• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

picasso 100 carbon/titanio με 7αρα βεργα

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.

picasso 100 carbon/titanio με 7αρα βεργα

Νέα δημοσίευσηαπό θεοδωροςαρωνης1980 » 12 Ιαν 2017, 00:08

Παιδια καλησπερα . Ειναι το πρωτο μου ποστ για το 2017 οποτε καλη χρονια σε ολους και καλες αναδυσεις . Λοιπον . Η ερωτηση ειναι η εξης . Εχω ενα οπλακι ξεχασμενο και με αφορμη μια καινουρια βεργα ηθελα τη γνωμη σας.

Γενικα τα '' μεσαια οπλα '' δεν με βολεψαν ποτε . Μεγαλα για τρυπα και μικρα για το καρτερι που θα χρειαστει να παρω ενα 10κιλο ψαρι στα 4 μετρα . Γιαυτο και τα αγαπημενα μου οπλα ειναι ο Erevos και το 82 που ειναι μονιμα πανω στο μπαλονι.

Εχω ενα picasso carbon/titanio με μηκος 100 . Το οπλο αρχικα ειχε σεταπ με βεργα 6,5 χ 150 και ενα μαυρο 19αρι λαστιχο picasso . Με αυτο το σεταπ δεν νου αρεσε διοτι ακομα και πρωτη σκαλα το 19αρι που εκανε την βεργα σαν κουταλα σε βολες 1 και 2 μετρων σε κανα σαργο/συκιο αν ειχε απο πισω πετρα ...

Καποια περιοδο το ειχα δουλεψει με 2 χ 14,5 μαυρα απο μεανδρο και ηταν ομορφο...

Βρηκα σε ενα φιλο ξεχασμενες κατι παλιες '' μαυρες '' βεργες απο rob allen οι οποιες δεν στραβωνουν με τιποτα .

Αρα παει η 150 χ 6,5 και ηρθε η 140 χ 7
θεοδωροςαρωνης1980

Re: picasso 100 carbon/titanio με 7αρα βεργα

Νέα δημοσίευσηαπό θεοδωροςαρωνης1980 » 12 Ιαν 2017, 01:17

θεοδωροςαρωνης1980 έγραψε:Παιδια καλησπερα . Ειναι το πρωτο μου ποστ για το 2017 οποτε καλη χρονια σε ολους και καλες αναδυσεις . Λοιπον . Η ερωτηση ειναι η εξης . Εχω ενα οπλακι ξεχασμενο και με αφορμη μια καινουρια βεργα ηθελα τη γνωμη σας.

Γενικα τα '' μεσαια οπλα '' δεν με βολεψαν ποτε . Μεγαλα για τρυπα και μικρα για το καρτερι που θα χρειαστει να παρω ενα 10κιλο ψαρι στα 4 μετρα . Γιαυτο και τα αγαπημενα μου οπλα ειναι ο Erevos και το 82 που ειναι μονιμα πανω στο μπαλονι.

Εχω ενα picasso carbon/titanio με μηκος 100 . Το οπλο αρχικα ειχε σεταπ με βεργα 6,5 χ 150 και ενα μαυρο 19αρι λαστιχο picasso . Με αυτο το σεταπ δεν νου αρεσε διοτι ακομα και πρωτη σκαλα το 19αρι που εκανε την βεργα σαν κουταλα σε βολες 1 και 2 μετρων σε κανα σαργο/συκιο αν ειχε απο πισω πετρα ...

Καποια περιοδο το ειχα δουλεψει με 2 χ 14,5 μαυρα απο μεανδρο και ηταν ομορφο...

Βρηκα σε ενα φιλο ξεχασμενες κατι παλιες '' μαυρες '' βεργες απο rob allen οι οποιες δεν στραβωνουν με τιποτα .

Αρα παει η 150 χ 6,5 και ηρθε η 140 χ 7

Ξεχασα να προσθεσω το πιο βασικο . Μπορω να το δουλεψω μονολαστιχο και να παρω 3 μηκη . Κοιταγα για meandro σε 19mm η το Seac X powerfull 19,5 . Αλλα το seac εχει 2,5μμ τρυπα αρα το κανει σχεδον 17,5

Του μεανδρου το 19αρι πρεπει να εχει μικροτερη τρυπα μου φαινεται ...

Η να παω σε 2χ16 ? Θα προτημουσα μονολαστιχο αμα γινεται

Τι λετε ?

Μολις ζυγισα τις βεργες . Η '' παλια '' 150χ6,5 ειναι 392 γρ ενω η καινουρια 140χ6,75 ειναι 371

Τελικα η βεργα ειναι 6,75 και οχι 7μμ

Αρα μπορει ενα 19αρι η 19,5 να παει καλα μια 6,75 χ 140 ?
θεοδωροςαρωνης1980

Νέα δημοσίευσηαπό tolis5 » 12 Ιαν 2017, 09:27

Η βέργα που αναφερεις ειναι οντως πιο σκληρη απο την αλλη και θα εχεις λιγοτερες ταλαντωσεις.
Το σασι ομως του οπλου ομως ειναι ενα ελαφρυ σωληνωτο ,οποτε μην το σκεφτεσε για βαρια σεταρισματα , δεν θα παρεις κατι παραπανω .
Θα ελεγα να κοιταχθεις με τον μηχανισμο να βαλεις εναν αναποδο μηχανισμο meandros που ειναι για την συγκεκριμενη λαβη ετσι ωστε αντι να φορτωσεις πιο βαρυ σεταρισμα να μεγαλωσεις το μηκος οπλισης συν ολα τα υπολοιπα θετικα που μπορει να σου δωσει αυτη η μετατροπη. Παρε ομως καλλιτερα τηλεφωνο τον μεανδρο να δεις τι θα σου πει μιας και εχει την Picasso
tolis5

Νέα δημοσίευσηαπό stelarasA'MAK » 12 Ιαν 2017, 09:35

Ωραία ψάρια ρε μαν!!!
Τωρα,αφού η βέργα είναι κοντυτερη έχεις κάποιες πιθανότητες να μείνεις ικανοποιημένος αφού λες ότι με μακρύτερη 6,5αρα είχες καλά αποτελέσματα...
Η συναγριδα θέλει τρόπο,το λαβράκι θέλει τοπο....
Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Νέα δημοσίευσηαπό kostas k » 12 Ιαν 2017, 09:55

tolis5 έγραψε:Η βέργα που αναφερεις ειναι οντως πιο σκληρη απο την αλλη και θα εχεις λιγοτερες ταλαντωσεις.
Το σασι ομως του οπλου ομως ειναι ενα ελαφρυ σωληνωτο ,οποτε μην το σκεφτεσε για βαρια σεταρισματα , δεν θα παρεις κατι παραπανω .
Θα ελεγα να κοιταχθεις με τον μηχανισμο να βαλεις εναν αναποδο μηχανισμο meandros που ειναι για την συγκεκριμενη λαβη ετσι ωστε αντι να φορτωσεις πιο βαρυ σεταρισμα να μεγαλωσεις το μηκος οπλισης συν ολα τα υπολοιπα θετικα που μπορει να σου δωσει αυτη η μετατροπη. Παρε ομως καλλιτερα τηλεφωνο τον μεανδρο να δεις τι θα σου πει μιας και εχει την Picasso

ο μεταλικος ειναι πολυ βαρυς [προβλημα πλευστοτητας], και σηκωνει την ουρα της βεργας λιγο πιο ψηλα,στα πικασο ολα αυτα,παθων και μαθων
Άβαταρ μέλους
kostas k

Νέα δημοσίευσηαπό θεοδωροςαρωνης1980 » 12 Ιαν 2017, 12:09

Μηχανισμο δεν θα πειραξω για αρχη . Στο μυαλο μου το ειχα με αυτη την βεργα 140χ6,75 και ενα λαστιχο . Κατι σε 19 η 19,5 . Τι αποψη εχετε ? Θα μπορεσει μονολαστιχο να παρει 3 μηκη ? Το σεακ δινει συντελεστη 2,9 με 3 . Ο μεανδρος δινει εως 3,5 σε ολα του τα λαστιχα

Εχει δουλεψει κανεις 6,75 με 19 η 19,5 ?
θεοδωροςαρωνης1980

Νέα δημοσίευσηαπό kostas k » 12 Ιαν 2017, 13:26

θεοδωροςαρωνης1980 έγραψε:Μηχανισμο δεν θα πειραξω για αρχη . Στο μυαλο μου το ειχα με αυτη την βεργα 140χ6,75 και ενα λαστιχο . Κατι σε 19 η 19,5 . Τι αποψη εχετε ? Θα μπορεσει μονολαστιχο να παρει 3 μηκη ? Το σεακ δινει συντελεστη 2,9 με 3 . Ο μεανδρος δινει εως 3,5 σε ολα του τα λαστιχα

Εχει δουλεψει κανεις 6,75 με 19 η 19,5 ?

πικάσο σεντουρι 100αρι με 6,5 1,50 και ενα 19αρι δεμκα επαιρνε μαγιατικα 20κιλα στα 4 μηκη,απλα με τα 2 16αρια εχεις πιο ευκολο οπλισμα
Άβαταρ μέλους
kostas k

Νέα δημοσίευσηαπό θεοδωροςαρωνης1980 » 12 Ιαν 2017, 13:54

κωστα μαλλον το γνωριζεις το οπλο . Ειναι σωστα πικάσσο century αλλα οχι αλουμινιο . Ειναι καρπών τιτάνιο σωληνα . Η βεργα σωστα ηταν η 150 χ 6,5 απλα τωρα εχω βαλει μια 6,75 χ 140 . Η ''μαμα'' βεργα ειναι 390 γρ ενω η καινουρια ειναι 370 . Θεωρεις δηλαδη οτι και αυτη με 1 χ 19αρι λαστιχο μπορει να παρει 3 μηκη ?

Καποια προτημηση σε λαστιχο . Ρωταω διοτι εχω παρα πολυ καιρο να αγορασω 19αρι η 19,5 και εχω μεινει πισω .... Ευχαριστω
θεοδωροςαρωνης1980

Νέα δημοσίευσηαπό Meandros Promotion » 12 Ιαν 2017, 23:31

kostas k έγραψε:
tolis5 έγραψε:Η βέργα που αναφερεις ειναι οντως πιο σκληρη απο την αλλη και θα εχεις λιγοτερες ταλαντωσεις.

ο μεταλικος ειναι πολυ βαρυς [προβλημα πλευστοτητας], και σηκωνει την ουρα της βεργας λιγο πιο ψηλα,στα πικασο ολα αυτα,παθων και μαθων

Αγαπητοί φίλοι για να μην υπάρχουν παρανοήσεις και αοριστολογίες και λανθασμένες εντυπώσεις αναφέρουμε τα παρακάτω στοιχεία πλευστότητας εξαρτημάτων .
Καταρχήν να ξεκαθαρίσουμε πως το μόνο εξάρτημα που έχει την απαιτούμενη και ουσιώδη θετική πλευστότητα σε ένα συνήθης με ενώσεις σωληνωτό όπλο είναι το εκτόπισμα που δημιουργείται από το στεγανό τμήμα της σωληνωτής κάνης .
Το τμήμα της κάνης μέχρι του σημείου που εισέρχεται νερό δεν έχει θετική πλευστότητα και δεν μπορεί να προσμετρηθεί ως δυνατότητα άνωσης. Αυτό το κομμάτι της κάνης για τα όπλα της PICASSO είναι περίπου 12 εκατοστά που δεν προσμετρούνται ως άνωση ανά εκατοστό της κάνης ,αλλά προσμετράτε στην αρνητική πλευστότητα λαβής και κεφαλής.
Όλα τα υπόλοιπα μέρη, πλην της αμυδρής και αμελητέας θετικής πλευστότητας των ελαστικών , έχουν αρνητική πλευστότητα την οποία ασκούν και μετριάζουν την θετική πλευστότητα της στεγανής κάνης , όπου τελικά καταλήγει το όπλο να έχει θετική πλευστότητα χωρίς την βέργα , και αρνητική με την βέργα.
Λόγο του ότι δεν γνωρίζουμε αν ένα όπλο συνοδεύεται από πρόσθετα βάρη , δεν έχουμε αναφέρει την αρνητική που μπορεί να προστεθεί από βάση κάμερας ,μουλινε και νήμα μουλινε , αλλά ας πούμε ενδεικτικά ότι προστίθενται στην αρνητική συνολικά -120 gr

Πιο αναλυτικά αυτά είναι στοιχεία για την πλευστότητα.
Πλευστότητα carbon σωλήνα με οδηγό 28x1.2 = +38,7 gr/cm .
Πλευστότητα carbon σωλήνα χωρίς οδηγό 28x1.0 = +41,8 gr/cm .
Πλευστότητα aluminum σωλήνα με οδηγό (cobra rail ) 28x1.2 = +18,9 gr/cm .
Πλευστότητα aluminium σωλήνα χωρίς οδηγό 28x1.0 = +37,6 gr/cm .

Από τα παραπάνω στοιχεία προκύπτει ότι το πόσο θετική είναι πλευστότητα ενός όπλου εξαρτάται από την σχέση θετικής πλευστότητας ανά εκατοστό , /cm , που έχει η σωληνωτή κάνη ενός όπλου

Πλευστότητα λαβής century με πλαστικό μηχανισμό PICASSO = -84 gr.
Πλευστότητα λαβής century με inox μηχανισμό meandros χωρίς τακούνι = -121 gr.
Πλευστότητα λαβής century με inox μηχανισμό meandros με τακούνι = -142 gr.
Πλευστότητα λαστιχένιας τάπας -18x 2 pcs = -36 gr
Πλευστότητα κεφαλής = - 12 gr
Πλευστότητα μεταλλικής καμπάνας = - 9.0 gr
Πλευστότητα συνδετικών μέσων (βίδες κτλ) = - 3.0 gr

Από τα παραπάνω στοιχεία προκύπτει πως ένα όπλο Picasso ,οποιουδήποτε μήκος έχει από - 144 -202 gr αρνητικής από τα παρελκόμενα του.
Οι ανεστραμμένοι inox μηχανισμοί MEANDROS προσθέτουν στο όπλο ΜΟΝΟ από -37gr εως – 58gr αρνητικής , νούμερο το οποίο σε όπλο που φέρει κάνη καλής σχέσης θετικής πλευστότητας ανά εκατοστό ,δεν λαμβάνεται σοβαρά υπ’oψιν. Επίσης προσθέτουν και πολλά άλλα θετικά και άκρως απαραίτητα, σημαντικά στοιχεία που έχουν σχέση με τη καλή και ασφαλή λειτουργία σε μεγάλα φορτία , μακροζωία ,στιβαρότητα ,σκόπευση κ.α που δεν είναι της παρούσης να αναλυθούν.

Όπως κατανοείται είναι απολύτως εφικτό να γνωρίζουμε την πλευστότητα κάθε όπλου χωρίς να χρησιμοποιήσουμε τον δοκιμαστικό σωλήνα εργαστηρίου.
Για παράδειγμα θα αναφερθώ στο όπλο του Θοδωρή με τον συγκεκριμένο carbon σωλήνα δίχως οδηγό 28x1.0mm.
Η άνωση που δίνει ο σωλήνας είναι 41.8 gr/cm . To μήκος 100 cm .Αφαιρούμαι 12 cm =88 cm. 88x41.8 = 368 gr άνωση.
368 gr άνωση - 144gr αρνητικής από τα παρελκόμενα = 224 gr
Άρα το όπλο του Θοδωρή έχει 224 gr θετικής πλευστότητας χωρίς την βέργα και 156 gr αρνητικής με την βέργα .
Επομένως ο φίλος μας Θοδωρής έχει ας πούμε το περιθώριο να θυσιάσει max 178 gr από τα 224 gr για inox meandros μηχανισμό (-58gr) και μουλινέ, σχοινί , βάση κάμερας , (-120gr) και να του απομείνουν +46gr.(οριακά θετικό)
Αντιθέτως όμως στην περίπτωση του φίλου Κώστα οι αριθμοί δεν βγαίνουν διότι το 100 αρι όπλο του φέρει κάνη πιο μικρής άνωσης. Δηλαδή 88x18.9= +167 gr θετικής χωρίς την βέργα. Άρα ο φίλος Κώστας αν δεν κάνει κάποια παρέμβαση στο σωλήνα ,θα πρέπει να επιλέξει τι θα αφήσει εκτός , ανάμεσα σε μηχανισμό ή μουλινέ ,σχοινί και βάση κάμερας.
( Να πούμε εδώ ,ότι ο συγκεκριμένος σωλήνας δεν προορίζεται για παράκτια και μεσογειακά ας πούμε ψαρέματα , αλλά σχεδιάστηκε για όπλα μήκους από 90-140 cm με 7αρα βέργα ,για ψάρεμα ανοιχτής θάλασσας όπου το όπλο δεν χρησιμοποιεί μουλινέ αλλά συνδέεται με bangee στον πλωτήρα. Επίσης η κάνη του απαιτείται να έχει αρκετό βάρος για να μπορεί να υποστηρίξει την 7αρα βέργα).

Κουτσογιώργος Πέτρος
Ιδιοκτήτης / σχεδίαση /κατασκευή , καταδυτικών προϊόντων Μeandros.
Τεχνικός σύμβουλος /αποκλειστικός αντιπρόσωπος /σχεδιαστής speargun parts of Picasso.
Team Meandros
Petros & Basil
www.meandros.in
Mobile: 0030 6934930218 & 0030 6936924244
Άβαταρ μέλους
Meandros Promotion

Νέα δημοσίευσηαπό θεοδωροςαρωνης1980 » 13 Ιαν 2017, 07:25

θα ηθελα να ευχαριστησω τον Πετρο για το χρονο που αφιερωσε . Ειχα μιλησει μαζι του παλαιοτερα για την αποχτηση ενος Β32 115 και ειχα μεινει υπερ ευχαριστημενος απο την συζητηση αλλα και το οπλο - τιμη που προσφερει . Οι γνωσεις του απο οτι βλεπουμε ξεπερνουν κατα πολυ το μεσο ορο ενος ελληνα κατασκευαστη - σχεδιαστη οπλων

Προσφατα εχασα ενα picasso century 110 με σωληνα φ32 με οδηγο στο οποιο ειχα 3 χ 14,5 μαυρα μεανδρο , αναποδο μιχανισμο μεανδρο , μουλινε μεανδρο και μια 2φτερη 7αρα . Το οπλο ειχε μια αρνητικη μπροστα στην κεφαλι και ειχα βρει τον πρασινο πλωτηρα που βαζαμε στα Viper αν θυμαμαι καλα και ειχε φτιαξει αρκετα . Οι βολες ηταν απιστευτες και ειχα παρει ψαρια κοντα στα 4 μηκη . Μου επεσε απο το σκαφος και λυπηθηκα πολυ...

Πετρο τα century που εχω τωρα εχουν μια περιεργη πλευστοτητα . Και τα 2 αμα τα αφησεις απο το χερι σου σε ενα βαθος περιπου 15μ γυρνανε αναποδα και παρουσιαζουν ανωση στη λαβη και αρνητικη στη κεφαλι . Το 110 εχει βεργα rob allen 7 x 160 kai 2 x 16 kai μουλινε elite πλαστικο με 40μ σχοινι 2mm . To 100ari βεργα rob allen 140 x 6,75 , μουλινε ελιτε πλαστικο με 40μ σχοινι 2μμ και ενα λαστιχο 17,5

Πετρο πεσμου λιγο την γνωμη σου για τα λαστιχα . Υπερ και κατα σε σχεση με σαταπ 1 χ 19 vs 2 x 16 vs 3 x 14

Eπισης ποιο σεταπ για τα παραπανω 2 οπλα θεωρεις καλυτερο για ωφελημα 3 μηκη ?
θεοδωροςαρωνης1980

Νέα δημοσίευσηαπό kostas k » 13 Ιαν 2017, 10:28

θοδωρη,τωρα ειδα οτι εισαι κερκυρα,εγω εδω και ενα χρονο παξους μονιμα,αν η κουβεντα γινοταν δεκεμβρη θα σου χαριζα πικασο κομπρα με αναποδο μεανδρο και μουλινε μεανδρο αγορασμενο απο πετρο το 2016,γιατι το ειχα κανει καραγκιοζη με τα αφρολεξ για ανωση,δυστηχως το εδωσα χριστουγεννα στον κουμπαρο ηγουμενιτσα και το εκοψε σε 75αρι για αυτον,μιας και δεν μου αρεσει να πουλαω οπλα,εχω ομως ακομα τον πλασικο μηχανισμο που ειναι απιστευτος σε ευαισθησια απλα δεν ειναι αναποδος,αν τον θες στον στελνω ,οσον αφορα τα λαστιχα σαν τα ντεμκα δεν υπαρχουν πια ολα τα αλλα ιδια ειναι πανω κατω,οτι αλλο θες μεσω πμ αφου ειμαστε και γειτονες.Πετρο φιλικα παντα,εγω θα προτιμουσα ολα αυτα περι πλευστοτητας να τα ηξερα με την παραγγελια του οπλου,αφου ειχα ηδη αγορασει 2 πικασο μπλακ γουιντοου και μηχανισμους απο σενα πριν αρα ημουν ευχαριστημενος πελατης,ενω με το κομπρα το εστιλα πισω, μου το ξαναεστειλες μαζι με αλλο μουλινε δικο σου που ηταν πιο ελαφρυ το οποιο το πληρωσα κι αυτο και τα ιδια στην τελικη .ενα οπλο +2 μουλινε +μεταλικος για να δω στο φορουμ οτι το οπλο ουσιαστικα δεν μπορει να σηκωσει μουλινε και αναποδο.
Άβαταρ μέλους
kostas k

Νέα δημοσίευσηαπό θεοδωροςαρωνης1980 » 14 Ιαν 2017, 01:47

θεοδωροςαρωνης1980 έγραψε:θα ηθελα να ευχαριστησω τον Πετρο για το χρονο που αφιερωσε . Ειχα μιλησει μαζι του παλαιοτερα για την αποχτηση ενος Β32 115 και ειχα μεινει υπερ ευχαριστημενος απο την συζητηση αλλα και το οπλο - τιμη που προσφερει . Οι γνωσεις του απο οτι βλεπουμε ξεπερνουν κατα πολυ το μεσο ορο ενος ελληνα κατασκευαστη - σχεδιαστη οπλων

Προσφατα εχασα ενα picasso century 110 με σωληνα φ32 με οδηγο στο οποιο ειχα 3 χ 14,5 μαυρα μεανδρο , αναποδο μιχανισμο μεανδρο , μουλινε μεανδρο και μια 2φτερη 7αρα . Το οπλο ειχε μια αρνητικη μπροστα στην κεφαλι και ειχα βρει τον πρασινο πλωτηρα που βαζαμε στα Viper αν θυμαμαι καλα και ειχε φτιαξει αρκετα . Οι βολες ηταν απιστευτες και ειχα παρει ψαρια κοντα στα 4 μηκη . Μου επεσε απο το σκαφος και λυπηθηκα πολυ...

Πετρο τα century που εχω τωρα εχουν μια περιεργη πλευστοτητα . Και τα 2 αμα τα αφησεις απο το χερι σου σε ενα βαθος περιπου 15μ γυρνανε αναποδα και παρουσιαζουν ανωση στη λαβη και αρνητικη στη κεφαλι . Το 110 εχει βεργα rob allen 7 x 160 kai 2 x 16 kai μουλινε elite πλαστικο με 40μ σχοινι 2mm . To 100ari βεργα rob allen 140 x 6,75 , μουλινε ελιτε πλαστικο με 40μ σχοινι 2μμ και ενα λαστιχο 17,5

Πετρο πεσμου λιγο την γνωμη σου για τα λαστιχα . Υπερ και κατα σε σχεση με σαταπ 1 χ 19 vs 2 x 16 vs 3 x 14

Eπισης ποιο σεταπ για τα παραπανω 2 οπλα θεωρεις καλυτερο για ωφελημα 3 μηκη ?

Πετρο εκτος απο την ερωτηση που σου εθεσα παραπανω αν εχεις ορεξη και μπορεις να μου λυσεις την εξης απορια ( αν αυτη λυνεται παντα θεωρητικα )

Ας υποθεσουμε οτι μιλαμε για τα 2 οπλα μου . Τα 2 picasso century carbon/titanio . Μηκος 100 και 110 .

Το πρωτο εχει ενα λαστιχο περαστο 19αρι δικο σου κομμενο στο 3,5 με βεργα rob allen 140 x 6,75 και βαρους 370γρ .
Το δευτερο εχει 2 ζευγη περαστα 15,5 δικα σου κομμενα στο 3,5 με βεργα rob allen 160 x 7 και βαρους Χ ( δεν την εχω μετρησει αλλα μπορω την Δευτερα )

Το πρωτο εχει μηκος οπλησης καθαρο 100 και το 2ο εχει 110 και 100

Υπαρχει τροπος να υπολογισουμε

1) Το ωφελιμο βελινεκες των 2 οπλων σε μετρα η μηκη πετονιας ?
2) Το μεγεθος του ψαριου που μπορει να διαπερασει με επιτυχια στο ωφελιμο βελινεκες του .... πχ ενα μαγιατικο Χ κιλων σε μια Ψ αποσταση απο την μυτη της βεργας

Ευχαριστω
θεοδωροςαρωνης1980

Νέα δημοσίευσηαπό Meandros Promotion » 15 Ιαν 2017, 15:00

Φίλε Θοδωρή, Κώστα και φίλοι του παρών « καφενείου»
Καταρχήν να ξεκαθαρίσω πως απάντηση μου δεν αποσκοπεί σε κάποιο είδος άμεσης η έμμεσης διαφήμισης της δουλειάς μου. Επίσης ο χρόνος μου είναι πολύ περιορισμένος και δεν συνηθίζω να συμμετέχω σε συζητήσεις απαντώντας σε ερωτήσεις που πολλές φορές διατυπώνονται λανθασμένα ή αόριστα και γενικά ή λύνοντας απορίες που για να απαντήσω ορθά και εμπεριστατωμένα και όχι ελλιπώς ώστε να μην υπάρξει επόμενη απορία η κάποια ασάφεια θα πρέπει να αφιερώσω αρκετές ώρες η και μέρες για την σύνταξη ενός τέτοιου κειμένου.

Προς στιγμήν θα έλεγα στον Θοδωρή αν με το όρο που αναφέρει «ωφέλιμο βεληνεκές» εννοεί την ικανότητα του όπλου να στείλει την βέργα σε μια Χ απόσταση κατά την οποία η βέργα έχει την ενέργεια που απαιτείται για να διαπεράσει υπό γωνία 90 μοιρών , θηράματα πάχους Ψ ,μέχρι του σημείου που να μπορούν τα φτερά της βέργας να ανοίξουν ?
( Να πούμε εδώ ότι η σύγκρουση της βέργας με το ψάρι είναι ένα πολυσύνθετο φαινόμενο που επηρεάζεται από πολλούς παράγοντες όπως το μέγεθος και το είδος του ψαριού αλλά και το σημείο καθώς και την γωνία επαφής. Επίσης σημαντικό ρόλο παίζει το σχήμα και η μορφολογία αιχμής και των φτερών ).
Δηλαδή στο μαγιάτικο που αναφέρεται, αν πούμε ότι η Χ απόσταση είναι σταθερή= ( 3 mt) , και το μαγιάτικο Ψ είναι =(30 κιλά) επίσης σταθερό , από την βέργα θα απορροφηθούν διαφορετικά ποσά ενέργειας για την διάτρηση αναλόγως το σημείο και υπό πια γωνία θα βρει το ψάρι κατά την βολή η βέργα μας . Επομένως όταν η ενέργεια διάτρησης είναι πάντα μεταβλητή, άρα είναι αδύνατον να υπολογιστεί και θα επηρεάζει πάντα ανάλογα ,αποκλίνοντας το αποτέλεσμα και επιδόσεις της βολής. .

Όπως καταλαβαίνεται είναι λάθος ερώτηση το πόσο μακριά χτυπάει και παίρνει το ψάρι ένα ψαροτούφεκο, καθώς επίσης θα ήταν και λάθος και ανακριβής η απάντηση . Αλλά θα μπορούσαμε να κάνουμε την ερώτηση ως εξής: Πόση είναι η κινητική ενέργεια της βέργας ενός όπλου σε συγκεκριμένες αποστάσεις? Από εδώ και πέρα υποχρεούμαστε να λάβουμε επιπλέον υπ¨οψιν το σχήμα και την μορφολογία αιχμής και των φτερών.

Για να απαντήσω λοιπόν κάπως και μερικώς στην μη ορθά διατυπωμένη ερώτηση του Θοδωρή , προτείνω να λάβει υπ΄οψιν τα παρακάτω γενικότερα : Η βέργα μπορεί να διαπεράσει το θήραμα σε συγκειμένη απόσταση μόνο όταν στην απόσταση αυτή η κινητική ενέργεια της βέργας είναι μεγαλύτερη από την ενέργεια διάτρησης η οποία είναι πάντα μεταβλητή όπως προαναφέραμε.
Η αποθηκευμένη ενέργεια που μεταφέρεται στην βέργα από τα λάστιχα αρχίζει και φθίνει από την στιγμή που η βέργα απεμπλέκεται από τα λάστιχα. Η βέργα κατά την έξοδο της από την κεφαλή έχει ήδη χάσει σχεδόν 15% από την μέγιστη παραλαμβανόμενη από τα λάστιχα ενέργεια, ενώ άλλο ένα 30 - 42% περίπου ανάλογα με το σετάρισμα μεταφέρετε στο σώμα του όπλου και χάνεται στην ανάκρουση. Μετά σταδιακά η βέργα χάνει την κινητική της ενέργεια λόγο τριβών από την αντίσταση του νερού που είναι 800 φορές πυκνότερο από τον αέρα. Η κινητική ενέργεια μας στην τελική λόγο τριβών έχει μετατραπεί σε θερμότητα. Μην με ρωτήσεις γιατί μετά την βολή που πιάνουμε την βέργα ,γιατί η βέργα μας δεν καίει.
Πρακτικά η κινητική ενέργεια που απαιτείται για να τρυπήσουμε το κεφάλι από ένα ροφό 5 κιλών περίπου , υπό 90 μοίρες γωνία ,είναι σχεδόν 40 joule. Γενικά ένα σωληνωτό όπλο 110 με 7αρα βέργα και διπλά 16αρια στα 3.5 – 4.0 mt έχει την κινητική ενέργεια των 40 joule για να διαπεράσει το κεφάλι του ροφού, λαμβάνοντας πάντα και τις παραμέτρους που αναφέραμε.
Προσωπικά είμαι κατά του βαρύ σεταρίσματος όταν αυτό δεν υποστηρίζεται γενικά από το όπλο και την μάζα του. Αυτό που θα κερδίσεις στην τελική και χωρίς να πάρεις το ψάρι τις περισσότερες φορές , είναι ένα μούδιασμα στον καρπό και μεγαλύτερη διασπορά . Στα ατομικά μου σωληνωτά όπλα που χρησιμοποιώ ,από το 60αρι μου μέχρι το b 32 /115 cm είναι καταρχήν ζυγισμένα πάνω στο χέρι μου χωρίς να κουράζεται ο καρπός μου ,( από πλευστότητα ακόμα και το b 32/ 75 cm φορτωμένο με ανάποδο inox μηχανισμό και με μουλινέ 2L , έχει μια πολύ καλή σχέση θετικής περίπου 65 gr χωρίς την βέργα ) , και στημένα πάνω σε αυτό που πραγματικά μπορεί να υποστηρίξει το εκτόπισμα και η μάζα τους και όχι σε αυτό που εγώ θα ήθελα ίσως με περισσότερα λάστιχα και πιο βαριά βέργα.
Κάποιες άλλες εταιρίες για καθαρά εμπορικούς λόγους ,προτείνουν το σετάρισμα ενός όπλου σε 28αρι σωλήνα & οδηγό με 2 x 17,5 λάστιχα και 7αρα βέργα . Αυτονόητα αυτό το Βαρύ στήσιμο δημιουργεί την εντύπωση στο κάτοχο ή στον υποψήφιο μελλοντικό αγοραστή πως το συγκεκριμένο όπλο έχει τις τρομερές επιδόσεις κτλ ,στην πραγματικότητα όμως αυτό που παίρνει ο χρήστης είναι μεγαλύτερη διασπορά βολών και περισσή ανάκρουση μέσω της οποίας χάνεται ένα εξαιρετικά πολύ μεγάλο μέρος της κινητικής ενέργειας που έχει μεταφερθεί από τα 2x17.5 λάστιχα στην βέργα.
Δεν θέλω σε καμιά περίπτωση να κριτικάρω αυτούς που πολλές φορές συναντώ, που για καθαρά ψυχολογικούς λόγους αρέσκονται ,αυταπατώνται κατ΄εμέ, να έχουν σεταρισματα που επειδή μουδιάζουν το χέρι ,άρα και το όπλο τους σκοτώνει ελέφαντα στα 10 mt. Αν αυτό τους κάνει να αισθάνονται όμορφα ,είναι καθαρά επιλογή τους.

Σε όλες τις άλλες ερωτήσεις ,απορίες και προβλήματα που έχετε με τα όπλα σας φίλε Κώστα και Θοδωρή μπορούμε σίγουρα να τα λύσουμε .Υπάρχουν email και τηλέφωνα για πιο άμεση επαφή και επικοινωνία.
Κουτσογιώργος Πέτρος
Ιδιοκτήτης / σχεδίαση /κατασκευή , καταδυτικών προϊόντων Μeandros.
Τεχνικός σύμβουλος /αποκλειστικός αντιπρόσωπος /σχεδιαση /μελετη speargun parts of Picasso.
Team Meandros
Petros & Basil
www.meandros.in
Mobile: 0030 6934930218 & 0030 6936924244
Άβαταρ μέλους
Meandros Promotion

Νέα δημοσίευσηαπό θεοδωροςαρωνης1980 » 22 Ιαν 2017, 01:57

Δοκιμασα σημερα το 100αρι με την 6.75 χ 140 και ενα παλιο seac πρασινο-ασπρο που ειχα στην ακρη . Με μηκος οπλισης 100 το εκοψα στα 63 εκατοστα . Αν δεν κανω λαθος δινει 3.1 με 3.2 . Το λαστιχο ειναι η 18 η 18.5

Δυσκολα οπλιστικε στην πρωτη σκαλα , αρκετα πιο δυσκολα στην 2η . Παρολα αυτα με εξεπληξε με 7 στις 7 επιτυχημενες ντουφεκιες και χωρις καθολου ανακρουση ακομα και σε βολες εως και 5μ βαθος.

Στη 2η σκαλα πηρε ανετα 3 μηκη και ανοιξε και το μουλινε ...
θεοδωροςαρωνης1980

Επιστροφή στο Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: GeorgeT, KOSTAS STI, Yahoo [Bot] και 17 επισκέπτες