• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

μήκη πετονιάς σε καρτεροπλο

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.

Re: μήκη πετονιάς σε καρτεροπλο

Νέα δημοσίευσηαπό thanos5180 » 14 Φεβ 2018, 18:05

Antreas. έγραψε:έτσι για την απορία.
εγώ στο "μεγάλο" μου όπλο που έχω για καρτέρι είχα πάντα πάνω 5 μήκη πετονιά.
εσείς πως έχετε τα όπλα σας στημένα ?
πείτε μου και για ποιο λόγο βάζετε όσα βάζετε

Αφού το έχεις μόνο για καρτέρι καλά κανεις και το έχεις στα 5 μήκη. Καμμια φορα ακόμα και βολές απελπισίας έφεραν ψάρι αρκετά πέρα απο τα τρία μήκη. Το μόνο μείον που εχουν τα 5μηκη, εκτός του ότι κανεις μια έξτρα βόλτα το νήμα, αν χτυπήσεις μαύρο δυςκολα θα προλάβεις να του πάρεις μπόσικα ώστε να μη βραχωσει. Άποψη προσωπική παντα.
Άβαταρ μέλους
thanos5180

Νέα δημοσίευσηαπό Ser » 14 Φεβ 2018, 18:26

Πολύ ενδιαφέρον θέμα, το οποίο με έχει προβληματίσει αρκετά τους τελευταίους μήνες, όπου αγόρασα ένα απλό 90άρι με 6,25 βέργα και 17,5άρι λάστιχο.

Από προσωπική εμπειρία θα παραθέσω τα εξής βγαίνοντας από τα συνηθισμένα...
Επειδή κάνω ρηχό έως πολύ ρηχό ψάρεμα κυρίως για κέφαλους, λαυράκια και πολύ λιγότερο (αν τύχει) καμιά τσιπούρα και μουρμούρα, σκέφτηκα σε πρώτη φάση να μην αγοράσω μουλινέ (και τελικά δεν το έχω μετανιώσει) γιατί θα με καθυστερούσε στο μάζεμα. Έτσι αναγκαστικά το όπλο ήταν με 3 μήκη πετονιά. Είδα όμως δύο φορές ότι η βέργα σταμάτησε 20-30 εκατοστά πριν το κέφαλο :banghead: Έτσι, για να μην αγχώνομαι αν το μήκος της πετονιάς είναι μέσα στο όριο ή όχι, σκέφτηκα να διπλοπεράσω την πετονιά από το άγκιστρο για να αυξήσω το μήκος της, οπότε αυξήθηκε το μήκος της πετονιάς αναγκαστικά στα 5 μήκη.

Δεν χτύπησα ψάρι μετά στα 4-5 μήκη, για να σας πω πώς πάει σε αυτά τα μήκη, κυρίως διότι εξαφανίστηκαν οι κέφαλοι μάλλον λόγω των επαγγελματιών. Τα είδα στο τελάρο ενός ψαροκάικου ένα Σάββατο και όλως τυχαίως από κει και πέρα είδα ελάχιστους. :cray:

Δε ξέρω αν θα έχω τύχη στα 5 μήκη, αλλά νομίζω ότι στα 4 μήκη αν η 6,25 βέργα προλάβει το ψάρι σίγουρα θα το διαπεράσει. Γνώμη μου :hello:
Πετυχημένο ψαροντούφεκο είναι όταν επιστρέφεις σώος και αβλαβής!
Λέμε τώρα... Αν σέρνεις μαζί σου και κάτι "καλό" το πιστεύεις πιο πολύ...
Άβαταρ μέλους
Ser

Νέα δημοσίευσηαπό Antreas. » 14 Φεβ 2018, 18:41

Ser έγραψε:Πολύ ενδιαφέρον θέμα, το οποίο με έχει προβληματίσει αρκετά τους τελευταίους μήνες, όπου αγόρασα ένα απλό 90άρι με 6,25 βέργα και 17,5άρι λάστιχο.

Επειδή κάνω ρηχό έως πολύ ρηχό ψάρεμα κυρίως για κέφαλους, λαυράκια και πολύ λιγότερο (αν τύχει) καμιά τσιπούρα και μουρμούρα, σκέφτηκα σε πρώτη φάση να μην αγοράσω μουλινέ (και τελικά δεν το έχω μετανιώσει) γιατί θα με καθυστερούσε στο μάζεμα. Έτσι αναγκαστικά το όπλο ήταν με 3 μήκη πετονιά. Είδα όμως δύο φορές ότι η βέργα σταμάτησε 20-30 εκατοστά πριν το κέφαλο :banghead: Έτσι, για να μην αγχώνομαι αν το μήκος της πετονιάς είναι μέσα στο όριο ή όχι, σκέφτηκα να διπλοπεράσω την πετονιά από το άγκιστρο για να αυξήσω το μήκος της, οπότε αυξήθηκε το μήκος της πετονιάς αναγκαστικά στα 5 μήκη.

Δεν χτύπησα ψάρι μετά στα 4-5 μήκη, για να σας πω πώς πάει σε αυτά τα μήκη, κυρίως διότι εξαφανίστηκαν οι κέφαλοι μάλλον λόγω των επαγγελματιών. Τα είδα στο τελάρο ενός ψαροκάικου ένα Σάββατο και όλως τυχαίως από κει και πέρα είδα ελάχιστους. :cray:

Δε ξέρω αν θα έχω τύχη στα 5 μήκη, αλλά νομίζω ότι στα 4 μήκη αν η 6,25 βέργα προλάβει το ψάρι σίγουρα θα το διαπεράσει. Γνώμη μου :hello:

Φιλαράκι μουλινέ στο όπλο να βάλεις γιατί όταν έρθει η ώρα να το χριαστείς που θα έρθει να είσαι σίγουρος θα τραβάς τα μαλιά σου και θα σε στιχίωνει μια ζωή!! Ψάρια υπάρχουν πολύ μεγάλα στα ρηχά! Όπως λένε καλύτερα να το έχεις και να μην το χριαστείς ποτέ παρά να το χριαστείς και να μην το έχεις
Take me down with you, save me into you, let me see through your eyes Paradise!
Άβαταρ μέλους
Antreas.

Νέα δημοσίευσηαπό Ser » 14 Φεβ 2018, 18:48

Antreas. έγραψε:
Ser έγραψε:Πολύ ενδιαφέρον θέμα, το οποίο με έχει προβληματίσει αρκετά τους τελευταίους μήνες, όπου αγόρασα ένα απλό 90άρι με 6,25 βέργα και 17,5άρι λάστιχο.

Φιλαράκι μουλινέ στο όπλο να βάλεις γιατί όταν έρθει η ώρα να το χριαστείς που θα έρθει να είσαι σίγουρος θα τραβάς τα μαλιά σου και θα σε στιχίωνει μια ζωή!! Ψάρια υπάρχουν πολύ μεγάλα στα ρηχά! Όπως λένε καλύτερα να το έχεις και να μην το χριαστείς ποτέ παρά να το χριαστείς και να μην το έχεις

Πάντως το θέμα αυτό ξεκίνησε από το φίλο που ρωτά αν το μουλινέ του θα έχει 5 μήκη πετονιά ή λιγότερο. Σωστά; Εκτός αν δεν κατάλαβα κάτι...
Οπότε έτσι είτε έχεις μουλινέ είτε όχι το ίδιο δεν είναι;!
Αττική και Εύβοια που ψαρεύω δεν έχω δει ποτέ ούτε από μακριά...
Πάντως ευχαριστώ για τη συμβουλή! :hello: αλλά θεωρώ ότι το μουλινέ θα με παιδέψει στο ψάρεμα που κάνω...
Τελευταία επεξεργασία από Ser και 14 Φεβ 2018, 18:53, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Ser

Νέα δημοσίευσηαπό Antreas. » 14 Φεβ 2018, 18:52

Η ερώτηση είναι αν θα βάλω 5 μήκη πετονιά πριν απο το σχοινί στο μουλινέ όχι αν θα βάλω πετονιά στο μουλινέ! Εσύ όμως πρέπει να βάλεις μουλινέ στο όπλο :D
Άβαταρ μέλους
Antreas.

Νέα δημοσίευσηαπό silverdiver » 14 Φεβ 2018, 18:58

Ser έγραψε:
Antreas. έγραψε:

Πάντως το θέμα αυτό ξεκίνησε από το φίλο που ρωτά αν το μουλινέ του θα έχει 5 μήκη πετονιά ή λιγότερο. Σωστά; Εκτός αν δεν κατάλαβα κάτι...
Οπότε έτσι είτε έχεις μουλινέ είτε όχι το ίδιο δεν είναι;!
Αττική και Εύβοια που ψαρεύω δεν έχω δει ποτέ ούτε από μακριά...
Πάντως ευχαριστώ για τη συμβουλή! :hello: αλλά θεωρώ ότι το μουλινέ θα με παιδέψει στο ψάρεμα που κάνω...

Λοιπον φιλε ser για να μην προβληματιζεσαι αλλο, ρηχο ψαρεμα τρια μηκη δεν θες και δεν ριχνεις παραπανω και οποσδηποτε μουλινε! Βαλε μουλινε απο χτες :hello:
οταν βρεχει...εχει περισσοτερη θαλασσα...
silverdiver

Νέα δημοσίευσηαπό Ser » 14 Φεβ 2018, 19:06

Antreas. έγραψε:Η ερώτηση είναι αν θα βάλω 5 μήκη πετονιά πριν απο το σχοινί στο μουλινέ όχι αν θα βάλω πετονιά στο μουλινέ! Εσύ όμως πρέπει να βάλεις μουλινέ στο όπλο :D

Οκ, για το πρώτο θέμα, ευχαριστώ για τη διευκρίνηση :) αν και σε αυτή τη περίπτωση δε καταλαβαίνω γιατί να τίθεται το θέμα του βεληνεκούς με τη πετονιά από τη στιγμή που υπάρχει το σχοινί;! :-k

Όσο για το δεύτερο σου έχω ήδη απαντήσει... σε δεύτερο χρόνο...
Ser έγραψε:Αττική και Εύβοια που ψαρεύω δεν έχω δει ποτέ ούτε από μακριά... :D
Πάντως ευχαριστώ για τη συμβουλή! :hello: αλλά θεωρώ ότι το μουλινέ θα με παιδέψει-καθυστερεί στο ψάρεμα που κάνω...
Άβαταρ μέλους
Ser

Νέα δημοσίευσηαπό Antreas. » 14 Φεβ 2018, 20:13

Ser έγραψε:
Antreas. έγραψε:Η ερώτηση είναι αν θα βάλω 5 μήκη πετονιά πριν απο το σχοινί στο μουλινέ όχι αν θα βάλω πετονιά στο μουλινέ! Εσύ όμως πρέπει να βάλεις μουλινέ στο όπλο :D

Οκ, για το πρώτο θέμα, ευχαριστώ για τη διευκρίνηση :) αν και σε αυτή τη περίπτωση δε καταλαβαίνω γιατί να τίθεται το θέμα του βεληνεκούς με τη πετονιά από τη στιγμή που υπάρχει το σχοινί;! :-k

Όσο για το δεύτερο σου έχω ήδη απαντήσει... σε δεύτερο χρόνο...
Ser έγραψε:Αττική και Εύβοια που ψαρεύω δεν έχω δει ποτέ ούτε από μακριά... :D
Πάντως ευχαριστώ για τη συμβουλή! :hello: αλλά θεωρώ ότι το μουλινέ θα με παιδέψει-καθυστερεί στο ψάρεμα που κάνω...

Το μουλινέ μπενει στο όπλο για 2 περιπτώσεις!
Α: χτύπησα κάποιο ψάρι σε βαθιά νερά και παρά να αφήσω το όπλο κάτω ανιγω το μουλινέ και πάω πάνω για αέρα με το ψάρι ασφαλισμένο στην βέργα
Β: χτύπησα κάποιο μεγάλο ψάρι το οποίο έχει μεγάλη δύναμη! Αν το κοντράρεις θα σχιστεί και θα φύγει! Άρα δίνεις μουλινέ για να κουράσεις το ψάρι και να το πάρεις!
Το μουλινέ δεν είναι για να ξετυλίγετε την ώρα της βολής! Και εμείς έχουμε 3 η ακόμα και 5 μήκη πετονιάς όπως έχεις και εσύ τώρα στο όπλο σου! Το μουλινε μένει πάντα κλειστό και το σχοινί πάνω του 30-50 μέτρα είναι μόνο για τις περιπτώσεις που περιέγραψα ποιο πάνω!
Άβαταρ μέλους
Antreas.

Νέα δημοσίευσηαπό Ser » 14 Φεβ 2018, 22:54

Antreas. έγραψε:Το μουλινέ δεν είναι για να ξετυλίγετε την ώρα της βολής! Και εμείς έχουμε 3 η ακόμα και 5 μήκη πετονιάς όπως έχεις και εσύ τώρα στο όπλο σου! Το μουλινε μένει πάντα κλειστό και το σχοινί πάνω του 30-50 μέτρα είναι μόνο για τις περιπτώσεις που περιέγραψα ποιο πάνω!

Αυτό το κομμάτι δεν ήξερα... Ναι έτσι όπως τα λες λογικά το μουλινέ δε θα με καθυστερεί στο ψάρεμα...
Ευχαριστώ για το κόπο να με ενημερώσεις. Τώρα κατάλαβα... :hello:
Άβαταρ μέλους
Ser

Νέα δημοσίευσηαπό stelarasA'MAK » 15 Φεβ 2018, 00:22

xareas έγραψε:
stelarasA'MAK έγραψε:Ναι σωστα,4,4, όχι 4,7..
Και για μισό μήκος παραπανω,τι είναι ο κάβουρας τι είναι το ζουμί του δηλαδή,αξίζει η ταλαιπωρία και το μπερδεμα που τραβας να οπλισεις κάθε φορά?
Κάτι ακόμα: ξύλινο όπλο με διπλα 16 αρια ,ταπεινη άποψη,το αδικεις...

Στέλιο γιατί ρε συ το αδικεί το όπλο,τι θα έβαζες?

Στο δικό μου,βαρύ ξύλινο με 112 μ.ο. έχω 6,75 με διπλα 17,5 σκληρά στο 3,2..ούτε ανάκρουση ούτε τίποτα...
Προσωπικά δε θα α συμβιβαζομουν με κάτι λιγότερο,οκ,οι προσωπικές προτιμήσεις είναι πάντα σεβαστές,απλά το ξύλινο είναι για " βαρέα"... :D
Life is either a daring adventure or nothing..- Helen Keller
Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Νέα δημοσίευσηαπό Γιώργος 1 » 15 Φεβ 2018, 01:11

Πειράζει να μην έχεις πετονιά, αλλά να έχεις μονοκόμματο σχοινάκι μουλινέ, και να βάζεις 3 ή 5 μήκη όποτε θέλεις;
Γιώργος 1

Νέα δημοσίευσηαπό Antreas. » 15 Φεβ 2018, 08:39

Γιώργος 1 έγραψε:Πειράζει να μην έχεις πετονιά, αλλά να έχεις μονοκόμματο σχοινάκι μουλινέ, και να βάζεις 3 ή 5 μήκη όποτε θέλεις;

το σχοινάκι ειναι πολύ εύκολο να γίνει κόμπους και αντι ψάρεμα να καταλήξεις να ξεμπλέξεις την μαλούρα. Πετονιά σιγούσα για τα πρώτα 3 μήκη
Άβαταρ μέλους
Antreas.

Νέα δημοσίευσηαπό stelarasA'MAK » 15 Φεβ 2018, 09:57

Καλήμερα.
Έχω χάσει,σαν πρωτοπειρος,μαγιάτικο, διότι το σχοινακι,αντί για πετονιά,έμπλεξε και ενώ η σκανδάλη απελευθέρωσε ,η βέργα δεν έφυγε..ποτέ σχοινακι λοιπόν,πετονιά υποχρεωτικά.
Ως προς το μουλινε,δεν έχει νόημα να το φοράς και να είναι σφιγμένο.
Μία φορά θα την πατήσεις ,ακόμα και ρηχά,και θα..κλαις.Να έυχεσαι δε να κλαις μονο το ψαρι,και όχι και το όπλο σου μαζί.
Life is either a daring adventure or nothing..- Helen Keller
Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Νέα δημοσίευσηαπό Γιώργος 1 » 15 Φεβ 2018, 11:13

Έχει δοκιμάσει κανείς να βάλει και στο μουλινέ πετονιά και να έχουμε μονοκόμματη πετονιά μέχρι την βέργα;
Γιώργος 1

Νέα δημοσίευσηαπό matador23 » 15 Φεβ 2018, 11:56

Γιώργος 1 έγραψε:Έχει δοκιμάσει κανείς να βάλει και στο μουλινέ πετονιά και να έχουμε μονοκόμματη πετονιά μέχρι την βέργα;

Αν εννοεις το μουλινε να ειναι ολο πετονια.Ξεχασε το δεν γινεται.( η πετονια θα καμπυλωσει στο μουλινε .Θα γινει σαν φιδές φαντασου.Τεσπα..δέν γινεται )

Αν τωρα εννοεις να βαλεις πετονια μέχρι το μουλινε, πάλι δεν γινεται.Γιατι δέν θα περναει ο κομπος που κανεις οταν ενωνεις τη πετονια με το νήμα πριν την κεφαλη.

stelarasA'MAK έγραψε:Καλήμερα.
Έχω χάσει,σαν πρωτοπειρος,μαγιάτικο, διότι το σχοινακι,αντί για πετονιά,έμπλεξε και ενώ η σκανδάλη απελευθέρωσε ,η βέργα δεν έφυγε..ποτέ σχοινακι λοιπόν,πετονιά υποχρεωτικά.
Ως προς το μουλινε,δεν έχει νόημα να το φοράς και να είναι σφιγμένο.
Μία φορά θα την πατήσεις ,ακόμα και ρηχά,και θα..κλαις.Να έυχεσαι δε να κλαις μονο το ψαρι,και όχι και το όπλο σου μαζί.

:thumbsup:

Αυτο μόνο που λέει ο Στελιος. :hello:
Μην πειραματιζεστε με τα αυτονοητα στο ψαροτουφεκο.
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"
Άβαταρ μέλους
matador23

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot], kapetanios1 και 26 επισκέπτες