• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

setup συμβατικού

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.

setup συμβατικού

Νέα δημοσίευσηαπό gnikolud » 02 Ιαν 2018, 14:44

Συνάδελφοι θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με το ποιο είναι (θεωρητικά) το καλύτερο setup για ένα cressi ocean 100.
Το όπλο έρχεται με 7αρα βέργα 140 cm από τη μάνα του και 2 μαλακά 16 άρια. Επειδή το θέλω για ρηχά καρτέρια και με ενδιαφέρει
το μέγιστο δραστικό βεληνεκές αλλά και η κορυφαία ταχύτητα τι προτείνετε; Το δοκίμασα με 2 gorilla 16 xp και μου φάνηκε ότι
έχασε σε ευθυβολία (+ το ότι σκλήρυνε η σκανδάλη). Να δοκίμαζα με 6.5 βέργα; Με 14 άρια; Ξέρω ότι αν δεν γίνει δοκιμή στο νερό όλα
αυτά είναι σε θεωρητική βάση...
gnikolud

Re: setup συμβατικού

Νέα δημοσίευσηαπό GiorgosS » 02 Ιαν 2018, 15:47

Σίγουρα η 7αρα θέλει καρμπόν με μάζα ή ξύλινο οπότε μία 6.5 με τα μαλακά της cressi θα είναι οκ. Μην πάρεις και λάστιχα γιατί ήδη όπως κατάλαβα έχεις δώσει αρκετά. Το δοκιμάζεις με τα λάστιχα που έχεις και βλέπεις.Βεργα πάρε διφτερη γιατί παίζει και συναγρίδα στα ρηχά τώρα.
GiorgosS

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 02 Ιαν 2018, 17:29

GiorgosS έγραψε:Σίγουρα η 7αρα θέλει καρμπόν με μάζα ή ξύλινο οπότε μία 6.5 με τα μαλακά της cressi θα είναι οκ. Μην πάρεις και λάστιχα γιατί ήδη όπως κατάλαβα έχεις δώσει αρκετά. Το δοκιμάζεις με τα λάστιχα που έχεις και βλέπεις.Βεργα πάρε διφτερη γιατί παίζει και συναγρίδα στα ρηχά τώρα.

:good:
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό gnikolud » 02 Ιαν 2018, 17:40

αναφορικά με το οικονομικό έχεις δίκιο (για να πετύχεις το σωστό - αυτό που βολεύει εσένα- setup) κάνεις κοστοβόρους πειραματισμούς.
Δηλ. με 130cm βέργα που θα έχει λίγα γραμμάρια θα είναι καλύτερα τα πράγματα; 130άρα 6.5 άρα ή 130 7άρα; Και μετά θα μου πεις εξαρτάται αν κυνηγάς άσπρα ή μαύρα, ταχέως κινούμενα ή σε ενδιαφέρει η διατρητική ικανότητα κλπ. Επίσης με τις 7άρες λογικά δεν έχεις τις ίδιες ταλαντώσεις που θα έχουν οι 6.5άρες αλλά θέλει μάζα και 'ιπποδύναμη' το όπλο για να κινήσει αυτά τα γραμμάρια.
Αυτό που με προβληματίζει πάντως είναι διαβάζοντας τα posts ότι πολλοί συνάδελφοι δεν είναι ικανοποιημένοι με το μαμίσιο setup ακόμα και σε όπλα όπως abelan, teak-sea, bluetec κατί φυσιολογικό μεν αλλά απογοητευτικό δε, γιατί αν όντως ένα όπλο μετά από δοκιμές συμπεριφέρεται καλύτερα με κάποιο άλλο setup, θα έπρεπε να το έχει βρει η εταιρία και να το πουλάει με αυτό.
gnikolud

Νέα δημοσίευσηαπό GiorgosS » 02 Ιαν 2018, 18:25

Αν το θέλεις πολύ γρήγορο μπορείς να βάλεις και 6.3 βέργα με ένα 19 αρι όσο για το μήκος της βεργας 130 είναι σχετικά κοντή καλύτερα 135-140 εγώ το κατοσταρι μου seatec το έχω με 140 6.5 με 19 αρι και το χειμώνα με 6αρα! 140 με 19 αρι μαλακό. Όπως λες ανάλογα τα κέφια του χρήστη και των ψαριών βεβαίως βεβαίως...Καλή επιτυχία το όπλο είναι καλό το αρχικό στήσιμο όχι.
GiorgosS

Νέα δημοσίευσηαπό NASOSPEED » 16 Ιαν 2018, 01:03

βέλτιστο στησημο 6,5 130 .... 2 14aria μαλάκα σχετικά καλά τεντωμένα {3 ,4 θα έλεγα } ως εκεί τραβάει το οπλάκι ..... για 7ara πας σε αλλά υλικά ..... :hello: υγ βέργα δίφτερη ... {υγ 2 δοκιμασμένη συνταγή ...}
σε βάθος αμελητέο και ώρα πρωινή...
Άβαταρ μέλους
NASOSPEED

Νέα δημοσίευσηαπό stamatis » 16 Ιαν 2018, 13:04

Ερωτηση: σου φαίνεται αργη η βολη, γι' αυτό ψαχνεσαι;
stamatis

Νέα δημοσίευσηαπό gnikolud » 18 Ιαν 2018, 23:45

Αργή βολή με την 7αρα και κρεμάει από ότι έχω δει πιο σύντομα από ότι θα περίμενα. Αγόρασα 6.5άρα 140 αλλά δεν έχω προλάβει να βουτήξω και να δω.
Βέβαια 6.5άρα 140 με 7άρα 1.40 μεγάλη διαφορά στην ταλάντωση (ακόμα και με το χέρι). Οπότε 305 ευρώ το όπλο +27 το μουλινέ +20 dyneema + 2 γκορίλα xp + 1 εξτρα 140άρα (για τη σημαδούρα =54 ευρώ)+ 44 ευρώ η 140άρα η 6.5.... Άστο θα είχα ένα ξύλινο κανόνι με τριπλά και 7άρα και τώρα θα πόσταρα λύκους, αντί να τους βλέπω νοχελικά να με κοιτάνε από τα 4,5 μήκη...
Μόλις τα καταφέρω θα μεταφέρω εντυπώσεις στους συμφορουμίτες...
gnikolud

Νέα δημοσίευσηαπό ΛΟΥΠΗΣ » 19 Ιαν 2018, 00:20

Αυτό που προτείνει ο κατασκευαστής (μάνα του) πάντα είναι το καλύτερο, βέβαια σε ένα σεταπ παίζουν ρόλο πολλοί παράγοντες όπως το βάθος το είδος ψαρέματος ο τύπος του λάστιχου κτλ
Εγώ προσωπικά έχω καταλήξει σε 100 Άρι να χρησιμοποιώ 6,5 βέργα με 2Χ16 γιατί νομίζω ότι είναι η βολή γρήγορη στο καρτέρι και αποτελεσματική στα χαράκια με μονό λάστιχο κι όλα αυτά σε βάθος από 8 ως τα 20 μέτρα
Στα ρηχοτερα θέλει πολύ μαλακό ή 14 άρια κι ακόμα καλύτερα κάτι σε 15 , σίγουρα όμως όλα τα συνηθίζεις και με δύο τρείς επιτυχίες ανεβαίνεις ηθικά και σταθεροποιησε σε μια επιλογή
Το σημαντικότερο για μένα είναι το ποσό θα προεξέχει η βέργα μπροστά (την προτιμώ 15-25ποντους)και πώς θα είναι τοποθετημένο το φτεράκι(αυτό το θέλω από κάτω)
Δεν ξέρω πως ψαρεύεις όμως για να πάρεις μια απάντηση σωστή στα ερωτήματα σου θέλει χρόνο και δοκιμές από τον ίδιο σου τον εαυτό
Καλή δύναμη και καλή συνέχεια με την ελπίδα ότι ίσως σε βοήθησαν έστω και λίγο οι συνάδελφοι (σχετικό αυτό) εδώ μέσα
Υ.Γ τα ψάρια δεν τα πιάνει το όπλο ;)
Η ζωή μου είναι η θάλασσα
Κι ανάσα η βουτιά μου
Κι αν πάψω να σε συναντώ
Θα χάσω την καρδιά μου
Άβαταρ μέλους
ΛΟΥΠΗΣ

Νέα δημοσίευσηαπό stamatis » 19 Ιαν 2018, 00:26

Πριν 2 εβδομαδες δοκιμασα ενα παθος οπεν προ με 7αρα(ή 6,75) με ενα 19αρι. Καλο ηταν, αλλα ηθελε λιγο τσιτωμα ακομα, το οποιο σημαινει ΠΟΛΥ πακετο στην οπλιση. Δεν νομιζω να εχεις προβλημα με ταλαντωση με 6.5, αλλα η 7 σιγουρα ειναι καλυτερη απο αυτη την πλευρα. Παντως η παθος στο οπεν προ εχει 6,75 με 1,30, πληροφοριακα, ετσι βλεπω στο diveshop. Εχεις σκεφτει την περιπτωση αεροβολο; Εγω εκει κατεληξα.
stamatis

Νέα δημοσίευσηαπό gnikolud » 19 Ιαν 2018, 08:56

Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Κάνω μόνο ρηχό καρτέρι και δεν ξέρω αν αυτό επηρεάζει το στήσιμο. Δεν έχω δοκιμάσει αεροβόλο και η αλήθεια είναι ότι δε μπορώ να εκφέρω γνώμη για αυτά. Το ψάρεμα μου έχει εξελιχθεί από συνεχείς βολές στην αρχή και λιμαρισμα βέργας σε κάθε ψάρεμα, σε ελάχιστες πολύ ακριβείς βολές τύπου sniper(έχω να λιμαρω βέργα πάνω από χρόνο). Όποτε δε με πειράζει το να φορτώσω ένα κανόνι λάστιχα αρκεί να έχω την ευθυβολία & το βεληνεκες που έχουν ψαροτουφεκα όπως τα neptunus (τουλάχιστον από ότι φαίνεται στα βιντεο).
gnikolud

Νέα δημοσίευσηαπό NASOSPEED » 21 Ιαν 2018, 03:04

gnikolud έγραψε:Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Κάνω μόνο ρηχό καρτέρι και δεν ξέρω αν αυτό επηρεάζει το στήσιμο. Δεν έχω δοκιμάσει αεροβόλο και η αλήθεια είναι ότι δε μπορώ να εκφέρω γνώμη για αυτά. Το ψάρεμα μου έχει εξελιχθεί από συνεχείς βολές στην αρχή και λιμαρισμα βέργας σε κάθε ψάρεμα, σε ελάχιστες πολύ ακριβείς βολές τύπου sniper(έχω να λιμαρω βέργα πάνω από χρόνο). Όποτε δε με πειράζει το να φορτώσω ένα κανόνι λάστιχα αρκεί να έχω την ευθυβολία & το βεληνεκες που έχουν ψαροτουφεκα όπως τα neptunus (τουλάχιστον από ότι φαίνεται στα βιντεο).

παρακάτω θα μηλήσω λίγο χημα αλλά πολύ καλοπροερετα ........

ρε αθρεπε !! { μυτιληνιός γαρ } ΜΙΑ ΧΑΡΆ είναι το όπλο ... για αυτό που το θες .... οι λύκοι δεν βγενουν {μόνο } με 1250 18xtalastixo {τολμώ να πω ότι πρέπει να είσαι μαζοχιστής για να κανείς τετιο ψάρεμα με τετιο όπλο } ηδικα αυτή την εποχή ..... θες φωτο με 9200 λαυράκι βγαλμένο με πάθος όπεν προ 100 με 130 6,5 και 16aria πάθος sp .... βάθος 50 πόντους νερό .... βολή 4 μέτρα βάλε βγάλε 30 πόντους ..... άμα θες την φωτο στήλε μαιλ ........ και σύγνυμη από τους παραπάνω αλλά τα μαμά στήσηματα είναι για το ..... να μην το πω ... άμα θέλουν παραδηγματα έχω να τους θυμήσω κάτι παθάκια που σου ερχόντουσαν με 7ares και 2 17misaria ..... 900 γραμάρια όπλα ...... μην πω τίποτα για τα στήσηματα ....... :oops: :banghead: δεν πετυχένες γάιδαρο στα 2 μέτρα από τον κλώτσο ....οι παλιοί με θυμούντε ... ψάξε άμα θες και θα καταλάβης ........ :hello:
Άβαταρ μέλους
NASOSPEED

Νέα δημοσίευσηαπό NASOSPEED » 21 Ιαν 2018, 03:23

ΛΟΥΠΗΣ έγραψε:Αυτό που προτείνει ο κατασκευαστής (μάνα του) πάντα είναι το καλύτερο, βέβαια σε ένα σεταπ παίζουν ρόλο πολλοί παράγοντες όπως το βάθος το είδος ψαρέματος ο τύπος του λάστιχου κτλ
Εγώ προσωπικά έχω καταλήξει σε 100 Άρι να χρησιμοποιώ 6,5 βέργα με 2Χ16 γιατί νομίζω ότι είναι η βολή γρήγορη στο καρτέρι και αποτελεσματική στα χαράκια με μονό λάστιχο κι όλα αυτά σε βάθος από 8 ως τα 20 μέτρα
Στα ρηχοτερα θέλει πολύ μαλακό ή 14 άρια κι ακόμα καλύτερα κάτι σε 15 , σίγουρα όμως όλα τα συνηθίζεις και με δύο τρείς επιτυχίες ανεβαίνεις ηθικά και σταθεροποιησε σε μια επιλογή
Το σημαντικότερο για μένα είναι το ποσό θα προεξέχει η βέργα μπροστά (την προτιμώ 15-25ποντους)και πώς θα είναι τοποθετημένο το φτεράκι(αυτό το θέλω από κάτω)
Δεν ξέρω πως ψαρεύεις όμως για να πάρεις μια απάντηση σωστή στα ερωτήματα σου θέλει χρόνο και δοκιμές από τον ίδιο σου τον εαυτό
Καλή δύναμη και καλή συνέχεια με την ελπίδα ότι ίσως σε βοήθησαν έστω και λίγο οι συνάδελφοι (σχετικό αυτό) εδώ μέσα
Υ.Γ τα ψάρια δεν τα πιάνει το όπλο ;)

λούπη σορυ κιόλας αλλά τα περισότερα όπλα ΔΕΝ έρχονται με σωστό στησημο ... παραπέρα είναι μια άλλη κουβέντα ..... πάντως δεν είναι τυχεο ότι πρoτήναμε στο παλικάρι το ίδιο στησημο ..... :hello: {Υ.Γ τα ψάρια δεν τα πιάνει το όπλο } :thumbsup: :good:
Άβαταρ μέλους
NASOSPEED

Νέα δημοσίευσηαπό gnikolud » 21 Ιαν 2018, 11:16

NASOSPEED έγραψε:
gnikolud έγραψε:Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Κάνω μόνο ρηχό καρτέρι και δεν ξέρω αν αυτό επηρεάζει το στήσιμο. Δεν έχω δοκιμάσει αεροβόλο και η αλήθεια είναι ότι δε μπορώ να εκφέρω γνώμη για αυτά. Το ψάρεμα μου έχει εξελιχθεί από συνεχείς βολές στην αρχή και λιμαρισμα βέργας σε κάθε ψάρεμα, σε ελάχιστες πολύ ακριβείς βολές τύπου sniper(έχω να λιμαρω βέργα πάνω από χρόνο). Όποτε δε με πειράζει το να φορτώσω ένα κανόνι λάστιχα αρκεί να έχω την ευθυβολία & το βεληνεκες που έχουν ψαροτουφεκα όπως τα neptunus (τουλάχιστον από ότι φαίνεται στα βιντεο).

παρακάτω θα μηλήσω λίγο χημα αλλά πολύ καλοπροερετα ........

ρε αθρεπε !! { μυτιληνιός γαρ } ΜΙΑ ΧΑΡΆ είναι το όπλο ... για αυτό που το θες .... οι λύκοι δεν βγενουν {μόνο } με 1250 18xtalastixo {τολμώ να πω ότι πρέπει να είσαι μαζοχιστής για να κανείς τετιο ψάρεμα με τετιο όπλο } ηδικα αυτή την εποχή ..... θες φωτο με 9200 λαυράκι βγαλμένο με πάθος όπεν προ 100 με 130 6,5 και 16aria πάθος sp .... βάθος 50 πόντους νερό .... βολή 4 μέτρα βάλε βγάλε 30 πόντους ..... άμα θες την φωτο στήλε μαιλ ........ και σύγνυμη από τους παραπάνω αλλά τα μαμά στήσηματα είναι για το ..... να μην το πω ... άμα θέλουν παραδηγματα έχω να τους θυμήσω κάτι παθάκια που σου ερχόντουσαν με 7ares και 2 17misaria ..... 900 γραμάρια όπλα ...... μην πω τίποτα για τα στήσηματα ....... :oops: :banghead: δεν πετυχένες γάιδαρο στα 2 μέτρα από τον κλώτσο ....οι παλιοί με θυμούντε ... ψάξε άμα θες και θα καταλάβης ........ :hello:

Δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω τα λεγόμενά σου και για αυτό άλλωστε ζήτησα τη βοήθειά των πιο έμπειρων. Αν σου δώσω το όπλο έτσι όπως ήταν στημένο από τη μάνα του αμφιβάλλω αν και εσύ με την μεγαλύτερη εμπειρία από εμένα που έχεις θα έπιανες κάτι. Αυτό που έγραψα για τα λάστιχα ήταν για να γίνει αντιληπτό το ότι η 7άρα για να πάει σε ικανοποιητική απόσταση με αυτά τα λάστιχα και αυτή τη μάζα του όπλου δεν...
Άρα ολόκληρη cressi μάλλον έκανε λαθάρα προσπαθώντας να ξεχωρίσει από το open (το αδερφάκι του ocean). Έχω αρχίσει να σκέφτομαι μήπως κόβει ταχύτητα ο μαγνήτης στην κεφαλή...
gnikolud

Νέα δημοσίευσηαπό GiorgosS » 21 Ιαν 2018, 13:36

Όχι φίλε δεν κόβει ο μαγνήτης έχω το απλό με εξαρα! και 16 σε 75 και στις ελάχιστες φορές που το ψάρεψα πήρα στηρα 2 κιλη που κοιτούσε ανάποδα στα 2 μέτρα από ουρά και βγήκε κεφάλι. Η 7 είναι βαριά για το όπλο σου και ας είναι διαμορφωμένο.
GiorgosS

Επόμενο

Επιστροφή στο Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 18 επισκέπτες