• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Ιδιοκατασκευη ξεβραχωτηριου

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.

Re: Ιδιοκατασκευη ξεβραχωτηριου

Νέα δημοσίευσηαπό stefanosrofos » 18 Οκτ 2011, 21:33

Ωραία δουλειά !!!! Μια παρατήρηση να μου επιτραπεί..... Η συνεχόμενη σχισμή και ο μπρούτζος στην συγκεκριμένη περίπτωση, πιστεύω οτι σε δυνατά βραχώματα της βέργας δεν θα αντέξουν. Ο μπρούτζος είναι αρκετά μαλακός !!!! Η σχισμή δεν είναι συνεχόμενη στην δικιά μου κατασκευή, επειδή ξεχείλωνε διαρκώς και γιαυτό το έκανα με τρύπα !!! Προσοχή....μόνο με ατσαλένιο σωληνάκι αντέχει, ούτα καν απλό ινοχ δεν κάνει !!! Για αυτό και είπα για το κόστος !! ;)

:)
Άβαταρ μέλους
stefanosrofos

Νέα δημοσίευσηαπό PERLEGKAS » 18 Οκτ 2011, 21:59

σήμερα το ευτιαξα και δεν το εχώ δοκιμάσει ακόμα,είναι φτιαγμένο από σκλυρη σωλήνα γιατί βγενει και ξεπιρωμένη(μαλακή)αν θα ξεχηλώσει θα ksexilosei εκεί που τελιώνει η σχισμή στο κέντρο της κατασκευής οπότε είτε έχει τρύπα είτε όχι πιστεύω δεν το επηρεάζει γιατί μεσολαβούν 3cm απόσταση,και την σχισμή την έκανα οριακά να μπενει εφαρμοστά αν ξεχηλώσει το πολύ πολύ να το εχώ για βάση της ψαροβελονας και να εχώ αυτό που είναι δοκιμασμένο είναι από μασίφ λαμμα 15mm χ 10mm κκαι i το σχίσιμο είναι στην φαρδιά πλευρά αυτό τραβάει και καράβι πιστεύω!
http://img546.imageshack.us/img546/3867/dsc05249pk.jpg
με ένα προχυρο υπολογισμό μου στιχησε κοντά στα 10 ευρώ λόγο ασημοκολήσεις κύριος!και με δικιά μου προσωπική εργασία
PERLEGKAS

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 18 Οκτ 2011, 22:48

PERLEGKAS έγραψε:
thalassa50 έγραψε:πολύ ωραία δουλιά :thumbsup:

νασε καλά φίλε μου η ιδέα ήταν του stefanosrofos αλλά με κάποια μετατροπούλα που έκανα στα δικά μου με συνεχόμενη σχισμή αντί τρύπας για εύκολη ησαγωγή της βέργας και καλητερης στήριξης της ψαροβελονας μιας και το σχινάκη της κοντραρι στην σχισμή!εγώ είχα φτιάξει μια δικιά μου πριν πολύ καιρό μια που φενετε στην φωτο από μασίφ μπρούτζινη λάμα!

απλή γρήγορη κατασκεύει και κάνει καλή δουλιά η λάμα :)
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό PERLEGKAS » 21 Οκτ 2011, 18:32

μετά από λίγο ψάξιμο και κάποιες δοκιμές στην προσπαθια να κατασκευάσω ένα ξεβραχωτήρι ανακάλυψα και αλες χρήσεις που είναι πολύ χρήσιμες και αναγκέες στο χόμπι μας!
στο κατασκευαστικό κομάτι χρησιμοποίησα μασούρι(ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΗΛΏΣΕΙ ΠΟΤΈ ΚΑΙ ΜΕ ΤΊΠΟΤΑ) μπρούτζινο που δεν σκουριάζει 14mm στους 10 πόντους μήκος,μέχρι την μέση του εκενα από την μια πλευρά τρύπα με το 8,5 mm τρυπάνι και από την άλλη πλευρά με το 7 για να σφινονη η ψαροβελόνα μας,και έκανα μια σχισμή με τον τροχό από την μεγάλη τρύπα μέχρι την μέση ώστε να τερματίζει η βέργα για to ξεβραχωμα,μέχρι εδώ το είχα ξαναφτιάξει το εργαλιακή,μετά διαπίστωσα ότι ακόμα και μέσα στο νερό μπορούμε να ισιώσουμε την βέργα από το φτεράκι και μροστα σε πιριπτοση που μας έχει στραβώσει κατά τη διάρκια του ψαρέματος,και τελιοντας με ένα απλό έξτρα κομάτι σωλήνα 8mm μπορούμε [ρψαρμοζοντας το στο εργαλείο μας να βυθίζουμε εύκολα τον κόμπο από τη δετή καμπάνα στα λαστριχα μας οπότε προς το παρών έχουμε μια κατασκευή 4 σε 1 για τα λευτα του προσωπικά το βρίσκο μια χαρά,παραθέτω και κάποιες φωτο για για να διτε περίπου τη ενοω!
Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

PERLEGKAS

Νέα δημοσίευσηαπό PERLEGKAS » 21 Οκτ 2011, 18:48

προσπάθησα να αντιγράψω και να εντάξω κάποια σαν αυτά τα διαφορετικά εξαρτήματα σε ΈΝΑ και να είναι και εύκολα κρεμασμένο στη ζώνη μας
http://www.diveshop.gr/shop/product.asp ... 7&P_ID=429
http://www.diveshop.gr/shop/product.asp ... &P_ID=2143
http://www.demka-shop.gr/index.php?page ... t&Itemid=8
και ένα ακόμα του να μπορείς να ισιώνεις την βέργα!με ζωρησε λίγο στο να το κατασκευάσω αλλά άξιζε τον κόπο και από δω και πέρα θα είναι πάντα κρεμασμένο στην ζώνη μου!
οποίος θέλει να το κατασκεύασει μόνος του και θέλει οδηγίες μην διστάσει να ρωτήσει!καλές αναδήσεις εύχομαι σε όλους μας!
PERLEGKAS

Νέα δημοσίευσηαπό thalassa50 » 21 Οκτ 2011, 19:18

:D ο κυρ γρανάζης :D
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .
Άβαταρ μέλους
thalassa50

Νέα δημοσίευσηαπό PERLEGKAS » 21 Οκτ 2011, 19:28

thalassa50 έγραψε::D ο κυρ γρανάζης :D

χαχαχα καλό!είναι η δουλειά μου τέτοια(μπρούτζινες χειροποίητες κατασκευές)που μου επιτρέπει να φτιάχνω διάφορα πραγματάκια για της ανάγκες του χόμπι μας!
PERLEGKAS

Νέα δημοσίευσηαπό tsipouroktonos » 13 Ιαν 2012, 23:48

PERLEGKAS
Είσαι μεγάλος μάστορας αδερφέ! Σου βγάζω το καπέλο! --> :hello: :grin:
tsipouroktonos

Νέα δημοσίευσηαπό PERLEGKAS » 16 Ιαν 2012, 20:36

tsipouroktonos έγραψε:PERLEGKAS
Είσαι μεγάλος μάστορας αδερφέ! Σου βγάζω το καπέλο! --> :hello: :grin:

ΝΑ είσαι καλά για τα καλά σου λόγια φίλε μου ,Όλοι οι κοντινοί μου φίλοι ψαροντουφεκάδες έχουν και από ένα τέτοιο στην ζώνη τους δωράκι από μενα!
Τώρα αν θέλει και κάποιος άλλος να του κατασκευάσω ας μου στείλει πμ και το κανονίζουμε!
PERLEGKAS

Νέα δημοσίευσηαπό nikoskar » 29 Νοέμ 2013, 12:48

stefanosrofos έγραψε:
thalassa50 έγραψε:stefanosrofos
:thumbsup: η καλύτερη λύση
μην απορήσεις εάν αργότερα την δεις να πωλείται στα καταστήματα γιατί κάποιος ξύπνιος το αντιγράψει :D

Άν καταφέρει κάποιος και το βγάλει με χαμηλό κόστος, θα αγοράζω και εγώ !!!!!! :thumbsup:

+100
nikoskar

Νέα δημοσίευσηαπό nikoskar » 01 Δεκ 2013, 01:50

PERLEGKAS έγραψε:μετά από λίγο ψάξιμο και κάποιες δοκιμές στην προσπαθια να κατασκευάσω ένα ξεβραχωτήρι ανακάλυψα και αλες χρήσεις που είναι πολύ χρήσιμες και αναγκέες στο χόμπι μας!
στο κατασκευαστικό κομάτι χρησιμοποίησα μασούρι(ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΗΛΏΣΕΙ ΠΟΤΈ ΚΑΙ ΜΕ ΤΊΠΟΤΑ) μπρούτζινο που δεν σκουριάζει 14mm στους 10 πόντους μήκος,μέχρι την μέση του εκενα από την μια πλευρά τρύπα με το 8,5 mm τρυπάνι και από την άλλη πλευρά με το 7 για να σφινονη η ψαροβελόνα μας,και έκανα μια σχισμή με τον τροχό από την μεγάλη τρύπα μέχρι την μέση ώστε να τερματίζει η βέργα για to ξεβραχωμα,μέχρι εδώ το είχα ξαναφτιάξει το εργαλιακή,μετά διαπίστωσα ότι ακόμα και μέσα στο νερό μπορούμε να ισιώσουμε την βέργα από το φτεράκι και μροστα σε πιριπτοση που μας έχει στραβώσει κατά τη διάρκια του ψαρέματος,και τελιοντας με ένα απλό έξτρα κομάτι σωλήνα 8mm μπορούμε [ρψαρμοζοντας το στο εργαλείο μας να βυθίζουμε εύκολα τον κόμπο από τη δετή καμπάνα στα λαστριχα μας οπότε προς το παρών έχουμε μια κατασκευή 4 σε 1 για τα λευτα του προσωπικά το βρίσκο μια χαρά,παραθέτω και κάποιες φωτο για για να διτε περίπου τη ενοω!
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Φίλε μου καλησπερα
Κατ' αρχην θα ηθελα να σε συγχαρω για την κατασκευή. Πραγματικά αψογη. Επειδη ενδιαφερομαι και εγω να κατασκευασω ένα τετοιο εργαλειο θα μπορουσα να σε ενοχλησω για καποιες κατασκευαστικες λεπτομερειες σε καποιο τηλ;

Ευχαριστω πολυ
Νικος
nikoskar

Νέα δημοσίευσηαπό PERLEGKAS » 01 Δεκ 2013, 13:25

nikosr έγραψε:
PERLEGKAS έγραψε:μετά από λίγο ψάξιμο και κάποιες δοκιμές στην προσπαθια να κατασκευάσω ένα ξεβραχωτήρι ανακάλυψα και αλες χρήσεις που είναι πολύ χρήσιμες και αναγκέες στο χόμπι μας!
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Φίλε μου καλησπερα
Κατ' αρχην θα ηθελα να σε συγχαρω για την κατασκευή. Πραγματικά αψογη. Επειδη ενδιαφερομαι και εγω να κατασκευασω ένα τετοιο εργαλειο θα μπορουσα να σε ενοχλησω για καποιες κατασκευαστικες λεπτομερειες σε καποιο τηλ;

Ευχαριστω πολυ
Νικος

Φίλε μου σε ευχαριστώ,σου στέλνω σε πμ το κιν μου,να σε ενημερώσω μόνο ότι η κατασκευή θα χριαστεί και ασημοκοληση για το άγκιστρο της ζώνης όπου είναι και αυτό που κοστίζει και τα ποιο πολλά στην όλη κατασκευή Φιλικά Νίκος
PERLEGKAS

Νέα δημοσίευσηαπό learner » 26 Μαρ 2014, 23:16

Υπαρχει κανενα βιντεο που να δειχνει που ακριβως μπαινει το ξεβραχωτηρι και με ποιο τροπο ξεβραχωνουμε την βεργα;
learner

Νέα δημοσίευσηαπό Keniath » 27 Μαρ 2014, 00:18

learner έγραψε:Υπαρχει κανενα βιντεο που να δειχνει που ακριβως μπαινει το ξεβραχωτηρι και με ποιο τροπο ξεβραχωνουμε την βεργα;

τι να το κανείς το video? στις φωτογραφίες ακριβώς από πάνω φενετε ξεκάθαρα μου μπαινει το ξεβραχωτήρι...το βάζεις και τραβάς προς όπου εσύ νομίζεις είναι σωστά για να βγει η βέργα
Άβαταρ μέλους
Keniath

Νέα δημοσίευσηαπό ichthyologist » 27 Μαρ 2014, 09:30

Έχει φτιάξει κανείς ξεβραχωτήρι για βέργες αεροβόλου;
Αν ναι ας βάλει φωτογραφία, είναι φλέγον θέμα
ichthyologist

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot], nasnas, pda, teman84, vaggelakis, xxx, Yahoo [Bot], ΒΑΣΙΛΗΣ_ΚΑΛΑΜΑΤΑ και 27 επισκέπτες