• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Ζώνη με βάρη χωρίς στολή

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.

Ζώνη με βάρη χωρίς στολή

Νέα δημοσίευσηαπό PanosMak » 24 Ιουν 2018, 09:23

Καλησπέρα παιδιά
Επειδή δεν έχω πάρει ακόμα στολή (γιατί ανεβαίνει πολύ το μαλλί) θα ήθελα να ξέρω αν γίνεται να φορέσω ζώνη με βάρη και χωρίς στολή...
PanosMak

Re: Ζώνη με βάρη χωρίς στολή

Νέα δημοσίευσηαπό pillius » 24 Ιουν 2018, 09:30

δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις, εκτός ίσως αν είσαι αρκετά εύσωμος και δυσκολεύεσαι να καταδυθείς. Τα βάρη μπαίνουν για να εξισορροπήσουν την άνωση της στολής.
Είναι και επικίνδυνα τα πολλά βάρη, δεν θα στο συνιστούσα, αλλά άκου και τους επόμενους που θα σχολιάσουν...
Άβαταρ μέλους
pillius

Νέα δημοσίευσηαπό GiorgosS » 24 Ιουν 2018, 11:28

Αν κάνεις καρτερια και μόνο ρηχά έως 3 μέτρα 1-2 κιλά αναλόγως βάρους αλλά με πολύ προσοχή!
GiorgosS

Νέα δημοσίευσηαπό bak » 24 Ιουν 2018, 12:01

Φίλε μου ειχα ακριβώς το ίδιο δίλημμα. Επειδη ειμαι 1.90 και 115 με 120 κιλα δε μπορουσα να κρατηθω κατω με τίποτα γι αυτό πηρα μια στολή μονοκομματη αλλα σορτσακι-κοντομανικο με 50 ευρώ μονο για το καλοκαίρι ομως και φοραω τα βαρη κανονικα. Ασε που χρειάζεσαι λιγότερα βαρη απο τις κανονικές στολες λόγω μικροτερης άνωσης.
bak

Νέα δημοσίευσηαπό PanosMak » 25 Ιουν 2018, 23:08

pillius έγραψε:δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις, εκτός ίσως αν είσαι αρκετά εύσωμος και δυσκολεύεσαι να καταδυθείς. Τα βάρη μπαίνουν για να εξισορροπήσουν την άνωση της στολής.
Είναι και επικίνδυνα τα πολλά βάρη, δεν θα στο συνιστούσα, αλλά άκου και τους επόμενους που θα σχολιάσουν...

Έγινε...! Καλές αναδυσεις!
PanosMak

Νέα δημοσίευσηαπό PanosMak » 25 Ιουν 2018, 23:08

GiorgosS έγραψε:Αν κάνεις καρτερια και μόνο ρηχά έως 3 μέτρα 1-2 κιλά αναλόγως βάρους αλλά με πολύ προσοχή!

Οκ, ευχαριστώ!! Καλές αναδυσεις φίλε
PanosMak

Νέα δημοσίευσηαπό PanosMak » 25 Ιουν 2018, 23:09

bak έγραψε:Φίλε μου ειχα ακριβώς το ίδιο δίλημμα. Επειδη ειμαι 1.90 και 115 με 120 κιλα δε μπορουσα να κρατηθω κατω με τίποτα γι αυτό πηρα μια στολή μονοκομματη αλλα σορτσακι-κοντομανικο με 50 ευρώ μονο για το καλοκαίρι ομως και φοραω τα βαρη κανονικα. Ασε που χρειάζεσαι λιγότερα βαρη απο τις κανονικές στολες λόγω μικροτερης άνωσης.

Κατάλαβα... Καλές αναδυσεις φίλε!
PanosMak

Νέα δημοσίευσηαπό panosti » 26 Ιουν 2018, 07:33

Εχω δοκιμασει με μισο και με ενα κιλο. Δυο μου φανηκαν πολλα, βουλιαζα στην επιφανεια. Σε διαστημα που το σωμα μου ηταν πιο στεγνο σε λιπος εβαλα μισο κιλο και ηταν πολυ.
Αν εισαι σε φυσιολογικο βαρος θα σουλεγα μη βαλεις καθολου. Δεν ειναι οτι πιο καλυτερο τα μολυβια χωρις στολη.
Αν νοιωθεις ανωση εντονη τωρα και δεν μπορεις να κρατηθεις στο βυθο, δοκιμασε με τα λιγοτερα κιλα, ξεκινα με μισο, ενα,κλπ.
Ενα μονοσορτσ 3 χιλιοστα ειναι πολυ οικονομικο, θα σε προστατεψει απο ηλιο, γδαρσιματα, πονο/μελανιες απο το οπλισμα, κλπ. Απο οταν εσκισα την καλοκαιρινη μου και δεν περισσευαν για στολη, με μονοσορτσ βουταω καλοκαιρι στις ζεστες. Το χα παρει σε στοκ με 30 ευρω... και ακομα επιβιωνει.
Σκεψου οτι με το μονοσορτ βαζω 2,5 με 3 κιλα max και ειναι υπεραρκετα μεχρι και για πολυ ρηχα στα 1-2 μετρα. Ειμαι περιπου 85 κιλα. Με τρια κιλα βουλιαζω και δε βουλιαζω στην επιφανεια. Ειμαι σε φαση οτι αν βγαλω ολων τον αερα απο τα πνευμονια, θα αρχισω να πηγαινω κατω. Δηλαδη μονο για πολυ ρηχες βουτιες τα βαζω τα 3 κιλα. Συνηθως εχω 2-2,5 κιλα στη ζωνη για το μονοσορτσ.
Άβαταρ μέλους
panosti

Νέα δημοσίευσηαπό mike_m » 26 Ιουν 2018, 08:59

Το κάνω πολυ συχνα με ένα μπλουζακι λυκρα παραλαγής
Για 2-4 μετρα και καμιά ώρα πρωινο ψαρεμα ειναι πολύ καλή λύση μια και δεν εχεις την αισθηση της στολης, νιώθεις τελειώς ελευθερος και τη δροσια της θαλασσας.
Θελει προσοχη όσον αφορα τα γδαρσιματα στα γονατα από τους βραχους και τις ανεμώνες.
Μεγαλη προσοχη στην εκθεση στον ηλιο. Παθαίνεις ηλιαση για πλακα αμα βουτας μεσημέρι.

Προσωπικά βάζω 3 μολυβια για 82 κιλα.
Αυστηρα στην τηρηση του οριου 4 μέτρων.
http://www.illumine.gr
Άβαταρ μέλους
mike_m

Νέα δημοσίευσηαπό panosti » 26 Ιουν 2018, 10:33

και κατι ακομα,
εφοσον βαλεις ζωνη με βαρη, με στολη η οχι, φροντισε απο την πρωτη βουτια να μαθεις πως να την απελευθερωνεις στο βυθο χωρις να κολαει στον εξοπλισμο σου. Μπορει να σε σωσει καποτε! Ειναι απαραιτητο για την ασφαλη αναδυση σε περιπτωση απροοπτου.

Υ.Γ. χωρις τιποτα κι εγω καμια ωρα αντεχω το καλοκαιρι. Νωρις νωρις ή αργα ταπογευμα, να μην ειναι νταλα ο ηλιος. Η γλυκια δροσουλα κοντα στην μια ωρα αρχιζει να γινεται ηπιο τρεμουλο.
Άβαταρ μέλους
panosti

Νέα δημοσίευσηαπό matador23 » 26 Ιουν 2018, 10:59

PanosMak έγραψε:Καλησπέρα παιδιά
Επειδή δεν έχω πάρει ακόμα στολή (γιατί ανεβαίνει πολύ το μαλλί) θα ήθελα να ξέρω αν γίνεται να φορέσω ζώνη με βάρη και χωρίς στολή...

Καλημερα!

Εγω ειμαι τις λογικης να βρεις μία στολη.
Αν θες δοκιμασε και εδω και οπουδηποτε σου δινεται η ευκαιρια να ζητησεις ακομα και να σου χαρισουν καμια παλια στολη.
Αν εισαι ειδικα απο Αθηνα θεωρω οτι θα βρεις καποιον να σου δωσει μια.

Με τι λογικη βουταω χωρις στολη.
Φοραω και βαρη στη μεση,
Να εχεις τον ηλιο να σου καιει πλατη -σβερκο-χερια-ποδια...
Να εχεις την εννοια μήν ακουμπησεις σε τπτ βραχια...αχινους ...τσουχτρες....γενικα οτιδηποτε που μπορει να σου χαλασει το ψαρεμα...εγω δέν θα το εκανα.!

Δέ ξερω πόσο καιρο ασχολησε με το ψαροτουφεκο, αλλα φιλε μου προσπαθησε να βρεις καποια μεταχειρισμενη.Για καλοκαιρι -φθινοπωρο οτι και να βρεις θα ειναι πολύ καλυτερο απο το τιποτα!
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"
Άβαταρ μέλους
matador23

Νέα δημοσίευσηαπό mike_m » 26 Ιουν 2018, 12:19

Φιλος έχω μια καλοκαιρινη στολή για σένα δωρεαν.
Ειμαι Αθηνα μέχρι την Παρασκευή.
Στειλε πμ.
http://www.illumine.gr
Άβαταρ μέλους
mike_m

Νέα δημοσίευσηαπό GiorgosS » 26 Ιουν 2018, 17:38

Ωραίος ο Mike!
GiorgosS

Επιστροφή στο Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 16 επισκέπτες