• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Mares Cyrano EVO HF

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.

Re: Mares Cyrano EVO HF

Νέα δημοσίευσηαπό ipapadakis » 18 Οκτ 2017, 11:04

Άλλη φορά όταν αποθηκεύσεις για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα πάτα λίγο σπρέι σιλικόνης στην σκανδάλη και αποθηκευσε κάθετα.παντως εγώ ποτέ δεν είχα τέτοια προβλήματα ούτε σε Ομέρ ούτε σε mares
Στην αμμουδιά που χε το τεκεδάκι
ερχόμουν κάθε πρωί κι έσπαγα νταλκαδάκι
δυο χανουμάκια έμορφα μαστούρια τα καημένα
βρηκα ένα πρωί στην άμμο καθισμένα
Άβαταρ μέλους
ipapadakis

Νέα δημοσίευσηαπό tas » 18 Οκτ 2017, 14:22

πως θα σε προστατέψει το διπλό οπλιστήρι φίλε tas :-k[/quote]

Σου βάζω 3 φώτο με το δικό μου οπλιστηρι που είναι ιδιοκατασκευη. Νομίζω οτι η Ομέρ βγάζει κάτι παρόμοιο. Η προστασία είναι ότι το χέρι βρίσκεται μέχρι και το τελικο μπλοκάρισμα της βέργα πίσω από την αιχμή και ποτέ μπροστά. Ετσι και ακουσια βολη να γινει δεν υπαρχει προβλημα. Το οπλιστηρι αυτό είναι φτιαγμένο από θερμοπλαστικο σχοινί ντινεμα και διαμορφωμένο οπλιστηρι της μαρες . Μπαινει σαν βραχιόλι στον καρπό κατά το ψαρεμα και Έτσι είναι πάντα εύκαιρο και δεν χάνεται. Ακόμα η όπλιση με τον τρόπο αυτό είναι πιο εύκολη και πάνω απ όλα ασφαλής.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.
tas

Νέα δημοσίευσηαπό mezger » 18 Οκτ 2017, 14:52

Κατάλαβα, δηλαδή εννοείς οτι έτσι δεν κινδυνεύουν τα δάχτυλα από ακούσια εκτόξευση της βέργας
..γιατί θεώρησα πιο επικίνδυνο σε μια τέτοια κατάσταση, η βέργα να σου τραβήξει απότομα ολόκληρο το χέρι ίσως και από τον ώμο, όχι μόνο τον καρπό.
Άβαταρ μέλους
mezger

Νέα δημοσίευσηαπό CapetanThomas » 18 Οκτ 2017, 15:00

tas έγραψε:

Ναί Τάσο,
πάντα σωστός... :good:

Κι εγώ τέτοια έχω φτιάξει, Ιδιοκατασκευή μου, ενώνοντας δύο Οπλιστήρια Mares
απο τα μεγάλα μεταλλικά, με Σχοινί...

( Τώρα δέν τα έχω εδώ για να βάλω Φωτογραφία...
Ισως Αλλη φορά )...

:hello:
...Εκεί που είσαι, ήμουνα, κι εδώ που είμαι, θάρθεις...
Άβαταρ μέλους
CapetanThomas

Νέα δημοσίευσηαπό stamatis » 18 Οκτ 2017, 17:18

tas έγραψε:πως θα σε προστατέψει το διπλό οπλιστήρι φίλε tas :-k

Σου βάζω 3 φώτο με το δικό μου οπλιστηρι που είναι ιδιοκατασκευη. Νομίζω οτι η Ομέρ βγάζει κάτι παρόμοιο. Η προστασία είναι ότι το χέρι βρίσκεται μέχρι και το τελικο μπλοκάρισμα της βέργα πίσω από την αιχμή και ποτέ μπροστά. Ετσι και ακουσια βολη να γινει δεν υπαρχει προβλημα. Το οπλιστηρι αυτό είναι φτιαγμένο από θερμοπλαστικο σχοινί ντινεμα και διαμορφωμένο οπλιστηρι της μαρες . Μπαινει σαν βραχιόλι στον καρπό κατά το ψαρεμα και Έτσι είναι πάντα εύκαιρο και δεν χάνεται. Ακόμα η όπλιση με τον τρόπο αυτό είναι πιο εύκολη και πάνω απ όλα ασφαλής.[/quote]
Το κατω μερος απο τι ειναι φτιαγμενο; μοιαζει με πηλο.
Εγω παντως μετα την ερευνα μου καταληξα πως δεν χρειαζεται να κολλαμε στις μαρκες. Ολα μπορει να σου βγαλουν καποιο θεμα. Επισης στην Ελλαδα οι εμποροι το παρακανουν με τις τιμες, και φυσικα θελουν να πουλησουν αυτο που τους αφηνει το μεγαλο κερδος. Παρατηρησα επισης, οτι λενε ψεματα και ανακριβειες για τον ιδιο λογο. [-( μονο που δεν ειμαστε στην δεκαετια του 80.
stamatis

Νέα δημοσίευσηαπό tas » 18 Οκτ 2017, 19:25

Φίλε Σταμάτη είναι φτιαγμένο από πολυμορφικό θερμοπλαστικο. Πάντως μπορεί να γίνει από οτιδήποτε άλλο. Ένας φίλος στο φόρουμ το είχε φτιάξει από σωλήνα αλουμινίου, στον οποίο είχε κάνει 3 τρύπες. Μια για το βέλος και 2 για τα σκεινάκια.
tas

Νέα δημοσίευσηαπό stamatis » 18 Οκτ 2017, 20:02

tas έγραψε:Φίλε Σταμάτη είναι φτιαγμένο από πολυμορφικό θερμοπλαστικο. Πάντως μπορεί να γίνει από οτιδήποτε άλλο. Ένας φίλος στο φόρουμ το είχε φτιάξει από σωλήνα αλουμινίου, στον οποίο είχε κάνει 3 τρύπες. Μια για το βέλος και 2 για τα σκεινάκια.

Οπως κατάλαβες, θελω να φτιαξω ενα, γιατι ειναι 110 το δικο μου και φτανω ναι μεν, αλλα επειδη εχω ενα προβληματακι στο χερι, το κανω για ευκολια. Αμα βαρεθω θα παρω της ομερ!
stamatis

Νέα δημοσίευσηαπό mikeles33 » 20 Οκτ 2017, 18:51

Παιδες να κανω και εγω μια ερωτηση...
Το mares sten 11 το 84 αρι λεει τιποτα? Σαν οπλο εχει τιποτα χουσουρια οπως το cyrano με την σκανδαλι η' οχι.
Επισης ξερει κανενας αν πιανει τα 3 μετρα βεληνεκες? Ευχαριστω! :grin:
mikeles33

Νέα δημοσίευσηαπό jkapet » 23 Οκτ 2017, 11:40

καλημερα σε ολους κ καλη εβδομαδα. εντυπωσεις απο πρωτο ψαρεμα με το cyrano evo 100 hf..

πολυ ωραιο οπλο. στριβει ευκολα μεσα στο νερο, απο θεμα θορυβου....

η πρωτη βολη που εριξα... σαν να ακουσα ενα λαστιχοβολο 90αρη με μεταλικη καμπανα που κοπαναει πανω στον σωληνα.

ευθυβολια, πολυ ευκολό στο οπλισμα μεσα στο νερο. το δουλευω στα 27bar.

ερωτηση περι πλυσιματος..
το εβαλα στην μπανιερα κ το μουλιασα στο νερο 2 ωρες.. θελει κατι παραπανω? μεσα στην κανη που μπαινει η βεργα θελει νερο- βαζωντας την βεργα?
jkapet

Νέα δημοσίευσηαπό ipapadakis » 23 Οκτ 2017, 11:45

jkapet έγραψε:καλημερα σε ολους κ καλη εβδομαδα. εντυπωσεις απο πρωτο ψαρεμα με το cyrano evo 100 hf..

πολυ ωραιο οπλο. στριβει ευκολα μεσα στο νερο, απο θεμα θορυβου....

η πρωτη βολη που εριξα... σαν να ακουσα ενα λαστιχοβολο 90αρη με μεταλικη καμπανα που κοπαναει πανω στον σωληνα.

ευθυβολια, πολυ ευκολό στο οπλισμα μεσα στο νερο. το δουλευω στα 27bar.

το εβαλα στην μπανιερα κ το μουλιασα στο νερο 2 ωρες.. θελει κατι παραπανω? μεσα στην κανη που μπαινει η βεργα θελει νερο- βαζωντας την βεργα?

Όχι βέβαια.:) Απλα ξεπλένουμε με γλυκό νερό όπως τα λάστιχοβολα και αποθηκεύουμε με την κανη κατά κατω
Στην αμμουδιά που χε το τεκεδάκι
ερχόμουν κάθε πρωί κι έσπαγα νταλκαδάκι
δυο χανουμάκια έμορφα μαστούρια τα καημένα
βρηκα ένα πρωί στην άμμο καθισμένα
Άβαταρ μέλους
ipapadakis

Νέα δημοσίευσηαπό CapetanThomas » 23 Οκτ 2017, 12:06

ipapadakis έγραψε:
jkapet έγραψε:.

Όχι βέβαια.:) Απλα ξεπλένουμε με γλυκό νερό όπως τα λάστιχοβολα και αποθηκεύουμε με την κανη κατά κατω

Ετσι όπως τα λέει ο Φίλος ipapadakis... :good:
Το Πλύσιμο με γλυκό Νερό, έχει Σκοπό να διώξει α) την αλμύρα, και β) να διώξει τυχόν Κόκκους
απο Αμμο, που έχουν ίσως μείνει στον μηχανισμό Σκανδάλης ή στις Τρύπες Εκτόνωσης στην Ακρη του Οπλου...Καλό Εξωτερικό Πλύσιμο μόνο, Τίποτε άλλο...

Αυτό που πρέπει να προσέχεις κατα την Οπλιση είναι, να τοποθετείς απολύτως Οριζόντια
την Βέργα μέσα στο Οπλο, Ισια, χωρίς Καμία Κλίση ή Γωνία, για να μήν φθαρεί το Κοκκάλινο Εσωτερικό Περίβλημα της Εισόδου...

Το προληπτικό Σέρβις Συντήρησης που εγώ κάνω ανα Τριετία, κοστίζει, στον Ειδικό,
12 Ευρώ για την Εργασία, και το Κόστος Αλλαγής των Oring, δηλαδή Κόστος λίγων Ευρώ,
με Συνολικό Κόστος Σέρβις Συντήρησης που δέν ξεπερνάει τα 20 Ευρώ...

Καλορίζικο, να το προσέξεις και να το χαρείς...

...Εκεί που είσαι, ήμουνα, κι εδώ που είμαι, θάρθεις...
Άβαταρ μέλους
CapetanThomas

Νέα δημοσίευσηαπό jkapet » 23 Οκτ 2017, 12:13

CapetanThomas έγραψε:
ipapadakis έγραψε:
jkapet έγραψε:.

Ετσι όπως τα λέει ο Φίλος ipapadakis... :good:
Το Πλύσιμο με γλυκό Νερό, έχει Σκοπό να διώξει α) την αλμύρα, και β) να διώξει τυχόν Κόκκους
απο Αμμο, που έχουν ίσως μείνει στον μηχανισμό Σκανδάλης ή στις Τρύπες Εκτόνωσης στην Ακρη του Οπλου...Καλό Εξωτερικό Πλύσιμο μόνο, Τίποτε άλλο...

Αυτό που πρέπει να προσέχεις κατα την Οπλιση είναι, να τοποθετείς απολύτως Οριζόντια
την Βέργα μέσα στο Οπλο, Ισια, χωρίς Καμία Κλίση ή Γωνία, για να μήν φθαρεί το Κοκκάλινο Εσωτερικό Περίβλημα της Εισόδου...

Το προληπτικό Σέρβις Συντήρησης που εγώ κάνω ανα Τριετία, κοστίζει, στον Ειδικό,
12 Ευρώ για την Εργασία, και το Κόστος Αλλαγής των Oring, δηλαδή Κόστος λίγων Ευρώ,
με Συνολικό Κόστος Σέρβις Συντήρησης που δέν ξεπερνάει τα 20 Ευρώ...

Καλορίζικο, να το προσέξεις και να το χαρείς...

ευχαριστω πολυ
jkapet

Νέα δημοσίευσηαπό Γιώργος 1 » 07 Νοέμ 2017, 19:59

alygistos έγραψε:Δεν ξέρω τα κουσούρια του δεν το εχω ψαρέψει το όπλο....
Αγόρασα το 120 πριν δυο μέρες σε απίστευτη τιμή από Ισπανία. Θα έρθει την Τρίτη....
https://shop.topboats.com/tienda/submar ... -cyrano-hf
Μου ήρθε 260 ευρώ περίπου... ενώ στην Ελλάδα 404 ευρώ.
......

Η προσφορά για Mares Cyrano Evo HF 120 υπάρχει ακόμη και σκέφτομαι να παραγγείλω και εγώ.

Για πές μας τις εντυπώσεις σου.
Τι ύψος έχεις; Μπορείς να το οπλίσεις με τόσο μεγάλο μήκος που έχει το όπλο;
Αυτό με απασχολεί εμένα.
Πιστεύω γι αυτό είναι σε προσφορά, γιατί λίγοι μπορούν να το οπλίσουν αυτό το όπλο. :)

Άμα κάποιος φίλος έχει δοκιμάσει το 120, ας μας πει τι ύψος πρέπει να έχεις για να φτάνεις να το οπλίσεις χωρίς βοηθήματα.
Γιώργος 1

Νέα δημοσίευσηαπό kkkostis » 09 Νοέμ 2017, 02:16

Εγώ είμαι 1,86 και το 110 δεν το φτάνω γιατί η βέργα του είναι πιο μακριά από τα υπόλοιπα 110 τα οποία και φτάνω να οπλισω με απλό οπλιστηρι. Τώρα για το 120 πιστεύω πως πρέπει να είσαι 2 μέτρα για να το φτάσεις χωρίς μακρύ οπλιστηρι κι αυτό πάλι παίζεται.
kkkostis

Νέα δημοσίευσηαπό Γιώργος 1 » 09 Νοέμ 2017, 10:37

kkkostis έγραψε:Εγώ είμαι 1,86 και το 110 δεν το φτάνω γιατί η βέργα του είναι πιο μακριά από τα υπόλοιπα 110 τα οποία και φτάνω να οπλισω με απλό οπλιστηρι. Τώρα για το 120 πιστεύω πως πρέπει να είσαι 2 μέτρα για να το φτάσεις χωρίς μακρύ οπλιστηρι κι αυτό πάλι παίζεται.

Εγώ είμαι 1.90, οπότε το απορρίπτω το 120 και πάω για το 110.

Άλλη ερώτηση είναι άμα πρέπει να πάρω της νεότερης σειράς 1.3 ή να πάρω της σειράς 1.1.

Βλέπω ότι τώρα στη σειρά 1.3 γύρισαν πάλι σε έμβολο διαμέτρου 13 χιλιοστά, ενώ τα προηγούμενα χρόνια διαφήμιζαν ότι είχαν καταφέρει να μειώσουν την διάμετρο του εμβόλου στα 11 χιλιοστά.
Γιώργος 1

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Dromilious και 27 επισκέπτες