• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Σημαδούρα,πλωτήρας...

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.

Re: Σημαδούρα,πλωτήρας...

Νέα δημοσίευσηαπό gregormy » 10 Απρ 2015, 00:59

Χωρίς παρεξηγηση, αλλα τον εγω στην θεση σου τον φακο θα τον κρεμαγα απο κατω.
Άβαταρ μέλους
gregormy

Νέα δημοσίευσηαπό orionas9 » 10 Απρ 2015, 01:21

gregormy έγραψε:Χωρίς παρεξηγηση, αλλα τον εγω στην θεση σου τον φακο θα τον κρεμαγα απο κατω.

Το σκεπτικο ειναι να μην κρεμεται τιποτα για οσο γινετε λιγοτερη αντισταση κατα την πλευση.
Παρ'ολα αυτα εχεις δικιο για αυτο κ σκεφτομουν να φτιαξω κατι σαν καλυματακι για να τον κρυβω μεσα εκει :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
orionas9

Νέα δημοσίευσηαπό orionas9 » 10 Απρ 2015, 01:22

Geronimo έγραψε:ΜΠΡΑΒΟ! ΟΜΟΡΦΗ ΔΟΥΛΕΙΑ!!! :hello:

Οχι οσο ομορφο θα ηθελα αλλα σιγουρα συμπαθητικο ! :D
Σ'ευχαριστω φιλε ! :yahoo:
Άβαταρ μέλους
orionas9

Νέα δημοσίευσηαπό ghost3000 » 10 Απρ 2015, 09:31

Πολύ όμορφη φίλε,ελπίζω να σε βολέψει!
Χαιρομαι που σου άρεσε το σχέδιο!!! ;)
αν θες βάλε εκει που άκουμπαει το όπλο λίγο λάστιχο απο σαμπρελα να μην έρχεται σε άμεση επαφη όπλο με σημαδουρα κ γδερνεται ! Αλλιώς βάλε απο Velcro το μαλακό κομμάτι!
ghost3000--------'--
Άβαταρ μέλους
ghost3000

Νέα δημοσίευσηαπό Geronimo » 10 Απρ 2015, 11:19

orionas9 έγραψε:
Geronimo έγραψε:ΜΠΡΑΒΟ! ΟΜΟΡΦΗ ΔΟΥΛΕΙΑ!!! :hello:

Οχι οσο ομορφο θα ηθελα αλλα σιγουρα συμπαθητικο ! :D
Σ'ευχαριστω φιλε ! :yahoo:

Όταν κανείς κάτι με αγάπη για αυτό που κανείς είναι πάντα όμορφο!!!
Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!
Άβαταρ μέλους
Geronimo

Νέα δημοσίευσηαπό giannis1600 » 10 Απρ 2015, 20:36

Ωραια δουλεια,ομως νομιζω το νερο θα γινεται βραστο απ τον ηλιο μεχρι να το πιεις.. :)
giannis1600

Νέα δημοσίευσηαπό orionas9 » 10 Απρ 2015, 21:36

giannis1600 έγραψε:Ωραια δουλεια,ομως νομιζω το νερο θα γινεται βραστο απ τον ηλιο μεχρι να το πιεις.. :)

Ναι! το καλοκαιρι θελει κρεμασμα απο κατω για να ειναι μεσα στο νερο! :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
orionas9

Νέα δημοσίευσηαπό giorgos77 » 25 Μάιος 2015, 18:42

εχθες ενω φουσκωνα τον αεροθαλαμο της σημαδουρας αυτος εσκασε.σκιστικε σε ολο το μηκος της μπροστινης πλευρας.ειναι η επιπεδη της xdive.με βολεψε παρα πολυ αυτη η σημαδουρα αλλα τουμπαριζε σχετικα ευκολα.μην εχοντας λυση σημερα εκοψα και εβαλα μεσα δυο κομματια νταου ετσι για προσωρινα.τελικα μαρεσε περισσοτερο ετσι.δεν τουμπαρισε καθολου και δεν ειχε προβλημα ακομα και οταν ηταν ανισσοβαρα φορτωμενη. απο την πανω πλευρα ειχα ενα στεγανο κουτι ενα μπουκαλι νερο και ενα συμβατικο 110. τελικα θα την κρατισω ετσι και δεν θα αγορασω αεροθαλαμο.το ειχα διαβασει καπου εδω στο φορουμ και το εκανα.δοκιμαστε το εμενα με βολεψε
giorgos77

Νέα δημοσίευσηαπό dimos_vol » 06 Ιούλ 2015, 22:50

Εχω μια τορπιλη της πλευ χωρις αεροθαλαμο.σκιστικε εκει που ειναι η βαση για το σημαιακι.η σκεψη ειναι η εξης.σαμπρελα απο καροτσακι ενα μεγαλο κομματι καλο γυαλοχαρτισμα και κολλημα απο πανω.το ερωτημα ειναι τι κολλα?η βενζινοκολλα θα πιασει ?την σαμπρελα σιγουρα αλλα την σημαδουρα???
The goldhunter
dimos_vol

Νέα δημοσίευσηαπό aggelos der » 15 Ιαν 2016, 11:30

Γεια σας και απο μενα . Ηθελα να ρωτησω Αν απαγορευεται η σανιδα με το σημαιακι ψιλα Χωρις την σημαδουρα μπαλονι απο πανω!!! Ευχαρηστω.
aggelos der

Νέα δημοσίευσηαπό matador23 » 15 Ιαν 2016, 11:41

Φιλε μου , ο κανονισμος λεει για πλωτηρα χρωματος κιτρινου με σημαιακι που θα αναφερει Υ/Δ .

Ολα μετα ειναι στη διακριτικη ευχερεια του καθε λιμενικου που θα σου κανει ελεγχο αν το θεωρησει νομιμο ή οχι.

Εχω πεσει σε στραβοξυλο που μ εκανε παρατηρηση για το χρωμα (εμενα ειναι πορτοκαλι και ο τυπος διαβαζε το νομο κατα γραμμα) , εχω πεσει ομως και σε τυπους ωραιους , που απλα ελεγξανε με ευγενεια για τα τυπικα και συνεχισανε τη δουλεια τους!!

Μπλεκεις με θεματα όχι ξεκαθαρα (απο αποψη διατυπωσης νομου), οποτε καλο ειναι να εχεις την κλασσικη σημαδουρα κετ'εμε.
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"
Άβαταρ μέλους
matador23

Νέα δημοσίευσηαπό learner » 08 Μάιος 2017, 09:14

Μετα από εναμιση χρονο για να "κινηθει" το θεμα, εδω θα ηθελα να ρωτησω μερικα πραγματα σχετικα με την κατασκευη σημαδουρας DIY τωρα τον μηνα Μαιο που υπαρχει η απαγορευση.
Η σκεψη λεει για σημαδουρα σκληρη και οχι φουσκωτη διοτι η ηδη υπαρχων (http://www.aboutyou.gr/images/large/U65 ... ra_LRG.jpg) αρκετα συχνα τρυπαει και εχει μπαλωθει αρκετες φορες. Με βολεψε αρκετα τα 3 1/2 χρονια που την εχω και αντεχει γενικα καλα στις κακουχιες. Ως και καραμπινια εχει δεχτει απο εναν "ευλογημενο" ευτυχως στα πρωτα 100-200 μετρα που ξεκινησα να ψαρευω μια χειμωνιατικη μερα και τις εγινε πετυχημενη εγχειρηση με τουλαχιστον 15 μπαλωματακια.
Επειδη πλαστικα πολυμορφικα, abs, πολυαιθυλενια κτλ δεν ειναι ευκολο να βρω και να τα δουλεψω, ελεγα να την κανω με υαλουφασματα και πολυεστερα.
Μερικες απο τις ερωτησεις :
α) Εαν γινει γεμισμα του εσωτερικου της με DOW ή κατι αναλογο δεν θα εχει μικροτερη ανωση απο το να φτιαχτει χωρις αυτο, δηλαδη να ειναι κουφια απο μεσα;
β) Με το DOW θα ειναι πρακτικα "αβυθιστη" ακομα και αν "φαει" καραμπινια ε; :mrgreen:
γ) Εαν γινει "κουφια" απο την εμπειρια σας ποσα υαλουφασματα θα χρειαστουν και με τι βαρη αυτων;
δ) Εαν γινει με γεμισμα DOW ποσα αντιστοιχως υαλουφασματα θα χρειαστουν και με τι βαρη αυτων;
Ευχαριστω εκ των προτερων.
learner

Νέα δημοσίευσηαπό Γιώργος 1 » 19 Φεβ 2018, 05:46

Έχω πάρει την πλακέ σημαδούρα FREEDIVE που αποτελείται από αεροθάλαμο και κάλυμμα.
http://divemania.gr/index.php?route=pro ... ct_id=1848
Αυτή η σημαδούρα φουσκώνει πολύ-πολύ δύσκολα με το στόμα και πολύ δύσκολα ξεφουσκώνει.
Το αναφέρουν και άλλοι σε προηγούμενες σελίδες αυτό το πρόβλημα.
Το αποτέλεσμα είναι να την έχω συνεχώς φουσκωμένη και να χάνω το πλεονέκτημα της εύκολης μεταφοράς και αποθήκευσης.
Έχει κάποιος να προτείνει άλλο αεροθάλαμο που να ταιριάζει και να φουσκώνει κανονικά ή κάποια άλλη λύση;
Γιώργος 1

Νέα δημοσίευσηαπό ΛΟΥΠΗΣ » 19 Φεβ 2018, 11:08

Την έχω τρία χρόνια και το πρόβλημα ήταν αλλού.......στην έλξη,λόγο το ότι μπροστά έχει μεγάλη επιφάνεια ζοριζει,έπειτα αν γυρίσει ανάποδα δεν επανέρχεται,όσο για το εύκολο φούσκωμα το έλυσα με σαμπρέλα ποδηλάτου με το παλιό σύστημα βαλβίδας
Η αντοχή της ήταν ως εδώ στο εξωτερικό περίβλημα και πάμε αλλού πλέων σιγά σιγά
Η ζωή μου είναι η θάλασσα
Κι ανάσα η βουτιά μου
Κι αν πάψω να σε συναντώ
Θα χάσω την καρδιά μου
Άβαταρ μέλους
ΛΟΥΠΗΣ

Νέα δημοσίευσηαπό Γιώργος 1 » 19 Φεβ 2018, 13:09

ΛΟΥΠΗΣ έγραψε:Την έχω τρία χρόνια και το πρόβλημα ήταν αλλού.......στην έλξη,λόγο το ότι μπροστά έχει μεγάλη επιφάνεια ζοριζει,έπειτα αν γυρίσει ανάποδα δεν επανέρχεται,όσο για το εύκολο φούσκωμα το έλυσα με σαμπρέλα ποδηλάτου με το παλιό σύστημα βαλβίδας
Η αντοχή της ήταν ως εδώ στο εξωτερικό περίβλημα και πάμε αλλού πλέων σιγά σιγά

Τώρα την πήρα, δεν την πετάω.
Η σαμπρέλα ποδηλάτου που λες, ναι ξεφουσκώνει εύκολα, αλλά φουσκώνει με το στόμα;

Μήπως ταιριάζει ο αεροθάλαμος από την σημαδούρα XDive GENIUS;
http://www.diveshop.gr/index.php/xdive-genius.html

Ή μήπως ταιριάζει ο αεροθάλαμος από την Atoll;
Δεν ξέρω και άμα πωλείται χωριστά.

Μήπως και αυτοί οι αεροθάλαμοι έχουν το ίδιο πρόβλημα στο φούσκωμα-ξεφούσκωμα;
Γιώργος 1

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: alexaras, CARPENTER και 15 επισκέπτες