• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Βαρίδωμα στα πόδια/πέδιλα

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.

Βαρίδωμα στα πόδια/πέδιλα

Νέα δημοσίευσηαπό underworld » 11 Φεβ 2018, 02:51

Τώρα που επιτέλους λύσαμε το βαρίδωμα της πλάτης, δε ρίχνετε καμιά ιδέα για βαρίδωμα σε πέδιλα;
Έχω λεπίδες flame (bluetec) με πέλμα πάθος και όταν κάθομαι στο καρτέρι σηκώνονται και χαιρετάνε τα ψάρια... Έχετε εμπειρία από βαρίδωμα σε πέδιλα ή απλά κοτσάρω από ένα μισόκιλο χαμηλά στα πόδια;
Άβαταρ μέλους
underworld
Site Admin

Re: Βαρίδωμα στα πόδια/πέδιλα

Νέα δημοσίευσηαπό pillius » 11 Φεβ 2018, 11:09

Πολυ της μοδας το βαριδωμα τωρα τελευταια!
Εγω τα μισοκιλα στα ποδια τα φοραω μονιμα, χειμωνα-καλοκαιρι, εκτος απο το στρωσιμο των ποδιων στα ρηχα καρτερια βοηθανε να κολυμπας και πιο αθορυβα στην επιφανεια.
Τα εχω συνηθισει και δεν με κουραζουν στο κολυμπι, μια φορα που ειχα μεγαλη αποσταση να γυρισω με κοντρα ρεμα τα εβγαλα και τα κεμασα στη σημαδουρα και τελος...
Άβαταρ μέλους
pillius

Νέα δημοσίευσηαπό Margaritis » 11 Φεβ 2018, 12:28

Δεν τα χώνεψα ποτέ , πάντα με δυσκόλευαν σε βαθμό που κάποτε τα έβγαλα και τα πέταξα στον αγύριστο . Σώθηκα με τα 2 κιλά που βάζω στα μπούτια (τσέπες σε σορτσάκι) . Σκέψου το , αξίζει .
Μη ρωτάς ποιος θα σώσει τον κόσμο
Να λες ότι είναι δική σου ευθύνη να σωθεί
Ν. Καζαντζάκης
http://www.youtube.com/user/freediverGr
Άβαταρ μέλους
Margaritis

Νέα δημοσίευσηαπό tsaounlee » 11 Φεβ 2018, 12:36

Και εγώ σταμάτησα να τα χρησιμοποιώ.

Αν το θέμα σου είναι το σήκωμα των λεπίδων, απλά χαλάρωσε ΕΝΤΕΛΩΣ όταν φτάσεις στο πόστο. Θα κατέβουν στάνταρ.

Όταν θα πετύχεις την πρώτη φορά, δεν πρόκειται να ξανασηκωθούν.

Και θα έχεις και κάποιο κέρδος στην άπνοιά σου!
Αγαπάω Πτηνό.
Άβαταρ μέλους
tsaounlee
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό ΤΑΙΤΙΝΟΣ » 11 Φεβ 2018, 14:22

underworld έγραψε:Τώρα που επιτέλους λύσαμε το βαρίδωμα της πλάτης, δε ρίχνετε καμιά ιδέα για βαρίδωμα σε πέδιλα;
Έχω λεπίδες flame (bluetec) με πέλμα πάθος και όταν κάθομαι στο καρτέρι σηκώνονται και χαιρετάνε τα ψάρια... Έχετε εμπειρία από βαρίδωμα σε πέδιλα ή απλά κοτσάρω από ένα μισόκιλο χαμηλά στα πόδια;
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum
Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Νέα δημοσίευσηαπό ΤΑΙΤΙΝΟΣ » 11 Φεβ 2018, 14:23

underworld έγραψε:Τώρα που επιτέλους λύσαμε το βαρίδωμα της πλάτης, δε ρίχνετε καμιά ιδέα για βαρίδωμα σε πέδιλα;

Αν και συμφωνώ με αυτά που έγραψαν τα παιδιά παρακάτω, εάν δεν σου ΄΄βγει΄΄ η όλη προσπάθεια...απεξάρτησης από τα βάρη ποδιών, προτείνω την παρακάτω λύση...
Στα νεύρα των πεδίλων, από την κάτω πλευρά άνοιξε τρυπούλες 2-2,5 mm και με σχοινάκι ή πετονιά στερέωσε πλακέ (εγώ χρησιμοποίησα κάποια ρομβοειδή) μολύβια ψαρέματος. Ανάλογα με τις ανάγκες σου (βάρος ποδιών, στολή κλπ) θα βρεις τη χρυσή τομή...
Πλεονέκτημα : το έξτρα βάρος πάει στα πέδιλα που ακριβώς θέλουμε να ΄΄κάθονται΄΄ κάτω.
Μεινέκτημα : ΄΄κουβαλάς΄΄ τα μολύβια αυτά σε κάθε σου πεδιλιά με ότι αυτό συνεπάγεται σε πολύωρα ψαρέματα με κολύμπι αποστάσεων.
Προσωπικά τα χρησιμοποιώ σε ρηχοψαρέματα με μικρές μετακινήσεις και με κάλυψαν τέλεια :)
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum
Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Νέα δημοσίευσηαπό γιωργος 21 » 11 Φεβ 2018, 15:41

pillius έγραψε:Πολυ της μοδας το βαριδωμα τωρα τελευταια!
Εγω τα μισοκιλα στα ποδια τα φοραω μονιμα, χειμωνα-καλοκαιρι, εκτος απο το στρωσιμο των ποδιων στα ρηχα καρτερια βοηθανε να κολυμπας και πιο αθορυβα στην επιφανεια.
Τα εχω συνηθισει και δεν με κουραζουν στο κολυμπι, μια φορα που ειχα μεγαλη αποσταση να γυρισω με κοντρα ρεμα τα εβγαλα και τα κεμασα στη σημαδουρα και τελος...

Και εγώ μια από τα ίδια :hello:
Άβαταρ μέλους
γιωργος 21

Νέα δημοσίευσηαπό Profane » 11 Φεβ 2018, 17:14

Εγω εχω φτιαξει αυτα και χρησιμοποιω. Τα βαριδια στην φωτο ειναι 440γρ το καθε ενα (μαζι με το λαστιχοσχοινο) αλλα τα πρωτα που εφτιαξα ηταν με μικροτερα βαρυδακια και ζυγιζαν 300γρ. Ειναι πολυ βολικα παντως. Και μπορεις να τα πιασεις με την ελια χωρις να προεξεχει τιποτα.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.
Ο κοσμος ειναι στα π@π@ρι@ του
και το Αιγαιο ανηκει μοναχα στα ψαρια του
Profane

Νέα δημοσίευσηαπό george242 » 11 Φεβ 2018, 21:30

Margaritis έγραψε:Δεν τα χώνεψα ποτέ , πάντα με δυσκόλευαν σε βαθμό που κάποτε τα έβγαλα και τα πέταξα στον αγύριστο . Σώθηκα με τα 2 κιλά που βάζω στα μπούτια (τσέπες σε σορτσάκι) . Σκέψου το , αξίζει .

είναι εύκολο φίλε μαργαρίτη να δω το τρόπο εφαρμογείς και σε φωτο ; είναι κολημένο η ραμένουν ; ευχαριστώ
george242

Νέα δημοσίευσηαπό Margaritis » 11 Φεβ 2018, 21:43

george242 έγραψε:είναι εύκολο φίλε μαργαρίτη να δω το τρόπο εφαρμογείς και σε φωτο ; είναι κολημένο η ραμένουν ; ευχαριστώ

Εικόνα
Μη ρωτάς ποιος θα σώσει τον κόσμο
Να λες ότι είναι δική σου ευθύνη να σωθεί
Ν. Καζαντζάκης
http://www.youtube.com/user/freediverGr
Άβαταρ μέλους
Margaritis

Νέα δημοσίευσηαπό learner » 11 Φεβ 2018, 23:44

Εχω το ιδιο σορτσακι με τον Μαργαριτη. Ιδιαιτερα βολικο - αποτελεσματικο. Ποιο πολυ το χρησιμοποιω για εξτρα νεοπρεν (θερμοπροστασια) οταν ειμαι αναμεσα στην χρηση χοντροτερου παντελονιου ή οχι. Σε ενα παντελονι 6,5αρι ομως φοδρα/ξυρισμενο εφτιαξα με τριαρι νεοπρεν 2 τσεπουλες και βαζω απο ενα κιλο σε καθε μια και ειναι καλη φαση.

Για τα ποδια τωρα τελευταια δοκιμαζω βαρυδια με λαστιχοσκοινο και ειναι επισης καλη φαση. Στην επιστροφη ή σε μετακινησεις κολυμπητος αμα θες τα αφαιρεις. :thumbsup:
learner

Νέα δημοσίευσηαπό george242 » 12 Φεβ 2018, 00:50

Margaritis έγραψε:
george242 έγραψε:είναι εύκολο φίλε μαργαρίτη να δω το τρόπο εφαρμογείς και σε φωτο ; είναι κολημένο η ραμένουν ; ευχαριστώ

Εικόνα

ευχαριστώ πόλη
george242

Νέα δημοσίευσηαπό skopdolfin » 12 Φεβ 2018, 10:17

Απαραίτητα χειμώνα/καλοκαίρι.

Τα πιο βολικά (κατ΄εμέ) είναι αυτά, http://www.diveshop.gr/index.php/checkout/cart/,

όπου αγοράζοντας 2 ζευγάρια, προσθαφαιρείς βαρίδια και παίζεις από τα 3-4 το καλοκαίρι μέχρι 7-8 το χειμώνα.
Πάνω από το μποτάκι και κάτω από το παντελόνι και δεν έχεις φόβο και να τα ΄χασεις.

:hello:
Τελευταία επεξεργασία από skopdolfin και 12 Φεβ 2018, 10:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
There is a dolphin....dormant....in all of us (Jacques Mayol, Dolphin Man).
Άβαταρ μέλους
skopdolfin

Νέα δημοσίευσηαπό matador23 » 12 Φεβ 2018, 10:18

skopdolfin έγραψε:Απαραίτητα χειμώνα/καλοκαίρι.

Τα πιο βολικά είναι αυτά (κατ΄εμέ) είναι αυτά, http://www.diveshop.gr/index.php/checkout/cart/,

όπου αγοράζοντας 2 ζευγάρια, προσθαφαιρείς βαρίδια και παίζεις από τα 3-4 το καλοκαίρι μέχρι 7-8 το χειμώνα.
Πάνω από το μποτάκι και κάτω από το παντελόνι και δεν έχεις φόβο και να τα ΄χασεις.

:hello:

link again dude :mrgreen: :mrgreen:
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"
Άβαταρ μέλους
matador23

Νέα δημοσίευσηαπό skopdolfin » 12 Φεβ 2018, 10:49

There is a dolphin....dormant....in all of us (Jacques Mayol, Dolphin Man).
Άβαταρ μέλους
skopdolfin

Επόμενο

Επιστροφή στο Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: jimmy-ios, lefteris_ioannidis, pamamolf, psarantonis και 36 επισκέπτες