• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Βάρος πλάτης ΚΑΛΥΤΕΡΟ απο της TSAUNSUB

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.

Βάρος πλάτης ΚΑΛΥΤΕΡΟ απο της TSAUNSUB

Νέα δημοσίευσηαπό fireman » 10 Φεβ 2018, 13:40

Emigré prvsr έγραψε:Τράυφον κάνε ντεμοστρέσιο και την δικιά σου να ανοίξουν οι οφθαλμοί του πλήθους. Οι Καλαμαριώτες την είδαν λάιβ, ρίξε καμιά φωτό για τους δύστυχοι τους άλλοι..

Μετά απο απαίτηση του φίλου "Emigré prvsr " που πρόσφατα γνώρισα και πολύ χάρηκα, στο κοπή τη πίτα, ήρθε η ώρα να παρουσιάσω το δικό μου βάρος πλάτης, που έφτιαξα απο οτι υλικά είχα (πήρα και μερικά μισόκιλα μολύβια).
Παρ' οτι δε ψαρεύω πολύ το χειμώνα και ιδικά τα ρηχά, ζήλεψα τον δημιουργικό οίστρο του Υπερδιαχειριστή και είπα να περάσω ευχάριστα την ώρα μου, σκεπτόμενος πως θα φτιάξω κάτι καλύτερο και φτηνότερο απ το δικό του ,έτσι ώστε να του μπω στο μάτι.
Ας ξεκινήσουμε όμως την παρουσίαση του υπεργιλέκου γιατί τα πολλά λόγια είναι Βασιλάκης Καΐλας.

Εικόνα
Εικόνα

Αυτό είναι το γιλέκο φορεμένο. Παρακαλώ, μην μπούμε στη διαδικασία να σχολιάσουμε, υποδεικνύοντας τη λάθος κατανομή των κιλών, μπρος και πίσω, πάνω κάτω, όπως έκανε συνάδελφος στη μάζωξη, αρνούμενος να καταλάβει οτι γούστα είναι αυτά και δεν έχει καμιά σημασία πως τα έχω βάλει εγώ, μιας και είναι απόλυτα ρυθμιζόμενο το που και πόσα κιλά θα βάλουμε, ανάλογα τα γούστα και τον τρόπο ψαρέματος του καθενός. Παρατηρήσεις για το σχέδιο και τη ρυθμιστικότητα όσες θέλετε
Να πω μόνο οτι το «γιλέκο», συγκρατιέται απο την βασική ζώνη με ένα λαστιχόσχοινο στη πλάτη (για να μη αναγκαζόμαστε να το σφίγγουμε πολύ και δεν ανοίγει ο θώρακας), έτσι ώστε να μη μας έρθει στο κεφάλι, όπως φαίνεται στη φωτο και με ένα ακόμα λαστιχόσχοινο ,που περνά απ τη κωλοχαράδρα διαμέσο του καβάλου, έτσι ώστε να συγκρατεί τη κύρια ζώνη και να μη μας ανέβει στη κοιλιά.
Το γιλέκο το ψάρεψα, έγιναν οι απαραίτητες ρυθμίσεις στα κιλά μέσα στη θάλλασα, μιας και ήταν πολύ εύκολο και έχω να πω οτι είμαι παρα πολύ ευχαριστημένος ( έπιασα και ένα κιλίσιο λαβράκι, φωτο δεν έχει,με πιστεύετε εεε;). Τόσο ευχαριστημένος, που άμα βρω και τρόπο να μη κρυώνω, λέω να αρχίσω τα λαβρακοψαρέματα. Τα κιλά που παίρνει πάνω είναι κατ ελάχιστο, αν χρησιμοποιήσεις μισόκιλα για τις πόρπες που θα δούμε παρακάτω, τα 2 κιλά και μπορεί να το φορτώσεις και πάνω απο 10, αν και δε νομιζω να χρειαζεται. Ας δούμε τωρα πως κατασκευάζεται και το τι κόστισε.
Τα βασικά υλικά κατασκευής είναι 4 μολύβια κατάδυσης (εγώ χρησιμοποίησα μισόκιλα για να μπορώ να το δουλεύω και με μόνο 2 κιλά αλλά κάνουν και τα κιλίσια) ,3 αγγράφες πλαστικές απο καταδυτικές ζώνες (πωλούνται σκέτες στο ίντερνετ, εγώ τις είχα απο παλιές κομμένες ζώνες) και απο αυτό

Εικόνα

Είναι χρησιμοποιημένη σαμπρέλα, πιθανόν απο τρακτέρ (η πίσω). Σε βουλκανιζατέρ για φορτηγά και τρακτέρ θα βρείτε και δε χρεώνουν βέβαια τίποτα. Είμαι σίγουρος οτι θα κάνει και απο φορτηγό και ας είναι λεπτότερη, πιθανόν να είναι και καλύτερη γιατί θα είναι πιο λεπτή ,άρα και πιο ελαστική, όχι οτι έχω προβλημα με την ελαστικότητα αυτής .
Τρόπος κατασκευής
Με ένα καλό μεγάλο ψαλίδι ,για να μας κάνει τη ζωή πιο εύκολη και να μη μασάει, κόβουμε τις λωρίδες τις σαμπρέλας έτσι ώστε να χωράνε άνετα μέσα απο τα μολύβια. Για να κάνω τη ζωή μου πιο εύκολη επίσης και να μη τραβάω ΠΟΛΛΕΣ γραμμές και σημαδεύω ξανά και ξανά που θα κόψω, ακολούθησα τις χρωματιστές γραμμές που είχε η σαμπρέλα. Αυτό μας δίνει λωρίδες ελαφρός τοξωτές ,αλλά δε πειράζει καθόλου. Μάλιστα για τις τιράντες, όσο πιο τοξωτές είναι, τόσο το καλύτερο ,είναι και προφορμαρισμένες γύρω απο το λαιμό τραπεζοειδή. Όταν κόβουμε κοντά στην εσωτερική περίμετρο της σαμπρέλας, οι λωρίδες βγαίνουν πιο τοξωτές, οταν κόβουμε στη κορυφή της εξωτερικής περιμέτρου, η λωρίδα βγαίνει ίσια. Αυτή τη χρησιμοποίησα για το κομμάτι που σφίγγει γύρω απο το θώρακα και δένουν πάνω οι τιράντες. Οι τιράντες τωρα ,δένουν πάνω στην σαμπρέλα που σφίγγει γύρω απ το θώρακα, με θηλιές που δημιουργούνται χρησιμοποιόντας τα μολύβια σαν πόρπες.

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Τέλος να πω, οτι με τις αγγράφες που βρίσκονται πάνω στις τιράντες ,μπορούμε να ρυθμίσουμε σε όποιο ύψος θέλουμε το γιλέκο.
Αυτά ,ελπίζω να σας κατατόπισα. Όποια απορία έχετε εδώ είμαι να σας την λύσω

Υ.Γ : Μη ξεχάσετε να αναφέρετε πόσο πιο γ@μ@το είναι απ του Tsaoun :hello:
Η βλακεία είναι σαν την ραδιενέργεια συσσωρεύεται (Albert Einstein)

Γι' αυτό, μακριά από φασίστες και φασιστοειδή !!!
Άβαταρ μέλους
fireman

Re: Βάρος πλάτης ΚΑΛΥΤΕΡΟ απο της TSAUNSUB

Νέα δημοσίευσηαπό ΤΑΙΤΙΝΟΣ » 10 Φεβ 2018, 14:00

Αφού με μεγάλη προσπάθεια, κατάφερα να καταπνίξω τη φωνή αγανάκτησης για την πρωτοφανή επίδειξη αθέμιτου ανταγωνισμού με προϋπάρχον μοδέλο γιλεκακίου, την οποία σε άλλη περίπτωση θα έσπευδα να στηλιτεύσω αυστηρότατα :mrgreen: , πρέπει να παραδεχτώ ότι η παρουσίαση είναι ενδελεχής και πλήρως κατατοπιστική όσο και αιτιολογημένη, οπότε ομιλούμε για μιά εξαιρετική αντιπρόταση που προσφέρει τη δυνατότητα εναλλακτικής επιλογής από το αξιολογότατο μοδέλο της TSAUNSUB :thumbsup:
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum
Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Νέα δημοσίευσηαπό pda » 10 Φεβ 2018, 14:08

Δεν φτάνει η παρουσίαση ούτε η ποιότητα κατασκευής...

Ειναι θέμα μάρκετινγκ...TSAUNSUB ειναι πλεον brand ενω το δικο σου no name. :D :D
Άβαταρ μέλους
pda

Νέα δημοσίευσηαπό ΤΑΙΤΙΝΟΣ » 10 Φεβ 2018, 14:27

pda έγραψε:Δεν φτάνει η παρουσίαση ούτε η ποιότητα κατασκευής...

Ειναι θέμα μάρκετινγκ...TSAUNSUB ειναι πλεον brand ενω το δικο σου no name. :D :D

Μιας και το μάρκετινγκ είναι must-ιγα της εποχής μας, προτείνω για ονομασία του γιλέκου :
firevest1.gif
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum
Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Νέα δημοσίευσηαπό fireman » 10 Φεβ 2018, 14:43

ΤΑΙΤΙΝΟΣ έγραψε:
pda έγραψε:Δεν φτάνει η παρουσίαση ούτε η ποιότητα κατασκευής...

Μιας και το μάρκετινγκ είναι must-ιγα της εποχής μας, προτείνω για ονομασία του γιλέκου :
firevest1.gif

κατοχυρώνεται :D

Άβαταρ μέλους
fireman

Νέα δημοσίευσηαπό hariska » 10 Φεβ 2018, 14:46

Θα ήθελα να υποδείξω την εντελώς λανθασμένη κατανομή των κιλών, μπρος και πίσω, πάνω κάτω, όπως ακριβώς έκανε και ο συνάδελφος στη μάζωξη, και μάλλον θα πρεπε να καταλάβεις tryfons και να μην το αρνείσαι, ότι τα γούστα και ο τρόπος ψαρέματος του καθενός, δεν έχουν καμία σχέση με τη σωστή κατανομή των βαρών σε ένα γιλέκο πλάτης, του οποίου ο ρόλος δεν είναι να ελαφρύνει τη ζώνη μέσης , αλλά να δώσει μεγαλύτερη ώθηση στην πλάτη ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ, να βυθιστεί κατά την εφαρμογή στην πράξη της βουτιάς "δελφινάκι".
Αλλά που να ξέρεις εσύ από βουτιές "δελφινάκι", με τις παλιόστηρες και τις συναγρίδες σου και τώρα έρχεσαι να μας το παίξεις καμπόσος και αμάν αμάν στη ρηχή ζώνη όπου είσαι ένας νέωπας, ένας ρούκης.
Λοιπόν τα βάρη πρέπει να είναι στην πλάτη και όχι στα πλευρά ή στα νεφρά ή στο στήθος, γιατί τότε θα μιλούσαμε για ζώνη στήθους ή ζώνη νεφρών ή ζώνη κοιλιάς.
Αν καταφέρεις να προσαρμόσεις τα βάρη στο σημείο που δείχνει η φώτο, τότε το συζητάμε και πάλι και θα σκεφτούμε εάν είσαι ικανός για τη ρηχή ζώνη.

Εμείς μπορεί να είμαστε ρηχήτες, αλλά είμαστε απόλυτα βαθύτες στον τρόπο σκέψης.

Υ.Γ. Να μην αναφερθώ στο λαστιχόσκοινο και τη διαδρομή του διαμέσου της κωλοχαράδρας...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
hariska

Νέα δημοσίευσηαπό fireman » 10 Φεβ 2018, 15:08

φωτιά και τσεκούρι στους βαθυσκεψήτες

Άβαταρ μέλους
fireman

Νέα δημοσίευσηαπό Margaritis » 10 Φεβ 2018, 16:36

Δεν έχω προλάβει να διαβάσω όλο το post έχω φτάσει μέχρι τη 2η φωτο … ΕΠΟΣ
Παρακαλώ εστιάστε στη δεύτερη φωτο , βάλτε ποτάκι , ανάψτε τσιγάρο , βάλτε να παίζει αυτό
phpBB [video]
και απολαύστε
Μη ρωτάς ποιος θα σώσει τον κόσμο
Να λες ότι είναι δική σου ευθύνη να σωθεί
Ν. Καζαντζάκης
http://www.youtube.com/user/freediverGr
Άβαταρ μέλους
Margaritis

Νέα δημοσίευσηαπό pda » 10 Φεβ 2018, 16:56

ΕικόναΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
pda

Νέα δημοσίευσηαπό kin » 10 Φεβ 2018, 16:59

Margaritis έγραψε:Δεν έχω προλάβει να διαβάσω όλο το post έχω φτάσει μέχρι τη 2η φωτο … ΕΠΟΣ
Παρακαλώ εστιάστε στη δεύτερη φωτο , βάλτε ποτάκι , ανάψτε τσιγάρο , βάλτε να παίζει αυτό
phpBB [video]
και απολαύστε

Έλιωσα, μιλάμε για κλάμα =D> :mrgreen:
Με όση βενζίνη μπορεί ο καθένας...
Spoiler: Toggle
kin

Νέα δημοσίευσηαπό fireman » 10 Φεβ 2018, 17:12

Margaritis έγραψε:Δεν έχω προλάβει να διαβάσω όλο το post έχω φτάσει μέχρι τη 2η φωτο … ΕΠΟΣ
phpBB [video]
και απολαύστε

θίχτηκα... παλιοσεξιστή ... χουφτογάμη :beee:

Άβαταρ μέλους
fireman

Νέα δημοσίευσηαπό peskandritsas » 10 Φεβ 2018, 17:20

Αλλα κολπα :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:
Χουφτογαμη :rotfl: :rotfl:
Άβαταρ μέλους
peskandritsas

Νέα δημοσίευσηαπό tsaounlee » 10 Φεβ 2018, 17:57

Φίλε Τράηφον γειά και χαρά σου!!!!!

Το γιλέκο σου τα σπάει φιλάρα μου και έχει κάποιες πολύ καλές ιδέες:

1. Η χρήση σαμπρέλας!Το είχα σκεφτει και εγώ αλλά βαρέθηκα να ψάξω να βρω.
2. Η χρήση των βαριδιών για να κάνεις τις θηλιές.
3. Το λαστιχόσχοινο στο πάνω σημείο της πλάτης.Και αυτό το είχα σκεφτεί αλλά στην πορεία το θεώρησα περιττό.

Μπράβο ρε Μάγκα!!!!!
:hello:

Να σου κάνω και 3 ερωτήσεις και να μου απαντήσεις ειλικρινά:

1. Δεν είναι ότι πιο άνετο έχεις βάλει από βαρίδια πλάτης?
2. Κοιμάσαι ήσυχος τα βράδια ρε αντιγραφέα?

Υ.γ. Οποιαδήποτε αναφορά της εταιρείας μου και δη σε τίτλο θέματος- ακόμα και μέσω αρνητικής σύγκρισης- μόνο καλό μου κάνει...
Αγαπάω Πτηνό.
Άβαταρ μέλους
tsaounlee
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό fireman » 10 Φεβ 2018, 19:34

tsaounlee έγραψε:Φίλε Τράηφον γειά και χαρά σου!!!!!

Το γιλέκο σου τα σπάει φιλάρα μου και έχει κάποιες πολύ καλές ιδέες:

1. Η χρήση σαμπρέλας!Το είχα σκεφτει και εγώ αλλά βαρέθηκα να ψάξω να βρω.
2. Η χρήση των βαριδιών για να κάνεις τις θηλιές.
3. Το λαστιχόσχοινο στο πάνω σημείο της πλάτης.Και αυτό το είχα σκεφτεί αλλά στην πορεία το θεώρησα περιττό.

Μπράβο ρε Μάγκα!!!!!
:hello:

Να σου κάνω και 3 ερωτήσεις και να μου απαντήσεις ειλικρινά:

1. Δεν είναι ότι πιο άνετο έχεις βάλει από βαρίδια πλάτης?
2. Κοιμάσαι ήσυχος τα βράδια ρε αντιγραφέα?

Υ.γ. Οποιαδήποτε αναφορά της εταιρείας μου και δη σε τίτλο θέματος- ακόμα και μέσω αρνητικής σύγκρισης- μόνο καλό μου κάνει...

1. ναι φίλε, πρώτη φορά πήγα χειμωνιάτικο ψάρεμα, πόσο μάλλον ρηχό με παρα πολλά κιλά και δε με πονούσε η μέση μετά. Και αυτό που λέγαμε για την αναπνοή , σα να μη φοράς γιλέκο πλάτης
2. είσαι θεούλης :D ... και βέβαια
3. ΥΓ: θα στη κλείσω να ξες

Άβαταρ μέλους
fireman

Νέα δημοσίευσηαπό mkoume » 10 Φεβ 2018, 23:25

phpBB [video]
και απολαύστε

:rotfl: :rotfl: :rotfl:
Μαργαρίτη...
γελάω μου στο μπαλκόνι μην ξυπνήσω τα παιδια΄ρεεεεε :rotfl: :rotfl:
να είσαι μάγκας πρέπει, δηλαδή να το μπορείς,
κ αν τούτο καταφέρνεις,
λίγο ακόμα μάγκας, ..δηλαδή να τ΄αγνοείς.
Άβαταρ μέλους
mkoume

Επόμενο

Επιστροφή στο Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Antreas., mezger, popgun pete, THIEVERY και 18 επισκέπτες