• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Σημαδούρα,πλωτήρας...

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.

Re: ΑΥΣΤΗΡΑ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΚΟΛΗΜΠΙΤΟΥΣ

Νέα δημοσίευσηαπό Apnea79 » 25 Φεβ 2015, 17:45

μπράβο φίλε πολύ καλή κατασκευή με έβαλες στο τρυπάκι να φτιάξω και εγω μια και ήθελα να ρωτήσω το επανω μέρος εαν το κάνω απο χοντρό φελιζόλ και το ντύσω με 2-3 χέρια υαλόπανο η πολυαστέρα θα ειναι οκ η δεν κάνει το φελιζόλ?
Apnea79

Νέα δημοσίευσηαπό orionas9 » 25 Φεβ 2015, 19:04

Η ρητίνη (πολυεστερας θιξοτροπικος) το λιώνει το φενιζολ. ....
Άβαταρ μέλους
orionas9

Νέα δημοσίευσηαπό Apnea79 » 25 Φεβ 2015, 19:34

Ναι δεν το σκεφτηκα αυτο,η πλακες πολυστερινης ειναι ποιο συμπαγης απο το απλο φελιζολ αυτες κανουν η θελει το υλικό που ελεγε φιλος πατενταςα :D
Apnea79

Νέα δημοσίευσηαπό orionas9 » 25 Φεβ 2015, 20:04

Ουτε το fibran κάνει, δοκιμασμενο πριν 2 μερες... ;)
Άβαταρ μέλους
orionas9

Νέα δημοσίευσηαπό Apnea79 » 25 Φεβ 2015, 20:09

Οκ καταλαβα φιλε οριονα πρεπει να βρω πανελ σαντουιτ και να αφαιρεσω την λαμαρινα και παρω τον αφρο :good: :good:
Apnea79

Re: Σημαδούρα,πλωτήρας...

Νέα δημοσίευσηαπό kritigr » 25 Φεβ 2015, 21:08

yavorsub έγραψε:Εδω τα δεις .... πολα ! ;) http://www.spearfish.org/replies.php?id=68175

Όντως έχει αρκετά σ ευχαριστώ :hello:
Άβαταρ μέλους
kritigr

Νέα δημοσίευσηαπό tritonas84 » 25 Φεβ 2015, 22:06

Ναι το dow και η πολυστερινη δεν κανουν!Θελουν ειδικη διαχειρισει με ειδικους εποξικους στοκους για να γινει Σωστη δουλεια και μετα να μπει ο πολυστερας πανω ετσι ωστε να μην καει ενω με την πλακα πολυουρεθανης δεν γινετε τπτ απο αυτο δεν επειρεαζετε απο τον πολυμερισμο ριτινη-καταλυτη! (ελπιζω να μην δινω ψωμι σε επαγγελματιες) αφορα αποκλειστικα σε ολους εμας του ερασιτεχνες πατεντιαρηδες!! :thumbsup:
Ποτε μου δεν επεδιωξα να αρεσω στους πολλους!
Αυτα που αγαπουν ποτε μου δεν τα γνωρισα,
Κι αυτα που αγαπω,απεχουν πολυ απο το να τα καταλαβουν!
Άβαταρ μέλους
tritonas84

Νέα δημοσίευσηαπό orionas9 » 25 Φεβ 2015, 22:10

Αλλη πατεντα που θα παρουσιασω σε λιγες μερες ελπιζω ολοκληρωμενη ,ειναι να περαστει το φενιζολ με ατλακολ και εφημεριδες ωστε να προστατευτει και να περαστει μετα απο πανω ο πολυεστερας ..... :)
Άβαταρ μέλους
orionas9

Νέα δημοσίευσηαπό tritonas84 » 28 Φεβ 2015, 00:57

orionas9 έγραψε:Αλλη πατεντα που θα παρουσιασω σε λιγες μερες ελπιζω ολοκληρωμενη ,ειναι να περαστει το φενιζολ με ατλακολ και εφημεριδες ωστε να προστατευτει και να περαστει μετα απο πανω ο πολυεστερας ..... :)

Αδερφε γιατι να μπεις σε ολη αυτην την διαδηκασια με ατλακολ και εφημεριδες ενω υπαρχει η ευκολη αξιοπιστη και πολυ καλη λυση της πλακας πολυουρεθανης?
Ποτε μου δεν επεδιωξα να αρεσω στους πολλους!
Αυτα που αγαπουν ποτε μου δεν τα γνωρισα,
Κι αυτα που αγαπω,απεχουν πολυ απο το να τα καταλαβουν!
Άβαταρ μέλους
tritonas84

Νέα δημοσίευσηαπό orionas9 » 28 Φεβ 2015, 01:56

Eιναι οντως λιγο ταλαιπωρια αλλα εβρισκα πιο ευκολα fibran και μαλιστα σε 5αρι και 3αρι που ηθελα για περισσοτερους πειραματισμους σχηματων.
Αυτη τη στιγμη τα μοντελα (δυο εχω φτιαξει) ειναι ετοιμα για τον πολυεστερα και το κιτρινο gel coat που εχω ηδη προμηθευτει και περιμενω την υγρασια να πεσει και την θερμοκρασια να ανεβει λιγο ακομη για καλυτερα αποτελεσματα ! ;)
Άβαταρ μέλους
orionas9

Νέα δημοσίευσηαπό .spiros. » 28 Φεβ 2015, 11:31

tritonas84 έγραψε:
orionas9 έγραψε:Αλλη πατεντα που θα παρουσιασω σε λιγες μερες ελπιζω ολοκληρωμενη ,ειναι να περαστει το φενιζολ με ατλακολ και εφημεριδες ωστε να προστατευτει και να περαστει μετα απο πανω ο πολυεστερας ..... :)

Αδερφε γιατι να μπεις σε ολη αυτην την διαδηκασια με ατλακολ και εφημεριδες ενω υπαρχει η ευκολη αξιοπιστη και πολυ καλη λυση της πλακας πολυουρεθανης?

η ακόμα πιο απλό να το τυλίξεις με ταινία ! μια χαρά πιάνει ... δοκιμασμένο
Άβαταρ μέλους
.spiros.

Νέα δημοσίευσηαπό orionas9 » 28 Φεβ 2015, 19:37

.spiros. έγραψε:
tritonas84 έγραψε:

η ακόμα πιο απλό να το τυλίξεις με ταινία ! μια χαρά πιάνει ... δοκιμασμένο

:good:
Άβαταρ μέλους
orionas9

Νέα δημοσίευσηαπό pilio-kamari » 04 Μαρ 2015, 19:31

καλησπερα.εγω πριν βαλω τα πανια και τον πολυεστερα κολησα πανω στο νταου αλουμινοχαρτο αλλιως το λιωνει ο καταλητης το νταου.
pilio-kamari

Νέα δημοσίευσηαπό orionas9 » 09 Απρ 2015, 23:54

Και η δικη μου επιτελους ετοιμη !
Θα κανει συντομα την πρωτη της βουτια και ελπιζω να μην παει χαμενος ο κοπος μου να την φτιαξω αλλα να αποδειχθει εξυπηρετικη !
Εσωτερικα εγινε με νταου( βαρεος τυπου φενιζολ) ,ντυθηκε με εφημεριδα και ατλακολλα (κακη επιλογη με ταινια οπως προαναφερθηκε θα ηταν ευκολοτερο) και περαστηκε 2 χερια πολυεστερα με υαλονημα(σε μερικά σημεία έβαλα έξτρα κομμάτια για ενισχυση οπως στις γωνιες και στα πιαστρακια) και τελικα με gel -coat σε κιτρινο χρωμα .
Λογω του οτι ηθελα να κρατησω χαμηλο το μπατζετ δεν χρησιμοποιησα ανοξειδωτα πιαστρακια αλλα απλα που εντυσα ομως με πολυεστερα και gel -coat .
Οπωσδηποτε οποιος επιχειρησει να δουλεψει με αυτα τα υλικα να χρησιμοποιησει μασκα με φιλτρα για χημικα και οχι σκονης !
Τελικο ολικο κοστος 30 ευρω .
Εργατωρες σχεδον 15 . Αν ξερεις να δουλευεις τα υλικα αυτα ομως πιστευω περιοριζονται στο μισο .
Ευχαριστω πολυ οσους εχουν αναρτησει πληροφοριες και φωτο απο τις δικιες τους σημαδουρες γιατι χαρης αυτους δεν θα ξανα ανυσηχησω για τρυπημα στη φουσκωτη που ειχα οπως επαθα την τελευταια φορα που πηγα για ψαρεμα !!!!
:hello:
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
orionas9

Νέα δημοσίευσηαπό Geronimo » 09 Απρ 2015, 23:58

ΜΠΡΑΒΟ! ΟΜΟΡΦΗ ΔΟΥΛΕΙΑ!!! :hello:
Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!
Άβαταρ μέλους
Geronimo

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: bak, geoα, nontas2056, PrwtosIoylios, takis o fetas και 30 επισκέπτες