• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Ψαροβελονα κ σημαδουρα

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.

Ψαροβελονα κ σημαδουρα

Νέα δημοσίευσηαπό diver31 » 04 Δεκ 2018, 21:49

Καλησπερα συμφορουμιτες, θα ηθελα τα φωτα σας σε κατι.
Πως δενετε την ψαροβελονα στην σημαδουρα; κ το κυριοτερο υπαρχει τροπος να μενει στην επιφανεια κ να μην κρεμαει;
Το λεω αυτο καθως εχει ενα μονο σημειο προσδεσης μπροστα για την ανεμη κ εκει δενω κ την ψαροβελονα με αποτελεσμα να μπερδευονται τα σκοινια μεταξυ τους.

Ευχαριστω εκ των προτερων
diver31

Re: Ψαροβελονα κ σημαδουρα

Νέα δημοσίευσηαπό hitman » 04 Δεκ 2018, 22:17

Πρώτα την ψαροβελονα στην σημαδουρα κ μετα την ανεμη
hitman spearfishing in Youtube - www.youtube.com/channel/UCpHfO2ZS-MVwyXFrd8e3spw
Άβαταρ μέλους
hitman

Νέα δημοσίευσηαπό hitman » 04 Δεκ 2018, 22:17

hitman spearfishing in Youtube - www.youtube.com/channel/UCpHfO2ZS-MVwyXFrd8e3spw
Άβαταρ μέλους
hitman

Νέα δημοσίευσηαπό diver31 » 04 Δεκ 2018, 22:43

Hitman καλησπερα,
Αυτο το βιντεακι το εχω δει. Ετσι την εχω αλλα οταν πας να κρεμασεις ενα ψαρι κατι δεν λυνεις στην ουσια;
Απλα αναρωτιεμαι αν υπαρχει τροπος να υπαρχει ηδη η υπαρχουσα συμδεση κ να τρεχει ενα παραλληλο σκοινι που θα εχει την ψαροβελονα
diver31

Νέα δημοσίευσηαπό hitman » 04 Δεκ 2018, 22:58

Κανε τοτε μια θηλια στο σχοινι... Περασε την ακρη της ψαροβελονας.... Κ στο μηκος της πετονιας της ψρβλνας κανε ακομη μια θηλια που θα εχεις το γαντζακι..... Ωστε να μην λυνεις την σημαδουρα κ να κινδυνευεις να την χασεις
Άβαταρ μέλους
hitman

Νέα δημοσίευσηαπό KOSTAS STI » 05 Δεκ 2018, 15:09

βαλε εναν κρικο για να την κρεμας.και οταν θελεις να βγαλεις τα ψαρια απο την ψαρ/να απλα τον ξεκρεμας,βγαζεις απο τον κρικο το σχοινι η την πετονια και βγαζεις τα ψαρια με μια κινηση!!
αρκει βεβαια να υπαρχουν !! :mrgreen:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!
Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI

Νέα δημοσίευσηαπό diver31 » 05 Δεκ 2018, 23:52

Κε Κωστα αυτο που θελω ειναι το εξης:θελω η ψαροβελονα να ειναι μακρια απο την σημαδουρα αφενος κ αφετερου οσο γινεται να μην βουλιαζει...ωστε να μην μπερδευονται τα σχοινια..Σκεφτομουν μια μπαινα να χρησιμοποιησω καθως τωρα την εχω με 5 φελους απο διχτυα κ παλι βουλιαζει...
diver31

Νέα δημοσίευσηαπό KOSTAS STI » 06 Δεκ 2018, 09:23

diver31 έγραψε:Κε Κωστα αυτο που θελω ειναι το εξης:θελω η ψαροβελονα να ειναι μακρια απο την σημαδουρα αφενος κ αφετερου οσο γινεται να μην βουλιαζει...ωστε να μην μπερδευονται τα σχοινια..Σκεφτομουν μια μπαινα να χρησιμοποιησω καθως τωρα την εχω με 5 φελους απο διχτυα κ παλι βουλιαζει...

και δευτερο πλωτηρα να βαλεις,οταν εισαι σταματημενος το βαρος των ψαριων θα την φερει κοντα!
το προβλημα σου ειναι το σχοινι μαλλον ,γιατι βουλιαζει. θα παρεις σχοινι που επιπλεει οποτε πολυ δυσκολα θα μπλεχτει αφου θαναι στην επιφανεια !! ;)
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!
Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI

Νέα δημοσίευσηαπό adreasbit » 06 Δεκ 2018, 09:40

Εικόνα

συρματόσχοινο ανοξείδωτο 3χιλιοστα ,
3 σφυχτιράκια (στο μεσαίο θα ενώσεις τις άκρες ) ,
2 ανοξείδωτες παραμάνες https://www.parisfishing.gr/el/products/eidh_alieias/axesoyar_alieias/paramanes_toynas_anoxeidotes__8cm.html,
για να κρεμάς την μια άκρη μπροστά την άλλη πίσω στην σημαδούρα χωρίς μπλεξίματα ούτε στροφές και άμεσο ξεψάρισμα!
adreasbit

Επιστροφή στο Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: diovolteros, NASOSPEED, Νικος Αντωνογλου και 18 επισκέπτες