• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Μάσκα μυωπίας

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.

Re: Μάσκα μυωπίας

Νέα δημοσίευσηαπό Maradona » 02 Ιούλ 2018, 11:11

αν θυμάμαι καλά δεν παίρνουν όλες οι μάσκες εσωτερικά κρύσταλλα. μόνο αυτές που έχουν τα υπάρχοντα κρύσταλλα ίσια και όχι υπό καμπύλη.
Maradona

Νέα δημοσίευσηαπό miker » 02 Ιούλ 2018, 13:57

20 χρονια χρησιμοποιώ μασκα με φακους μυωπιας! Αρχικα technisub look μετα μια mares και τωρα παλι technisub look! Εχω παρει και μια xdive για δευτερη αλλα μια φορα που την δοκιμασα δεν μου καθοταν καλα. Τωρα την χρησιμοποιω μονο οταν παω για κολυμπι!
Άβαταρ μέλους
miker

Νέα δημοσίευσηαπό ΤΑΙΤΙΝΟΣ » 02 Ιούλ 2018, 18:59

Maradona έγραψε:αν θυμάμαι καλά δεν παίρνουν όλες οι μάσκες εσωτερικά κρύσταλλα. μόνο αυτές που έχουν τα υπάρχοντα κρύσταλλα ίσια και όχι υπό καμπύλη.

Ο κυριότερος περιορισμός είναι αυτός του ΄΄όγκου΄΄, δηλ μόνο σε μικρου όγκου μπαίνουν συνδυαστικοί φακοί (πχ μυωπίας + αστιγματισμού) γιατί η μέγιστη διάμετρος (ή διαγώνιος) του φακού μπορεί να είναι έως 80mm. :)
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum
Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Νέα δημοσίευσηαπό pillius » 03 Ιούλ 2018, 02:11

bak έγραψε:
pillius έγραψε:εγώ έχω μια mares seta στην οποία τα κρύσταλλα μυωπίας (+αστιγματισμό) μου τα κόλλησε ο οπτικός από την μέσα μεριά χωρίς να πειράξει καθόλου το γυαλί της μάσκας. Με αυτό τον τρόπο βάζεις κρύσταλλα μυωπίας σε οποιαδήποτε μάσκα και φτιαγμένα ακριβώς για την περίπτωσή σου. Το ζευγάρι μου έχει κάνει το ίδιο, εδώ και 2-3 χρόνια δεν είχαμε κάποιο πρόβλημα.

Το κόστος ήταν αλμυρό (100-120 ευρώ μόνο τα κρύσταλλα μυωπίας) αλλά έχω βρει μια οπτικό εδώ στην Πάτρα που μου είπε ότι φτιάχνει με 20-30 ευρώ και λέω να φτιάξω και μια μάσκα μεσαίου-μεγάλου όγκου για το χειμώνα και για καβάτζα...

Βλέπεις καλα οπως με τιυς κανονικούς φακούς;

ναι τέλεια βλέπω, μη σου πω ότι βλέπω καλύτερα με τη μάσκα απ' ότι με τα γυαλιά μου!
Άβαταρ μέλους
pillius

Νέα δημοσίευσηαπό pillius » 03 Ιούλ 2018, 02:13

ΤΑΙΤΙΝΟΣ έγραψε:
Maradona έγραψε:αν θυμάμαι καλά δεν παίρνουν όλες οι μάσκες εσωτερικά κρύσταλλα. μόνο αυτές που έχουν τα υπάρχοντα κρύσταλλα ίσια και όχι υπό καμπύλη.

Ο κυριότερος περιορισμός είναι αυτός του ΄΄όγκου΄΄, δηλ μόνο σε μικρου όγκου μπαίνουν συνδυαστικοί φακοί (πχ μυωπίας + αστιγματισμού) γιατί η μέγιστη διάμετρος (ή διαγώνιος) του φακού μπορεί να είναι έως 80mm. :)

άρα το πλάνο για δεύτερη χειμωνιάτικη με μεγάλο οπτικό πεδίο δεν προχωράει :)
δεν πειράζει, βολεύομαι και με λίγο κούνημα το κεφάλι γύρω-γύρω, τί να κάνουμε!
Άβαταρ μέλους
pillius

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: ισοβίτης, Johnkokk, kapsfishing, lefteris_ioannidis, theokatis, Χαρης Παν και 36 επισκέπτες