• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Mares Cyrano EVO HF

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.

Mares Cyrano EVO HF

Νέα δημοσίευσηαπό stave » 30 Ιουν 2017, 23:02

παιδια επειδη θελω να παρω το Cyrano EVO HF 90 θα ηθελα τη γνωμη παιδιων που το εχουν γιατι ενος γνωστου μου εβγαλε προβλημα δεν ξερω τι ακριβως και μου ειπε να προσέξω γιατι ειχαν βγει προβληματικα.
stave

Re: Mares Cyrano EVO HF

Νέα δημοσίευσηαπό tas » 01 Ιούλ 2017, 10:23

ΕΧΩ το Evo hf 100 πάνω από 1 χρόνο. Μου παρουσίασε από την αρχή σχεδόν πρόβλημα ή σκάνδαλη. Κόλλαγε στην αρχή σπάνια μετά όλο και πιο συχνά. Το πήγα για σέρβις και μου είπε ο τεχνίτης ότι γενικότερα υπάρχει κάποια αστοχια υλικού με το ελατήριο. Τέλος πάντων μετά την επισκευή βαράγε σωστά για λίγο διάστημα. Μετά πάλι όμως άρχισε να κόλαει η σκανδαλη που και που. Λιγότερο όμως από την πρώτη φορά. Αν θέλω να κρατάω ένα απόλυτα σίγουρο όπλο στα χέρια μου θα προτιμήσω το 90 αρι μου λάστιχο.
Επίσης ένα πρόβλημα, που έχουν όλα τα αεροβολα, είναι η οπλιση. Υπάρχει η πιθανότητα να μην γίνει σωστά το μπλοκάρισμα της Βέργας από τη σκανδαλη και να ρίξουν μόνα τους τη στιγμή που παυουμε να εξασκουμε δύναμη στο οπλιστηρι. Στα λάστιχα, αν συμβεί αυτό, δεν υπάρχει πρόβλημα για τον δύση γιατί η Βέργα φεύγει χωρίς να υπάρχει μπροστά της κάποιο χέρι. Στα αεροβολα αυτό ομως δημιουργεί επικίνδυνη κατάσταση. Η σίγουρη λύση είναι το διπλό οπλιστηρι. Αυτά τα λίγα. Περί ορέξεως όμως....
tas

Νέα δημοσίευσηαπό alygistos » 01 Ιούλ 2017, 15:22

Δεν ξέρω τα κουσούρια του δεν το εχω ψαρέψει το όπλο....
Αγόρασα το 120 πριν δυο μέρες σε απίστευτη τιμή από Ισπανία. Θα έρθει την Τρίτη....
https://shop.topboats.com/tienda/submar ... -cyrano-hf
Μου ήρθε 260 ευρώ περίπου... ενώ στην Ελλάδα 404 ευρώ....
Η μάρες έχει βγάλει νέο μοντέλο 1.1 HFT με ανατομική λαβή αλλαγμένη κεφαλή και μεταλλική σκανδάλη είναι οι διαφορές μεταξύ HF και 1.1 HFT.
Το πουλάει χωρίς μουλινέ και είναι περίπου 40 ευρώ το 1.1 HFT πιο ακριβό (440 ευρώ χωρίς μουλινέ το 120cm) σε σχέση με το HF(404 ευρώ το 120cm).
το πήρα με γνώμονα ότι δεν θα αφήσω αυτήν την κεφαλή "θα βάλω ένα σύστημα κενού"
Και θα βάλω και την μεταλλική σκανδάλη του καινούριου αν δω πρόβλημα...
Η ανατομική λαβή έχει 10 ευρώ...
Αν δεις κάποιο βίντεο στο youtube:
https://www.youtube.com/watch?v=Qsh8_luGIrQ
θα δεις το 100cm ρίχνει στα 5 μέτρα με ακρίβεια και 18 bar ....
άμα δηλαδή το έχεις στα 26 μπαρ μπορείς να έχει βεληνεκές σε την την απόσταση το 100cm!!!
φαντάσου το 120...
Άβαταρ μέλους
alygistos

Νέα δημοσίευσηαπό tas » 01 Ιούλ 2017, 16:40

Μην κοιτάς τα βίντεο στην πισίνα για να μάθεις τις δυνατότητες ενός όπλου. Το hf Evo 100 ρίχνει με ευθυβολια στα 5 μέτρα αν είναι καλοφουσκωμενο και με το φτεράκι πάντα από κατω. Δηλαδή 26 η 30 ΑΤΜ. Με το φτεράκι από πάνω η Βέργα παίρνει την κατιουσα από τα 3 μέτρα. Αν βάλεις σύστημα κενού στο συγκεκριμένο όπλο θα έχεις τουλάχιστον 30 με 50 εκατοστά μικρότερο βεληνεκες και ένα κάρο πρόσθετα προβλήματα να αντιμετωπίσεις. Το μόνο πλεονέκτημα του συστήματος κενού είναι ο λιγότερο θόρυβος, που όμως ούτως ή άλλως δεν είναι ενοχλητικός στο συγκεκριμένο όπλο. Σου συνιστώ να μην βάλεις σύστημα κενού στο όπλο αυτό με τίποτα. Αν όμως επιμένεις έχω το σύστημα stc νεότερη έκδοση από αυτό που είχε το βίντεο που έβαλες. Μπορώ να σου το δώσω σε πολύ πολύ φτηνή τιμή για μην κλαις τα λεφτά σου και τον κόπο σου και ίσως κάποιο χαμένο καλό ψαρι.Αυτο θα συμβεί γιατί όλα τα συστήματα κενού έχουν μια Φλατζα για μην μπαίνει νερό στην κανη. Δυστυχώς αυτή η Φλατζα σε αφήνει οπότε της κατέβει. Αν μπαινει νερό στην κανη ξεχνατο το ψάρεμα. Οι βολές θα είναι μέχρι τα 2 μέτρα και αυτές ψοφιες. Αυτά τα γράφω σαν συνάδελφος που ψαρεύω 25 χρόνια με λαστιχοβολα και είπα να δοκιμάσω και το αέριο για να δω τι γίνεται τέλος παντων. Αυτό που είδα είναι ότι το καλοφουσκωμενο 100 mares έχει ακριβως τις ίδιες δυνατότητες με το 100 λάστιχο με 6,5 Βέργα και 19αρι καλό λάστιχο. Το βασικότερο πλεονέκτημα το μικρό του μήκος. Τα μειονέκτημα του αρκετά περισσοτερα. Δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο η δοκιμή που έκανα. Έβγαλα ψάρια και έχασα ψάρια σε κοντινες και όριακες αποστασεις όπως και το λαστιχο. Όμως και πάλι επαναλαμβάνω και αυτό είναι νομίζω και το πιο σημαντικό για μενα. Αν θέλω απόλυτη εμπιστοσύνη στο όπλο μου θα προτιμήσω σίγουρα το λάστιχο. Σε ένα ρηχο όμως ψάρεμα με εντονη ρεστια, θα προτιμήσω το αεροβολο γιατί μου δίνει ταχύτητα με πολύ μικρό μήκος οπλου. Για all-around μικτό ψάρεμα με βολές εκτός και εντός τρύπας πάλι το αεροβολο για τον ίδιο λόγο υπερτερεί. Αυτά από τις προσωπικές μου εμπειρίες.
tas

Νέα δημοσίευσηαπό kostakis_rodos » 01 Ιούλ 2017, 17:38

Ψαρευω σχεδόν 3 χρόνια με το mares evo HF110 .Πραγματικά έχει αρκετά θετικά και αρνητικά!
Με τον φίλο tas θα συνφωνήσω στο πρωτώ σχολiο του!!
Αλλά θα διαφωνήσω μερικώς με το δεύτερο!

tas έγραψε:Μην κοιτάς τα βίντεο στην πισίνα για να μάθεις τις δυνατότητες ενός όπλου. Το hf Evo 100 ρίχνει με ευθυβολια στα 5 μέτρα αν είναι καλοφουσκωμενο και με το φτεράκι πάντα από κατω. Δηλαδή 26 η 30 ΑΤΜ. Με το φτεράκι από πάνω η Βέργα παίρνει την κατιουσα από τα 3 μέτρα.

Αυτό που είδα είναι ότι το καλοφουσκωμενο 100 mares έχει ακριβως τις ίδιες δυνατότητες με το 100 λάστιχο με 6,5 Βέργα και 19αρι καλό λάστιχο.

Από το σύστημα κενού δεν ξέρω να σου πω ,αλλά νομίζω ότι το όπλο δεν το έχει ανάγκη!

Ρίξε μια μάτια στο κανάλι μου αλλά μην ξεχνάς ότι σχεδόν όλοι μας ανεβάζουμε της επιτυχίες και σπάνια της αποτυχίες μας!

https://www.youtube.com/channel/UCUJhm6MSWGZbCRakhxplfkg
Άβαταρ μέλους
kostakis_rodos

Νέα δημοσίευσηαπό stave » 01 Ιούλ 2017, 17:53

φιλε tas με αεροβολο ψαρεύω απλως θελω να αγορασω καινουριο και καταλαβα οτι και εσενα βγηκε προβληματικο.
stave

Νέα δημοσίευσηαπό kostakis_rodos » 01 Ιούλ 2017, 18:01

Και το δικό μου έβγαλε πρόβλημα στα 2 χρόνια στην σκανδάλη....νομίζω ότι δεν υπάρχει όπλο που να μην έχει θέμα! Για εμένα καλύτερα να αγοράσεις το καινούργιο μοντέλο 1.1!!

stave έγραψε:φιλε tas με αεροβολο ψαρεύω απλως θελω να αγορασω καινουριο και καταλαβα οτι και εσενα βγηκε προβληματικο.
Άβαταρ μέλους
kostakis_rodos

Νέα δημοσίευσηαπό tas » 03 Ιούλ 2017, 01:12

Για τον φίλο Kostakis rodos. Stc xpower 2.0.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.
tas

Νέα δημοσίευσηαπό alygistos » 13 Ιούλ 2017, 22:25

Θα ήθελα να ρωτήσω τους κατόχους του όπλου...
Μήπως γνωρίζεται που είναι φτιαγμένο το όπλο γιατί το δικό μου γράφει στην θήκη made in Vietnam και πάνω στην λαβή χαραγμένο made in Italy?
Άβαταρ μέλους
alygistos

Νέα δημοσίευσηαπό kostakis_rodos » 14 Ιούλ 2017, 09:25

Για την θήκη δεν ξέρω,το όπλο made in italy
Άβαταρ μέλους
kostakis_rodos

Νέα δημοσίευσηαπό learner » 14 Ιούλ 2017, 15:16

alygistos έγραψε:Θα ήθελα να ρωτήσω τους κατόχους του όπλου...
Μήπως γνωρίζεται που είναι φτιαγμένο το όπλο γιατί το δικό μου γράφει στην θήκη made in Vietnam και πάνω στην λαβή χαραγμένο made in Italy?

Η θηκη ειναι φτιαγμενη στο Βιετναμ αλλα το ψαροτουφεκο στην Ιταλια. :hello:
learner

Νέα δημοσίευσηαπό alygistos » 14 Ιούλ 2017, 22:25

Δεν ξέρω, άλλα στο μαγαζί που το πείρα μου είπαν ότι φτιάχνονται κάποια εξαρτήματα στο Βιετνάμ και Ιταλία και η συρναμολόγιση στην Ιταλία!
Άβαταρ μέλους
alygistos

Νέα δημοσίευσηαπό jkapet » 17 Οκτ 2017, 20:32

καλησπερα σε ολους. αγορασα το cyrano evo 100 hf ελαφρως μεταχειρισμενο . θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με τον τροπο αποθηκευσης του..

καπου ειχα διαβασει εδω μεσα οτι πρεπει να αποθηκευεται οριζοντια( δλδ ξαπλα) για να πηγαινει λαδι κ στην σκανδαλη. ισχυει?

κατι αλλο να προσεξω για να το ευχαριστηθω χωρις να μ χαλασει το ψαρεμα?

καθε γνωμη δεκτη.

(εψαξα στο διαδυκτιο αλλα δεν βρηκα πολλες λεπτομεριες οπως πχ ποσο λαδι πρεπει να μπει? ιξωδες ? )

Σας ευχαριστω
jkapet

Νέα δημοσίευσηαπό tas » 17 Οκτ 2017, 21:52

εγώ το έγραψα σχετικά με την ξαπλωτή αποθήκευση. Δεν είμαι κανένας φοβερός γνώστης των αεροβόλων αλλά για αυτό που γράψω είμαι σίγουρος. Είχα διαβάσει και εγώ στο φόρουμ ότι τα αεροβόλα τα αποθηκεύουμε με την κάννη προς τα κάτω, κυρίως για να μην έχουμε διαφυγή αέρα από το πιστόνι. Αυτό έκανα και εγώ για ένα χρόνο. Μέσα στο χρόνο αυτό έχασα αρκετές βολές από καθυστέρηση στη σκανδάλη. Την δεύτερη και τελευταία φορά που το πήγα για σέρβις για το λόγο αυτό ο τεχνίτης της αντιπροσωπείας μου είπε ότι η σκανδάλη κολάει κυρίως όταν τα λάδια έχουν πρόβλημα ή έχουν λιγοστέψει. Ετσι σκέφτηκα ότι ίσως φταίει ο κάθετος τρόπος αποθήκευσης γιατί όλο το λάδι πάει στην κάννη, ενώ το υπόλοιπο όπλο και κυρίως η σκανδάλη μένουν στεγνά. Εδώ και 4 μήνες το αποθηκεύω οριζόντια αφού το αναποδογυρίσω 2-3 φορές να πάει παντού το λάδι. Στους 4 αυτούς μήνες δεν έχει κολλήσει η σκανδάλη ούτε μία φορά. Ουτε όμως έχει χάσει καθόλου αέρα από τις 30 ΑΤΜ που έιναι φουσκωμένο. Αυτή είναι προσωπική μου εμπειρία. Δεν λέω ότι όλα είναι σωστά αυτά που γράφω όμως τα γεγονοτα μέχρι στιγμής τουλάχιστον έτσι έχουν.
tas

Νέα δημοσίευσηαπό mezger » 18 Οκτ 2017, 10:02

tas έγραψε: Υπάρχει η πιθανότητα να μην γίνει σωστά το μπλοκάρισμα της Βέργας από τη σκανδαλη και να ρίξουν μόνα τους τη στιγμή που παυουμε να εξασκουμε δύναμη στο οπλιστηρι. Στα λάστιχα, αν συμβεί αυτό, δεν υπάρχει πρόβλημα για τον δύση γιατί η Βέργα φεύγει χωρίς να υπάρχει μπροστά της κάποιο χέρι. Στα αεροβολα αυτό ομως δημιουργεί επικίνδυνη κατάσταση.Η σίγουρη λύση είναι το διπλό οπλιστηρι.

πως θα σε προστατέψει το διπλό οπλιστήρι φίλε tas :-k
Άβαταρ μέλους
mezger

Επόμενο

Επιστροφή στο Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Dromilious, Simos000 και 26 επισκέπτες