• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

ΒΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΞΥΛΙΝΟΥ ΟΠΛΟΥ

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.

ΒΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΞΥΛΙΝΟΥ ΟΠΛΟΥ

Νέα δημοσίευσηαπό giannhschi » 20 Ιουν 2008, 09:47

Καλημέρα σ' όλους.Θέλω να φτιάξω ένα ξύλινο όπλο. Έχω στο μυαλό μου τη σχετική ιδέα, σχέδιο κλπ. Το όπλο θα γίνει τρικολλητό. Θα ήθελα τις υποδείξεις σας για το είδος του ξύλου (πχ. teak;) και κυρίως για την κόλλα που θα χρησιμοποιήσω και την κατεργασία του ξύλου (πχ. λάδι...) μετά την κατασκευή. Ευχαριστώ παίδες . Καλές βουτιές.Γιάννης
giannhschi

Re: ξυλινο

Νέα δημοσίευσηαπό markos » 24 Ιουν 2008, 01:31

καλησπερα,
αν και δεν ειμαι ο πιο ειδικος εδω μεσα να σου απαντήσω (βλ. panex , giogiann ktl) θα σου ελεγα οτι
το ξυλο teak ειναι το κορυφαιο του ειδους (οπως εχει πει και ο panex αλλωστε, μετα ερχονται ολα τα αλλα) ομως αρκετα ακριβο σε σχεση με αλλα.
καλο θα ηταν για τις πρωτες δοκιμες να χρησιμοποιησεις καποιο αλλο για να μην εχεις χαλασει πολυ χρημα αν δεν πετυχει κατι.
απο εκει και περα, κολλα να χρησιμοποιησεις πολυουρεθανης(pu) οι οποιες εχουν αντοχη στο θαλασσινο νερο.
αφου του δωσεις το τελικο του σχημα το περνας και κανα δυο τρια τεσσερα........... χερια teak oil και εισαι ετοιμος να
το βουτηξεις.
καλο κουραγιο και προσεχτικα,
φιλικα
Μάρκος :D
Κάθε ψάρι έχει το δικό του στυλ!!!
markos

Νέα δημοσίευσηαπό markos » 24 Ιουν 2008, 01:34

συγνωμη για το λάθος, εγινε εκ παραδρομης
ειναι geogiann και οχι giogiann
και παλι φιλικά και καλο βραδυ,
Μάρκος
Κάθε ψάρι έχει το δικό του στυλ!!!
markos

Νέα δημοσίευσηαπό Giorkos » 24 Ιουν 2008, 07:57

Για σου Γιάννη,

Μπες στην ενότητα Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου και κοίταξε τα παλιά ποστ.
θα βρεις αρκετές πληροφορίες αλλά είμαι σίγουρος ότι θα σε συμβουλέψουν και οι ειδικοί του φόρουμ...π.χ τα ονόματα που προαναφέρθηκαν στο ποστ του Μάρκου....έμπειροι και πάνω απ'όλα ΠΡΟΘΥΜΟΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ !!!!

Υ.Γ Μερικές δικές μου διαπιστώσεις (μπορεί και να έχω λάθος όμως)

Μερικές δοκιμές που έκανα χρησιμοποίηση ιρόκκο αλλά μετά ξεκίνησα με μαχόκανι κατόπιν υποδείξεως του panex (πολλά τα λεφτά του τηκ και αν του κάνεις κάτι στραβά πήγαν τα λεφτά του...πάρε πιο φθηνό ξύλο...κάνες τις δοκιμές σου και όταν είσαι χαρούμενος με το αποτέλεσμα, αν θές τότε πάρε και τηκ) . κόλλα χρησιμοποιώ την BISON PU MAX ..σε δοκιμές που έκανα (κολλούσα κομματάκια μαχόκανι 10 χ 5 χ 1.5 μεταξύ τους) , τα κρατούσα στην μέγγενη και τα βάραγα με βαρύ σφυρί ΜΕ ΜΑΝΙΑ :cool: ...δεν ξεκολλούσαν με τίποτα...σε αρκετές περιπτώσεις έσπαζε το ξύλο αλλά όχι η κόλλα :scratch: ) ..φυσικά υπάρχουν και οι πιο ακριβές λύσεις epoxy (West System ) ... όσο αφορά φινίρισμα βάλε λάδι ...είναι φθηνό το βάζεις πανέυκολα σε σχέση με βερνίκι κτλ... πολλοί είπαν ΄οτι το μαχόκανι δεν κάνει μόνο με λάδι γιατί τραβάει το ξύλο νερό... σε δοκιμές είχα 2 κομμάτια 10χ5χ1.5 το ένα με λάδι το άλλο σκέττο... τα άφησα πατημένα στον πάτο μίας λεκάνης σε νερό για 3 ώρες...τα έβγαλα και τα σκούπισα γρήγορα γρήγορα και τα έκοψα και τα δύο από τη μέση...ΚΑΝΕΝΑ από τα δύο δεν είχε πάρει το παραμικρό ίχνος νερού...ούτε καν το end-grain (δεν ξέρω την ελληνική λέξη.σόρρυ :this: )που υποτίθται απορροφά περισσότερο δεν είχε πάρει...

αυτά προς το παρών..
Καλές κατασκευές !!!

α..δώσε λίγες περισσότερες πληροφορίες (Διαστάσεις, σετάρισμα (βέργα-λάστιχα) ) και τα παιδιά θα σε συμβουλέψουν !!!
Κανεί ρε Fish & Chips...Κανεί....
Άβαταρ μέλους
Giorkos

Νέα δημοσίευσηαπό giannhschi » 24 Ιουν 2008, 10:23

παιδιά ευχαριστώ πολύ όλους. Το όπλο θα είναι 105 περίπου με βέργα 6,75. Κάθε προσφορά γνώσης δεκτή.Γιάννης
giannhschi

Νέα δημοσίευσηαπό PanEx » 24 Ιουν 2008, 13:14

giannhschi,
Οπως είπαν και οι παραπάνω DIYηδες :) ,ξύλο για αρχή ένα καλό(πυκνό,στιφό,ισόβενο)μαόνι(σαπέλι ή ακαζού) κόλλα pu γιά εξωτερική χρήση,ξύσιμο καθάρισμα στις πλευρές που θα κολληθούν και 12-15 νταβίδια(βίδες)γιά ένα 12ώρο στό 120άρι.
Καλό εμποτισμό με λάδι και είσαι ωραίος,..........

Οποια άλλη απορία έχεις εδώ είμαστε. :)
Mη πιστεύεις όσα γράφονται στα φόρουμς.....
Άβαταρ μέλους
PanEx
Site Admin

Νέα δημοσίευσηαπό geogiann » 24 Ιουν 2008, 23:22

Φίλε Γιάννη,
μιας και το ερώτημά σου απαντήθηκε, μία πρόταση που έχω να σου κάνω είναι να σχεδιάσεις το όπλο με βάση τα εργαλεία που έχεις στην διάθεση σου. Δεν είμαστε φωστήρες αλλά αν περιγραψεις τί ακριβώς θέλεις να κάνεις, θα πέσουν και πολλές ιδέες και προσωπικές παρατηρήσεις στο τραπέζι από πολλά άτομα.
Γιαννάτος Γιώργος aka geogiann the aegean

Γράφτηκα 17 Νοέμβρη
Άβαταρ μέλους
geogiann

Νέα δημοσίευσηαπό giannhschi » 25 Ιουν 2008, 08:43

αυτό που θέλω είναι ένα όπλο 105-115 (δεν είμαι κανένας βαθύτης, περίπου 15μέτρα τα ψαρεύω) . Θα είναι ένα όπλο με σχετικά χαμηλό προφίλ και η κάτοψή του θα έχει σχήμα κόκκαλου σουπιάς. Υποθέτω ότι θα του βάλω μια βέργα γύρω στα 130-140 cm και δυο 16άρια....για μηχανισμό σκανδάλης και προσφορά τεχνογνωσίας ότι μου πείτε θα είναι καλό αφού είναι η πρώτη μου προσπάθεια...Με το ξύλο πάντως έχω καλή σχέση ( έχω φτιάξει κατά καιρούς διάφορα αντικείμενα απο μικροέπιπλα μέχρι απλά ξυλόγλυπτα...Λαβή σκέφτομαι να φτιάξω εγώ..ή μήπως είναι καλύτερη κάποια έτοιμη; δηλαδή να χρησιμοποιηθεί το ξύλο απλά σαν σωλήνας οπότε βέβαια το μήκος θα μικρύνει λίγο...Ευχαριστώ όλους και νά'στε καλά να βουτάτε Γιάννης .Κ .
giannhschi

Νέα δημοσίευσηαπό Πανος » 25 Ιουν 2008, 10:51

Γιαννη αφου πιάνουν τα χερια σου φτιάχτην μονος σου την λαβή, ειναι ωραιότερο και σαν μονοκόμματη κατασκευή θα αποδίδει καλύτερα λόγω μικρότερης απώλειας ενέργειας απο έλλειψη ενώσεως σε αυτό το σημείο.

Οι βεργες που αναφερεις ειναι για όπλο 100-110. Καλύτερα, κατατην αποψή μου να φτιάξεις ενα 105 που είναι και πιο ματζάβελο σαν μήκος και θα το χρησιμοποιήσεις περισσότερο. Τα μεγάλα μήκη πέρα απο σχετικά δυσκίνητα, δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν και πολύ συχνά και πιθανόν να αποθαρρυνθεις απο ενα τέτοιο όπλο.
"In the depths of winter, I finally learned that there was within me an invincible summer."
Άβαταρ μέλους
Πανος

Νέα δημοσίευσηαπό geogiann » 25 Ιουν 2008, 11:01

Στα ξύλινα είναι σχετικά εύκολο να το φτιάξεις μονοκόμματο και να βάλεις έναν ανοξείδωτο μηχανισμό. Υπολόγισε το κόστος από 50-70 ευρώ για τον μηχανισμό. Μπορείς να βάλεις και πλαστικό από κάποια λαβή (πχ demka), αλλά τρώει περισσότερο από το ξύλο. Το σώμα και ξεχωριστή λαβή, είναι ένα + παραπάνω από το συμβατικό, το μονοκόμματο είναι ++ αν φτιαχτεί μετά από καλή μελέτη και αρκετά προσεκτικά.
Μηχανισμοί ανοξείδωτοι που σου προτείνω είναι της Bluetec ή της Teaksea, ο πρώτος μου αρέσει καλύτερα λόγω ότι είναι ισοπαχής η κασσέτα του σε όλο του το μήκος και λόγω σκοινοπιάστρας.

Το μήκος του όπλου το καθορίζεις με την βέργα και τον μηχανισμό που θα έχεις στα χέρια σου.
Γιαννάτος Γιώργος aka geogiann the aegean

Γράφτηκα 17 Νοέμβρη
Άβαταρ μέλους
geogiann

ΞΥΛΙΝΟ ΣΕ ΣΧΗΜΑ ΣΟΥΠΙΑΣ

Νέα δημοσίευσηαπό georges » 20 Μαρ 2009, 10:23

Συναδελφοι καλημερα θα ηθελα την βοηθεια των πιο εμπειρων κατασκευαστων ξυλινων .
Εχω δει αρκετες κατασκευες και εχω την εξης απορια, δεν βλεπω οπλα σε σχημα σουπιας που βλεπουμε σε μεγαλα carbon ,
Μηπως ειναι δυσκολα στην κατασκευη του σχηματος η ,δεν δουλευει στο ξυλινο.
Αυτο το παρατηρησα και στα ερασιτεχνικα αλλα και στα οπλα εταιριων του χωρου. Η ερωτηση αυτη γινεται γιατι ετοιμαζομαι να φτιαξω ενα απο ιροκο με τη βοηθεια φιλων ξυλουργων και σκεφτομαι να βρω ξυλο 4χ6 να το κοψω 4 υψος χ 1,5 πλατος να το κολλησω και να εχω το περιθωριο να του δωσω σχημα σουπιας Ευχαριστω περιμενω γνωμες
georges

Re: ΞΥΛΙΝΟ ΣΕ ΣΧΗΜΑ ΣΟΥΠΙΑΣ

Νέα δημοσίευσηαπό dodos_1 » 20 Μαρ 2009, 10:41

καλημερα φιλε!εχει μια δυσκολια να γινει το σχημα σουπιας σε ξυλινο αλλα αν εχεις φιλους ξυλουργους(πολυ σημαντικο) πιστευω οτι μπορεις να φτιαξεις οτι θες...αν δεν εχεις φιλο ξυλουργο μπορει να στο δωσει να το φας με σπανακι :D

σου επισυναπτω μια φωτογραφια απο το medfish να δεις:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
dodos_1

Νέα δημοσίευσηαπό INBLUE » 20 Μαρ 2009, 13:20

ωραιο τουφεκι μαγκα!
Απ'ολα τα υφασματα μ'αρεσει μονο η βρακα απου ξυπνας και τη θωρεις στου κρεβατιου την ακρα..!
INBLUE

Νέα δημοσίευσηαπό killer shark » 20 Μαρ 2009, 14:15

INBLUE έγραψε:ωραιο τουφεκι μαγκα!

+1
http://www.must-dive.gr
Άβαταρ μέλους
killer shark

Νέα δημοσίευσηαπό shadow3gr » 20 Μαρ 2009, 14:26

πολύ όμορφο όπλο!!! =D>
Άβαταρ μέλους
shadow3gr

Επόμενο

Επιστροφή στο Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: speartass, Βασιλης83, γιωργος 21 και 26 επισκέπτες