• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Ψυχικα αρρωστο scooter

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.

Re: Ψυχικα αρρωστο scooter

Νέα δημοσίευσηαπό thanos5180 » 02 Ιούλ 2018, 23:29

savvas έγραψε:
thanos5180 έγραψε:
diostraous έγραψε:
thanos5180 έγραψε: Πατενταρισα την εξατμιση για να βγαινει ψηλα χωρις ταπες, αλλαξα τον αναπνευστήρα που "ποναει" κατασκευαστικά και ευκολα μπαζει κ.α.

υπαρχουν φωτογραφιες η οδηγιες απο τις παραπανω πατεντες που εχεις κανει , να βοηθηθουμε και εμεις που το πνιγουμε τα σκουτερ μας καθε δευτερη βολτα..?

μπορω να βγαλω φωτογραφιες και θα τις ανεβασω απο εβδομαδα γιατι ειμαι σε ταξιδι αυτες τις μερες.
Πολυ χοντρικα, ηθελα να απαλλαχτω απο την γελοία ανεπιστροφη βεντουζα της εξατμισης, την μουργα που μαζευει μεσα αλλα και το θορυβο-κραδασμους στα ππυ ενιωθα στα μινιγγια και τοποθετηθηκε σε μηχανουργο χαλκινη συστολη στην εξατμιση και με ευκαμπτο σωληνα που καταληγει παραλληλα με αναπνευστηρα βγαινουν τα καυσαερια στον αερα.
Δεν λεει να εισαι κονταα σε κοσμο, κανει πολυ θορυβο για τους εξω απο το νερο.
Εχει πολλα βιντεο στο youtube απο Ιταλους ππυ φτιαζνουν μεχρι κ σιγαστηρες .....

Για τον αναπνευστηρα αντικατεστησα το σωληνα τελειως με ενα μονοκομματο μακρυ, και στην μια ακρη κατασκευαστηκε σε τορνο βαση απο τεφλον κ με oring για πιο καλη στεγανοτητα και σφιγγει με τον ιδιο τροπο με το κιτρινο καπακι. Με αυτο ξεγνιασα με το θεμα του αναπνευστηρα που εμπαζε νερα.
Θα επανελθω την επομενη εβδομαδα με φωτο και λεπτομεριες για οποιον ενδιαφερεται.
Άβαταρ μέλους
thanos5180

Νέα δημοσίευσηαπό .spiros. » 02 Ιούλ 2018, 23:48

thanos5180 έγραψε: Πατενταρισα την εξατμιση για να βγαινει ψηλα χωρις ταπες, αλλαξα τον αναπνευστήρα που "ποναει" κατασκευαστικά και ευκολα μπαζει κ.α.

μπορω να βγαλω φωτογραφιες και θα τις ανεβασω απο εβδομαδα γιατι ειμαι σε ταξιδι αυτες τις μερες.
Πολυ χοντρικα, ηθελα να απαλλαχτω απο την γελοία ανεπιστροφη βεντουζα της εξατμισης, την μουργα που μαζευει μεσα αλλα και το θορυβο-κραδασμους στα ππυ ενιωθα στα μινιγγια και τοποθετηθηκε σε μηχανουργο χαλκινη συστολη στην εξατμιση και με ευκαμπτο σωληνα που καταληγει παραλληλα με αναπνευστηρα βγαινουν τα καυσαερια στον αερα.
Δεν λεει να εισαι κονταα σε κοσμο, κανει πολυ θορυβο για τους εξω απο το νερο.
Εχει πολλα βιντεο στο youtube απο Ιταλους ππυ φτιαζνουν μεχρι κ σιγαστηρες .....

Για τον αναπνευστηρα αντικατεστησα το σωληνα τελειως με ενα μονοκομματο μακρυ, και στην μια ακρη κατασκευαστηκε σε τορνο βαση απο τεφλον κ με oring για πιο καλη στεγανοτητα και σφιγγει με τον ιδιο τροπο με το κιτρινο καπακι. Με αυτο ξεγνιασα με το θεμα του αναπνευστηρα που εμπαζε νερα.
Θα επανελθω την επομενη εβδομαδα με φωτο και λεπτομεριες για οποιον ενδιαφερεται.
[/quote][/quote][/quote]

ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΈΡΟΝ!!!!
Σε παρακαλώ να επανελθεις φίλε, με παρουσίαση και φωτογραφικό υλικό!!!!!!
Το ψάχνω καιρό αυτό!!!
Άβαταρ μέλους
.spiros.

Νέα δημοσίευσηαπό jorz21 » 03 Ιούλ 2018, 11:17

Η ταπα της εξατμισης ειναι πολυπλοκη και ηλιθια πατεντα,απο εκει θα βαλει νερα ή απο τις τσιμουχες της προπελας.Ο Lorentzo77 δινει τη λυση.

https://www.youtube.com/watch?v=i8rhoGB7qJg&t=59s

https://www.youtube.com/watch?v=i8rhoGB7qJg
Άβαταρ μέλους
jorz21

Νέα δημοσίευσηαπό .spiros. » 03 Ιούλ 2018, 13:50

Οκ ο Lorenzo απλά δείχνει φωτογραφίες ότι έκανε....
Το πως δεν καταλαβαίνω.... Ειδικά αν δεν έχεις γνώσεις μηχανικού, τρέχα γύρευε.
Νομίζω ότι αν κάποιος έχει στεγανοποιησει την εξατμιση μπορεί να το δείξει ίσως πιο απλά.
Άβαταρ μέλους
.spiros.

Νέα δημοσίευσηαπό pelekan » 11 Ιούλ 2018, 23:48

παιδια καλησπέρα.ερωτηση.αν τραβας ''μανηβελα'' ερχεται πισω και τυλίγεται κανονικα παλι ....αλλα η προπελα δεν γυρναει (με το χερι γυρναει η προπελα) ξερει κανεις τι φταιει?
pelekan

Νέα δημοσίευσηαπό savvas » 17 Ιούλ 2018, 12:18

Φιλε Θανος, τι εγιναν αυτες οι φωτογραφιες που μας υποσχεθηκες...?

....

Θα επανελθω την επομενη εβδομαδα με φωτο και λεπτομεριες για οποιον ενδιαφερεται.[/quote][/quote][/quote][/quote]
savvas

Νέα δημοσίευσηαπό thanos5180 » 17 Ιούλ 2018, 14:56

savvas έγραψε:Φιλε Θανος, τι εγιναν αυτες οι φωτογραφιες που μας υποσχεθηκες...?

....

[/quote][/quote][/quote][/quote]

Έλα φίλε μου, έχεις δίκιο και συγγνώμη, δεν ξέχασα τις φωτο. Δεν έχω γυρίσει ακομα στο σπιτι μου στην Κω. Η Εγκυμοσύνη της γυναίκας μου βλέπεις και αλλιώς τα λογαριάζα από μόνος μου.
Από ερχόμενη εβδομάδα ευελπιστώ να επιστρέψω.
Άβαταρ μέλους
thanos5180

Νέα δημοσίευσηαπό savvas » 17 Ιούλ 2018, 18:11

Τις καλλιτερες ευχες μου για την ερχομενη γεννηση του παιδιου σου, με υγεια και ευτυχια
Οι φωτο μπορουν να περιμενουν για αργοτερα......
savvas

Νέα δημοσίευσηαπό thanos5180 » 17 Ιούλ 2018, 18:26

savvas έγραψε:Τις καλλιτερες ευχες μου για την ερχομενη γεννηση του παιδιου σου, με υγεια και ευτυχια
Οι φωτο μπορουν να περιμενουν για αργοτερα......

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου!
Άβαταρ μέλους
thanos5180

Νέα δημοσίευσηαπό avaraki7 » 24 Ιούλ 2018, 16:01

Καλησπέρα σε όλους, δε διάβασα όλα τα σχόλια αλλά θα γράψω ότι ξέρω από σκούτερ, τα έχω ψάξει πολύ και με είχαν παιδεψει αρκετά,ελπίζω να βοηθήσω εάν κάποιος δε τα ξέρει ήδη.
Αρχικά ποτέ μα ποτέ ρύθμιση εκτός νερού,δεν έχει ουσία . Επίσης θέλει άλλη ρύθμιση καλοκαίρι άλλη χειμώνα. ποτέ αλλαγή σε σωλήνα που τραβάει αέρα ή στην εξάτμιση γτ δε στρώνει το δούλεμα του μετά. Αλλαγή στη βεντούζα της εξάτμισης κάθε 6 μήνες μαξ και βγάλσιμο κάθε φορά μετά το ψάρεμα για να ξαναπαίρνει την κυρτότητα.Αλλαγή στην μπουζοπιπα εάν χαλαρώσει πολύ και δεν εφαρμόζει στο μπουζί και πάντα γράσο μέσα, αλλαγή στη γωνία του καρμπυρατέρ εάν έχει σκληρύνει πολύ.Μην το αφήνετε μήνες χωρίς να δουλέψει γιατί ξερενονται οι μεμβράνες. Περίπου 2% καλό λάδι ακαπνο,και τέλος θα γράψω για μετά την βουτιά.
Μόλις επιστρέψουμε το πλένουμε καλά με γλυκό νερό, το γυρνάμε αναποδα, βγάζουμε την εξάτμιση και στην τρύπα της εξάτμισης βάζουμε βενζίνη ( ένα κρασοποτηρο) το κουνάμε καλά καλά και το γυρνάμε να φύγει η βενζίνη, εγώ το έκανα 3 φορές αυτό έβγαζε πολύ "μουργα". Το αφήνουμε να στεγνώσει και το περνάμε με γράσο σιλικόνης σε σπρέι. Προστατεύει και κρατάει τα λάστιχα κ όλα αυτά μαλακά. Τέλος το αποθηκεύουμε με το πίσω μέρος λίγο σηκωμένο να αδειάζουν οι περιοχές της εξάτμισης.
Εάν κάποιος θέλει κάποια εξήγηση παραπάνω ή εάν κάνω εγώ κάτι λάθος ας σχολιάσει,
Άβαταρ μέλους
avaraki7

Νέα δημοσίευσηαπό thanos5180 » 29 Ιούλ 2018, 14:04

Καλησπέρα,κατάφερα να βγάλω αυτές τις φωτός που ύποσχέθηκα.
Εδώ να πω πως δεν είμαι επαγγελματίας, έψαξα στο ιντερνετ για να βρω λύσεις (βλεπε lorenzo κ.α ιταλούς) και η υλοποίηση έγινε σε μηχανουργείο από επαγγελματία). Λύσεις για προβλήματα όπως ο ανπνευστήρας που μπάζει εύκολα νερά στο σημείο που βιδώνει, αλλά και επειδή βαρέθηκα να αλλάζω μεμβράνη και να ξεπλένω τη μούργα απο την εξάτμιση κάθε φορά που το χρησιμοποιούσα. Επίσης έχω backup δευτερο σκούτερ για ανταλλακτικά οπότε δεν με ένοιαζε μήπως έκανα κάποια ανεπανόρθωτη ζημιά . Θέλω απλά να δώσω μια ιδέα και όχι να προτρέψω για αυτές τις αλλαγές και να πω ότι αν κάποιος αποφασίσει να πειράξει κάτι να έχει στο νου του ότι γίνεται με δικό του ρίσκο και μπορεί το αποτέλεσμα να μην είναι το αναμενόμενο.
Πάμε λοιπόν
Τον αναπνευστήρα τον άλλαξα τελείως με έναν μονοκόμματο με το αποτέλεσμα που βλέπετε
Εικόνα
Στην βάση απο τεφλόν κατασκευάστηκε αυτό. Το αριστερό κομμάτι τεφλόν ( θεωρώ πως ειναι προαιρετικό) απλά κατεβαίνει και στραγγαλίζει τον κορμό της βάσης για επιπλέον ενίσχυση της εφαρμογής μεταξύ σωλήνα και βάση τεφλόν. Τα δύο ο'rings θα μπορούσαν και να μην υπάρχουν μιας και το τεφλόν εχει καλά χαρακτηριστικά στεγανότητας. Ο μαύρος σωλήνα μπαίνει μέσα στη βάση αρκετά εκατοστά για μηχανικές αντοχές και στις ταλαντώσεις, μπήκε κόλλα (δε θυμάμαι ποια, προταση απο το μηχανουργό) και όλη η κατασκευή είναι φτιαγμένη χωρίς να υπάρχει ο παραμικρός τζόγος, Σφινομένα όλα.
Εικόνα
Έχω ανεβάσει την κίτρινη τάπα ώστε να φαίνεται πως πατάει πάνω στο λαιμό της "δεξαμενής " αέρα. Επίσης η διάμετρος της τρύπας της κίτρινης τάπας μεγάλωσε (μη αναστρέψιμη παρέμβαση)

Εικόνα
Ίσως φαίνεται ελάχιστα πόσο μέσα μπαίνει ο μαυρος σωληνας. Όταν μπήκε, χρειάστηκε μεγάλη δύναμη μιαας και ήταν οριάκα μικρότερη η διάμετρος του σωλήνα από την τρύπα στο τεφλόν, επιπλεόν μπήκε και κόλλα
Εικόνα
Αυτό είναι ....
Εικόνα
Εικόνα

Η εξάτμιση κανιβαλλίστηκε όπως βλέπετε και μπήκε αυτή η γωνία. Φτιάχτηκαν πάσα στην εξάτμιση ώστε να βιδώσει η χαλκογωνιά με κόλλα. Και απο εκεί και πέρα έβαλλα αυτόν τον πλαστικό σωλήνα .
Εικόνα
Εικόνα

Ένα πλεονέκτημα που δεν έιχα υπολογίσει είναι ότι μειώθηκε αισθητά ο κραδασμος και ο θόρυβος που σκάει στο κεφάλι και φυσικά δεν τρως στο πρόσωπο τα καυσαέρια.
Στα μείον ότι το καυσαέριο είναι ενοχλητικό, το εισπνέεις όταν ο αέρας είναι ασθενής και κόντρα, οπότε αναγκαστηκά αλλάζεις γωνία πλευσης.
Ότι αλλαγές-τροποποιήσεις να γίνουν το σκουτερ αυτό θέλει πολύ καλή συντήρηση και βοηθάει αν πιάνουν τα χέρια σας.
Άβαταρ μέλους
thanos5180

Νέα δημοσίευσηαπό savvas » 30 Ιούλ 2018, 10:58

Θαυμασιες φωτογραφιες.! Ευχαριστουμε ! (ολοι οι πατεντιαρηδες !)
Σχετικα με την εξατμιση: πρεπει να αποσυναρμολογηθει το σκουτερ για
να γινουν οι βολτες ?
Με την πατεντα αυτη, δεν μαζευει μουργα και λαδια μεσα τα οποια δεν μπορουν να βγουν πλεον?
savvas

Νέα δημοσίευσηαπό thanos5180 » 30 Ιούλ 2018, 15:09

savvas έγραψε:Θαυμασιες φωτογραφιες.! Ευχαριστουμε ! (ολοι οι πατεντιαρηδες !)
να γινουν οι βολτες ?
Με την πατεντα αυτη, δεν μαζευει μουργα και λαδια μεσα τα οποια δεν μπορουν να βγουν πλεον?

Σαββα, πρεπει να λυθεί για να το δουλέψει ο μηχανουργός, τουλαχιςτον Αυτο μου ζήτησε εμένα. Ίσως όμως να γίνεται και χωρις.
Χωρις να εχω προηγούμενη εμπειρία, μέσα απο το YouTube και βοήθεια απο φίλο πλέον το λύνω όλο, και του κανω και το σέρβις.
Η εξάτμιση αν δεν εχουν κολλήσει οι βίδες ειναι εύκολο να λυθεί, διαφορετικά θα σε δυσκολέψει πολυ. Εμένα μου έσπασε μια βίδα την πρώτη φορα και γενικα με ταλαιπώρησε, έκτοτε το λύνω κάθε χρόνο.

Μουργα και λάδι δε μαζεύει καθόλου.
Άβαταρ μέλους
thanos5180

Νέα δημοσίευσηαπό diostraous » 30 Ιούλ 2018, 16:36

thanos5180 έγραψε:
savvas έγραψε:Θαυμασιες φωτογραφιες.! Ευχαριστουμε ! (ολοι οι πατεντιαρηδες !)
να γινουν οι βολτες ?

Σαββα, πρεπει να λυθεί για να το δουλέψει ο μηχανουργός, τουλαχιςτον Αυτο μου ζήτησε εμένα. Ίσως όμως να γίνεται και χωρις.
Χωρις να εχω προηγούμενη εμπειρία, μέσα απο το YouTube και βοήθεια απο φίλο πλέον το λύνω όλο, και του κανω και το σέρβις.
Η εξάτμιση αν δεν εχουν κολλήσει οι βίδες ειναι εύκολο να λυθεί, διαφορετικά θα σε δυσκολέψει πολυ. Εμένα μου έσπασε μια βίδα την πρώτη φορα και γενικα με ταλαιπώρησε, έκτοτε το λύνω κάθε χρόνο.

Μουργα και λάδι δε μαζεύει καθόλου.

Καλησπερα και απο μενα.
Εχω να πω για την μουργα απο την εμπειρια μου το εξης: Η μουργα ειναι περίσσευμα απο το λαδι μιξης . Αν ειναι παραπανω απο οσο μπορει να καει στον κυλινδρο , καταληγει να επικατσει στον χωρο της εξατμισης.
Κατα την καυση το λαδι που περισσεύει φευγει στην εξατμιση με μορφη ατμων και εκει υγροποιειται στα κρυα τοιχωματα της εξατμισης. Αυτο εγω προσοπικα θελω να το βλεπω, επειδη σημαινει πως σιγουρα δεν εβαλα λιγοτερο λαδι μιξης απο οσο πρεπει . Συνιστω το Stihl Ultra βιοδιασπομενο και φύλλα συνθετικο.
Αν δε δω καθολου μουργα θα ανυσηχησω . Και πιστευω πως δε χρειαζεται ξεπλεμα με βενζινη ...λαδι ειναι ,προστατευει απο διαβρωσεις, το θελουμε αυτο.
Μου εχει συμβει να δω πολυ μουργα να βγαινει μετα απο εκκίνηση κινητηρα εκτος νερου και απλα μειωσα το ποσοστο λαδιου.
Για αυτο πιστευω πως η πατεντα στην εξατμιση θα εχει σαν αρνητικο να μαζευεται ολο και πιο πολυ μουργα μες στην εξατμιση . Δεν εχει τροπο να απομακρυνθει. Στην original εξατμιση η μουργα,δηλαδη το ακαυτο λαδι, βγαινει λιγη-λιγη μεσα στο νερο (για αυτο Stihl Ultra βιοδιασπομενο ).
Αυτο που δε θελουμε μεσα στην εξατμιση μας ειναι καρβουνιλα, δηλαδη στερεα υπολειματα απο την ατελη καυση (πολυ πλουσιο μειγμα αερα-καυσιμου). Καλο ειναι μετα απο 10-15 ωρες λιτουργειας να ανοιχτει η εξατμιση και να καθαριστει και ταυτοχρονα να καταλάβουμε ποσο ατελη καυση εχουμε (καρβουνιλα) .

Αυτα εχω καταλαβει μεχρι τωρα και πιστευω το προβλημα της εξατμισης παραμενει.
diostraous

Νέα δημοσίευσηαπό thanos5180 » 30 Ιούλ 2018, 17:20

Diostraous χρησιμοποιώ το ίδιο λάδι που χρησιμοποιείς και εσύ.
Η μούργα που μάζευε τουλάχιστον στο δικό μου ήταν σαν λάσπη. Να βγάζει ένας διχρονος κινητήρας λάσπη από μόνος του μου φαίνεται δύσκολο, τι καύση είναι αυτή?
Νομίζω πως είναι το νερό που μπαίνει μέσα στην εξάτμιση και αναμιγνύεται με τα κατάλοιπα της καύσης.
Άβαταρ μέλους
thanos5180

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: CARPENTER, ellason, jimmy, tsimperman και 29 επισκέπτες