GAS70 » 03 Μάιος 2014, 17:43

ΕΤΣΙ ΦΟΥΣΚΩΜΑ 5-6 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΤΣΑΜΑΔΟΥΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΑΦΡΑΓΜΑ ΚΑΙ ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΟΤΙ ΛΙΠΟΣ ΕΧΕΙ ΜΑΖΕΥΤΕΙ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΠΙΕΖΟΝΤΑΙ ΟΙ ΠΝΕΥΜΟΝΕΣ....ΚΑΛΕΣ ΑΝΑΔΥΣΕΙΣ :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
GAS70

Νέα δημοσίευσηαπό JOHNBAKK » 03 Μάιος 2014, 17:46

Aris_fe έγραψε:
TSAKYS.KOS έγραψε:Άρη τι γνώμη έχεις για τη διαλειμματική προπόνηση και τα σπριντ όσο αφορά τη βελτίωση στο ψαροντούφεκο; Στα βάρη η κυκλική προπόνηση είναι καλύτερη;

Η διαλειμματική προπόνηση είναι το interval. :)
Βασικά ο πλήρης τίτλος είναι high-intensity interval training.
Αν το πας καθαρά απνειστικά δε νομίζω οτι μόνο το ένα ή μόνο το άλλο βοηθάει.
Εγώ δεν βάζω αυτό που λέμε ΄΄αερόβιο΄΄ (40-1ώρα στο 60% ΜΚΣ καθόλου) γιατί το θεωρώ ΄΄κακή΄΄ προπόνηση.
Ενώ βάζω τι διαλειμματική ακόμα κ στην αρχή ενός κύκλου.
Τα βάρη είναι της μόδας οι κυκλικές προπονήσεις στυλ cross fit,προσωπικά έχω δει απο τα παιδιά της τεχνικης κολύμβησης οτι βοηθάει σε τέστ με γαλακτικό οξύ στον ορό αίματος, αλλά είναι ρίσκο γιατί βγάζει τραυματισμούς ακόμη κ σε αθλητές επιπέδου.
Αρα καλό θα ήταν πχ να κάνεις σκουότ στο μηχάνημα σμιθ με τη μπαρα για αρχή αν είσαι αρχάριος κ κάποιες ασκήσεις όπως το μονόζυγο με βοηθεια.
Γενικά είμαι κατά της απομόνωσης πχ δικέφαλο,ώμοι με αλτήρες,τρικέφαλο,πολύ στ'ηθος, στα αθλήματα όπως το ψαροντούφεκο θεωρώ πιο σημαντικό τον ραχιαίο απο τον δικέφαλο. Αν πας για παραλία ναι κάνε στηθος δικέφαλα όλη μέρα που ΄΄παίρνουν΄΄ εύκολα.
Αν πας για ψαροντούφεκο θες πόδια κορμους δεντρου κ όχι κορύφωση δικεφάλου. :mrgreen:
Πάντως στο καθαρά χομπίστικο ψαρονούφεκο να κάνετε ασκήσεις που σας αρέσουν πιο πολύ, να δουλεύeτε σε μηχανήματα για να μην επιβαρύνεται τις αρθρώσεις κ να αποφεύγεται στροφές κ άλματα με βαρη.
Στα ελεύθερα κιλά σκουότ με λίγα βάρη για αρχή κ στη συνέχεια(6μηνες μετα) μισά σκουότ με βαριά κιλά κ άρσεις θανάτου με λυγισμένα γόνατα θεωρώ οτι είναι η βάση των πάντων..αλλά υπάρχουν κ αναπνευστικά σκουοτ για πιο προχωρημενα level.
Α! είπε κ κάποιο παιδί για τις πιλάτες, είναι φοβερή γυμναστική ειδικά για τραυματισμούς κ η γιόγκα βοηθάει πολυ. Στη σχολή κάναμε πιλάτες κ γιόγκα κ είδα ωραίες αλλάγες,όμως προπονητικά έχω πιο hard core φιλοσοφία κ μου αρέσει να ΄΄σπρώχνω΄΄ κιλά,οπότε δεν κάνω πολύ πιλάτες γιόγκα χωρίς να τα αποκλείω,είναι ωραίες γυμναστικ΄ς κ πχ αν κάνεις 3 φορές τη βδομάδα βάρη κάνε 2 και 1 γιογκα ή πιλάτες.
πάντως κάτι βιβλία- εγχειρίδια-έμπλαστρα που είναι γραμμένα πριν 15χρόνια κ μεταφρασμένα δίνοντας προπονητικούς οδηγούς είναι για γέλια παιδιά,η άπνοια έχει προχωρήσει έτη φωτός.. :cool:

Tελικα τα αναπνευτικα σκουοτ τι είναι?
JOHNBAKK

Νέα δημοσίευσηαπό fiesta1420 » 29 Μάιος 2014, 00:04

Παίδες καλησπέρα! Άντε λίγο έμεινε... Ερώτηση, διαβάζοντας ενα βιβλίο πολυ.... Γνωστής εταιρίας στο χώρο του ψαροντουφεκου έγραφε πως στην τελευταία εισπνοη πριν την βουτιά πρεπει να γεμίζουμε τους πνεύμονες 80 % και όχι πληρος, τι ειναι το σωστό;;; Μπερδεύτηκα :confused:
Κάποιοι νομίζουν ότι είμαι θλιμένος,αλλά δέν είμαι. Απλά,εκτιμώ την σιωπή,σ'εναν κόσμο πού δέν σταματάει ποτέ να μιλάει.
Άβαταρ μέλους
fiesta1420

Νέα δημοσίευσηαπό Wazeer » 29 Μάιος 2014, 00:15

εγώ πάντως αν ρουφήξω πολύ και γεμίσω πλήρως νιώθω πίεση και ζορίζομαι να κρατήσω τον αέρα μέσα μου.

οπότε λίγο πριν νιώσω γεμάτος βγάζω ανεπνευστήρα και έφυγα κάτω :D
ΜΙΑ ΦΩΤΙΑ ΝΑ ΖΕΣΤΑΘΟΥΜΕ
Άβαταρ μέλους
Wazeer

Νέα δημοσίευσηαπό fiesta1420 » 29 Μάιος 2014, 00:33

Wazeer έγραψε:εγώ πάντως αν ρουφήξω πολύ και γεμίσω πλήρως νιώθω πίεση και ζορίζομαι να κρατήσω τον αέρα μέσα μου.

οπότε λίγο πριν νιώσω γεμάτος βγάζω ανεπνευστήρα και έφυγα κάτω :D

Ωραία. Εγω θέλω να μου πει κάποιος γνωστής τι ειναι σωστό και ασφαλές.
Κάποιοι νομίζουν ότι είμαι θλιμένος,αλλά δέν είμαι. Απλά,εκτιμώ την σιωπή,σ'εναν κόσμο πού δέν σταματάει ποτέ να μιλάει.
Άβαταρ μέλους
fiesta1420

Νέα δημοσίευσηαπό fiesta1420 » 29 Μάιος 2014, 10:02

Κάποιος γνωστής να μας πει τι πρεπει να κανω πριν τη βουτιά; Πλήρης η όχι εισπνοη;;;; :beg:
Άβαταρ μέλους
fiesta1420

Νέα δημοσίευσηαπό Cesar2gr » 29 Μάιος 2014, 10:05

fiesta1420 έγραψε:Κάποιος γνωστής να μας πει τι πρεπει να κανω πριν τη βουτιά; Πλήρης η όχι εισπνοη;;;; :beg:

Καλυτερα να κανεις ενα σχολιο ενα σεμιναριο .Δεν θα σου προτεινα να κανεις πειραματα ουτε να ακουσεις αποψεις απο εδω .Χωρις να θελω να προσβαλω τους συναδελφους που ειμαι σιγουρος οτι καποιοι κατεχουν την γνωση

:hello:
Follow me in
Άβαταρ μέλους
Cesar2gr

Νέα δημοσίευσηαπό fiesta1420 » 29 Μάιος 2014, 10:46

Cesar2gr έγραψε:
fiesta1420 έγραψε:Κάποιος γνωστής να μας πει τι πρεπει να κανω πριν τη βουτιά; Πλήρης η όχι εισπνοη;;;; :beg:

Καλυτερα να κανεις ενα σχολιο ενα σεμιναριο .Δεν θα σου προτεινα να κανεις πειραματα ουτε να ακουσεις αποψεις απο εδω .Χωρις να θελω να προσβαλω τους συναδελφους που ειμαι σιγουρος οτι καποιοι κατεχουν την γνωση

:hello:

Άντε να τα ξαναπώ. Δεν αντιλέγω φιλε μου να πάω σε σχολείο που εχει εδω στην Καλαμάτα; Γιατί όπου και αν ρώτησα δεν εχει, απο την αλλη να ανεβώ Αθήνα για σχολείο δεν παίζει με την δουλειά που κανω και ουτε άδειες παίζουν. Μια ερώτηση έκανα τι ειναι το σωστό;; Αν δεν μπορεί να μας απαντήσει κάποιος απο τους τυχερούς για μένα που εχει βγάλει ενα σχολειο τι να πω... Καλή καρδιά. :grin:
Άβαταρ μέλους
fiesta1420

Νέα δημοσίευσηαπό CapetanThomas » 29 Μάιος 2014, 11:01

Εχουν δίκιο οι προηγούμενοι που ήδη σωστά σου απάντησαν.
Το ίδιο ισχύει και για μένα.
Πλήρεις Εισπνοές κάνεις στις απαραίτητες στιγμές της χαλάρωσης.
Την τελευταία όμως Εισπνοή, ΟΧΙ πλήρη.
Κι αυτό, επειδή κατεβαίνοντας κάτω, οι Πνεύμονες συστέλλονται πολύ.
...Εκεί που είσαι, ήμουνα, κι εδώ που είμαι, θάρθεις...
Άβαταρ μέλους
CapetanThomas

Νέα δημοσίευσηαπό Cesar2gr » 29 Μάιος 2014, 11:12

CapetanThomas έγραψε:

Εχουν δίκιο οι προηγούμενοι που ήδη σωστά σου απάντησαν.
Το ίδιο ισχύει και για μένα.
Πλήρεις Εισπνοές κάνεις στις απαραίτητες στιγμές της χαλάρωσης.
Την τελευταία όμως Εισπνοή, ΟΧΙ πλήρη.
Κι αυτό, επειδή κατεβαίνοντας κάτω, οι Πνεύμονες συστέλλονται πολύ.

Οτι νομιζεις συναδελφε
Follow me in
Άβαταρ μέλους
Cesar2gr

Νέα δημοσίευσηαπό gregormy » 29 Μάιος 2014, 11:17

φίλε φιέστα, αυτο που ρωτας ειναι παρα πολυ απλο και το εχουν απαντησει μεχρι στιγμης αρκετοι εκπαιδευτες καταδυσης. Μπακανδρεας, Καστρινακης, Γκαρουτσος. αυτοι οι 3 κανουν για παρα πολλους.

Σαφως και πλήρη εισπνοη πριν την καταδυση. Επειδη ακριβως τα πνευμονια σου θα πιεστουν στο βαθος, μετα τα πρωτα μετρα, κατω απο 10 δλδ, δεν θα νιωθεις ουτε καν την δυσφορια που νιωθεις στην επιφανεια.

Προσεψε όμως το εξης. Στην διαρκεια της χαλαρωσης θα αναπνέεις με φυσιολογικο ρυθμο, και θα προσπαθεις να κανεις μακροσυρτες εκπνοες, σε ανετο ρυθμο για εσενα για να αυξησεις τον βαθμο χαλαρωσης σου και να ΑΠΟΦΥΓΕΙΣ την πιθανοτητα υπεραερισμου.

Η μονη περιπτωση που μπορει να βουτηξεις με μη πληρη εισπνοη, ειναι αν θες να κανεις καρτερι στα πολυ ρηχα.

ΠΡΟΣΕΞΕ, τις αναπνοες σου οταν βγαινεις μετα απο καθε απνειστικη προσπαθεια. Μικρη εκπνοη - μεγαλη εισπνοη, για τουλαχιστον 5 αναπνοες. Ακομα και αν ησουν απολυτα ανετος, ειναι το σωστο συνηθειο, αυτο που πρεπει να κανει το σωμα σου ακομα και σε κρισιμη στιγμη.
Άβαταρ μέλους
gregormy

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Επιδόσεις και τεχνικές.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες