• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Μπατιροπεδιλα

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.

Re: Μπατιροπεδιλα

Νέα δημοσίευσηαπό matador23 » 03 Νοέμ 2017, 10:05

Καλημερα στη παρεα!!
Μολις παρελαβα και εγω.

Αψογη συναλλαγη.

Ενα μπραβο και απο μενα για τη συνεπεια και την ταχυτητα.Πραγματα ψιλο-αγνωστα στον Ελληνα επαγγελματια.

Ευχαριστω Παντελη :D

Εικόνα
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"
Άβαταρ μέλους
matador23

Νέα δημοσίευσηαπό hofele » 03 Νοέμ 2017, 11:50

Και τα δικα μου οκ !!! Ευχαριστω .... Ειναι superb !!!!
hofele

Νέα δημοσίευσηαπό pantos38 » 03 Νοέμ 2017, 15:41

Παιδια προσοχη μετα απο δοκιμή που καναμε και κολησαμε λεπίδες με κυανοακρυλικη κολα διαπιστοσα οτι ειναι απαγορευτική...
Διμηουργη πολυμερισμο με την επαφη της με το συγκεκριμενο υλικο του κανει γαλακτομα και σε λιγο καιρο θα σπαει σαν χαλβάς...
Οπος εχω πει και στο παρελθόν μην κολατε ανομία υλικα με οτιδηποτε
Το μονο που ειμαι 100]% σιγουρος ειναι με θερμοπιστολο σιλικονης
pantos38

Νέα δημοσίευσηαπό pantos38 » 03 Νοέμ 2017, 20:51

pantos38 έγραψε:Παιδια προσοχη μετα απο δοκιμή που καναμε και κολησαμε λεπίδες με κυανοακρυλικη κολα διαπιστοσα οτι ειναι απαγορευτική...
Διμηουργη πολυμερισμο με την επαφη της με το συγκεκριμενο υλικο του κανει γαλακτομα και σε λιγο καιρο θα σπαει σαν χαλβάς...

Up για να το διαβάσουν οσοι γινεται περισσότερη και να μην βριζουν εμενα :D
pantos38

Νέα δημοσίευσηαπό Dromilious » 03 Νοέμ 2017, 21:40

pantos εχεις Pm
Dromilious

Νέα δημοσίευσηαπό kapetanios1 » 03 Νοέμ 2017, 23:16

pantos38 έγραψε:
pantos38 έγραψε:Παιδια προσοχη μετα απο δοκιμή που καναμε και κολησαμε λεπίδες με κυανοακρυλικη κολα διαπιστοσα οτι ειναι απαγορευτική...

Up για να το διαβάσουν οσοι γινεται περισσότερη και να μην βριζουν εμενα :D

ρωτηστε και μενα που το εκανα και τα διέλυσα ολα
Άβαταρ μέλους
kapetanios1

Νέα δημοσίευσηαπό Angel-orizon » 06 Νοέμ 2017, 20:37

Τα κολλησα με θερμοπιστολο σιλικονης τοσο μεσα στο λουκι του "παπουτσιου" οσο καξ ενα γαζι απ'εξω.
Τα βουτηξα προχτες και μπορω να πω ειναι ανωτερα απο ενα απλο πλαστικο πεδιλο.
Για ρηχα κολυμπητα ειναι πολυ καλο.
Το μονο προβλημα ηταν οτι μετα απο ενα 3ωρο ψαρεμα ξεκολλησαν 2 παρατροπιδια του παπουτσιου.
Μπορει να μην εβαλα εγω ικανη ποσοτητα κολλας η να προλαβαινε να κρυωσει πριν φερω σε επαφη τις λεπιδες με το παπουτσι.Το καλο ειναι οτι καθαριζει πανευκολα η σκλικονη οποτε θα ξαναδοκιμασω.
Πασχω απο ψαροντουφεκιαση γιατρε!!!
Άβαταρ μέλους
Angel-orizon

Νέα δημοσίευσηαπό Tempest » 06 Νοέμ 2017, 22:26

Άψογος ο Παντελής σε όλα του. Τα πέδιλα φυσάνε. Τα κόλησα και εγώ με ζεστή σιλικόνη και μπορώ να πω πως είναι κλάσης ανώτερα από απλά πλαστικά. Ξεκούραστα και με καλή απόδοση. Ένα ευχαριστώ και από εμένα για την άμεση εξυπηρέτηση!
Είμαι ό,τι δεν έζησα, είμαι η βροχή που θα ‘ρθει να δροσίσει άγνωστων γυναικών το κορμί...Λιμπερτά! Φορτίνο Σαμάνο
Άβαταρ μέλους
Tempest

Νέα δημοσίευσηαπό pantos38 » 06 Νοέμ 2017, 23:08

Angel-orizon έγραψε:Τα κολλησα με θερμοπιστολο σιλικονης τοσο μεσα στο λουκι του "παπουτσιου" οσο καξ ενα γαζι απ'εξω.
Τα βουτηξα προχτες και μπορω να πω ειναι ανωτερα απο ενα απλο πλαστικο πεδιλο.
Για ρηχα κολυμπητα ειναι πολυ καλο.
Το μονο προβλημα ηταν οτι μετα απο ενα 3ωρο ψαρεμα ξεκολλησαν 2 παρατροπιδια του παπουτσιου.
Μπορει να μην εβαλα εγω ικανη ποσοτητα κολλας η να προλαβαινε να κρυωσει πριν φερω σε επαφη τις λεπιδες με το παπουτσι.Το καλο ειναι οτι καθαριζει πανευκολα η σκλικονη οποτε θα ξαναδοκιμασω.

Παιδια μην τη λυπαστε βαλτε αρκετή και την παραπανίσια θα την ξεραση μολις πιέσετε μεσα την λεπίδα στην σχιζμη
Για να μην προλαβενη και παγωνη μην περνάτε με την μια ολο το παρατροπιδιο αλλα 10 εκ και μετα απο λιγη ωρα ξανα αλλα 10
Ρίχτε μπόλικη στην σχιζμη και στο τελος για καλο και κακο τραβήξτε και ενα σιριτη απο εξω
Αλωστε το αποτελεσμα ενδιαφερει και οχι η οπτική καλαισθησια
Φευγει αρκετα ευκολα εαν χρειαστεί καθάρισμα χωρις να ταλαιπορει και αλιονει λεπίδα και παπουτσακι

Ευχαριστω ολα τα παιδια για την ορεξη και υπομονη τους καθως και τα καλα τους λογια

Περιμενο και αλλες κριτικές και εντυποσεις

Καλες αναδυσεις...
pantos38

Μπατιροπεδιλα

Νέα δημοσίευσηαπό ido » 07 Νοέμ 2017, 00:15

Να πω κι εγώ τις εντυπώσεις μου λοιπόν!

Κατά αρχήν ο Παντελής είναι πολύ κύριος και υπομονετικός και τον ευχαριστώ δημόσια για τη βοήθεια του!

Για την τοποθέτηση σε παπουτσάκι mares εγώ αρχικά έκανα τρύπες 8mm για να πιάσει η βάση με τις φωλιές των βιδών των παπουτσιών.
https://imageshack.us/i/pm1y86rKj

Στη συνέχεια, επειδή η κανονική λεπίδα έχει πολύ ψαχνό και οι φωλιές των βιδων είναι ρηχές έκοψα και έβαλα πριν τις βίδες κομμάτια από διάφορα πλαστικά (δεν βρήκα πλαστικές ροδελες), από μαλακά για να μην τραυματιστεί η λεπίδα σε λίγο πιο σκληρά.
https://imageshack.us/i/pnc7PREBj

Τέλος σύμφωνα με τις οδηγίες του Παντελή θερμοπιστολο σιλικόνης μέσα έξω στις σχισμές και έτοιμος!
https://imageshack.us/i/pnUopv2Bj
https://imageshack.us/i/pnQ7lbASj

Ίσως χρειαστεί να βάλω παρατροπιδια μπροστά γιατί μου φαίνονται αρκετά μαλακές αλλά θα το δω στη θάλασσα.

Φαίνονται ψαρωτικες για ρηχά καρτερια πάντως!!!!

Ευχαριστώ Παντελή!
ido

Νέα δημοσίευσηαπό pantos38 » 07 Νοέμ 2017, 02:26

ido έγραψε:Να πω κι εγώ τις εντυπώσεις μου λοιπόν!

Κατά αρχήν ο Παντελής είναι πολύ κύριος και υπομονετικός και τον ευχαριστώ δημόσια για τη βοήθεια του!

Για την τοποθέτηση σε παπουτσάκι mares εγώ αρχικά έκανα τρύπες 8mm για να πιάσει η βάση με τις φωλιές των βιδών των παπουτσιών.
https://imageshack.us/i/pm1y86rKj

Στη συνέχεια, επειδή η κανονική λεπίδα έχει πολύ ψαχνό και οι φωλιές των βιδων είναι ρηχές έκοψα και έβαλα πριν τις βίδες κομμάτια από διάφορα πλαστικά (δεν βρήκα πλαστικές ροδελες), από μαλακά για να μην τραυματιστεί η λεπίδα σε λίγο πιο σκληρά.
https://imageshack.us/i/pnc7PREBj

Τέλος σύμφωνα με τις οδηγίες του Παντελή θερμοπιστολο σιλικόνης μέσα έξω στις σχισμές και έτοιμος!
https://imageshack.us/i/pnUopv2Bj
https://imageshack.us/i/pnQ7lbASj

Ίσως χρειαστεί να βάλω παρατροπιδια μπροστά γιατί μου φαίνονται αρκετά μαλακές αλλά θα το δω στη θάλασσα.

Φαίνονται ψαρωτικες για ρηχά καρτερια πάντως!!!!

Ευχαριστώ Παντελή!
τσιγκουνη :D :D βαλε περασια σε ολο το μηκος σιλικονη και οχι κουτσουλιες που και που
στο νερο δεν φενονται και εισαι σιγουρος για την σταθεροτητα κοληματος
μην σε ενδιαφερη το ομορφο του θεματος δεν θα πανε σε καλιστεια ......
pantos38

Νέα δημοσίευσηαπό pantos38 » 07 Νοέμ 2017, 02:31

λαστιχενιες ροδελες σε μαγαζι με χρωματα σιδηρικα με ενα ευρω θα παρετε καμια 30 αρια που θα τηςεχετε και για αλλες χρησης
ακομη και αλλου τυπου λεπιδες να βαζατε θα χρειαζοτανε ροδελιτσες
pantos38

Νέα δημοσίευσηαπό ido » 07 Νοέμ 2017, 17:40

pantos38 έγραψε:λαστιχενιες ροδελες σε μαγαζι με χρωματα σιδηρικα με ενα ευρω θα παρετε καμια 30 αρια που θα τηςεχετε και για αλλες χρησης
ακομη και αλλου τυπου λεπιδες να βαζατε θα χρειαζοτανε ροδελιτσες

Έψαξα σε 2-3 μαγαζιά και δε βρήκα, γι αυτό έκανα πατέντες....
Όσο για τη σιλικόνη έχω βάλει σε όλο το αυλάκι, απλά αυτή που βλέπεις περίσσευε, βιαζομουν κιόλας για να μην στεγνώσει... Έχω βάλει και απ έξω, πιστεύω κρατάει καλά!
ido

Νέα δημοσίευσηαπό Γιώργος 1 » 08 Νοέμ 2017, 02:21

pantos38 έγραψε:επειδη το αναφερε ενας φιλος εαν αντεχουν και ποσο ...
τις εχω τωρα περιπου 1,5 χρονο και δεν εχουν παθει τιποτα
τωρα αν δω καποια σημαδια κοποσης η και γηρανσης του υλικου το λεγομενο στην γλωσα των πλαστικων (κρακελαρισμα) το να τις αντικαταστησω θα μου παρει το πολυ 15 λεπτα και με ενα κοστος περιπου τα 7 - 9 ευρω και για τις δυο λογο οτι αναφερομαι στο υλικο και μονο...
σε απαντηση ενος ακομα φιλου σχετικα με το οτι ειναι νεο υλικο να πληρωφορησο οτι εχει ανακαλυφθει απο το 1972 και οι ονομασια του επιστιμονικα ειναι το lexan και οι διαφορες του με το carbon ειναι οτι εχει ελαστομερη που καθιστουν αδισπαστα τα μορια του σε διαφορες μηχανικες καταπονησεις , πχ αντοχη σε κρουση,στρεψη ,θληψη,εφελκυσμο ..
παρολα αυτα ειναι ενα δυστροπο υλικο που το καθιστα στα μη ευκολα διαμορφοσημο
σας μπερδεψα εε !!!
σκεφτητε οτι στην χημεια οταν σπουδαζεις υπαρχει ξεχοριστος κλαδος οπου μπορεις να ακολουθησεις των χημεικοπλαστικον

Lexan από το ίδιο υλικό που χρησιμοποιείς, είναι και οι ζελατίνες στα κράνη των μοτό.
Γιώργος 1

Νέα δημοσίευσηαπό pantos38 » 08 Νοέμ 2017, 11:09

Γιώργος 1 έγραψε:
pantos38 έγραψε:επειδη το αναφερε ενας φιλος εαν αντεχουν και ποσο ...
τις εχω τωρα περιπου 1,5 χρονο και δεν εχουν παθει τιποτα
τωρα αν δω καποια σημαδια κοποσης η και γηρανσης του υλικου το λεγομενο στην γλωσα των πλαστικων (κρακελαρισμα) το να τις αντικαταστησω θα μου παρει το πολυ 15 λεπτα και με ενα κοστος περιπου τα 7 - 9 ευρω και για τις δυο λογο οτι αναφερομαι στο υλικο και μονο...
σε απαντηση ενος ακομα φιλου σχετικα με το οτι ειναι νεο υλικο να πληρωφορησο οτι εχει ανακαλυφθει απο το 1972 και οι ονομασια του επιστιμονικα ειναι το lexan και οι διαφορες του με το carbon ειναι οτι εχει ελαστομερη που καθιστουν αδισπαστα τα μορια του σε διαφορες μηχανικες καταπονησεις , πχ αντοχη σε κρουση,στρεψη ,θληψη,εφελκυσμο ..
παρολα αυτα ειναι ενα δυστροπο υλικο που το καθιστα στα μη ευκολα διαμορφοσημο
σας μπερδεψα εε !!!
σκεφτητε οτι στην χημεια οταν σπουδαζεις υπαρχει ξεχοριστος κλαδος οπου μπορεις να ακολουθησεις των χημεικοπλαστικον

Lexan από το ίδιο υλικό που χρησιμοποιείς, είναι και οι ζελατίνες στα κράνη των μοτό.
οχι φιλε μου κατηγορηματικα τα περισοτερα κρανη που ειναι φθηνα ειναι χτ δηλαδη φυλλο εξηλασμενης πολυστερινης ( εφτελες και πολυ φθηνο ειδος πλαστικου με αρχικη μορφη τους κοκους ) ...
pantos38

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: dim, Google [Bot], nick k, pappouspao13, toulis, vasilis1981, Κυριάκος Κυριάκου και 38 επισκέπτες