• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Pathos 82αρια

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.

Pathos 82αρια

Νέα δημοσίευσηαπό kontarinis » 05 Ιαν 2018, 20:29

καλησπερα και καλη χρονια , ψαχνω να παρω 82αρι αλλα εχω κατα μπερδευτει

Saragos 82cm vs Laser Open Carbon 82cm vs Sniper 85cm vs Laser Open 82cm.
το οικονομικο δεν ειναι προβλημα
https://www.youtube.com/user/mykonianseahunters/videos
Άβαταρ μέλους
kontarinis

Re: Pathow 82αρια

Νέα δημοσίευσηαπό timotheos » 05 Ιαν 2018, 22:11

Γεια σου συνάδελφε, καλή χρονιά να έχεις.
Λοιπόν, για το μέγεθος που θέλεις δε χρειάζεσαι με τίποτα carbon σωλήνα. Είναι εντελώς περιττό έξοδο.
Η ουσιαστική διαφορά ανάμεσα στο saragos και το laser open είναι το στήσιμο (αν δεν κάνω λάθος). Το saragos έρχεται με πιο μακριά και λεπτή βέργα (120 6,25) και λάστιχα 17,5, το laser έρχεται με βέργα 112 6,5 και λάστιχα 19. Μηχανισμό σκανδάλης και κεφαλή έχουν τα ίδια. Οπότε ανάμεσα σε αυτά τα δύο κοιτάς τί σε βολεύει και τί έχεις συνηθίσει στην σκόπευσή σου.
Το sniper καλό ως προς το σωλήνα αλλά γιατί να έρχεται με δυο λάστιχα 16άρια και βέργα 6,75 σε τόσο κοντό μήκος δεν το έχω καταλάβει. Αν είχε ελαφρύτερο στήσιμο θα στο πρότεινα γιατί όντως είναι πιο ευέλικτο λόγω του σωλήνα. Εκτός αν έχεις τη διάθεση να το πάρεις και να του αλλάξεις σετάπ.
Πέρα από αυτά, νομίζω ότι για το μήκος που λες το απλό pro ή το απλό open με την κλασσική λαβή και το σωλήνα με τον οδηγό είναι πιο αξιόπιστα. Προσωπικά μου στέκεται καλύτερα ο απλός μηχανισμός από του laser.
...Γυρεύω το παλιό μου σπίτι
με τ' αψηλά τα παραθύρια
σκοτεινιασμένα απ' τον κισσό...
Άβαταρ μέλους
timotheos

Νέα δημοσίευσηαπό giannis29 » 05 Ιαν 2018, 22:13

Simply 82Της blue tec η εισαι οκ
giannis29

Νέα δημοσίευσηαπό kontarinis » 05 Ιαν 2018, 22:22

Θέλω σε pathos μόνο λόγο ειδικής τιμής
https://www.youtube.com/user/mykonianseahunters/videos
Άβαταρ μέλους
kontarinis

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 05 Ιαν 2018, 22:51

kontarinis έγραψε:Θέλω σε pathos μόνο λόγο ειδικής τιμής

τότε ότι σου προτείνει ο timotheos :)
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Re: Pathos 82αρια

Νέα δημοσίευσηαπό tsaounlee » 06 Ιαν 2018, 00:53

Open pro αλουμίνιο.
Αγαπάω Πτηνό.
Άβαταρ μέλους
tsaounlee
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό mirios » 06 Ιαν 2018, 01:12

timotheos έγραψε:Πέρα από αυτά, νομίζω ότι για το μήκος που λες το απλό pro ή το απλό open με την κλασσική λαβή και το σωλήνα με τον οδηγό είναι πιο αξιόπιστα. Προσωπικά μου στέκεται καλύτερα ο απλός μηχανισμός από του laser.

:amen: :amen: :amen: επαυξάνω...
MPONATSARE H SKEPSI MOU K STO BYTHO GIRIZEI
KARTERI KANI ARAXNOTO KAI MAYRA PROSEGKIZEI
mirios

ΚΑΜΠΑΝΑ PATHOS PRO 82

Νέα δημοσίευσηαπό minasevoix » 11 Οκτ 2018, 14:16

Καλημέρα ομάδα. Έχω το πάθος προ 82 με 19αρια 24cm και έχω πρόβλημα με την εργοστασιακή του σπαστή καμπάνα. Ενώ φτάνω άνετα την εγκοπή στο τράβηγμα , αδυνατώ να κουμπώσω την συγκεκριμένη καμπάνα στην εγκοπή. Έτσι έφταξα σχοινένια η οποία μετά από μερικά ψαρέματα κόπηκε φυσικά ( την είχα γυαλίσει την εγκοπή αλλά μάλλον όχι όσο έπρεπε ). Επίσης νομίζω ότι με την σχοινένια χαμηλόριχνε. Ίσως να ναι ιδέα μου αλλά αν συγκρίνεις την κλίση των ελαστικών σε σχέση με την βέργα, στην περίπτωση με την σπαρτή μεταλλική έρχεται παράλληλα ενώ με την σχοινένια χαμηλώνει λίγο το πίσω μέρος με αποτέλεσμα στο τράβηγμα να τραβάει τον κώλο λίγο ψηλά. Αυτά όλα θεωρητικά :D . Τέλος πάντων μετά από όλη την εισαγωγή , θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας πάνω στο θέμα καθώς και την γνώμη σας για την καμπάνα με συρματόσχοινο, ευχαριστώ!

Υ.Γ. 19άρια φοράει εξαρχής ή 17.5άρια ( έχω και τις δύο επιλογές :hello: )
Ας αφήσουμε τον φακό στην σημαδούρα
ας συμβάλουμε όλοι με ένα λιθαράκι
ας πιάσουμε το ψάρι έξω από το σπίτι του
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΘΕΙ
Άβαταρ μέλους
minasevoix

Νέα δημοσίευσηαπό pillius » 11 Οκτ 2018, 17:37

θα το βρεις το κούμπωμα στην εγκοπή με τον καιρό, η όπλιση στην 2η σκάλα είναι λίγο δύσκολη σε αυτά τα όπλα.
εγώ οπλίζω με τις παλάμες να κοιτάνε προς τα πάνω για να κουμπώνω πιο άνετα την καμπάνα στην εγκοπή, ενώ π.χ. στα όπλα με σχοινοκαμπάνες οπλίζω με τις παλάμες να κοιτάνε προς τα κάτω. Δοκίμασέ το μήπως σε βοηθήσει.
Άλλο τρυκ δικό μου είναι να βάζω το όπλο να ακουμπάει όχι ακριβώς στο στέρνω, αλλά λίγο προς τα δεξιά στο στήθος για να δίνω λίγο ώθηση και με το στήθος, αλλά βασικά είναι τί θα βολέψει τον καθένα νομίζω...
Άβαταρ μέλους
pillius

Νέα δημοσίευσηαπό minasevoix » 11 Οκτ 2018, 18:23

Καλησπέρα φίλε, εγώ οπλίζω με τις παλάμες προς τα πάνω-μέσα πάντα. Όποιος έχει αυτό το όπλο με αυτή την καμπάνα και βέργα με νιώθει. Το πρόβλημα συγκεκριμένα είναι πως για να κουμπώσει η καμπάνα πρέπει να τεντώσεις τα λάστιχα ακριβώς στην τελική θέση όπλισης. Τώρα που το σκεφτομαι νομίζω θα με βολέψει το αντίθετο από σένα και θα το δοκιμάσω, παλάμες προς τα κάτω :)
Άβαταρ μέλους
minasevoix

Νέα δημοσίευσηαπό minasevoix » 14 Νοέμ 2018, 21:13

Αγανάκτησα με αυτή την καμπάνα την pathos στην δεύτερη σκάλα, δεν παλεύεται. Για να βγάλω το άχτι μου την χάλασα και της πέρασα ένα σύρμα inox , οπλίστηκε για πλάκα και εκτός νερού :yahoo: Ελπίζω να αντέξει :!:

Υ.Γ. Το σύρμα δεν είναι μαλακό, είναι σκληρό από αυτά που ηλεκτροσυγκολουμε με tig και argon..
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
minasevoix

Pathos 82αρια

Νέα δημοσίευσηαπό minasevoix » 20 Νοέμ 2018, 21:21

Καλησπέρα και πάλι, έχω το πάθος προ 82 με βέργα 6.5 , 120 και λάστιχα 19άρια 24cm . Επειδή όμως ψαρεύω μόνο ρηχά και μόνο άσπρα ψάρια, πιστεύετε ότι θα βόλευε καλύτερα ένα σετάκι με βέργα 6.25 , 120 , με 17.5άρια 24cm ? Δεν βαράω μαύρα και ροφούς, ούτε βουτάω πάνω από 5 μέτρα. Τα ψάρια είναι άσπρα με το μεγαλύτερο γύρω στα 3.5 κιλά που έχω καταφέρει. Θα νιώσω καμιά διαφορά σε ανάκρουση? Θα έχω πρόβλημα με διάτρηση ? Όσοι έχετε δοκιμάσει πείτε + και - να έχουμε μια άποψη. Ευχαριστώ :hello:
Άβαταρ μέλους
minasevoix

Νέα δημοσίευσηαπό stelios75 » 21 Νοέμ 2018, 02:49

το συγκεκριμενο το δουλευω ψαχτηρι και καρτερακι με 17,5 δετο με ρακορ και δετο καμπανακι 6,25 1,,15 και κενταει με δυνατη γρηγορη βολη .μην το φορτωνεις με πιο βαρυ σεταρισμα δεν χρειαζεται.με το σετακι που χω πανω οτι θελεις χτυπας
την υγεια μας να χουμε να ψαρευουμε!!
stelios75

Νέα δημοσίευσηαπό stelios75 » 21 Νοέμ 2018, 02:51

ακομα καλυτερα για ασπρα ψαρακια 16χ6 1,15 φυσεκι
την υγεια μας να χουμε να ψαρευουμε!!
stelios75

Νέα δημοσίευσηαπό TheSpearman » 21 Νοέμ 2018, 11:05

minasevoix έγραψε:Όποιος έχει αυτό το όπλο με αυτή την καμπάνα και βέργα με νιώθει

Δεν εχει να κανει με τον τροπο οπλισματος σου, ειναι καθαρα σχεδιαστικο προβλημα (το παχος της λαμας/πεταλου της σιδερενιας καμπανας Pathos δεν κουμπωνει γεματα στο παχος της εγκοπης της βεργας Sandvik με την οποια ερχεται το οπλο).

Εαν επιθυμεις να διατηρησεις την σιδερενια καμπανα, σου συνιστω να δεις την σπαστη κοντή καμπανα/πεταλο της Omer, της οποιας η λαμα/πεταλο στο σημειο που κουμπωνει στην εγκοπη της βεργας ειναι πιο λεπτη για να μπαινει γεματα σε οποιαδηποτε βεργα.
Άβαταρ μέλους
TheSpearman

Επόμενο

Επιστροφή στο Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 15 επισκέπτες