• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Λαμπακι αλλαγη με λεντ.

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.

Λαμπακι αλλαγη με λεντ.

Νέα δημοσίευσηαπό ΒΑΣΙΛΗΣΤΟΠ » 19 Φεβ 2018, 18:56

Παρεα γεια σας.μια ερωτηση θελω να κανω αν τυχον γνωριζει κανεις.σε φακο ικελαιτ αυτον με τις εξι μπαταριες ΑΑ οπου υπαρχει το λαμπακι μπορει να αντικατασταθει με καποιο λεντ που να εχει το ιδιο σχημα ωστε να λειτουργει;τι λετε;
ΒΑΣΙΛΗΣΤΟΠ

Re: Λαμπακι αλλαγη με λεντ.

Νέα δημοσίευσηαπό ΒΑΣΙΛΗΣΤΟΠ » 19 Φεβ 2018, 19:00

ΒΑΣΙΛΗΣΤΟΠ έγραψε:Παρεα γεια σας.μια ερωτηση θελω να κανω αν τυχον γνωριζει κανεις.σε φακο ικελαιτ αυτον με τις εξι μπαταριες ΑΑ οπου υπαρχει το λαμπακι μπορει να αντικατασταθει με καποιο λεντ που να εχει το ιδιο σχημα ωστε να λειτουργει;τι λετε;

https://m.ebay.co.uk/itm/1-10X-5W-6-24V ... 0890.m2460 σαν αυτο ας πουμε.
ΒΑΣΙΛΗΣΤΟΠ

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 19 Φεβ 2018, 20:13

το είχα παραγγείλει για τον raggio αν και επιφυλακτικός λόγω δέσμης όχι πανοραμικής όπως απλό λαμπάκι αλλά δεν ήρθε ποτέ :evil: :evil:
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 23 Φεβ 2018, 16:24

πάνω που έγραψα ότι δεν ήρθε ποτέ το λαμπάκι led ,τσουπ την επόμενη μέρα ήταν στην βεράντα μαζί με αλλά πράγματα που είχα παραγγείλει από ebay :D
λοιπόν εδώ ένα μικρό φωτο τεστ του λαμπακίου και για σύγκριση έβαλα και άλλους φακούς
να πω μόνο ότι αλλιώς δείχνει στις φωτο και αλλιώς είναι στην πραγματικότητα
το απλό λαμπάκι είναι κατακίτρινο το φως και όχι τόσο δυνατό
το led πρασινίζει αρκετά και είναι ποιο δυνατό
το ίδιο περίπου με το μάτι η και λίγο ποιο δυνατός δείχνει να είναι ο φακός τον 5 ευρώ :scratch:
πολύ ποιο δυνατός σε δέσμη και άπλωμα φωτός(όπως και ο raggio στο άπλωμα δέσμης ώστε να βλέπεις όλη την τρύπα πλάκα ) ο TUSA led 310 νομίζω μοντέλο
ακόμα ποιο δυνατός ο κινέζος τον 16 ευρώ(δίχως το άπλωμα δέσμης τον παραπάνω ακριβών φακών ) :)

raggio aplo lampaki.png
raggio απλό λαμπάκι

raggio led lampaki.png
raggio led λαμπάκι

για σύγκριση

tusa.png
tusa led

kinezos 16 eyro.png
κινέζος led τον 16 ευρώ

kiezos 5 eyro.png
κινέζος led τον 5 ευρώ

ρεζουμέ
νούμερο
1 κινέζος 16 ευρώ
2 TUSA
3 raggio led
4 κινέζος 5 ευρώ (συστήνω ανεπιφύλακτα για ψαρέματα )
5 και καταϊδρωμένος ο raggio νορμάλ λαμπάκι 12v (και να φανταστει κάποιος ότι ήταν βασιλιάς πριν led εποχή :D )
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό Ser » 23 Φεβ 2018, 19:27

thalassa50 έγραψε:πάνω που έγραψα ότι δεν ήρθε ποτέ το λαμπάκι led ,τσουπ την επόμενη μέρα ήταν στην βεράντα μαζί με αλλά πράγματα που είχα παραγγείλει από ebay :D
λοιπόν εδώ ένα μικρό φωτο τεστ του λαμπακίου και για σύγκριση έβαλα και άλλους φακούς
να πω μόνο ότι αλλιώς δείχνει στις φωτο και αλλιώς είναι στην πραγματικότητα
το απλό λαμπάκι είναι κατακίτρινο το φως και όχι τόσο δυνατό
το led πρασινίζει αρκετά και είναι ποιο δυνατό
το ίδιο περίπου με το μάτι η και λίγο ποιο δυνατός δείχνει να είναι ο φακός τον 5 ευρώ :scratch:
πολύ ποιο δυνατός σε δέσμη και άπλωμα φωτός(όπως και ο raggio στο άπλωμα δέσμης ώστε να βλέπεις όλη την τρύπα πλάκα ) ο TUSA led 310 νομίζω μοντέλο
ακόμα ποιο δυνατός ο κινέζος τον 16 ευρώ(δίχως το άπλωμα δέσμης τον παραπάνω ακριβών φακών ) :)

raggio aplo lampaki.png
raggio απλό λαμπάκι

raggio led lampaki.png
raggio led λαμπάκι

για σύγκριση

tusa.png
tusa led

kinezos 16 eyro.png
κινέζος led τον 16 ευρώ

kiezos 5 eyro.png
κινέζος led τον 5 ευρώ

ρεζουμέ
νούμερο
1 κινέζος 16 ευρώ
2 TUSA
3 raggio led
4 κινέζος 5 ευρώ (συστήνω ανεπιφύλακτα για ψαρέματα )
5 και καταϊδρωμένος ο raggio νορμάλ λαμπάκι 12v (και να φανταστει κάποιος ότι ήταν βασιλιάς πριν led εποχή :D )

Ωραίος!
Έχεις το λινκ για τον 5ευρο κινεζο;
Εγώ είχα πάρει έναν 15ευρο κινέζο (πολύ ευχαριστημένος), αλλά μετά από αυτά που διαβάζω, με πιάσανε "κότσο" :D
Πετυχημένο ψαροντούφεκο είναι όταν επιστρέφεις σώος και αβλαβής!
Λέμε τώρα... Αν σέρνεις μαζί σου και κάτι "καλό" το πιστεύεις πιο πολύ...
Άβαταρ μέλους
Ser

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 23 Φεβ 2018, 22:04

https://www.ebay.com/itm/Hot-Waterproof ... JZiA7sV3_A
μην τσιμπάς όμως στο λαμπάκι led που λέει ότι έχει ,μαϊμούδες είναι τα κινεζάκια ,έτσι πήρα τον τρίτο εγώ και όταν είδα ότι δεν είναι το led που γράφανε μου επιστρέψανε τα λεφτά και τον φακό δώρο είπαν :D ,tο Q5 λαμπάκι είναι :D αλλά κάνει καλή δουλια με μπόλικη βαζελίνη στο σπείρωμα και oring
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό Ser » 23 Φεβ 2018, 22:24

thalassa50 έγραψε:https://www.ebay.com/itm/Hot-Waterproof-XM-L-T6-LED-Scuba-Diving-Flashlight-Torch-Underwater-Lamp-Light/292098651007?hash=item44026fb37f:m:mpviGdFrLR8pTJZiA7sV3_A
μην τσιμπάς όμως στο λαμπάκι led που λέει ότι έχει ,μαϊμούδες είναι τα κινεζάκια ,έτσι πήρα τον τρίτο εγώ και όταν είδα ότι δεν είναι το led που γράφανε μου επιστρέψανε τα λεφτά και τον φακό δώρο είπαν :D ,tο Q5 λαμπάκι είναι :D αλλά κάνει καλή δουλια με μπόλικη βαζελίνη στο σπείρωμα και oring

Τελικά ο 5ευρος φακός στοίχισε μόνο 2,60€. :D Το πήρα σαν εφεδρικό... Lumen δεν έλεγε, αλλά επιστεύομαι "τυφλά" τη κρίση σου :D
Πάντως νομίζω δε πρόκειται να κλάψω τα λεφτά μου... :D
Πετυχημένο ψαροντούφεκο είναι όταν επιστρέφεις σώος και αβλαβής!
Λέμε τώρα... Αν σέρνεις μαζί σου και κάτι "καλό" το πιστεύεις πιο πολύ...
Άβαταρ μέλους
Ser

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 23 Φεβ 2018, 22:38

Ser έγραψε:
thalassa50 έγραψε:https://www.ebay.com/itm/Hot-Waterproof-XM-L-T6-LED-Scuba-Diving-Flashlight-Torch-Underwater-Lamp-Light/292098651007?hash=item44026fb37f:m:mpviGdFrLR8pTJZiA7sV3_A

Τελικά ο 5ευρος φακός στοίχισε μόνο 2,60€. :D Το πήρα σαν εφεδρικό... Lumen δεν έλεγε, αλλά επιστεύομαι "τυφλά" τη κρίση σου :D

κάποτε είχε 5
πες ότι έφαγες ένα σουβλάκι :D
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό ΒΑΣΙΛΗΣΤΟΠ » 27 Φεβ 2018, 17:44

thalassa50 έγραψε:
Ser έγραψε:

κάποτε είχε 5
πες ότι έφαγες ένα σουβλάκι :D
βρε θαλασσα το λαμπακι τελικα ποιο ειναι; δεν το βρηκα.για βοηθα λιγακι.
ΒΑΣΙΛΗΣΤΟΠ

Νέα δημοσίευσηαπό ΒΑΣΙΛΗΣΤΟΠ » 27 Φεβ 2018, 17:55

3279-600x600.jpg
Αυτο εχω και ψαχνω μηπως το βρω σε λεντ.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.
ΒΑΣΙΛΗΣΤΟΠ

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 27 Φεβ 2018, 23:52

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 27 Φεβ 2018, 23:59

για να πειραματιστής οκ,για ποιο πολύ φως ???δεν πέφτει αρκετό φως λόγω της κατασκευής του (δεν πάει αρκετό φως στο πλάι όπως το απλό λαμπάκι )πάνω στο κάτοπτρο με αποτέλεσμα χαμηλό φως
άσε που πρασινίζει λίγο ,εμένα στον raggio από κίτρινο με απλό λαμπάκι έγινε πρασινωπό με το led :D
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό ΒΑΣΙΛΗΣΤΟΠ » 02 Μαρ 2018, 13:29

thalassa50 έγραψε:για να πειραματιστής οκ,για ποιο πολύ φως ???δεν πέφτει αρκετό φως λόγω της κατασκευής του (δεν πάει αρκετό φως στο πλάι όπως το απλό λαμπάκι )πάνω στο κάτοπτρο με αποτέλεσμα χαμηλό φως
άσε που πρασινίζει λίγο ,εμένα στον raggio από κίτρινο με απλό λαμπάκι έγινε πρασινωπό με το led :D
Λες με λιγα λογια να μην ασχοληθω;
ΒΑΣΙΛΗΣΤΟΠ

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 02 Μαρ 2018, 23:29

στο δικό μου κάτοπτρο δεν έκανε αν και καλύτερο φως από πριν αυτό που περίμενα όπως πολύ σωστά είχε επισημάνει ένα παιδί από εδώ μέσα και πρόσεξα και εγώ μετά στο λαμπάκι led
στο δικό σου δεν ξέρω τι και πως θα είναι ,ίσως αν βγει κάποιο λαμπάκι που θα έχει περιμετρικά τα led ??ίσως θα είναι ότι πρέπει .Βέβαια δεν είναι πολλά τα λεφτά για μια δοκιμή ,το μόνο που αναρωτιέμαι είναι γιατί πρασινίζει το φως :scratch: :scratch:
με το απλό krypton λαμπάκι κιτρινίζει ,με το led πρασινίζει :rotfl:
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό yavorsub » 06 Μαρ 2018, 21:44

Αν καπιος παραγειλει τετιο λαμπακη ας παραγειλει και ενα για μενα παρακαλω ! Εχο Ραγιο αλα πλεον δεν εχει το "φος" του. :)
Με συγχωρείτε για τα ορθογραφικά λάθη, αλλά είμαι Βούλγαρος.Απο τη Βουλγαρία.Απο τη Βόρεια Βουλγαρία.
yavorsub

Επιστροφή στο Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: geoα, PrwtosIoylios και 29 επισκέπτες