• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΜΑΣΚΑ Aqua Lung Look

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΜΑΣΚΑ Aqua Lung Look

Νέα δημοσίευσηαπό georgesa » 25 Ιουν 2019, 19:57

Παιδια χρειαζομαι συμβουλες για τα κρυσταλλα διορθωσης της μασκας που γραφω.Εχω τη μασκα με μυωπικους φακους αλλα μου βρηκαν και αστιγματισμο.Ετσι προσπαθησα να βρω απο την εταιρια τους στανταρτ φακους αλλα δε βγαζει για αστιγματισμο.Ετσι απευθυνθηκα σε οπτικο με τη συνταγη που μου εγραψε γιατρος και το αποτελεσμα ηταν να μου βγαλει ενα κοστος γυρω στα 200 ευρω για τους 2 φακους μονο για αστιγματισμο αφου ετσι και αλλιως εχω πολυ μικρους βαθμους μυωπιας.
Τρελαθηκα με το ποσο.Ειναι δυνατο τοσο μεγαλη διαφορα απο τους φακους που δινει η technisub για τους φακους στανταρτ για μυωπια η πρεσβυωπια?
Αν ξερει καποιος κατι σχετικο με κατι φθηνοτερο η καποιο οπτικο που να εχει φτιαξει κατι παρομοιο ας κανει το κοπο να μας το πει.
georgesa

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΜΑΣΚΑ Aqua Lung Look

Νέα δημοσίευσηαπό Νίκος Ευθυμίου » 25 Ιουν 2019, 20:05

Και γυαλιά να έφτιαχνες,νομίζω πως δεν θα έδινες πολύ λιγότερα χρήματα.
Δώσε μεγάλη σημασία στο πάχος των κρυστάλων ή φτιάξε πρόσθετα κρύσταλλα που θα κολλήσεις από μέσα.(με ειδική κολλα που σκληραίνει με το φως)
https://www.youtube.com/user/EfthimiouNikos#p/a/u/0/UgcXpSqGoR4
Άβαταρ μέλους
Νίκος Ευθυμίου

Νέα δημοσίευσηαπό Greek-Blue » 26 Ιουν 2019, 01:11

Φακοί επαφής.
'Οχι δεν φεύγουν..
Άβαταρ μέλους
Greek-Blue

Νέα δημοσίευσηαπό tas » 26 Ιουν 2019, 01:51

Έχω και εγώ 2.5 και 1.5 μυωπία και αστιγματισμο 1 και 0,75. Έβαζα και εγώ διορθωτικους φακούς πριν μερικά χρονια. Κάποια στιγμή αποφάσισα να δοκιμάσω με απλά τζάμια. Ανακάλυψα ότι ενώ έχανα σε ευκρίνεια κάπως, η συνολική εικονα που είχα ήταν πολύ πιο σωστή και ρεαλιστική από αυτή που είχα με τους διορθωτικους φακούς. Αποτέλεσμα ήταν να κάνω πιο σωστούς υπολογισμούς και να αυξήσω την ευστοχία μου αρκετά. Εδω και 15 χρονια δεν εχω ξαναβαλει διορθωτικους φακους. Θέλω να πω μην τρελλαινεσαι για το τίποτα. Όλα αυτά μικρή σημασία έχουν μέσα στο νερό. Εγώ διαπίστωσα ότι οι διορθωτικοι φακοι ήταν μείον, τουλάχιστον για μένα.
tas

Νέα δημοσίευσηαπό Lykourgos » 26 Ιουν 2019, 07:25

Φακούς επαφής.
Θα έχεις όσες μάσκες θελεις,δεν θα πληρώνεις ένα σκασμο κάθε φορά που τυχόν ανεβαινει η μυωπία,κ δεν θα ψάχνεις τα γυαλιά μόλις βγεις απ' το νερό.
:hello:
κι αν δεν βγάλουμε λέπι....υπάρχουν και τα σουβλάκια...
Άβαταρ μέλους
Lykourgos

Νέα δημοσίευσηαπό georgesa » 26 Ιουν 2019, 20:57

Εχω ρωτησει μερικα καταστηματα και περιμενω απαντηση.Απο οτι καταλαβα η δυσκολια με τον αστιγματισμο ειναι να γινει σωστη τοποθετηση συμφωνα με τα κεντρα εστιασης.
Με τους φακους επαφης παλι,παντα με τρομαζαν για να ειμαι ειλικρινης,ισως καποια στιγμη κανω μια προσπαθεια αν δε βρω αλλη λυση.
georgesa

Νέα δημοσίευσηαπό Batigoal » 26 Ιουν 2019, 22:35

Πριν πολύ καιρό που ψαρεύαμε με την ίδια μάσκα που φοράς ή με την luna αν θυμάμαι καλά, λόγω αστιγματισμού παίρναμε κρύσταλλα με μισό βαθμό παραπάνω μυωπία από αυτήν που μας είχε διαγνώσει ο οφθαλμίατρος.
Αυτά βέβαια μας πρότεινε ο αντιπρόσωπος τότε, και να πω την αλήθεια είχε αποτέλεσμα.

Τώρα, αρκετά χρόνια μετά, εγχείρηση λέιζερ και όλα τελείωσαν σε στεριά και θάλασσα!!
Ψυχραιμία!
Batigoal

Νέα δημοσίευσηαπό georgesa » 30 Ιουν 2019, 10:35

Ψαχνω τελικα τη λυση για φακους επαφης για τον αστιγματισμο μου.Απο οτι διαβασα θελει νεα συνταγη απο οφθαλμιατρο ειδικα για φακους επαφης.
Και καποιες αποριες για οσους γνωριζουν.
1.Επιλεγω ημερησιους φακους μονο για την ημερα της εξορμησης?
2.Υπαρχουν καποιοι συγκεκριμμενοι που εχουν καλυτερη συμπεριφορα στη θαλασσα?
3.Χρονος προσαρμογης?
georgesa

Νέα δημοσίευσηαπό Lykourgos » 30 Ιουν 2019, 12:51

Δοκιμαστικά μιας κ είναι πρώτη φορά ,αγόρασε ημερησιους,νομίζω κοστίζουν 10 το ζευγάρι.καποιοι οπτικοί μπορούν να σου δώσουν κ ζευγάρι μηνιαίων.
Για χρόνο προσαρμογής θα εξαρτηθεί από το πώς θα το δεχθούν τα μάτια σου.Οσον αφορά κάποιο τύπο δεν γνωρίζω να σου προτείνω.ολοι σιλικονουχοι είναι.
Η τήρηση υγιεινής επιβάλλεται. :hello:
κι αν δεν βγάλουμε λέπι....υπάρχουν και τα σουβλάκια...
Άβαταρ μέλους
Lykourgos

Νέα δημοσίευσηαπό gsim » 30 Ιουν 2019, 13:02

Καλημέρα και από μένα.

Εννοείται ότι τους δοκιμάζεις για κάποιες μέρες πριν από το πρώτο ψάρεμα. Έχε υπόψη σου πως αν τελικά σε βολέψουν είναι η απόλυτη λύση. Εγώ προσωπικά εδώ και πολλά χρόνια δε ξέρω καν που είναι τα γυαλιά μυωπίας μου. Παίρνω μηνιαίους και τους χρησιμοποιώ 3-5 μήνες.
Βέβαια δεν είναι όλα τα μάτια το ίδιο ανθεκτικά στους φακούς οπότε βλέπεις πως θα σου κάτσουν. Επίσης, τουλάχιστον παλιότερα, οι φακοί για αστιγματισμο δεν ήταν τόσο άνετοι οπότε αν μπορείς αποφύγέ τους. Σε κάθε περίπτωση, μετά το ψάρεμα πλένε το πρόσωπό σου καλά με γλυκό νερό.
Άβαταρ μέλους
gsim

Νέα δημοσίευσηαπό georgesa » 10 Ιούλ 2019, 20:50

Καλησπερα παιδια
Τελικα κατεληξα σε φακους επαφης.Χθες καναμε στον οπτικο και τη δοκιμη στους δοκιμαστικους που ειχαμε παραγγειλει με τη συνταγη του γιατρου(δεξια αστιγματικη μυωπια,αριστερα αστιγματικη υπερμετρωπια.Μεγαλο μπερδεμα δηλαδη).Απο τις 3 μαρκες που δοκιμασαμε καταληξαμε σε ενα ημερησιο και παραγγελθηκαν 2 συσκευασιες 30 φακων για αρχη.Μπορω να πω οτι αν και πρωτη γνωριμια με φακους επαφης η αισθηση που ειχα ηταν καταπληκτικη.Πολυ καλυτερη και απο τα κανονικα γυαλια που εχω,σα να μη φορουσα τιποτα στα ματια,τοσο ανετα,αν και τους ειχα περιπου 2 ωρες τοποθετημενους.Η αρχικη τοποθετηση βεβαια εγινε απο τον οπτικο και θα ακολουθησουν και αλλες επισκεψεις για να μαθω πως τοποθετουνται.Αν τελικα μαθω να τους βαζω σωστα μονος μου,ισως βρηκα τη λυση για το ψαρεμα.
Θα ηθελα να μοιραστειτε τις δικες σας αναλογες εμπειριες οσον αφορα τη χρηση τους στη θαλασσα,επαφη με το νερο,ισως καποια προβληματα που παρουσιαστηκαν και τη λυση που δοθηκε.
georgesa

Νέα δημοσίευσηαπό miker » 11 Ιούλ 2019, 21:32

και γω μυωπας αλλα ευτηχως μονο μυωπια! Εχω την ιδια μασκα με φακους εργοστασιακους! Δεν φοραω φακους επαφης ωστοσο μερικες φορες που εχω δοκιμασει ειναι οντως πολυ καλυτερα απο τα γυαλια! Απλα θελει λιγο παραπανω προσοχη! Το βαλε βγαλε θα το μαθεις με την χρηση!
Άβαταρ μέλους
miker

Επιστροφή στο Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Profane και 31 επισκέπτες