• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

MVD Invert Roller Predator Zeso

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.

MVD Invert Roller Predator Zeso

Νέα δημοσίευσηαπό kirillos » 27 Ιουν 2018, 08:48

Καλημέρα παιδιά.
Σκέφτομαι να αγοράσω το invert roller της MVD. Το έχει αγοράσει κανείς εδώ μέσα; Θέλω εντυπώσεις.
Επειδή βρίσκομαι στη Θεσσαλονίκη και η εταιρία δεν έχει κάποιον συνεργάτη εδώ, δεν έχω την δυνατότητα να το πιάσω στα χέρια μου να το δω ζωντανό. Μήπως υπάρχει κάποιος στην Θεσσαλονίκη που το έχει αγοράσει, να το δω από αυτόν;
Επίσης έχω το APNEA rayo roller R3 και επειδή δεν έμεινα τόσο ικανοποιημένος, θα ήθελα να κάνουμε μια σύγκριση στην κουβέντα μας αυτών τον δύο.
Αν είναι κάποιος γνώστης αυτών τον δύο όπλων παρακαλώ ας μας δώσει πληροφορίες.
Ευχαριστώ πολύ.
kirillos

Re: MVD Invert Roller Predator Zeso

Νέα δημοσίευσηαπό kirillos » 05 Ιούλ 2018, 10:12

κανένας ρε παιδιά;
kirillos

Νέα δημοσίευσηαπό gpet78 » 05 Ιούλ 2018, 13:21

Δεν έχω εμπειρία από ρολερ ούτε και ιμβερτ ρολερ, όμως αυτό που γνωρίζω καλά είναι πόσο σημαντικό είναι το όπλο να έχει σωστή πλευστότητα και ζύγισμα. Και τα 2 όπλα που αναφέρεις είναι με συμβατικούς σωλήνες μικρού όγκου και μάζας και μπορεί η μικρή μάζα να μην είναι πρόβλημα για ένα ινβερτ ρολερ αλλά για να πετύχεις μεγάλες επιδόσεις σε δραστικό βεληνεκές και προφανώς αυτό επιδιώκει κάποιος που επιλέγει την πολύπλοκη λύση ενός ινβερτ ρολερ δε γίνεται να το πετύχεις με ελαφριές βέργες των 6,5 ή και 6,75. Ο Φ28 σωλήνας δεν έχει αρκετή θετική πλευστότητα για να σηκώσει βαριές βέργες >7mm και το όπλο θα βουλιάζει σαν πέτρα και θα κουράζει το χέρι. Μακάρι να υπήρχαν φτηνές λύσεις σε υπερόπλα αλλά οι σχετικά φτηνές λύσεις όπως αυτή του Zeso που αναφέρεις έχουν σημαντικούς συμβιβασμούς (όπως αυτόν της πλευστότητας που ανέφερα ή του στωσίαμτος των ελαστικών και της τακτοποίησης των νημάτων). Το ιδανικό είναι να δοκιμάσεις το όπλο πριν το αγοράσεις ρώτα τον κατασκευαστή αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα. (υπάρχει μικρή πιθανότητα να κάνω λάθος για την πλευστότητα αν ο όγκος των λάστιχων που χρησιμοποιούνται είναι πολύ μεγάλος).
Άβαταρ μέλους
gpet78

Νέα δημοσίευσηαπό gpet78 » 05 Ιούλ 2018, 16:03

kin αν με το ίδιο όπλο έτσι ακριβώς στημένο έριχνες με 7αρα ποια πιστεύεις ότι θα ήταν τα αποτελέσματα όσο αφορά τη διάτρυση και βελινεκές, εγώ εικάζω ότι θα ήταν λίγο καλύτερη, ίσως όμως να υπήρχε μεγαλύτερη πτώση της βέργας. Είμαι συνδρομητής στο κανάλι σου και έχω δει τα βίντεο σου η ιδέα σου για το σύστημα ολίσθησης πολύ καινοτόμα και απλή στην υλοποίηση της, αλλά από ότι κατάλαβα από το βίντεο αν κάποιος δε γουστάρει μαστορέματα και αν δεν έχεις χρόνο για δοκιμές και πειραματισμούς το invert ρολερ είναι ακατάλληλο όπλο για αυτόν. Προς τον αρχικό πόστερ, μια που είναι στη συζήτηση ο kin δεν το ρωτάς αν κάνει με κάποιο αντίτιμο μετατροπές συμβατικού σε invert ολίσθησης θα σου έρθει πιο οικονομικά ειδικά αν έχεις στην άκρη κάποιο συμβατικό (βεαβαία τα rayo λόγο έλλειψης οδηγού μάλλον δεν είναι κατάλληλα για invert) και πιθανότατα να είναι καλύτερη υλοποίηση από αυτό που σε ενδιαφέρει.
Άβαταρ μέλους
gpet78

Νέα δημοσίευσηαπό james » 07 Ιούλ 2018, 15:58

καλησπέρα , λοιπόν εγώ έχω το MVD invert roller 90 εκατοστά με βέργα 6,75μμ, δυο βασικά λάστιχα μήκος 25 εκατ, πάχος 19μμ και αλλά τέσσερα, μήκος 25 εκατ και πάχος 16μμ .
το έχω βάλει πεντάαινα , και βαραω χταπόδια μπαρμπούνια σουπιές μέχρι και τεράστιες γλώσσες . το όπλο είναι απλά απίστευτο.
Και τώρα σοβαρά το όπλο είναι πολύ γερό και πολύ ωραίο κατασκευασμένο από ένα από τα πιο γερά μέταλλα (carbon fiber) με πολύ γερή λαδή και απίστευτο μουλινέ , και κτυπάει ευθύβολα μέχρι και τα 6 μέτρα!!!
james

Νέα δημοσίευσηαπό TheSpearman » 07 Ιούλ 2018, 16:40

kirillos έγραψε:Σκέφτομαι να αγοράσω το invert roller ... Επίσης έχω το ..... ρόλλερ ... και επειδή δεν έμεινα τόσο ικανοποιημένος

Εαν δεν εχεις μεινει ικανοποιημενος απο το roller που ηδη εχεις, μην αναμενεις μεγαλες διαφορες αποδοσης απο το invert roller, η φιλοσοφια/νοοτροπια του οποιου ειναι μεν ενα βημα πιο μπροστα στα τροχαλιοφορα ψαροτουφεκα αλλα ουσιαστικα δεν συνεισφερει τιποτε παραπανω. Παραθετω τον παρακατω συνδεσμο απο ενα ομολογουμενως κουραστικο - απο πλευρας διαρκειας - αλλα εξισου διαφωτιστικο βιντεο στα Ελληνικα που αναλυει τα δεδομενα ολων των τυπων ρολλερ γραφικα και παραστατικα, καθως και αντιπαραβολικα με συμβατικα μονολαστιχα και διλαστιχα:
phpBB [video]
.

Για αυτους που σκεφτονται να μεταπηδησουν ή να επενδυσουν σε ρολλερ, ας παρακολουθησουν την συνοψη απο το 35:00 και μετα του βιντεο.
Άβαταρ μέλους
TheSpearman

Νέα δημοσίευσηαπό fiesta1420 » 01 Δεκ 2018, 12:27

Το έχει δοκιμασει κάποιος να μας πει εντυπώσεις;;; Ψυνεται να το αγοράσει το κουμπαρακι μου μιας και είναι σχετικά οικονομικό.
Κάποιοι νομίζουν ότι είμαι θλιμένος,αλλά δέν είμαι. Απλά,εκτιμώ την σιωπή,σ'εναν κόσμο πού δέν σταματάει ποτέ να μιλάει.
Άβαταρ μέλους
fiesta1420

Επιστροφή στο Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 16 επισκέπτες