• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Χρειάζεται Καινούργιο ψ/κο ?

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.

Re: Χρειάζεται Καινούργιο ψ/κο ?

Νέα δημοσίευσηαπό INTZ » 07 Αύγ 2018, 14:30

Χρήστο καλησπέρα,έχοντας πιά πολύ λίγες ευκαιρίες για βουτιά τον χρόνο και θέλοντας να ελαχιστοποιήσω όσο μπορώ τις πιθανότητες
να πάει κάτι στραβά σε επίπεδο εξοπλισμού και να χαλάσει η μέρα έχω καταλήξει σε 3 όπλα τα οποία είναι πάντα προσεγμένα στην λεπτομέρια,ξέρω ακριβώς πως ρίχνουν και τι σετάρισμα σηκώνουν και ΄εχουν ελεγχθεί διεξοδικά πριν κάθε ψάρεμα.Είναι κρίμα να έχεις ευκαιρίες σε καλά ψάρια και να χάνονται απο το όπλο.
Πάρε ένα όπλο που θα το εμπιστεύεσαι και θα είναι αξιόπιστο,να σε συντροφεύει στις βουτιές σου και να περνάς καλά.Σκέψου τι ζητάς,ρώτα και δοκίμασε.
Δώσε την μεγαλύτερη σημασία στον μηχανισμό και προχώρα σε αγορά αυτού που θέλεις.
Οι καλοί άνθρωποι δεν χρειάζονται νόμους που να τους λένε να φέρονται υπεύθυνα, ενώ οι κακοί πάντα θα βρίσκουν τρόπους γύρω από τους νόμους.
Πλάτωνας
Άβαταρ μέλους
INTZ

Νέα δημοσίευσηαπό pelekan » 07 Αύγ 2018, 17:53

--xristos-- έγραψε:
pelekan έγραψε:
--xristos-- έγραψε:Ψαρεύω ενα 96 Bucanero τα τελευταία 4χρονια. Σκέφτομαι να το αλλάξω για τρεις λόγους:

1. Η βέργα δεν κάθεται καλα στον οδηγό, δηλαδη δεν εχει επαφή όσο πλησιάζει τον μηχανισμό.
2. Με το όπλο αυτο εχω κανει παρα πολλές αστοχίες, 95% περίπου απο ολες τις βολές, οι περισσότερες λόγω στραβών Βεργών. Ισως μια νεα αρχη βοηθήσει να ξεπεράσω το κακό ιστορικό ψυχολογικά.
3. Νομίζω οτι η χρήση που κανω χρειάζεται πιο μακρύ όπλο .

Απο ενα όπλο θέλω να μπορει να τρύπα στο πλαναριςμα η στο συρτό μια στήρα στα 3 μήκη της πετονιάς συν μισή βέργα στα 20-35 μ χωρίς προβλημα.

Το όπλο τωρα εχει 2 14 άρια κ 6,5 mm βέργα. Επίσης κάπου είχα διαβασει οτι το νήμα παίζει πολυ ρόλο στην βολή, τι νήμα ειναι καλο σε αυτο το τομέα ?

Αναμένω συμβουλές :-" :mrgreen:

Γνωμη μου χωρις να είναι και σωστη.....
Πρωτο πας στα 35 με 90αρι και 6.5αρα να βαρεσεις 3 μηκη?
Δευτερον...δεν ξερω την εμπειρια σου με οπλα δυλαστιχα...αν δεν εχεις εμπειρια ασε το ιδιο οπλο βαλτου ένα λαστιχο ψαρεφτο και πες μας.
Τριτον και πιο σημαντικο δεν αλλαζεις οπλο επειδή εχει στραβια βεργα.φετος πηρα καινουργια βεργα στο πρωτο ψαρεμα την στραβωσα δεν εριχνε μετα το οπλο με τπτ ..τι να κανω να πεταξω το οπλο η να καθομαι να βαραω στον γαμοο του καραγγιοζη?ΠΑΡΕ ΑΛΛΗ βεργαα
ΤΕλος αν τπτ από τα παραπανω δεν σου γουσταρει ΠΑΡΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΟΠΛΟ.

107 μο εχει το όπλο και ναι αυτο νόμιζα οτι γίνεται. Τι όπλο χρειάζεται για να το πετύχω? τα τρία μήκη στα 20-35 ?
Απο 2010 εως 2014 χρησιμοποιώ μονολαστιχο απο 2014 και μετα διλαστιχο. Το προτιμάω με δυο το 17,5 κανει ξερή βολή που δεν μου άρεσε. Το προβλημα με τα χοντρά λάστιχα ειναι οτι με τον ανάποδο που το τελευταίο καρχαρίακι έρχεται πολυ πίσω πρέπει να σηκώσεις το όπλο ψηλά στον θώρακα για την τελευταία σκάλα και μετα απο λιγο με πονάει.
Το όπλο δεν το πετάω θα το πουλήσω (άμα αποφασίσω οτι δεν μπορει να κανει αυτο που του ζητάω).
Το οτι δεν πατάει οδηγό απο την μέση και πίσω δεν μπορει να μου χαλάει την βολή ? Με το όπλο αστοχώ αρκετά και με ιςιες βέργες.

κοιτα αν ψαρεύεις εκτος τρυπας τα πραγματα περιπλεκοντε αρκετα.διοτι υπαρχει το κλασσικο ακυρο ολοι ψαχουν ένα οπλο που να ριχνει 5 μηκηηηηηηηηηηηηηη ναι οκκκ στο δινω εγω το οπλο που ριχνει πεντε μηκη να σου πω ΘΑ ΡΙΞΕΙΣ σε μια σφυριδα από μετρα αποσταση??????? η θα περιμενεις όπως οι πιο πολλοι να φτασεις στα 2 μετρα απ οτο ψαρι?Αν περιμενεις να ριξεις στα 2 μετρα απ οτο ψαρι ξανα παρε ένα 100αρι.....Τωρα αν γουστάρεις να ριχνεις από του διαολου το κερατο ξερεις πολύ καλα τι οπλο να παρεις δεν υπαρχει λογος να κανουμε διαφημιση πουλανε κανονια πολοιιιιιι....παρε ένα οπλο 1.20 (όχι συμβατικοοοο ασφαλως) τραβατου πανω τρια 16αρια γομα με μια 8 αρα βεργα πανω να δεις από που θα την τρωει ο ροφος.μην το φοβηθείς το μακρυ οπλο στα 35 μετρα φιλε μου 1.20 οπλο είναι ΚΑΝΟΝΙΚΟ.τωρα αν ψαρεύεις τρυπα σβησε οσα ειπα παραπανω απλα δεν υπαρχει λογος να ασχοληθώ ...με ένα 90αρι δυνατο και 6.5αρα καλα ακονισμενη τρυπας και κροκοδειλο
pelekan

Νέα δημοσίευσηαπό --xristos-- » 07 Αύγ 2018, 21:06

Φίλε Πελεκάν το απο ποσό μακριά θέλω να ρίχνει το εχω γράψει. Επίσης έγραψα τρυπά και οχι τρύπα η διόρθωση έκανε την δουλειά :D
INTZ έγραψε:Χρήστο καλησπέρα,έχοντας πιά πολύ λίγες ευκαιρίες για βουτιά τον χρόνο και θέλοντας να ελαχιστοποιήσω όσο μπορώ τις πιθανότητες
να πάει κάτι στραβά σε επίπεδο εξοπλισμού και να χαλάσει η μέρα έχω καταλήξει σε 3 όπλα τα οποία είναι πάντα προσεγμένα στην λεπτομέρια,ξέρω ακριβώς πως ρίχνουν και τι σετάρισμα σηκώνουν και ΄εχουν ελεγχθεί διεξοδικά πριν κάθε ψάρεμα.Είναι κρίμα να έχεις ευκαιρίες σε καλά ψάρια και να χάνονται απο το όπλο.
Πάρε ένα όπλο που θα το εμπιστεύεσαι και θα είναι αξιόπιστο,να σε συντροφεύει στις βουτιές σου και να περνάς καλά.Σκέψου τι ζητάς,ρώτα και δοκίμασε.
Δώσε την μεγαλύτερη σημασία στον μηχανισμό και προχώρα σε αγορά αυτού που θέλεις.

Ευχαριστω για την συμβουλή, συμφωνώ σε ολα, καμία ιδέα άμα ´εχεις για το σε τι όπλο πρέπει να στραφώ απο την εμπειρία σου ειναι ευπρόσδεκτη :hello:
Του ψαρά το πιάτο, 9 φορές είναι αδειανό και 1 γεμάτο.
Άβαταρ μέλους
--xristos--

Νέα δημοσίευσηαπό INTZ » 08 Αύγ 2018, 21:55

INTZ έγραψε:Χρήστο καλησπέρα,έχοντας πιά πολύ λίγες ευκαιρίες για βουτιά τον χρόνο και θέλοντας να ελαχιστοποιήσω όσο μπορώ τις πιθανότητες

Ευχαριστω για την συμβουλή, συμφωνώ σε ολα, καμία ιδέα άμα ´εχεις για το σε τι όπλο πρέπει να στραφώ απο την εμπειρία σου ειναι ευπρόσδεκτη :hello:[/quote]

Αν πάρουμε σαν μέτρο σύγκρισης το buccanero που χρησιμοποιείς έχεις ένα όπλο 122 ολικό μήκος που σου δίνει μο 107 εώς 109 μαξιμουμ με κομμένη ουρά στη βέργα και το φτεράκι τέρμα πίσω και ζυγίζει με 2χ14 και 6.5 βέργα κομπλέ 1700 γρ.Ας βγάλουμε έξω απο την εξίσωση τα θεματάκια που σου δημιούργησε και ας πάμε σε κάτι πιό αποδοτικό στα 20-25 μ με καλή διάτρηση στα 3 μήκη.Θα έλεγα λοιπόν πως είναι επαρκές ένα όπλο που θα μπορούσε να υποστιρίξει 2χ16 και 6.75 καλό θα ήταν λίγο μακρύτερο πχ 130 με 132 ολικό μήκος και λίγο βαρύτερο.Αλουμίνιο θα έλεγα σε επίπεδο μεανδρος b32 στοιβαρος σωλήνας ικανος να υποστηρίξει τα 2χ16.Σαφως ανώτερο βέβαια θα ήταν ένα ξύλινο που θα ήταν και η πρώτη μου επιλογή όχι πολύ μεγάλης μάζας να είναι ευέλικτο μαξιμουν 2700γρ.
Εκεί μπορείς χειμώνα να δουλεύεις τα 2χ14 και καλοκαιρι τα 2χ16 και να εχεις ενα οπλο για ολες τις εποχες.
Οι καλοί άνθρωποι δεν χρειάζονται νόμους που να τους λένε να φέρονται υπεύθυνα, ενώ οι κακοί πάντα θα βρίσκουν τρόπους γύρω από τους νόμους.
Πλάτωνας
Άβαταρ μέλους
INTZ

Νέα δημοσίευσηαπό --xristos-- » 10 Αύγ 2018, 11:52

Αποφάσισα για arcus st 120 με το σετ up που μου προτείνατε. Νομίζω και στο βάρος είναι εντάξει, ένα 90 αρι είναι 1.6kg.
Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια, να είστε καλά και καλές βουτιές :) :hello:
Του ψαρά το πιάτο, 9 φορές είναι αδειανό και 1 γεμάτο.
Άβαταρ μέλους
--xristos--

Νέα δημοσίευσηαπό dedados » 11 Αύγ 2018, 14:55

Χαίρετε, να ξέρεις φίλε πως και ξύλινο όπλο να πάρεις θα έχει ανάκρουση, το λέω απο δικιά μου εμπειρία με 110 ξύλινο ιδιοκατασκευή με βάρος 2700γρ (με λαστιχα+βέργα 7αρα). Απο οτι βέπω, το ΑRCUS 110 εχει και αυτό βάρος 2600-2700. Πάρα πολύ μεγάλος παράγοντας για την ευθυβολία είναι το κράτημα σου και μάλλον σε αυτό απευθύνονται οι πολλες αστοχίες. Είναι συμαντικό να έχεις καλό κράτημα έτσι ώστε η μύτη του ψαροντούφεκου να μένει σταθερή και να μήν επηρεάζει την τροχιά της βέργα κατα την βολή. Δηλαδή τεντομένο χέρι μα κλειδωμένο αγκώνα και σωστή ευθυγράμμιση του χεριού σου με το ψαροντούφεκο.

Δες αυτά:

phpBB [video]

phpBB [video]
Άβαταρ μέλους
dedados

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: harris, KOSTAS STI και 19 επισκέπτες