• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Γνώμες για ψαροτούφεκο,...τι όπλο να πάρω;;

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.

Re: Αγορά πρώτου όπλου για ΑΡΧΑΡΙΟ!!

Νέα δημοσίευσηαπό matador23 » 29 Μάιος 2016, 16:33

καλως ηρθες στη παρεα...!
Από το ποστ που εχεις κανει φαινεται ότι εχεις ψαχτεί αρκετα για το θεμα "αγορα οπλου¨.

Οσα εχεις βαλει στη λιστα είναι αξιολογα και με προοπτικες αναβαθμισης αργοτερα.

Αυτό που πρεπει να δεις είναι "πως σου καθεται το οπλο στο χερι".
Κάθε ένα εχει τη λαβη του, την ομορφια του και τα χαρακτηριστικα του.

Στο μηκος που επιλεγεις και εφόσον ξεκινάς τωρα, εγω θα προτεινα κατι σε 85αρι.
Οσο ποιο κοντο , τοσο ποιο ευκολα θα το χειριστης και θα μαθεις .

Επειδή ξεκινάς τωρα, και δεν ξερω ηλικιακα σε τι φαση εισαι, στο ψαροτουφεκο υπαρχει ένα παραδοξο:
Πολλοι ξεκινανε ...λίγοι μενουν στο χομπυ!
Αν δεις αγγελιες , πολλοι λόγο χρόνου ή λογο οικονομικων κτλ το παρατανε .

συμπερασμα:
Αγορασε κατι οικονομικο από αυτά που προτείνεις , και αγορασε αυτό που θα σου καθεται στο χερι και στο ματι ποιο ωραια.Ολα τα υπολοιπα θα ερθουν με το καιρο!!

Σαν προσωπικη αποψη :Θα σου ελεγα το seac.Δεν είναι βεβαια Ελληνικο , αλλα το εχω δουλεψει σαν οπλο και μου ηταν απιστευα βολικο σε όλα.Σκοπευση-βολη-χρηση-λαβη .

Καλη αρχη φιλε..και δε ξεχναμε(θα πω και το ποιηματακι παλι) ...Η θαλασσα θελει σεβασμο και προσοχη. :hello:
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"
Άβαταρ μέλους
matador23

Νέα δημοσίευσηαπό anestisdr » 30 Μάιος 2016, 06:53

Σίγουρα βασικό κριτήριο για την επιλογή όπλου είναι να μου κάθεται καλά στο χέρι και να μου γεμίζει το μάτι.
Προσπαθώ να βρω κάποιον που να έχει εμπειρία με κάποια από αυτά τα όπλα, επειδή πιθανόν να μην έχω τη δυνατότητα να τεστάρω προσωπικά τα όπλα αυτά μιας και στην πόλη μου δεν υπάρχει κάποιο αξιόλογο κατάστημα.
Έχω σκοπό να διαθέσω μέχρι 120 ευρώ. Θέλω να πάρω ένα όπλο οικονομικό αλλά ταυτοχρονα και καλό, που δεν θα χρειαστεί αναβάθμιση σε σύντομο χρονικό διάστημα..
anestisdr

Νέα δημοσίευσηαπό fotisdra » 30 Μάιος 2016, 07:03

Buca 86 :good:
Οποιος κατουραει στην θαλασσα το βρησκει στο αλατι
fotisdra

Νέα δημοσίευσηαπό xxx » 30 Μάιος 2016, 07:27

Παρε κάποιο μεταχειρισμένο απο εδώ με αυτα τα λεφτά θα βρεις κάποιο αξιόπιστο :hello:
Falassarna
Άβαταρ μέλους
xxx

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 30 Μάιος 2016, 10:06

Να είναι ετοιμοπόλεμο και να μην χρειαζεσε να αλλαζεις λάστιχα (17.5-19αρι λάστιχο με βέργα 6.25-6.5mm)
Νομίζω το R86 το buca είναι ότι πρέπει και έχει και το μουλινε μες στην τιμή ,ιδαλιως 90 αρι seac ,παθος
Προσωπικά δεν συνιστω μεταχειρισμένο όπλο διότι δεν γνωρίζεις ποτέ σε τι κατάσταση είναι λάστιχα βέργα η το όπλο γενικά .
Δεν θα σου γράψω να τα πιάσεις κτλ???μιας και εγώ προσαρμόζομαι στο όπλο και όχι αντίστροφα ,ακριβώς για να αγοράσω αυτό που μαρεσει :D
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό anestisdr » 30 Μάιος 2016, 16:33

thalassa50 έγραψε:Να είναι ετοιμοπόλεμο και να μην χρειαζεσε να αλλαζεις λάστιχα (17.5-19αρι λάστιχο με βέργα 6.25-6.5mm)
Νομίζω το R86 το buca είναι ότι πρέπει και έχει και το μουλινε μες στην τιμή ,ιδαλιως 90 αρι seac ,παθος
Προσωπικά δεν συνιστω μεταχειρισμένο όπλο διότι δεν γνωρίζεις ποτέ σε τι κατάσταση είναι λάστιχα βέργα η το όπλο γενικά .
Δεν θα σου γράψω να τα πιάσεις κτλ???μιας και εγώ προσαρμόζομαι στο όπλο και όχι αντίστροφα ,ακριβώς για να αγοράσω αυτό που μαρεσει :D

Σήμερα δοκίμασα το Pathos Alma 90 και ήταν μια χαρά στο χέρι μου. Δυστυχώς, αν και πήγα σε 5 καταστήματα σε Δράμα-Καβάλα δεν μπόρεσα να βρω ούτε το buca ούτε το Seac. Δεν είναι λίγο ρίσκο να πάρω κάποιο χωρίς να το δοκιμάσω κάι να μη με βολέψει τελικα;
Και τα τρία αυτά όπλα έχουν πάνω κατω τα ίδια χαρακτηριστικα ή είναι κάποιο που έχει φανερά πλεονέκτηματά σε σχέση με τα υπολοιπα;
anestisdr

Νέα δημοσίευσηαπό Mixalis12347 » 30 Μάιος 2016, 17:06

φιλε μου εγω εχω το LANARA SUB MASTER 90 και ειναι τελειο ! σε παροτρινω να το παρεις :)
Mixalis12347

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 30 Μάιος 2016, 17:30

anestisdr έγραψε:
thalassa50 έγραψε:Να είναι ετοιμοπόλεμο και να μην χρειαζεσε να αλλαζεις λάστιχα (17.5-19αρι λάστιχο με βέργα 6.25-6.5mm)

Σήμερα δοκίμασα το Pathos Alma 90 και ήταν μια χαρά στο χέρι μου. Δυστυχώς, αν και πήγα σε 5 καταστήματα σε Δράμα-Καβάλα δεν μπόρεσα να βρω ούτε το buca ούτε το Seac. Δεν είναι λίγο ρίσκο να πάρω κάποιο χωρίς να το δοκιμάσω κάι να μη με βολέψει τελικα;
Και τα τρία αυτά όπλα έχουν πάνω κατω τα ίδια χαρακτηριστικα ή είναι κάποιο που έχει φανερά πλεονέκτηματά σε σχέση με τα υπολοιπα;

buca φουλ inox μηχανισμό με μαλακεια σκανδάλη ότι σεταπ και να του βάλεις που δεν έχει κάποιο άλλο στην κλάση του ,από εκεί και πέρα είναι όπως τα γράφεις
εγώ πάλι για να ψαρεύω με ευχαρίστηση και με χαμόγελο διαλέγω πάντα αυτό που μαρεσει ,και το buca II έτσι το αγόρασα ,το είδα σε φωτο ,το παράγγειλα μέσω φίλου και προσαρμοστικα στο τάκα τάκα σε αυτό και όλα οκ
βέβαια περί ορέξεως κολοκυθόπιτα
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Πρώτο όπλο

Νέα δημοσίευσηαπό giozek » 05 Ιουν 2016, 19:49

Φίλοι του φόρουμ καλησπέρα.
Αποφάσισα ξανά μετά απο πολλά χρόνια να κάνω λίγο ψαροντουφεκο για να περνάει ευχάριστα το καλοκαίρι.
Η εμπειρία μου είναι πολύ μικρή.Εχω απο παλία τα βασικά αλλά μου λείπει ένα όπλο.
Θα ήθελα τη βοήθεια σας για την επιλογή. Το ποσό μου είναι περίπου τα 70-θ5 ευρώ.
έχω δει τα παρακάτω.
1.λανάρ a μάστερ Α75
2. xifias worrior 75
3 cressi sioux 75
4.lanara mustang Α75
5.Demka velos 75 υπάρχει κάπου?

Γενικά 75άρι νομίζω οτι είναι καλά.
Τα XDIVE είναι καλά?
Θα ήθελα τις απόψεις.
Ευχαριστώ πολύ!!
giozek

αγορά όπλου

Νέα δημοσίευσηαπό kvothe88 » 06 Ιουν 2016, 10:12

Καλημέρα,
είμαι στην αναζήτηση νέου όπλου για ρηχό <=10μέτρα ψάρεμα με καρτεράκια κυρίως αλλά και τρύπες όταν βρίσκω.
Κοιτούσα το bucanero ii 86 και το saragos 82.
ποιο θα μου προτείνατε?η ακόμη και κάποιο άλλο?
Ευχαριστώ παιδιά.
kvothe88

Re: αγορά όπλου

Νέα δημοσίευσηαπό Simos000 » 06 Ιουν 2016, 11:01

Και τα δύο όπλα είναι τοπ στην κατηγορία τους...το καλύτερο που θα μπορούσες να κανείς είναι να πας σε ένα κατάστημα και να τα δοκιμάσεις να δεις ποιο σου κάθετη στο χέρι καλύτερα....(επίσης το bucannero έχει διαμορφωμένο σωλήνα οπότε είναι πλεονέκτημα από 8εμα αντοχής και ανάκρουσης)
Δεν μπορώ να πω τίποτα παραπάνω για το βυκαννερο αφού δεν το έχω πιάσει στα χέρια μου..
Ἡ θάλασσα εἶναι σὰν τὸν ἔρωτα:
χίλιοι τὴ χαίρονται – ἕνας τὴν πληρώνει.
Άβαταρ μέλους
Simos000

Νέα δημοσίευσηαπό Simos000 » 06 Ιουν 2016, 11:03

ξέχασα να σου πω ότι υπάρχουν και αλλά θέματα με το ίδιο ερώτημα ψάξτο λίγο και θα βρεις απόψεις και για τα δύο όπλα :hello:
Ἡ θάλασσα εἶναι σὰν τὸν ἔρωτα:
χίλιοι τὴ χαίρονται – ἕνας τὴν πληρώνει.
Άβαταρ μέλους
Simos000

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 06 Ιουν 2016, 11:09

Oποιο από τα δύο σαρεσει ποιο πολύ και σαφώς είναι ετοιμοπόλεμο :)
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό kvothe88 » 06 Ιουν 2016, 11:13

Simos000 έγραψε:ξέχασα να σου πω ότι υπάρχουν και αλλά θέματα με το ίδιο ερώτημα ψάξτο λίγο και θα βρεις απόψεις και για τα δύο όπλα :hello:

Σ ευχαριστώ πολύ.Γι αυτό άνοιξα και το θέμα γιατί έχω χαθεί στο ψάξιμο και στο διάβασμα απόψεων!
(και για να περάσει ευχάριστα η ώρα στη δουλειά!)
για bucanero με βλέπω με 6.5 βέργα και 1x19 ή 2x16 λάστιχα απο ότι διαβάζω.
kvothe88

Νέα δημοσίευσηαπό mhtsos21 » 06 Ιουν 2016, 11:38

Εφόσον το θες κυρίως για καρτερια θα σου πρότεινα το bucanero ii 96 τίμιο όπλο και άψογος επαγγελματιας ο κατασκευαστης του
mhtsos21

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: gianlis και 21 επισκέπτες