• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Tι μάσκα να πάρω;;...

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.

Re: Tι μάσκα να πάρω;;...

Νέα δημοσίευσηαπό georgek0310 » 09 Αύγ 2018, 15:29

Να πω και γω την αποψη μου ισως βοηθησω καποιον στην επιλογη μασκας. Εχω στην κατοχη μου την salvimar noah η οποια ειναι εξαιρετικα μικρου ογκου και ταυτοχρονα πολυ μεγαλο πεδιο. Η συγκεκριμενη θεωρω οτι ειναι πολυ μπροστα σε σχεση με ολες τις αλλες (δεν εχω δοκιμασει beuchat lynx και seac m70 ) ομως εχει ενα προβλημα. ( για το προσωπο μου) την μικρη φουστα κατω απο την μυτη (2-3mm λιγοτερο απο καποιες αλλες) το αποτελεσμα ηταν να βαζει νερο.. μια φορα την χρησιμοποιησα ..μεσα απο το forum ειδα για το θεμα της φουστας κατω απο την μυτη και διαπιστωσα οτι η παλια μικρου ογκου αλλα και μικρου οπτικου πεδιου sporasub. H dausault. Ειχε μεγαλητερη φουστα. Κατω απο την μυτη.,
δοκιμασα ολες τις μασκες omer. Sporasub και την καινουργια της mares. X-free (ουσιαστικα μια micromask σε ματ εκδοση με το αναλογο οπτικο πεδιο και οσο για το τελευταιο στο site apnea passion εχει ενα αρθρο με μασκες μικρου ογκου και το οπτικο πεδιο που εχουν) κατεληξα στην sporasub piranha και στην θαλασσα δεν ειχα το παραμικρο προβλημα με νερο (ποσο μεγαλο ρολο παιζει η φουστα της μασκας ) ομως ειναι πιο "σκληρη" η μασκα στο προσωπο σε σχεση με την noah με πιθανοτητα σε καποιους να ειναι ενοχλητικο στα ιγμορεια η μετα απο πολλες ωρες χρηση ...επισης χρησιμοποιω την epsealon visio 1 η οποιαεχει πολυ μαλακη σιλικονη αλλα νιωθεις οτι μετα τα 6 μετρα πρεπει να εξισωσεις την μασκα. Κατι που στην piranhq λογω σκληροτητας να χρειαστει στα 20 μετρα. Θα κανω ενα update οταν επιστρεψω αθηνα για το ποσο καλυτερη ορατοτητα εχει η μια απο τις δυο (noah -piranha)Παντως σε θεμα ανεσης η noah ειναι πολυ μπροστα.
georgek0310

Νέα δημοσίευσηαπό georgek0310 » 13 Αύγ 2018, 00:51

georgek0310 έγραψε:Να πω και γω την αποψη μου ισως βοηθησω καποιον στην επιλογη μασκας. Εχω στην κατοχη μου την salvimar noah η οποια ειναι εξαιρετικα μικρου ογκου και ταυτοχρονα πολυ μεγαλο πεδιο. Η συγκεκριμενη θεωρω οτι ειναι πολυ μπροστα σε σχεση με ολες τις αλλες (δεν εχω δοκιμασει beuchat lynx και seac m70 ) ομως εχει ενα προβλημα. ( για το προσωπο μου) την μικρη φουστα κατω απο την μυτη (2-3mm λιγοτερο απο καποιες αλλες) το αποτελεσμα ηταν να βαζει νερο.. μια φορα την χρησιμοποιησα ..μεσα απο το forum ειδα για το θεμα της φουστας κατω απο την μυτη και διαπιστωσα οτι η παλια μικρου ογκου αλλα και μικρου οπτικου πεδιου sporasub. H dausault. Ειχε μεγαλητερη φουστα. Κατω απο την μυτη.,
δοκιμασα ολες τις μασκες omer. Sporasub και την καινουργια της mares. X-free (ουσιαστικα μια micromask σε ματ εκδοση με το αναλογο οπτικο πεδιο και οσο για το τελευταιο στο site apnea passion εχει ενα αρθρο με μασκες μικρου ογκου και το οπτικο πεδιο που εχουν) κατεληξα στην sporasub piranha και στην θαλασσα δεν ειχα το παραμικρο προβλημα με νερο (ποσο μεγαλο ρολο παιζει η φουστα της μασκας ) ομως ειναι πιο "σκληρη" η μασκα στο προσωπο σε σχεση με την noah με πιθανοτητα σε καποιους να ειναι ενοχλητικο στα ιγμορεια η μετα απο πολλες ωρες χρηση ...επισης χρησιμοποιω την epsealon visio 1 η οποιαεχει πολυ μαλακη σιλικονη αλλα νιωθεις οτι μετα τα 6 μετρα πρεπει να εξισωσεις την μασκα. Κατι που στην piranhq λογω σκληροτητας να χρειαστει στα 20 μετρα. Θα κανω ενα update οταν επιστρεψω αθηνα για το ποσο καλυτερη ορατοτητα εχει η μια απο τις δυο (noah -piranha)Παντως σε θεμα ανεσης η noah ειναι πολυ μπροστα.

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ...!!
Μετα απο προσεκτικη. Παρατηρηση της μασκας που διαθετω sporasub piranha σε σχεση με την beuchat lynx..μου δημιουργηται η εντυπωση ( δεν την εχω φορεσει ) οτι ειναι μια βελτιωμενη piranha.
georgek0310

Νέα δημοσίευσηαπό μπαγλαμας » 24 Σεπ 2018, 19:06

Έχει κανείς να προτείνει για Αθήνα κέντρο κάποιο μαγαζί με ποικιλία στις μάσκες?
Έχω δοκιμάσει πάρα πολλές και δυστυχώς δεν μου κάθετε καμία καλά... Ακόμη και οι πιο πολυσυζητημένες (micro mask , super occio κλπ...)
μπαγλαμας

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: bonefish, georgek0310, κωστας79 και 26 επισκέπτες